Рішення від 04.08.2023 по справі 360/611/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

04 серпня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/611/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Солодовнікова Олександра Петровича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом адвоката Солодовнікова Олександра Петровича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) (далі - відповідач), в якому представник позивача просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 31 добу в жовтні 2022 року в сумі 70000,00 грн, за 30 діб в листопаді 2022 року в сумі 70000,00 грн та 31 добу в грудні 2022 року в сумі 70000 грн, а всього на загальну суму 210000,00 грн;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 31 добу в жовтні 2022 року в сумі 70000,00 грн, за 30 діб в листопаді 2022 року в сумі 70000,00 грн та 31 добу в грудні 2022 року в сумі 70000,00 грн, а всього на загальну суму 210000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач з 15 жовтня 2010 року і дотепер проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), брав безпосередню участь в антитерористичній операції, отримав статус та посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 30 квітня 2015 року, в подальшому приймав участь в Операції Об'єднаних Сил, зараз приймає безпосередню участь у бойових діях по забезпеченню заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з боку Російської Федерації.

Під час проходження військової служби у період з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року позивач відповідно до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 (гриф) перебував в оперативному підпорядкуванні командира Військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 прикордонного загону імені князя ОСОБА_2 та виконував завдання на ділянці українсько-білоруського кордону в межах Городянської міської громади Чернігівського району Чернігівської області.

Перебуваючи в оперативному підпорядкуванні командира Військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 прикордонного загону імені князя ОСОБА_2 позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області протягом періодів: з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року по 20 січня 2023 року, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 20 січня 2023 року № 4419.

Відповідачем нараховано та виплачено за періоди з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн.

На адвокатський запит до відповідача останній повідомив, що пунктом 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392-АГ визначено перелік заходів для виплати збільшеної грошової винагороди; пунктом 4 цього наказу визначена сукупність документів щодо підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу. Абзацом другим пункту 11 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392-АГ передбачено, що інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів ДПСУ, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів ДПСУ (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу. Пунктом 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09 грудня 2022 року № 628-АГ визначено перелік заходів для виплати збільшеної грошової винагороди, пунктом 3 цього наказу визначена сукупність документів щодо підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу. Абзацом другим пункту 8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09 грудня 2022 року № 628-АГ передбачено, що інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів ДПСУ, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками ДПСУ (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу. Станом на дату звернення від ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_3 ) документів, що підтверджують час безпосередньої участі штаб-сержанта ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, до ІНФОРМАЦІЯ_2 для прийняття рішення та видачі наказу на виплату додаткової грошової винагороди у розмірі до 100 тисяч гривень за період (вказаний в даній заяві) перебування в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_4 прикордонного загону, не надходило.

На адвокатський запит до Військової частини НОМЕР_3 остання повідомила, що списки (інформація), передбачені додатком 2 до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» (втратив чинність відповідно до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 08 грудня 2022 року № 628-АГ «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України») на адресу Військової частини НОМЕР_1 не направлялись, оскільки відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 квітня 2022 року № 21-1251-2022 «Щодо однакового трактувань положень» збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань військовослужбовцями ДПСУ з відбиття атак (вогневого ураження, бойового ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетним обстрілом Довідка про безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області ОСОБА_1 від 20 січня 2023 року № 4419 встановленим порядком видана керівництву підрозділу, де проходив службу вказаний військовослужбовець в одному примірнику на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф.

Отже, відповідач, ігноруючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, в період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року здійснював виплату позивачу додаткової винагороди в розмірі до 30000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць.

Таким чином, підсумовує представник позивача, відповідач не нарахував та не виплатив позивачу підвищену додаткову грошову винагороду у розмірі до 100000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях та участі у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”.

Представник позивача вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою від 12 червня 2023 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 06 липня 2023 року зобов'язано 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військову частину НОМЕР_3 ) протягом 10 днів з дня отримання цієї ухвали надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду inbox@adm.lg.court.gov.ua зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника):

- довідку, оформлену у довільній формі, із зазначенням відомостей про період виконання позивачем завдань на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_3 );

- бойові накази (бойові розпорядження) за періоди з 01 жовтня 2022 року по 31 грудня 2022 року (витяги з них щодо позивача) або довідку, оформлену у довільній формі, із зазначенням відомостей про населені пункти та райони Чернігівської області, в яких ОСОБА_1 у спірний період приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії), перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів), а також з зазначенням конкретних бойових завдань, до виконання яких залучався позивач у спірний період;

- рапорти підполковника ОСОБА_3 щодо виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн та збільшеної додаткової винагороди до 70000,00 грн за грудень 2022 року (витяги з них щодо позивача) та лист, яким зазначені рапорти першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова направлялися на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_3 ).

На виконання вимог ухвали 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) листом від 11 липня 2023 року № 14/6010-23-Вих повідомив суд, що ОСОБА_1 відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_1 ) був направлений в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_3 ). Бойові накази (розпорядження) видавалися стосовно підрозділу, в якому проходить службу ОСОБА_1 , а не стосовно ОСОБА_1 , означені накази (розпорядження) надати не є можливим, оскільки вони мають гриф з обмеженим доступом «Таємно». Інформація про місця розміщення, застосування особового складу підрозділів охорони державного кордону НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого та приданих підрозділів, в тому числі ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ), міститься в наказах та бойових розпорядженнях (наказах), які мають гриф з обмеженим доступом «Таємно». У зв'язку з вищевказаним надати зазначені відомості немає можливості. Довідку про проходження військової служби у НОМЕР_4 прикордонному загоні імені князя Володимира Великого Державної служби України надати немає можливості, оскільки зазначений військовослужбовець проходить військову службу у НОМЕР_6 прикордонному загоні імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України. Разом з цим, повідомлено суд, що штаб-сержант ОСОБА_1 перебував в оперативному підпорядкуванні на ділянці відповідальності НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України у період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, з 01 січня 2023 року по 20 січня 2023 року. Рапорт про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн за грудень 2022 року пропорційно із розрахунку на місяць 105 прикордонним загоном імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 не направлявся у зв'язку з тим, що рапорт, який надійшов на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України від першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 старшого лейтенанта Вячеслава Семенова полковника ОСОБА_4 , не відповідає вимогам підпункту 1 пункту 9 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ.

Військова частина НОМЕР_1 позов не визнала, про що 03 липня 2023 року через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідним реєстраційним № 5994/2023 подала відзив на позовну заяву від 01 липня 2023 року б/н, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що позивач проходить службу в лавах Державної прикордонної служби України на посаді інспектора 3 категорії 4 відділення інспекторів прикордонної служби 1 прикордонної застави відділу прикордонної служби № 2.

На підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 16 вересня 2022 року № 165 (гриф) військовослужбовці відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ), зокрема позивач вибули до НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_3 ) на ділянку українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області в оперативне підпорядкування начальника НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_3 ).

Представнику позивача надана розгорнута відповідь від 21 квітня 2023 року за № 25/2888-23-Вих стосовно нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168.

На виконання пункту 2-1 Постанови № 168 та з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди та підвищення рівня їх соціального захисту Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ від 30 липня 2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Наказ № 392-АГ), який застосовувався з 01 серпня 2022 року, та наказ від 09 грудня 2022 року № 628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Наказ 628-АГ), який застосовувався з 01 грудня 2022 року (цей наказ застосовувався в періоді грудень 2022 року - січень 2023 року).

Оскільки на час існування спірних правовідносин не визнавались незаконними або такими, що не відповідають Конституції України, ні пункт 2-1 Постанови № 168, ні пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», ні Накази № 392-АГ та № 628-АГ, то такі нормативно-правові акти є законними, мають визначену нормативно-правову силу та підлягали обов'язковому врахуванню відповідачем під час прийняття рішення щодо невиплати позивачу збільшеної додаткової грошової винагороди до 100000,00 грн.

Представник відповідача вважає, що прийняті Адміністрацією Державної прикордонної служби України накази не зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян та не мають міжвідомчого характеру, а тому не підпадають під категорію нормативно-правових актів, що підлягають державній реєстрації. Накази № 392-АГ та № 628-АГ не створюють нових норм, а лише регламентують порядок підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Позивач у період із початку введення в Україні режиму воєнного стану по теперішній час (час дії Постанови № 168) постійно виконує обов'язки військової служби.

Таким чином, з урахуванням фактичного часу виконання обов'язків військової служби, позивач в період жовтень-грудень 2022 року в повному обсязі отримував додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн в незалежності від виконання ним бойових (спеціальних) завдань, пов'язаних із безпосередньою участю у бойових діях чи під час безпосереднього зіткнення з противником. Наявність факту безумовного отримання позивачем додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн не ставить законодавцем військовим частинам прямого обов'язку автоматичного нарахування збільшеної додаткової винагороди до 100000,00 грн.

Щодо нарахування та виплати позивачу збільшеної додаткової винагороди за жовтень-грудень 2022 року, відповідач вказав, що абзацом другим пункту 1 Наказу № 392-АГ, що був чинним в період жовтня-листопада 2022 року, та абзацом першим пункту 1 Наказу 628-АГ, що був чинним в період з грудня 2022 року по січень 2023 року, визначено, що додаткова винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

У пункті 2 Наказу № 392-АГ та пункті 2 Наказу № 628-АГ визначено заходи, виконання яких військовослужбовцем вважається безпосередньою участю у бойових діях або заходах.

Представник відповідача зауважує, що зазначений у цьому пункті перелік бойових (спеціальних) завдань є вичерпним та застосовується до різних підрозділів органів охорони державного кордону окремо, оскільки кожен підрозділ виконує завдання в межах свого призначення. Проте, основною умовою виконання бойових (спеціальних) завдань є вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником. Кожне вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником фіксується окремо в Журналі бойових дій.

У пункті 4 Наказу № 392-АГ та пункті 3 Наказу № 628-АГ визначено документи, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах.

Відповідно до пункту 11 Наказу № 392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

На адресу відповідача надходили донесення від НОМЕР_4 прикордонного загону від 08 листопада 2022 року № Т/22-4313-22-Вих та від 04 грудня 2022 року № Т/22-4933-22-Вих, в яких зазначено, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу 392 АГ відсутня.

Враховуючи, що за жовтень-листопад 2022 року підтверджуючих документів щодо залучення позивача до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не надходило, відповідно правових підстав для нарахування додаткової винагороди в розмірі 70000,00 грн не вбачається.

Згідно із абзацами другим-третім пункту 7 Наказу № 628-АГ для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 цього наказу.

Довідка від 20 січня 2023 року № 4419 не відповідає вимогам Наказу № 628-АГ (не зазначені відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 Наказу № 628-АГ), тому не може бути взята до уваги як додаткове підтвердження при прийнятті рішення про виплату збільшеної додаткової винагороди.

Відповідно до пункту 8 Наказу № 628-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

За грудень 2022 року на адресу відповідача донесення із додатком за формою, наведеною у пункті 8 Наказу № 628-АГ, від начальника НОМЕР_4 прикордонного загону не надходили.

Відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 19 грудня 2022 року № 229 (гриф) та бойового наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 17 січня 2023 року № 263 (гриф) військовослужбовці відділу прикордонної служби № 2 НОМЕР_6 прикордонного загону, зокрема позивач вибули до 3 прикордонного загону 20 січня 2023 року.

Віднесення Чернігівської області до району ведення бойових дій за період жовтень - грудень 2022 року не надає права на отримання додаткової винагороди в розмірі 70000,00 грн щомісячно, оскільки доказів, що в районі бойових дій (Городянська ОТГ Чернігівського району) впродовж певного часу велись бойові дії не надано. Всі вогневі ураження або бойові дії мають фіксуватися в розділі ІІ Журналу службово-бойових дій.

Позивач не перебував в зоні активних бойових дій, він виконував обов'язки в межах Городянської ОТГ Чернігівського району на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_3 , місто не знаходиться на території між позиціями сил оборони та позиціями військ агресора. Несення служби не може порівнюватись з участю в бойових діях безпосередньо на лінії бойового зіткнення та під вогневим ураженням противника. Висуненням таких позовних вимог позивач зневажає та нівелює ті зусилля, які прикладають військовослужбовці, що безпосередньо вступають в бій з агресором.

Також відповідач зазначив, що до спірного періоду позивачу нараховувалася та виплачувалася додаткова винагорода до 100000,00 грн, а відтак за незмінності правового регулювання можливо позивач розраховував на подальше одержання таких самих виплат. Спірним періодом у справі, що розглядається є жовтень-грудень 2022 року, тому фактичні обставини проходження позивачем служби змінилися (період лютий-липень 2022 року позивач виконував обов'язки в межах Луганської та Донецької областей, за спірний період - в межах Городянської ОТГ Чернігівського району), тому дії відповідача у період, що не відноситься до цього спору, не мають преюдиційного характеру та не можуть оцінюватися як підстава для виникнення у суб'єкта владних повноважень обов'язку діяти у такий самий спосіб.

Відповідно до вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 жовтня 2020 року № 363 до облікових даних Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_5 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК вносяться бойові розпорядження, з 26 вересня 2022 року, зокрема обліковані бойові розпорядження коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 (розділ 1 Журналу службово-бойових дій) за період з вересня 2022 року по січень 2023 року.

До розділу 2 Журналу службово-бойових дій за період з вересня 2022 року по січень 2023 року вносились загальні дані обстановки вздовж українсько-білоруського кордону в межах Городянської ОТГ Чернігівського району на ділянці відповідальності НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого.

Стосовно витягів з журналів бойових дій в частині, що стосується позивача, відповідач зазначив, що відпрацьований рапорт - у разі наявності інформації за вказаний період, яка стосується позивача, вказані докази будуть долучені до матеріалів справи.

В рапортах начальника відділу прикордонної служби № 2 від 01 листопада 2022 року № 1474 та від 01 грудня 2022 року № 1883 вказані бойові розпорядження коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 . Зміст означених бойових розпоряджень відповідачу не відомий, оскільки військовослужбовці відділу прикордонної служби № 2 знаходились в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_4 прикордонного загону на ділянці відповідальності НОМЕР_4 прикордонного загону.

Вказані в рапортах бойові розпорядження від 30 вересня 2022 року № 601дск, від 21 жовтня 2022 року № 668дск, від 26 жовтня 2022 року № 690дск, від 28 жовтня 2023 року № 699дск застосовувались впродовж всього періоду перебування в оперативному підпорядкуванні, що дає підстави для висновку, що вказані бойові розпорядження мають загальний характер та задачі визначені не кожному військовослужбовцю, а загальні.

Як було зазначено вище, нарахуванню та виплаті спірної допомоги передує отримання інформації про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених Наказами № 392-АГ та № 628-АГ, яка подається начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у Наказах № 392-АГ та № 628-АГ.

Відповідач не отримав підтвердження інформації про участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, тому в діях відсутня протиправна бездіяльність.

Бойові розпорядження за період жовтень-грудень 2022 року стосовно військовослужбовців відділу прикордонної служби № 2 начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_5 не видавались. Інформацію про дні безпосередньої участі позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, неможливо надати, оскільки позивач в цей період знаходився в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_4 прикордонного загону. Також відповідач зазначив, що розпорядником інформації, викладеної в бойовому наказі від 16 вересня 2022 року № 165 (гриф), є Адміністрація Державної прикордонної служби.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) проходить військову службу в лавах Державної прикордонної служби України, з 11 травня 2023 року обіймає посаду сержанта-менеджера 3 категорії відділення проходження особовим складом відділу кадрів 3 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_5 , про що свідчать службове посвідчення серії НОМЕР_8 від 07 лютого 2023 року, видане Державною прикордонною службою України, та витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 11 травня 2023 року № 232-ОС «Про особовий склад».

З заяв по суті справи судом встановлено, що штаб-сержант ОСОБА_1 в період з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_3 ) у складі відділу прикордонної служби № 2 3 прикордонного загону на ділянці українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області. Оскільки вказана обставина визнається сторонами, а у суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини або добровільності її визнання сторонами, то відповідно до частини першої статті 78 КАС України вказана обставина не підлягає доказуванню.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 20 січня 2023 року № 4419 ОСОБА_1 , який проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року, з 01 по 31 грудня 2022 року, з 01 по 20 січня 2023 року.

Рапортом від 01 листопада 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник Володимир Вальчук відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01 по 31 жовтня 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 3 прикордонного загону імені Героя України Євгенія Пікуса, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31.

Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_4 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_3 ). Листом від 02 листопада 2022 року № 22/4227-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (військова частина НОМЕР_3 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_7 (військову частину НОМЕР_1 ).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_5 згідно з Додатком 1.

Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_6 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за жовтень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС, під порядковим номером 1725 значиться штаб-сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30000,00 грн.

Рапортом від 01 листопада 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник Володимир Вальчук відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_2 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 31 жовтня 2022 року, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 68) за період проходження служби з 01 по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 7-14, 52-62.

Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_4 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_3 ). Листом від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (військова частина НОМЕР_3 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_7 (військову частину НОМЕР_1 ). У листі від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих також вказано, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог підпунктів 1-8 пункту 2 Наказу № 392-АГ відсутня.

Відповідно до довідки від 20 квітня 2023 року № 108-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2022 року по 31 січня 2023 року, та архівної відомості за 2022 рік від 20 червня 2023 року № 228-М позивачу в жовтні 2022 року виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 30000,00 грн за 31 день жовтня 2022 року.

Рапортом від 01 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник Володимир Вальчук відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01 по 30 листопада 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 3 прикордонного загону імені Героя України Євгенія Пікуса, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30.

Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_4 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_3 ). Листом від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (військова частина НОМЕР_3 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_7 (військову частину НОМЕР_1 ).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_5 згідно з Додатком 1.

Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_6 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_5 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за листопад 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС, під порядковим номером 1635 значиться штаб-сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30 діб, сума - 30000,00 грн.

Рапортом від 01 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник Володимир Вальчук відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_2 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 30 листопада 2022 року, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 13-20, 62-67.

Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_4 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_3 ). Листом від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (військова частина НОМЕР_3 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_7 (військову частину НОМЕР_1 ). У листі від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих також вказано, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог підпунктів 1-8 пункту 2 Наказу № 392-АГ відсутня.

Відповідно до довідки від 20 квітня 2023 року № 108-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2022 року по 31 січня 2023 року, та архівної відомості за 2022 рік від 20 червня 2023 року № 228-М позивачу в листопаді 2022 року виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 30000,00 грн за 30 днів листопада 2022 року.

Рапортом від 20 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник Володимир Вальчук відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01 по 31 грудня 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 3 прикордонного загону імені Героя України Євгенія Пікуса, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 31.

Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_4 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, направлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_3 ). Листом від 26 грудня 2022 року № 22/5480-22-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (військова частина НОМЕР_3 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_7 (військову частину НОМЕР_1 ).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_5 згідно з Додатком 1.

Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_6 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_5 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за грудень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС, під порядковим номером 1696 значиться штаб-сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30000,00 грн.

Рапортом від 01 січня 2023 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник Володимир Вальчук відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_2 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 31 грудня 2022 року, серед іншого штаб-сержанту ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 69) за період проходження служби з 01 по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 31, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 листопада 2022 року № 814-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПК « ІНФОРМАЦІЯ_8 » від 05 грудня 2022 року № 13-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 20-26, 67-72.

Доказів направлення вказаного рапорту від ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_9 (військової частини НОМЕР_1 ) суду не надано.

В листі від 11 липня 2023 року за № 14/6010-23-Вих 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (військова частина НОМЕР_3 ) зазначив, що рапорт про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн пропорційно із розрахунку на місяць 105 прикордонним загоном імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 не направлявся у зв'язку з тим, що рапорт, який надійшов на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України від полковника ОСОБА_4 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, не відповідає вимогам підпункту 1 пункту 9 Наказу № 628.

Відповідно до довідки від 20 квітня 2023 року № 108-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2022 року по 31 січня 2023 року, та архівної відомості за 2022 рік від 20 червня 2023 року № 228-М позивачу в грудні 2022 року виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 30000,00 грн за 31 день грудня 2022 року.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 06 липня 2023 року № 14/б/н-23-Вих відповідно до вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 жовтня 2020 року № 393, в розділі І Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_5 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК обліковувались бойові розпорядження коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_5 прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова з 26 вересня 2022 року. До розділу ІІ Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_5 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК за період з жовтня 2022 року по січень 2023 року вносились загальні данні обстановки вздовж українсько-білоруського кордону в межах Городнянської ОТГ Чернігівського району на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Також судом встановлено, що адвокат Солодовніков О.П. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Військової частини НОМЕР_1 із адвокатським запитом від 18 квітня 2023 року, яким серед іншого просив нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду відповідно до Постанови № 168, у відповідь на який Військова частина НОМЕР_1 листом від 21 квітня 2023 року за № 25/2888-23-Вих відмовила у виплаті додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн через ненадходження від Військової частини НОМЕР_3 до Військової частини НОМЕР_1 документів, що підтверджують час безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, посилаючись на своє ж Рішення від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, зауважив, що “служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей. Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо”.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 статті 9 Закону України від 20 листопада 1991 року № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з пунктами другим-третім статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (абзаци перший, другий пункту 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Пунктами 2 та 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

В подальшому, Законами України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, від 22 травня 2022 року № 2263-IX, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 07 лютого 2023 року № 2915-IX, від 02 травня 2023 року № 3057-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено відповідні Укази Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 року № 573/2022, від 07 листопада 2022 року № 757/2022, від 06 лютого 2023 року № 58/2023, від 01 травня 2023 року № 254/2023, якими строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 годин 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 годин 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 годин 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 годин 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 05 годин 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 16 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» основними функціями Державної прикордонної служби України зокрема є:

охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;

охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій;

ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України згідно із законами України «Про розвідувальні органи України» та «Про оперативно-розшукову діяльність»;

участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій, що порушили порядок перетинання державного кордону України;

координація діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов'язаної із захистом державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю при перетинанні державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон України та в контрольних пунктах в'їзду - виїзду.

Виконання зазначених у частині першій цієї статті функцій є оперативно-службовою діяльністю Державної прикордонної служби України (частина друга статті 2 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України»).

Частиною першою статті 6 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно з пунктами 3, 4 статті 19 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у відбитті вторгнення або нападу на територію України збройних сил іншої держави або групи держав; участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.

Отже, відповідач входить до структури Державної прикордонної служби України, а тому починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року здійснює передбачені Законом України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Відповідно до статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.

Частиною першою статті 12 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» визначено, що участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 168.

Згідно з пунктом 1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 1146 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», яка застосовувалася у період з 01 вересня 2022 року по 20 січня 2023 року):

установлено на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (абзац перший);

нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення (абзац другий);

виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац третій).

Отже, виплата додаткової винагороди в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць виплачується зокрема військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебувають під час такої участі у бойових діях чи здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2-1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», яка застосовувалася у період з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

На виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України» та пункту 2-1 Постанови № 168, з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, 30 липня 2022 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято Наказ № 392-АГ (підлягав застосуванню з 01 серпня 2022 року по 01 грудня 2022 року).

Пунктом 1 Наказу № 392-АГ передбачалось, що військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем:

1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійнорозвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;

7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;

8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником (пункт 2 Наказу № 392-АГ).

Згідно з пунктом 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційновахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Відповідно до пункту 5 Наказу № 392-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.

Облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покласти на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій. Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу (пункт 10 Наказу № 392-АГ).

За приписами пункту 11 Наказу № 392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України. Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Відповідно до пункту 12 Наказу № 392-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів). До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4 - 6 цього наказу.

На заміну Наказу № 392-АГ та на виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України» та пункту 2-1 Постанови № 168, з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, 09 грудня 2022 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято Наказ № 628-АГ (підлягав застосуванню з 01 грудня 2022 року).

Відповідно до пункту 1 Наказу № 628-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2 Наказу № 628-АГ передбачено, що до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:

1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, в тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу технічної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

3) бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншої технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);

4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морських та річкових акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.

Згідно з пунктом 3 Наказу № 628-АГ документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них);

3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або в заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

Виплата додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів Голови Держприкордонслужби, начальників (командирів) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Держприкордонслужби за місцем проходження військової служби, а їх начальникам (командирам) - на підставі наказів начальників (командирів) вищого рівня (пункт 5 Наказу № 628-АГ).

Згідно з пунктом 7 Наказу № 628-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 3 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 цього наказу.

Пунктом 8 Наказу № 628-АГ передбачалось, що склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України. Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Статтею 1 Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» (далі - Указ № 493/92) установлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Згідно із частиною другою статті 2 Указу № 493/92 державна реєстрація провадиться в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 3 Указу № 493/92 нормативно-правові акти, зазначені в статті 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 затверджено Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади (далі - Положення № 731).

Відповідно до пункту 2 Положення № 731 державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси і стосуються обов'язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб'єкта нормотворення.

Згідно із пунктом 4 Положення № 731 державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та зобов'язанням України у сфері європейської інтеграції та праву Європейського Союзу (acquis ЄС), антикорупційної та гендерно-правової експертиз з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, а також прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

У пункті 5 Положення № 731 визначено, що на державну реєстрацію не подаються акти:

а) персонального характеру (про склад комісій, призначення на посаду і звільнення з неї, заохочення працівників тощо);

б) дія яких вичерпується одноразовим застосуванням, крім актів про затвердження положень, інструкцій та інших, що містять правові норми;

в) оперативно-розпорядчого характеру (разові доручення);

г) якими доводяться до відома підприємств, установ і організацій рішення вищестоящих органів;

д) спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм;

е) рекомендаційного, роз'яснювального та інформаційного характеру (методичні рекомендації, роз'яснення, у тому числі податкові, тощо), нормативно-технічні документи (національні та регіональні стандарти, технічні умови, будівельні норми і правила, правила спортивних змагань з видів спорту, визнаних в Україні, тарифно-кваліфікаційні довідники, кодекси усталеної практики, форми звітності, у тому числі щодо державних статистичних спостережень, адміністративних даних та інші).

Абзацами першим та другим пункту 15 Положення № 731 визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.

Враховуючи, що Накази № 392-АГ та № 628-АГ містять норми, які зачіпають права військовослужбовців Державної прикордонної служби України на отримання додаткової винагороди, а також встановлюють організаційно-правовий механізм реалізації права на таку допомогу, суд погоджується з твердженнями позивача, що вказані накази мали пройти державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України.

Однак судом встановлено, що Накази № 392-АГ та № 628-АГ державну реєстрацію не проходили, тому відповідно до пункту 15 Положення № 731 вважаються таким, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

З наведених вище підстав суд відхиляє всі твердження відповідача, обґрунтовані положеннями Наказів № 392-АГ та № 628-АГ.

Відповідно суд дійшов висновку, що оцінка правомірності дій відповідача щодо виплати позивачу додаткової винагороди у спірному періоди має здійснюватися виключно з огляду на положення пункту 1 Постанови № 168.

Зі змісту пункту 1 Постанови № 168 слідує, що умовами виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць є:

- період дії воєнного стану;

- безпосередня участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;

- безпосереднє перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів.

Якщо перша з цих умов не потребує доказування через свій правовий характер, то наявність інших умов має встановлюватися судом на підставі зібраних у справі доказів.

Щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у спірному періоді, суд зазначає таке.

Постановою № 168 не визначені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

У розумінні частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У зв'язку з цим будь-які дані, на підставі яких суд може встановити факт безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, є доказом такої участі військовослужбовця.

Довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 20 січня 2023 року № 4419 підтверджено, що ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року, з 01 по 31 грудня 2022 року, з 01 по 20 січня 2023 року, тобто протягом всього часу перебування в оперативному підпорядкуванні Військової частини НОМЕР_3 .

Судом з'ясовано, що вказана довідка надана адвокатом Солодовніковим О.П. в інтересах позивача відповідачу разом із адвокатським запитом від 18 квітня 2023 року про нарахування та виплату додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168.

Також судом встановлено, що безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом жовтня-грудня 2022 року підтверджена рапортами начальника відділу прикордонної служби № 2 Володимира Вальчука від 01 листопада та від 01 грудня 2022 року, які листами Військової частини НОМЕР_3 від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих та від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих відповідно були скеровані відповідачу, та рапортом начальника відділу прикордонної служби № 2 Володимира Вальчука від 01 січня 2023 року, який Військовою частиною НОМЕР_3 відповідачу не був скерований.

За таких обставин суд дійшов висновку, що наявними у відповідача документами у повній мірі підтверджена безпосередня участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом спірного періоду.

Щодо безпосереднього перебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення заходів, судом з заяв по суті справи та вищеописаних доказів встановлено, що в період з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року позивач перебував в оперативному підпорядкуванні Військової частини НОМЕР_3 на території Чернігівської області.

Вказана обставина сторонами визнається, у суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини, тому відповідно до частини першої статті 78 КАС України така обставина є звільненою від доказування.

Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 листопада 2022 року № 282 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 грудня 2022 року № 311 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 20222 року та з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 листопада 2022 року № 81/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 05 грудня 2022 року № 94/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» та від 03 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.

Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 листопада 2022 року № 83/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 грудня 2022 року № 96/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» та від 04 січня 2023 року № 105/0/8-23-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» визнано такі органи (підрозділи) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: зокрема, НОМЕР_4 прикордонний загін Державної прикордонної служби України та ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15 грудня 2022 року № 297) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789, деякі територіальні громади Чернігівської області є територіальними громадами, які розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), деякі територіальні громади Чернігівської області є територіальними громадами, які віднесені до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії (територій можливих бойових дій).

Згідно з наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року не входить до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно до статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-ХІІ «Про оборону України» район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

З викладеного слідує, що саме до повноважень Головнокомандувача Збройних Сил України належить визначення території України, на якій впродовж певного часу ведуться та/або можуть вестися воєнні (бойові) дії, - території ведення воєнних (бойових) дій.

Отже, судом встановлено, що зміст наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01 листопада 2022 року № 282, від 02 грудня 2022 року № 311 та від 02 січня 2023 року № 1 вказує на включення всієї території Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій з 01 жовтня 2022 року до 31 грудня 2022 року включно.

Оскільки за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України територія всієї Чернігівської області з 01 жовтня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно була визначена територією ведення воєнних (бойових) дій, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, а саме за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та 31 добу грудня 2022 року. Відповідно позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Суд не приймає доводи відповідача про неможливість виплати позивачу додаткової винагороди за спірні періоди (за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та 31 добу грудня 2022 року) через ненадання начальником НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_3 ) підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах відповідно до Наказів № 392-АГ та № 628-АГ, оскільки недотримання органами Держприкордонслужби вказаних актів в частині обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або відповідних заходах не може мати негативні наслідки для військовослужбовця та впливати на його право на отримання додаткової винагороди, визначеної Постановою № 168. Крім того, вимоги Наказів № 392-АГ та № 628-АГ не можуть застосовуватися до спірних правовідносин з огляду на те, що вони не пройшли обов'язкову реєстрацію в Міністерстві юстиції України, а отже, не можуть прийматись до виконання та не викликають правових наслідків.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та 31 добу грудня 2022 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та 31 добу грудня 2022 року.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії” (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю лише зі словесним корегуванням обраного позивачем способу судового захисту.

Щодо стягнення на користь позивача понесених судових витрат на правничу допомогу адвоката суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з пунктом першим частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до частини третьої статті 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта статті 134 КАС України).

Частиною п'ятою статті 134 КАС України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до частини шостої статті 134 КАС України у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідачем подано клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги від 04 липня 2023 року б/н.

В обґрунтування заявленого клопотання відповідач зазначив, що розмір витрат на правничу допомогу встановлюються судом на підставі оцінки доказів щодо детального опису робіт, здійснених адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Щодо складності справи, відповідач зазначив, що ця справа є справою незначної складності. В позовній заяві позивач просить визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та збільшену додаткову винагороду за період жовтень-грудень 2022 року.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація i досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Щодо часу витраченого адвокатом на підготовку позову, відповідач зазначив, що ця позовна заява перекопійована з рішень різних судів з мережі Інтернет (оскільки на даний час питання нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди є нагальним, по всій країни перебуває безліч справ вказаної категорії), основні тези були взяти з рішення Луганського окружного адміністративного суду по зазначеній категорії справ, свою правову позицію або думку представником позивача не сформульовано в позові, а зроблена лише механічна робота по шаблонному позову, яка не має вплив на хід розгляду справи та не потребує спеціальних професійних навиків.

Виготовлення додатків до позовної заяви не є юридичними послугами, а їх виготовлення не потребує спеціальних навиків. Таким чином, з урахуванням невідповідності витраченого часу адвокатом на підготовку позову, складності справи відповідач вважає, що позивач не довів дійсність витрат на правову допомогу, а перелічені послуги в акті виконаних робіт не співпадають дійсності.

З урахуванням викладеного, відповідач просить зменшити розмір витрат на правову допомогу шляхом відмови у задоволені стягнення витрат на правничу допомогу.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву (пункти перший, другий частини сьомої статті 139 КАС України).

До позовної заяви представником позивача додано договір про надання правової допомоги від 25 лютого 2023 року б/н, додаток № 1 до договору про надання правової допомоги від 25 лютого 2023 року б/н, акт від 02 червня 2023 року приймання-передачі наданих послуг № 1 до додатку № 1 договору про надання правової допомоги від 25 лютого 2023 року б/н, розписку від 02 червня 2023 року № б/н.

Дослідженням договору про надання правової допомоги від 25 лютого 2023 року б/н встановлено, що: за правову допомогу, передбачену підпунктом 1.2 Договору, Замовник сплачує адвокату винагороду в розмірі, визначеному додатком № 1 до цього Договору (підпункт 3.1); в ціну Договору не включені фактичні витрати щодо виконання Адвокатом зобов'язань за Договором (підпункт 3.2); розмір оплати праці Адвоката при наданні правової допомоги, а також умови та порядок розрахунків, визначаються Сторонами в додатках до цього договору (пункт 4.1); за домовленістю Сторін, оплата правової допомоги може здійснюватися також у вигляді передплати або авансу (пункт 4.2).

Відповідно до додатку № 1 від 25 лютого 2023 року до договору про надання правової допомоги від 25 лютого 2023 року б/н за правову допомогу, передбачену підпунктом 1.2 Договору, Замовник сплачує Адвокату винагороду про надання правової допомоги, консультацій, збору доказів, складання позовної заяви та в подальшому супровід справи в суді першої інстанції (Луганській окружний адміністративний суд) в розмірі 5000,00 грн, про що додатково складається акт прийому-передачі наданих послуг з виданням документу про отримання адвокатом грошових коштів від Замовника.

Згідно з актом приймання-передачі наданих послуг від 02 червня 2023 року № 1 до додатку № 1 договору про надання правової допомоги від 25 лютого 2023 року б/н Виконавець надав, а Замовник прийняв юридичні послуги щодо надання правових консультацій протягом 1 години, складання адвокатських запитів протягом 2 годин 30 хвилин вартістю 2000,00 грн, складання позовної заяви на 19 аркушів протягом 4 годин 45 хвилин на суму 3000,00 грн. Загальна вартість правничої (правової) допомоги на момент розгляду подання позовної заяви до Луганського окружного адміністративного суду склала 5000,00 грн. За виконання наданих послуг Виконавцем, Замовник передав 5000,00 грн, що є фіксованим розміром за надання послуг Виконавцем.

Відповідно до розписки від 02 червня 2023 року б/н ОСОБА_1 сплатив ОСОБА_6 грошові кошти у розмірі 5000,00 грн як гонорар згідно з договором про надання правової допомоги від 25 лютого 2023 року б/н, додатком № 1 договору про надання правової допомоги від 25 лютого 2023 року б/н та актом приймання-передачі наданих послуг від 02 червня 2023 року щодо позовної заяви відносно Військової частини НОМЕР_1 щодо протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Суд дійшов висновку, що витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 5000,00 грн підтверджені належними доказами та стосуються цієї справи.

Проте суд бере до уваги доводи відповідача щодо незначної складності цієї справи, наявності судової практики з означеного предмету спору та використання представником позивача основних тез судових рішень Луганського окружного адміністративного суду.

Разом з цим, представником позивача проведено роботу по збиранню доказів, що мають значення для розгляду цієї справи, і які суд використав під час її розгляду.

З урахуванням викладеного суд зменшує витрати на оплату правничої допомоги адвоката та присуджує до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 3000,00 грн.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю позов адвоката Солодовнікова Олександра Петровича в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) (ідентифікаційний код 14321736, місцезнаходження: просп. Перемоги, буд. 58, м. Лисичанськ, Луганська область, 93120) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та 31 добу грудня 2022 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 31 добу жовтня 2022 року, 30 діб листопада 2022 року та 31 добу грудня 2022 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 3000,00 грн (три тисячі грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська