Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 серпня 2023 року Справа№200/1033/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про:
- визнання протиправними дій по виданню наказу від 28.09.2022 № 432 о/с, які полягають у оформленні його не у відповідності до вимог п. 10 розділу 111 «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 № 1235, а саме: невикладення у ньому стажу служби в органах внутрішніх справ і поліції та вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) та визнання протиправною бездіяльності щодо незарахування до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-XII, ПКМУ № 393 від 17.07.1992, періоду навчання у цивільному вищому навчальному закладі з розрахунку рік за шість місяців календарного і рік за рік страхового стажу; періоду служби в ОВС у підрозділах кримінальної міліції в справах дітей та карного розшуку ОВС за період з 01.05.2004 по 26.07.2011 в розрахунку один рік за півтора року, періодів безпосередньої участі в АТО з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.11.2015 року по 01.05.2018року, в розрахунку один місяць служби за три місяці, та невнесення змін щодо персональні даних позивача на достовірні, в т.ч. до наказу від 28.09.2022 № 432 о/с в частині розрахунку вислуги років для призначення пенсії.
- зобов'язання здійснити перерахунок, зарахувати відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України №2262-ХІІ, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1997 по день вступу на службу в ОВС до календарної вислуги років для призначення пенсії з розрахунку рік навчання за шість місяців служби та до страхового стажу в кількості рік навчання за рік служби;
- зобов'язання ГУНП в Донецькій області внести зміни до Наказу Головного Управління Національної поліції в Донецькій області від 28.09.2022 року № 432 ос шляхом викладення у ньому: стажу служби в ОВС, стажу служби в поліції, вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах); зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п.а ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вислугу: 1) набуту під час служби в органах внутрішніх справ на посадах у підрозділах кримінальної міліції в справах дітей, а також карного розшуку ОВС з розрахунку 1 рік служби за 1,5 року за періоди з 1.05.2004 по 26.07.2011 у кількості 3 років 7 місяців 11 днів, 2) набуту за час безпосередньої участі в антитерористичній операції, як учасника бойових дій (під час служби в ОВС) в період з 01.02.2015 по 6.11.2015 з розрахунку 1 рік служби за 3 роки в кількості 1 рік 6 місяців 10днів; 3) набуту за час безпосередньої участі в антитерористичній операції, як учасника бойових дій (під час служби в Нацполіції) в період з 07.11.2015 по 01.05.2018 з розрахунку 1 рік служби за 3 роки в кількості 4 роки 2місяці 28днів, 4) час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1997р. по день вступу на службу в ОВС з розрахунку рік навчання за шість місяців служби».
- зобов'язання підготувати та направити документи для призначення пенсії з 01.10.2022 ОСОБА_1 , відповідно до п. а ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з включенням до календарної вислуги років відповідних періодів проходження служби у пільговому (кратному) співвідношенні, періоду навчання у цивільному вищому навчальному закладі, враховуючи висновки суду у цій справі, та з включенням додаткової щомісячної винагороди, відповідно Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 та індексації грошового забезпечення для обрахування суми пенсії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що під час визначення тривалості вислуги років позивача на дату звільнення відповідач припустився порушень застосування положень чинного законодавства, що призвело до визначення тривалості вислуги меншою ніж належить та помилкових висновків щодо недостатності вислуги років позивача для призначення пенсії. За змістом позову відповідач протиправно не врахував до календарної вислуги періоду її навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1997 по 27.06.2002, мотивуючи це неотриманням нею спеціального звання після закінчення цього закладу. Позивач зауважила, що під час навчання - у лютому 2001 року вона отримала спеціальне звання рядовий міліції. Крім цього, як зазначила позивач, положення ст. 17 Закону України № 2262 та Порядку № 393 в редакції, чинній на час її вступу на службу в ОВС, не містили вимоги щодо присвоєння офіцерського звання після закінчення цивільного навчального закладу.
Позивач також не визначення періоду зауважила на протиправності неврахування у складі вислуги, що надає право на призначення пенсії періоди проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку та час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, період участі в антитерористичній операції, обчислені на пільгових умовах до складу календарної вислуги років, що надає право на призначення пенсії.
Відповідач надав відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Згідно із викладеним у відзиві календарну та пільгову вислугу років обчислено у відповідності до вимог чинного законодавства, визначена на час звільнення позивача вислуга років є недостатньою для призначення пенсії за вислугу років.
Ухвалою від 20.03.2023 позов залишено без руху. Ухвалою від 28.03.2023 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Ухвалою від 14.07.2023 позовну заяву залишено без руху через встановлення судом пропуску строку звернення до суду після відкриття провадження у справі. 18.07.2023 судом постановлено ухвалу про продовження розгляду справи. Ухвалою від 04.08.2023 позивачу поновлено строк звернення до суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходила службу в органах внутрішніх справ в період з 26.02.2001 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.09.2022 - в Нацполіції.
Під час проходження служби позивач брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, рішенням від 26.022019 № 2/І/V/39 позивачу надано статус учасника бойових дій. Згідно довідки від 29.07.2022 № 1820/12/02-2022 позивач була зарахована до складу сил та засобів, які безпосередньо беруть участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення АТО в період з 01.02.2015 по 06.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018.
Наказом від 28.09.2022 № 432о/с позивача звільнено зі служби за власним бажанням з 30.09.2022. Відповідно до наказу вислуга років на 30.09.2022 становить: у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги - 21 рік 7 місяців 5 днів, у пільговому - 30 років 11 місяців 23 дні.
Згідно з довідкою про вислугу років до вислуги у календарному обчисленні зараховані періоди зайнятості позивача з 26.02.2001 року до 30.09.2022, до вислуги в календарному та пільговому обчисленні зараховані:
1) періоди служби на посадах карного розшуку органів внутрішніх справ з розрахунку 1 рік служби за 1,5 роки на підставі постанови КМУ від 16.11.2001 № 1497 та наказу МВС від 29.07.2008 № 361:
- з 01.05.2004 по 21.12.2009 - у календарному обчисленні 5 років 7 місяців 20 днів, у пільговому обчисленні 8 років 5 місяців 15 днів,
- з 21.12.2009 по 20.08.2010 - у календарному обчисленні 7 місяців 29 днів, у пільговому обчисленні 11 місяців 28 днів;
- з 20.08.2010 по 16.11.2010 - у календарному обчисленні 2 місяці 26 днів, у пільговому - обчисленні 4 місяці 9 днів;
2) періоди служби у підрозділах кримінальної міліції у справах дітей з розрахунку 1 рік служби за 1,5 роки на підставі постанови КМУ № 1144 від 19.09.2007 та наказу МВС від 29.07.2008 № 361:
- з 16.11.2010 по 27.05.2011 - у календарному обчисленні 6 місяців 11 днів, у пільговому обчисленні - 9 місяців 16 днів;
- з 27.05.2011 по 26.07.2011 - у календарному обчисленні 1 місяць 29 днів, у пільговому обчисленні 1 місяці 28 днів;
3) періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції як учасник бойових дій під час служби в ОВС та під час служби в Нацполіції:
- з 01.02.2015 по 06.11.2015 - у календарному обчисленні 9 місяців 5 днів, у пільговому - 2 роки 3 місяці 15 днів;
- з 07.11.2015 по 31.05.2016 - у календарному обчисленні 6 місяців 24 днів, у пільговому - 1 рік 8 місяців 12 днів;
- з 31.05.2016 по 11.07.2016 - у календарному обчисленні 1 місяць 10 днів, у пільговому - 4 місяці;
- з 31.05.2016 по 11.07.2016 - у календарному обчисленні 1 місяць 10 днів, у пільговому - 4 місяці;
- з 10.08.2016 по 23.08.2016 - у календарному обчисленні 13 днів, у пільговому - 1 місяць 9 днів;
- з 02.09.2016 по 05.12.2016 - у календарному обчисленні 3 місяці 3 дні, у пільговому - 9 місяців 9 днів;
- з 15.12.2016 по 30.12.2016 - у календарному обчисленні 15 днів, у пільговому - 1 місяць 15 днів;
- з 30.12.2016 по 15.02.2017 - у календарному обчисленні 1 місяць 15 днів, у пільговому - 4 місяці 15 днів;
- з 25.02.2017 по 14.06.2017 - у календарному обчисленні 3 місяці 19 днів, у пільговому - 10 місяців 27 днів;
- з 24.06.2017 по 10.07.2017- у календарному обчисленні 16 днів, у пільговому - 1 місяць 18 днів;
- з 21.07.2017 по 18.09.2017- у календарному обчисленні 1 місяць 27 днів, у пільговому - 5 місяців 21 день;
- з 28.09.2017 по 30.10.2017 - у календарному обчисленні 1 місяць 2 дні, у пільговому - 3 місяці 6 днів;
- з 14.11.2017 по 31.12.2017- у календарному обчисленні 1 місяць 17 днів, у пільговому - 4 місяці 21 день;
- з 17.01.2018 по 31.01.2018- у календарному обчисленні 14 днів, у пільговому - 1 місяць 12 днів;
- з 14.02.2018 по 01.05.2018- у календарному обчисленні 2 місяці 17 днів, у пільговому - 7 місяців 21 день.
Обставини щодо тривалості пільгового та календарного стажу позивача не є спірними між сторонами.
Наказом від 14.02.2023 № 61о/с наказ від 28.09.2022 № 432 о/с доповнено відомостями про невикористану оплачувану відпустку позивача відповідно до ст.9 Закону України «про відпустки» тривалістю 10 календарних днів.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до пункту «а» ч. 1 ст. 12 Закону 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2020 або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.
Згідно з частиною 2 статті 17 Закону 2262-ХІІ до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно з частиною 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (далі - Порядок №393).
Пункт 2-1 Постанови № 393 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», що набрала чинності 19.02.2022 передбачає, що для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Відповідно до п. 2 постанови 393 до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам із спеціальним званням Бюро економічної безпеки, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, під час призначення пенсії згідно з пунктом “а” частини першої статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, Бюро економічної безпеки або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.
Перелік видів служби, що зараховуються до вислуги років у пільговому обчисленні визначені пунктом 3 постанови № 393, втім у редакції постанови КМУ від 16.02.2022 № 16, чинній з 19.02.2022 зазначені періоди служби обчислюються в пільговому розмірі та зараховуються до вислуги років для визначення розміру пенсії. До цієї редакції пункт 3 визначав види служби, що можуть зараховуватися на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсій.
Відповідно до підпункту а п.3 Порядку №393 у редакції чинній станом на час звільнення позивача з військової служби, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Відповідно до підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 N 1497 чинній в період з 18.06.2002 по 26.07.2011) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ, на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця.
Відповідно до підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 № 1144 чинній в період з 01.10.2007 по 26.07.2011) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Пунктами 1 наказу Міністерства внутрішніх справ від 29.07.2008 № 361 та від 01.10.2007 № 366 затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Пунктом 2 вказаних наказів встановлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується працівникам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 N 1497 та від 19.09.2007 № 1144 "Про внесення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 N 393", при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Постановою Кабінету Міністрів України №780 від 20.07.2011 внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок зачислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам і начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», згідно з якими абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту «в» - виключено. Цією постановою визнано такими, що втратили чинність постанови від 16.11.2001 N 1497 та від 19.09.2007 № 1144.
Правилами п. 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Спірним питанням в межах цієї справи є питання правомірності визначення відповідачем вислуги років позивача для призначення пенсії та правомірність висновків про недостатність вислуги позивача для призначення пенсії за вислугу років відповідно до положень ст. 12 Закону № 2262.
Щодо зарахування періоду навчання суд зазначає наступне. Виходячи з системного тлумачення ст. 17 Закону України № 2262-ХІІ та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, необхідною умовою для врахування років навчання у цивільному навчальному закладі у вислугу років осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, є те, що за наслідками такого навчання студентам (слухачам, курсантам та ін.) присвоюється офіцерське (спеціальне) звання. Тобто, особа повинна отримати офіцерське (спеціальне) звання саме за результатами навчання, ще до вступу до органів внутрішніх справ.
При цьому, слід зазначити, що законодавець під визначенням «цивільні навчальні заклади» мав на увазі, ті навчальні заклади, в яких студенти (слухачі, курсанти та ін.) паралельно проходили військове навчання та отримували військову спеціальність - навчання на військових кафедрах, та навчання у закладах зі спеціальним режимом навчання.
Згідно з матеріалами справи, позивач в період з 01.09.1997 по 27.06.2002 навчалася на очно-заочній формі навчання у Донецькому інституті соціальної освіти - дочірньому підприємстві ТОВ «Донецький відкритий університет», по закінченні якого отримала диплом спеціаліста.
Згідно з трудовою книжкою позивача та довідкою витягом за обліками інтегрованої інформаційно-пошукова системи регіонального рівня позивач 26.02.2001 прийнята на службу до Маріупольського училища професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Донецькій області. Відповідно до послужного списку позивача військове спеціальне звання рядовий міліції присвоєно їй згідно з наказом МУПППМ від 26.02.2001 № 25.
Тобто, за фактом закінчення Донецького інституту соціальної освіти позивачу жодних звань не було присвоєно, отримане нею спеціальне звання було присвоєно під час проходження нею навчання в Маріупольському училищі професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Донецькій області. Після прийняття на службу до органів внутрішніх справ з 28.03.2001 наказом № 121 від 01.06.2001 позивачу присвоєно звання молодшого лейтенанту міліції.
Оскільки після закінчення навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання, то таке навчання не може бути зараховано до вислуги років.
Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 01.02.2019 у справі № 809/780/15, від 10.05.2019 по справі №823/1330/16, від 22.01.2020 у справі № 200/5111/19, від 27.01.2021 по справі № 818/848/16, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Суд не приймає до уваги доводи позивача стосовно відсутності на час проходження нею навчання вимоги щодо отримання спеціального звання після закінчення навчання як таку, що не відповідає дійсності, оскільки редакція цієї норми завжди містила таку вимогу. Посилання позивача на пояснення третіх осіб також судом не приймаються, оскільки питання щодо наявності чи відсутності вимоги законодавства про присвоєння спеціального звання після закінчення вищого цивільного навчального закладу встановлюється на підставі правових актів, а не пояснень осіб.
Із врахуванням викладеного відповідачем правомірно не враховано період навчання позивача у складі календарної вислуги для призначення пенсії.
Що стосується врахування у складі вислуги, що надає право на призначення пенсії за вислугою років періодів служби позивача на посадах карного розшуку органів внутрішніх справ, у підрозділах кримінальної міліції у справах дітей з розрахунку та періодів участі в антитерористичній операції у пільговому обчисленні суд зазначає таке.
Основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком № 393.
Можливість пільгового обчислення періоду служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком № 393.
Визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Закон № 2262 як єдину обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі № 2262 вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в ч. 4 ст. 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
В свою чергу, передбачені ст. 17-1 Закону № 2262 пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
Таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262.
Отже, до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Положеннями підпункту в п. 3 Порядку 393 в редакції, чинній в період з 18.06.2002 по 26.07.2011 та з 01.10.2007 по 26.07.2011 передбачалося врахування до вислуги років часу проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку та час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ, на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця.
Відповідно до довідки про вислугу років зазначені періоди враховані у пільговому обчисленні відповідачем, проте не враховані у складі вислуги, що надає право на призначення пенсії. Так само у складі пільгової вислуги врахований період участі позивача в антитерористичній операції, що також не врахований до вислуги, що надає право на призначення пенсії.
Станом на момент звільнення позивача постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 (набрання чинності 19.02.2022) до Порядку №393 були внесені зміни, а саме:
- доповнено новим пунктом 2-1, згідно з нормами якого, для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови;
- абзац перший пункту 3 викладено в новій редакції, згідно з якою, до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах відповідний період служби.
Отже, реалізуючи надані Законом повноваження на визначення порядку обчислення вислуги років та пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, Кабінет Міністрів України з 19.02.2022 (дати набрання чинності постанови Уряду України від 16.02.2022 №119), передбачив можливість врахування пільгового періоду служби тільки для визначення розміру пенсії та закріпив, що обчислення календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, проводиться виключно згідно положень пунктів 1 та 2 Постанови №393.
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 16.02.2022 постанови №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 редакція Порядку №393 щодо правил обчислення вислуги років для призначення пенсії зазнала суттєвих змін.
Натомість згідно наказу від 28.09.2022 №432 о/с позивача виключено зі списків особового складу з 30.09.2022, тобто вже після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України 16.02.2022 №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393».
Оскільки позивача звільнено зі служби після зміни порядку обчислення вислуги років для призначення пенсії, вислуга років має враховуватися в порядку, чинному на час звільнення позивача.
Отже, в даному випадку вислуга років за особливі періоди служби має обчислюватися у пільговому порядку, однак, виключно для визначення розміру пенсії, а не визначення права на пенсі за вислугу років.
Відтак, періоди служби позивача на посадах карного розшуку органів внутрішніх справ, у підрозділах кримінальної міліції у справах дітей з розрахунку та періодів участі в антитерористичній операції у пільговому обчисленні мають враховуватися лише для визначення розміру пенсії.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що вислуга років позивача обчислена відповідачем правомірно та встановлена календарна вислуга років на час звільнення позивача 21 рік 7 місяців 5 днів, яка складає у календарному обчисленні 21 рік 7 місяців 5 днів, не породжує в останньої права на призначення пенсії за п. «а» ст. 12 Закону, приписи якої встановлюють мінімальну календарну вислугу 25 років.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а заявлені вимоги щодо зобов'язання врахувати періоду служби до вислуги, що надає право на призначення пенсії такими, що не підлягають задоволенню
Вимогу про винесення змін до наказу про звільнення та визнання його протиправним є похідними від вимог що стосуються правильності обчислення відповідачем вислуги років, з огляду на що враховуючи висновок суду про відсутність підстав для їх задоволення, зазначені вимоги також не підлягають задоволенню.
Аналіз змісту п. 12 Порядку №3-1, а також форми подання про призначення пенсії, що є додатком 2 до Порядку №3-1, свідчить, що передумовою для його направлення є підготовка уповноваженим структурним підрозділом необхідних документів для призначення пенсії. Разом з тим, встановивши факт відсутності в позивача необхідної для призначення пенсії вислуги років у календарному обчисленні, відповідач обґрунтовано вказав і на відсутність підстав для направлення відповідних документів до територіального управління пенсійного фонду.
Аналогічний за змістом висновок висловлений Великою Палатою Верховного Суду у постанові 28.11.2018 у справі №537/1980/16-а.
Згідно зі статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги позивачки не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, визнання протиправними та скасування наказу, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ,
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Донецькій області, код ЄДРПОУ: 40109058, місцезнаходження, 87517, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Нахімова, 86.
Суддя А.С. Михайлик