Рішення від 19.06.2023 по справі 180/233/23

Справа № 180/233/23

2/180/231/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2023 р.

Марганецький міський суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Нанічкіної Н.М.,

з секретарем судового засідання Лебедєвою К.Є.

за участю:

представника позивача органу опіки та піклування - Москаленко А.С.,

відповідачки ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Марганець в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом органу опіки та піклування виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2023 року орган опіки та піклування виконкому Марганецької міської радизвернувся до Марганецького міського суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_1 по відношенню до дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; просив стягнути з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 аліменти у вигляді частини її заробітку (доходу), яка визначається судом, але не менше, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на користь опікуна, якого буде призначено задля утримання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування своєї заяви позивач посилається на те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно інформації ВП № 1 Нікопольського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, 31 грудня 2022 року о 21-00 годині до відділення поліції надійшло повідомлення від ОСОБА_4 про те, що її син, ОСОБА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство та неналежним чином виконує батьківські обов'язки по відношенню до малолітньої ОСОБА_3 . На ОСОБА_2 було складено адміністративні протоколи за ст.184 та ст.173 КУпАП. Також, на ОСОБА_2 неодноразово поліцією складалися протоколи про адміністративні правопорушення за ст.184 КУпАП. Згідно інформації з відділення поліції № 1 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 , за неналежне виконання батьківських обов'язків працівниками поліції було складено адміністративний протокол за ст.184 КУпАП 02 грудня 2022 року. ОСОБА_2 постійно вживає спиртні напої, ніде не працює, за донькою не доглядає, матеріально не забезпечує. Вихованням ОСОБА_5 займається бабуся ОСОБА_4 . Мати дитини, ОСОБА_1 , вихованням дитини не займається, матеріально не допомагає, життям дитини не цікавиться, коли приїжджає, то пиячить разом з ОСОБА_2 . Рішенням Марганецького міського суду від 08 серпня 2016 року ОСОБА_1 була позбавлена батьківських прав по відношенню до дітей: ОСОБА_6 , 2012 року народження, та ОСОБА_7 , 2013 року народження.

Представник позивача у судовому засіданні наполягала на задоволенні позовних вимог.

Відповідачка ОСОБА_1 у судовому засіданні просила суд не позбавляти її батьківських прав, оскільки вона повністю змінилася по відношенню до дитини. Софійка проживає з батьком ОСОБА_2 він не дає їй дитину.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не прибув, про розгляд справи повідомлявся належним чином, відзиву на позовну заяву, заяв, клопотань у встановлений судом строк не надав.

Заслухавши представника позивача, відповідачку, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

Відповідно до ст.150 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Статтею 164 Сімейного Кодексу України передбачено, що підставою для позбавлення батьків або одного з них батьківських прав, може бути ухилення останніх від виконання своїх обов'язків по вихованню дітей, засудження за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов'язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов'язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 року позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.4).

Виконавчим комітетом Марганецької міської ради Дніпропетровської області 20 грудня 2022 року за №15/20-161 надано висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_1 по відношенню до дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У висновку зазначено, щобатьки не займаються вихованням, не доглядають дитину, притягувалися до адміністративної відповідальності ст.184 КУпАП (а.с.18).

Так, згідно інформації ВП № 1 Нікопольського РУП в Дніпропетровській області, 31 грудня 2022 року о 21-00 годині від ОСОБА_4 до поліції надійшло повідомлення про те, що за адресою: АДРЕСА_1 її син ОСОБА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив домашнє насильство та неналежним чином виконує батьківські обов'язки по відношенню до малолітньої ОСОБА_3 , 2018 року народження. Під час опитування ОСОБА_2 пояснив, що перебував у стані алкогольного сп'яніння, залишив свою доньку без нагляду, а потім на зроблене зауваження ОСОБА_4 , ображав та виганяв її з дому. Відносно ОСОБА_2 складено протокол и за ст.173 та ст.184 КУпАП (а.с.11).

Також, ВП №1 Нікопольського РУП в Дніпропетровській області надало інформацію, що відносно ОСОБА_2 за неналежним чином виконання батьківських обов'язків було складено адміністративні протоколи за ст.184 КУпАП 31 жовтня 2022 року, 01 грудня 2022 року та 01 січня 2023 року та направлено на розгляд до Марганецького міського суду (а.с.12).

Крім того, ВП №1 Нікопольського РУП в Дніпропетровській області надало інформацію, що відносно ОСОБА_1 за неналежним чином виконання батьківських обов'язків було складено адміністративні протоколи за ст.184 КУпАП 02 грудня 2022 року та направлено на розгляд до Марганецького міського суду (а.с.13).

Згідно письмових пояснень, ОСОБА_8 , який є братом ОСОБА_2 , останній проживає разом з донькою ОСОБА_3 та його матір'ю ОСОБА_4 . ОСОБА_2 постійно вживає спиртні напої, ніде не працює, за донькою не доглядає. Виховання ОСОБА_3 займається бабуся ОСОБА_4 . Мати дитини проживає окремо в м.Нікополь, її вихованням не займається, матеріально не забезпечує, життям дитини не цікавиться. Коли приїжджає - пиячить разом з ОСОБА_2 (а.с.14).

Згідно письмових пояснень ОСОБА_9 , ОСОБА_2 проживає разом з донькою ОСОБА_3 та його матір'ю ОСОБА_4 . ОСОБА_2 постійно вживає спиртні напої, ніде не працює, за донькою не доглядає. Виховання ОСОБА_3 займається бабуся ОСОБА_4 . Мати дитини ОСОБА_1 проживає окремо в м.Нікополь, її вихованням не займається, матеріально не забезпечує, життям дитини не цікавиться. Коли приїжджає - пиячить разом з ОСОБА_2 (а.с.15).

Рішенням Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 08 серпня 2016 року ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав у відношення дітей - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.16-17).

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 службі у справах дітей надавали зобов'язання щодо сумлінного виконання ними батьківських обов'язків, а саме: підтримувати санітарний стан приміщення у нормі, не зловживати алкогольними напоями, стати на облік до лікаря нарколога, не залишати дитину без нагляду, дитина повинна бути нагодована та чиста, нести повну відповідальність за життя та здоров'я дитини. У разі невиконання батьківських обов'язків вони попереджені про подальше позбавлення батьківських прав (а.с.7,10).

З урахуванням викладеного, враховуючи відношення відповідача ОСОБА_2 до дитини, з урахуванням висновку виконкому Марганецької міської ради, суд вважає, що ОСОБА_2 слід позбавити батьківських прав у відношенні до дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому що він нехтує своїми обов'язками, життям доньки не цікавиться, матеріально не забезпечує, умов для життя та розвитку дитини не створив. Тому позов в частині позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та стягнення з нього аліментів підлягає задоволенню.

Разом з тим, суд вважає за потрібне відмовити в задоволенні позову в частині позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав та стягнення з неї аліментів з таких підстав.

В судовому засіданні ОСОБА_1 просила не позбавляти її батьківських прав відносно доньки ОСОБА_5 , оскільки вона змінила своє життя, працює, хоча й неофіційно, має можливість доглядати дитину, і хоче бути разом з нею.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_11 повідомили, що ОСОБА_2 погано відноситься як до ОСОБА_12 , так і до ОСОБА_5 , є неадекватним, зловживає алкогольними напоями, б'є ОСОБА_13 , погрожує їй.Донька йому потрібна для отримання грошей. ОСОБА_2 заслуговує на позбавлення батьківських прав. ОСОБА_13 не потрібно позбавляти батьківських прав, вона є роботящою, останнє віддасть дитині.

Згідно довідки-характеристики, виданої головою квартального комітету 30 кварталу Марганецької міської ради ОСОБА_14 , ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , на даний час за адресою реєстрації не мешкає (будинок згорів). Іноді з'являється провідувати свою доньку за адресою: АДРЕСА_3 . Скарг від сусідів відносно неї не надходило (а.с.29).

Згідно характеристики керівника Благодійної організації благодійного фонду «Нове джерело» ОСОБА_15 , ОСОБА_1 є добровільним помічником, за час своєї праці проявила себе, як гарний помічник, сумлінно виконує свої обов'язки (а.с.30-31).

Службою у справах дітей Марганецької міської ради 14 червня 2023 року складено акт обстеження сім'ї ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_4 . Будинок складається із трьох кімнат, санітарний стан помешкання задовільний (чисто прибрано). Кімнати достатньо мебльовані, є сучасна побутова техніка, для дитини є все необхідне: куточок для навчання та відпочинку, іграшки, книги, в родини достатній запас продуктів, є приготовлена їжа. Дитина потребує материнської уваги, ласки, любові та присутності у житті.

Враховуючи встановлені обставини, суд вважає, що на теперішній час відсутні підстави для позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно доньки ОСОБА_5 , оскільки вона змінила своє життя, отримала сприятливі відгуки сусідів, позитивні характеристики з місця проживання та зайнятості, має житло і всі необхідні умови для проживання дитини та її розвитку.

В задоволенні позовної вимоги про стягнення аліментів з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь опікуна, якого буде призначено, слід відмовити, оскільки ОСОБА_1 не позбавляється батьківських прав.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 263-265,352 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , позбавити батьківських прав по відношенню до дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір в розмірі 2684,00 гривні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження за умов, визначених в ч.2 ст.354 ЦПК України.

Позивач: орган опіки та піклування виконкому Марганецької міської ради, ЄРДПОУ 04052181, адреса: Дніпропетровська область, м.Марганець, вул.Єдності, 29-а.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса: АДРЕСА_3 .

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса: АДРЕСА_4 .

Повне судове рішення складено 19 липня 2023 року.

Суддя: Н. М. Нанічкіна

Попередній документ
112645277
Наступний документ
112645279
Інформація про рішення:
№ рішення: 112645278
№ справи: 180/233/23
Дата рішення: 19.06.2023
Дата публікації: 08.08.2023
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Марганецький міський суд Дніпропетровської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про позбавлення батьківських прав
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (23.08.2023)
Дата надходження: 20.02.2023
Предмет позову: про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів
Розклад засідань:
04.05.2023 09:30 Марганецький міський суд Дніпропетровської області
05.06.2023 09:15 Марганецький міський суд Дніпропетровської області
19.06.2023 10:00 Марганецький міський суд Дніпропетровської області