Рішення від 04.08.2023 по справі 340/3322/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2023 року м.Кропивницький Справа № 340/3322/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (вул. Мандрика, 7, м.Покровськ, Донецька область, 85300, код ЄДРПОУ 40109058) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови у донарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги у разі звільнення зі служби ОСОБА_1 , передбаченої Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , передбаченої Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо невнесення у довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу 8 п. 7 Постанови КМУ від 17 липня 1992 р. №393 (зі змінами) №359 від 08 листопада 2022 року відомостей про фактично отриманих ОСОБА_1 сум додаткової грошової винагороди, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 25 березня 2022 року по 26 жовтня 2022 року у загальній сумі 212 000 грн.;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити ОСОБА_1 довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу 8 п. 7 Постанови КМУ від 17 липня 1992 р. №393 (зі змінами) з обов'язковим зазначенням додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 25 березня 2022 року по 26 жовтня 2022 року у загальній сумі 212 000 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що проходив службу в ГУ НПУ в Донецькій області та відповідно до наказу від 18.10.2022 №471 о/с звільнений зі служби за станом здоров'я (через хворобу).

На підставі вказаного наказу позивачеві нараховано одноразову допомогу при звільненні за 26 календарних років. Позивач вказує, що зазначена одноразова допомога нарахована без врахування додаткової винагороди, передбаченої ПКМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» і вказана додаткова винагорода не була включена у довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 та абз. 8 п. 7 ПКМУ від 17.07.1992р. №393.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 02.06.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 29.06.2023 від відповідача витребувано додаткові докази по справі (а.с.45).

Заперечуючи проти позову відповідачем надано письмовий відзив на позов вимоги якого не визнаються та вказується, що додаткові винагороди, передбачені ПКМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» не мають постійного характеру, запроваджені на період дії воєнного стану, а тому не мають враховуватись при визначенні розміру одноразової допомоги при звільненні та не мають включатись у довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (а.с.31-34).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області та, перед звільненням, обіймав посаду старшого інспектора з особливих доручень відділу організації груп реагування управління превентивної діяльності, у званні майора поліції.

Наказом відповідача від 18.10.2022 №471 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» (за станом здоров'я (через хворобу)) (а.с.10).

В період проходження позивачем служби йому нараховувалась та виплачувалась додаткова та збільшена додаткова винагорода на період дії воєнного стану за період з 24.02.2022 по 18.10.2022 (а.с.12,13).

Згідно довідки про розрахунок при звільненні позивача, останньому нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 177858,33 грн., яка складалась з посадового окладу - 2700 грн., оклад за спеціальне звання - 2000 грн., надбавка за вислугу років понад 25 років (50%) - 2350 грн., доплата за специфічні умови проходження служби (50%) - 3525 грн., премія (29,375 %) - 3106,41 грн. (а.с.37,38).

Позивач вказує, що зазначена одноразова допомога нарахована без врахування додаткової винагороди, передбаченої ПКМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» і вказана додаткова винагорода не була включена у довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 та абз. 8 п. 7 ПКМУ від 17.07.1992р. №393, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №2262-ХІІ особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, Урядом України прийнято постанову від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», якою на період дії воєнного стану, а також особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), запроваджено виплату додаткової винагороди, в т.ч. поліцейським, у розмірах визначених абз. 1 п. 1 вказаної постанови.

При цьому суд зазначає, що виплата вказаної додаткової винагороди не має постійного характеру, а запроваджується лише щодо певного кола осіб, на період дії воєнного стану, який не є постійним та обумовлений об'єктивними чинниками, вводиться в дію та закінчується рішеннями Президента України, а розмір якої визначається в залежності від ступені участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони.

Наказом Міністерства оброни України від 07.06.2018 №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.

Станом на дату звільнення позивача зі служби в поліції пункт 2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оброни України від 07.06.2018 №260, передбачав наступний склад грошового забезпечення:

- щомісячні основні види грошового забезпечення;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать:

- посадовий оклад;

- оклад за військовим званням;

- надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать:

- підвищення посадового окладу;

- надбавки;

- доплати;

- винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту;

- премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать:

- винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту);

- допомоги.

Тобто, вказаний Порядок на дату звільнення позивача зі служби (18.10.2022) не передбачав можливість включення до складу грошового забезпечення для визначення розміру одноразової допомоги при звільненні (ч. 1 ст. 9 Закону №2262-ХІІ), додаткової допомоги яка передбачена постановою КМУ 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Вперше можливість включення до складу грошового забезпечення одноразової додаткової допомоги передбаченої постановою КМУ 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у вигляді одноразових додаткових видів грошового забезпечення, запроваджена згідно з наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 р. № 44, який застосовується з 01.02.2023 р., тобто після звільнення позивача зі служби.

Враховуючи вищевикладене, у відповідача були відсутні правові підстави обраховувати розмір одноразової допомоги при звільненні з урахуванням додаткової допомоги передбаченої постановою КМУ 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», а тому відповідач діяв правомірно.

Щодо вимоги позивача щодо невнесення у довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу 8 п. 7 Постанови КМУ від 17 липня 1992 р. №393 (зі змінами) №359 від 08 листопада 2022 року відомостей про фактично отриманих позивачем сум додаткової грошової винагороди, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» суд зазначає наступне.

Частиною 3 статті 43 Закону України №2262-ХІІ встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Тобто, до грошового забезпечення для обчислення пенсії включаються його додаткові види, які відповідають одночасно наступним умовам: виплати належать до складу грошового забезпечення, є щомісячними.

Станом на дату звільнення позивача зі служби, суми додаткової грошової винагороди, визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 не передбачені у переліках одноразових додаткових видів грошового забезпечення, осіб рядового і начальницького складу, а отже не належать до складу грошового забезпечення. Таким чином, зазначені виплати не можуть бути враховані при обчисленні пенсії, як при її призначенні, так і при перерахунку пенсії.

Як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, додаткова грошова винагорода, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», яка нараховувалась та виплачена позивачеві, не входила до складу грошового забезпечення, оскільки не мала ознак одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які мають бути включені до довідки для обчислення пенсії, а тому вимоги позивача в цій частині також є безпідставними та не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судового збору відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК