Рішення від 04.08.2023 по справі 240/15344/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2023 року м. Житомир справа № 240/15344/21

категорія 114000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Баранівської міська рада про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення 7 сесії Баранівської міської ради 8 скликання від 05 березня 2021 року №164 "Про пониження ступеню та перейменування Смолдирівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів".

В обгрунтування позову вказано, що при вирішенні питання реорганізації навчального закладу, що розташований у сільській місцевості та пониження його навчальних ступенів, мало вирішуватися виключно після його громадського обговорення, будь-то громадські слухання чи консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення або електронних консультацій з громадськістю. І при вирішенні такого питання Баранівська міська рада мала б забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні. Проте, належного обговорення з громадськістю питання щодо пониження ступенів школи, в тому числі з батьками дітей, що навчаються у Смолдирівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, не було, а рішення Баранівської міської ради №164 від 05.03.2021 прийняте без громадського обговорення та в супереч інтересів громади та порушує права його дитини на освіту.

Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем було подано до суду відзив на позовну заяву за змістом якого він просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказано, що рішенням виконавчого комітету Баранівської міської ради від 28.12.2020 №45 було створено робочу групу для вивчення та опрацювання впорядкування мережі закладів освіти. Робочою групою проведено цілісне обстеження, порівняльний аналіз та перспективи закладів освіти в селах Суємці та Смолдирів. Для дотримання вищевказаних вимог закону 01 березня 2021 року Баранівською міською радою було проведено громадське обговорення проекту відповідного рішення засновника з виїздом до школи в с. Смолдирів задля врахування усіх потреб та пропозицій громади, в умовах пандемії з дотриманням усіх протиепідемічних вимог. За погодженням в. о. старости та адміністрації закладу освіти в приміщенні Смолдирівської ЗОШ 1-ї 11 ступенів в присутності представників педагогічного, батьківського колективів, представників громадськості було обговорення проекту. Присутні були ознайомлені з результатами робочої групи Баранівської міської ради із планом впорядкування мережі закладів освіти. Зауважує, що протоколювання зустрічі не здійснювалося. Вказує, що Баранівською міською радою створені умови для забезпечення щоденного належного, швидкого та безпечного підвезення шкільними автобусами учнів та вчителів до закладу освіти.

Дослідивши подані сторонами письмові докази суд дійшов наступного висновку.

Згідно Витягу з протоколу спільного засідання постійної комісії з питань бюджету та комунальної власності, економічного розвитку, транспорту та зв'язку та постійної комісії з гуманітарних питань, законності та депутатської етики Баранівської міської ради від 03.03.2021 на вказаному засіданні було розглянуто витання щодо пониження ступеню та перейменування Смолдирівської ЗОШ НІ І ст.; Баранівської ЗОШ І-II ст. та Острожецької гімназії ім. О.В. Коростинського. За результатом розгляду комісія вирішила рекомендувати прийняти та винести на розгляд сесії міської ради дані питання.

05.03.2021 Рішенням 7 сесії Баранівської міської ради 8 скликання було №164 «Про пониження ступеню та перейменування Смолдирівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів». Даним рішенням вирішено понизити ступінь Смолдирівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Баранівської міської ради та перейменувати Смолдирівську загальноосвітню школу І-ІІІ ст. Баранівської міської ради у Смолдирівську гімназію Баранівської міської ради. Затверджено Статут Смолдирівської гімназії. Доручено директору Смолдирівської гімназії подати відповідні документи для внесення змін до відомостей, які містяться в ЄДР.

Вважаючи, що рішення Баранівської міської ради №164 від 05.03.2021 прийнято з порушенням процедури, без врахуванн інтересів громади та порушує права його дитини на освіту позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування регулює Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до абзацу 2 пункту 30 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

За приписами ч.2 ст.30 Закону України "Про загальну середню освіту" у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов'язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.

За приписами статті 8 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.

В силу вимог частин першої, третьої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Згідно з положеннями статті 13 Закону України «Про місцеве самоврядування України» територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 3 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010, консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.

При цьому, згідно пунктом 12 цього Порядку в обов'язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які: стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проекти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг тощо.

Як зазначено у статті 3 Конвенції «Про права дитини», схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблей ООН від 20.11.1989 №44/25, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-XII, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Отже, у випадку наявності будь якої правової колізій, неповноти, нечіткості або суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини, що стосуються інтересів дітей, з урахуванням положень статті 3 Конвенції «Про права дитини», пріоритети повинні надаватися якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.».

Відповідач вказує, що за погодженням в. о. старости та адміністрації закладу освіти в приміщенні Смолдирівської ЗОШ 1-ї 11 ступенів в присутності представників педагогічного, батьківського колективів, представників громадськості було обговорення проекту. Присутні були ознайомлені з результатами робочої групи Баранівської міської ради із планом впорядкування мережі закладів освіти. Водночас, жодного доказу на підтвердження вказаних обставин суду надано не було.

Відповідач у відзиві вказує, що Баранівською міською радою створені умови для забезпечення щоденного належного, швидкого та безпечного підвезення шкільними автобусами учнів та вчителів до закладу освіти, проте і на підтвердженя цієї обставини жодного доказу надано не було.

Крім того, суд вважає за необхідне наголосити, що у відзиві на позовну заяву відповідач обгрунтовуючи свою позицію посилається на Закон України "Про освіту", який станом на дату прийняття оскаржуваного рішення втратив чинність.

Вказані обставини дають суду підстави до висновку, що прийняттю спірного рішення передувало лише опублікування його проєкту 23.02.2021 на офіційному сайті Баранівської міської ради (http://www.otg.mrada-baranivka.gov.ua/images/documents/2021/2021-03-05sesia7proekt.pdf) у розділі «Проекти рішень» та обговорення питання щодо створення та перейменування опорного закладу та його філії на засіданні постійної депутатської комісії з питань соціального захисту населення, освіти, фізичного виховання, культури, релігії та міграції, охорони здоров'я та соціальної політики від 03.03.2021.

Проте, як про це дозволяють стверджувати обставини справи, Баранівською міською радою, яка представляє інтереси с.Смолдирів у порядку підготовки проекту оскаржуваного позивачем рішення не було проведено інформаційно - роз'яснювальної роботи серед громадськості щодо пониження ступеню та перейменування навчального закладу шляхом проведення загальних зборів громадян вказаного населеного пункту за місцем їх проживання як формою їх безпосередньої участі у вирішенні питання щодо закладу освіти для врахування їх думки та прийнятих рішень загальних зборів громадян органами місцевого самоврядування в їх діяльності, що суперечить чинним вимогам законодавства.

Не проведення обговорень проекту рішення про пониження ступеню навчального закладу без урахування думки батьків учнів, зокрема, й позивача, з цього приводу говорить про те, що спірне рішення не відповідає критеріям, визначеним частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими рішення суб'єкта владних повноважень має бути прийнято, у тому числі, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно і розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Така позиція суду відповідає правовій позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 18 квітня 2022 року у справі № 560/1670/19.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки доводи відповідача не підтверджено жодними доказами.

У зв'язку із задоволенням позову, згідност.139 КАС України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Баранівської міської ради (вул. Соборна, 20, Баранівка, Баранівський район, Житомирська область,12701, код ЄДРПОУ 04344386) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення 7 сесії Баранівської міської ради 8 скликання від 05 березня 2021 року №164 "Про пониження ступеню та перейменування Смолдирівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Баранівської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева