Рішення від 04.08.2023 по справі 200/1741/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2023 року Справа№200/1741/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому просить суд:

визнати протиправними дії щодо незарахування до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової відпустки, період перебування на службі в Державній службі України з надзвичайних ситуацій ;

зобов'язати зарахувати до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, період перебування на службі в Державній службі України з надзвичайних ситуацій.

В обґрунтування позову зазначено, що профільним Законом України «Про Національну поліцію» визначено зарахування до служби в поліції службу в органах внутрішніх справ, тобто органах структури Міністерства внутрішніх справ України. Згідно з Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Постановою КМУ № 1052 від 16.12.2015, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ». Державна служба України з надзвичайних ситуацій, яку було створено 24.12.2012 в результаті реорганізації Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій, перебуває в структурі Міністерства внутрішніх справ України, а тому період служби позивача Державній службі України з надзвичайних ситуацій слід зарахувати до стажу роботи поліцейського як період служби в органах внутрішніх справ.

Зарахування служби, на якій позивач перебував в Державній службі України з надзвичайних ситуацій до служби в органах внутрішніх справ також передбачене Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, зокрема, пунктом "б" частини 1 статті 17, та Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393.

Крім цього, згідно п. 5 розділу «Загальні питання» Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового та начальницького складу (затвердженого ПКМУ № 593 від 11.07.2013), час проходження служби в Державній службі України з надзвичайних ситуацій зараховується до страхового стажу, а також до стажу державної служби відповідно до закону, а Постановою Кабінеті Міністрів України № 229 від 25.03.2016 «Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби» визначено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу”. Так, до стажу державної служби зараховуються: у тому числі «час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання».

Водночас, зазначені нормативно-правові акти допускають неоднозначне тлумачення прав та обов'язків громадян, а тому національні органи зобов'язані застосувати найбільш сприятливий для такої категорії осіб підхід.

Позивач зауважив, що, крім іншого, під час проходження служби в ДСНС України він брав безпосередню участь в захисті України, забезпечені її незалежності та територіальної цілісності, в результаті цього комісією МВС України позивачу, як і працівнику Національної поліції, було присвоєно статус учасника бойових дій.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у наданому суду відзиві.

Вказав, що вимоги статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» встановлюють вичерпний перелік органів та установ, періоди роботи яких зараховуються до стажу служби в поліції. Оскільки до переліку не включено службу в органах ДСНС України, підстави для зарахування даного періоду служби до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - відсутні.

Зі змісту статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вбачається, що положення даної норми застосовуються виключно лише для розрахунку вислуги років поліцейським під час призначення пенсій за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".

Постанова Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 також встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-XII, отже ані ця постанова, ані цей Закон до даних правовідносин не застосовується, оскільки питання призначення позивачу пенсії станом на цей час не вирішується.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 01.05.2023 позов залишено без руху. Ухвалою від 11.05.2023 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_2 від 19.07.2017.

Згідно з наказом від 14.01.2021 № 7 о/с відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено в запас Збройних сил із взяттям на військовий облік на підставі п.п. 173, 176 пп. 1 у зв'язку з закінченням строку контракту позивача - прапорщика служби цивільного захисту, командира відділення 37 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області. Вислуга років станом на 18.01.2021 складає: календарна - 6 років 11 місяців 16 днів, пільгова - 05 років 04 місяці 10 днів.

Відповідно до довідки від 04.04.2023 № 689/41/37/1/2023 позивач - лейтенант поліції з 17.02.2021 прийнятий на службу в Національній поліції України на посаду поліцейського взводу № 1 роти № 3 батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції. З 25.04.2022 по час видачі довідки працює на посаді інспектора вказаного взводу.

Листом від 24.03.2023 № 111-169/12/1/1/03-2023 відповідач відмовив позивачу в зарахуванні періоду проходження служби в ДСНС до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, оскільки відповідно до ч. 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" до стажу служби в поліції зараховуються: 1. служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2. військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3. служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4. час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5. час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6. дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі за текстом - Закон № 580) Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Згідно зі ст. 2 Закону № 580 завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

За приписами частин 1, 2 статті 59 Закону № 580 служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ст.78 Закону № 580 стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Так, ч. 2 ст. 78 цього Закону містить перелік видів служби, які зараховуються до стажу служби в поліції, серед яких служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду (на що посилається позивач); військова служба в Цивільній обороні України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону.

Водночас, у вказаному переліку, що є виключним, відсутня служба в органах та підрозділах Державної служби України з надзвичайних ситуацій, де проходив службу позивач.

Позивач вважає, що служба в органах Державної служби України з надзвичайних ситуацій має такий самий правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, а тому має зараховуватись до стажу служби в поліції відповідно до ч. 2 ст. 78 Закону № 580 з огляду на вимоги Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затверджене Постановою КМУ № 1052 від 16.12.2015, відповідно до якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ. Також позивач в обґрунтування своєї позиції наполягає на тому, що ДСНС, яка була створена 24.12.2012 в результаті реорганізації Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій, із зазначеного часу перебуває в структурі Міністерства внутрішніх справ України, тобто є структурним підрозділом органів внутрішніх справ.

Указом Президента України від 24.12.2012 № 726 "Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну службу України з надзвичайних ситуацій, реорганізувавши Міністерство надзвичайних ситуацій України та Державну інспекцію техногенної безпеки України.

Відповідно до Наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України від 09.01.2013 № 1 «Про здійснення реорганізації МНС України» реорганізація Міністерства надзвичайних ситуацій України та Державної інспекції техногенної безпеки України здійснюється шляхом злиття з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 "Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади".

Тобто, доводи позивача про перебування ДСНС у структурі органів внутрішніх справ не знайшли свого підтвердження та суд їх до уваги не приймає. Те, що ДСНС відповідно до Положення, затвердженого Постановою КМУ № 1052 від 16.12.2015 є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ, також не свідчить про включення ДСНС до системи органів внутрішніх справ.

До того ж, під час проходження служби в ДСНС позивач не належав до осіб, визначених Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114.

Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу визначено іншим правовим актом - Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593.

Позивач зазначає, що з огляду на це Положення № 593 та Постанову Кабінеті Міністрів України № 229 від 25.03.2016 року «Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби» час проходження служби в ДСНС зараховується до страхового стажу і до стажу державної служби відповідно до закону, оскільки до стажу державної служби зараховуються, у тому числі, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання, що свідчить про можливість зарахування служби в ДСНС до стажу служби в поліції. Водночас, на переконання суду, вказане не свідчить про те, що служба в ДСНС має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України та не свідчить, відповідно, про наявність підстав для зарахування стажу на цій службі до стажу служби в поліції відповідно до ст. 78 Закону № 580.

Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази несення позивачем служби в органах внутрішніх справ, яка могла б бути зарахована до стажу служби в поліції відповідно до ст. 78 Закону № 580.

Віднести службу позивача в ДСНС, зокрема, до військової служби в Цивільній обороні України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, також не є можливим, оскільки відповідно до п.п. 2-5 Положення порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593, служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період. Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання. Особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС. Час проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.

Законом України «Про війська Цивільної оборони України» (зокрема ст. 1) визначалось, що війська Цивільної оборони України - це спеціалізовані військові формування, які підпорядковуються керівнику центрального органу виконавчої влади з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і призначені для захисту населення і територій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених аварією, катастрофою, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат,

ліквідації їх наслідків та виконання інших передбачених законом завдань.

В матеріалах справи відсутні докази несення позивачем такої служби, а вказаний Закон втратив чинність з 01.07.2013 із набуттям законної сили Кодексом цивільного захисту України, ст. 101 якого з моменту його прийняття та допер також визначає, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Посилання позивача на положення частини першої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) та Постанову Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (далі - постанова № 393) суд теж відхиляє з огляду на таке.

Відповідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 №2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з преамбулою постанови №393 ця постанова прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 №2262-XII.

За висновками Верховного Суду, викладеним у постанові від 31.03.2020 у справі № 520/2067/19, положення постанови №393 не можуть бути застосовані при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-XII та може бути застосована для визначення вислуги років саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-XII.

Отже, положення постанови №393 не можуть бути застосовані при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII.

У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

При цьому делегування частиною четвертою статті 78 Закону №580-VIII Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає Уряду права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, що не передбачені частиною другою статті 78 Закону №580-VIII.

Аналогічний правовий висновок викладено також в постанові Верховного Суду від 19.11.2019 у справі №520/903/19.

З огляду на таке, підстави для зарахування до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, періоду перебування на службі в Державній службі України з надзвичайних ситуацій, з якої позивача звільнено наказом від 14.01.2021 № 7 о/с, відсутні.

Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправними дії щодо незарахування до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, періоду перебування на службі в Державній службі України з надзвичайних ситуацій та зобов'язання зарахувати його до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ;

Департамент патрульної поліції Національної поліції України (відповідач) - ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернеста, 3.

Суддя А.С. Михайлик