майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"03" серпня 2023 р. Справа № 906/365/17.
Господарський суд Житомирської області у складі судді: Макаревича В.А., за участі секретаря судового засідання Підгаєцької М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання № 0600-0901-8/44124 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 21.04.2023 про заміну кредитора у справі №906/365/17
за заявою Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії
"Нафтогаз України" (м. Київ)
до боржника Комунального підприємства "Теплосервіс" (м. Коростишів,
Житомирська область)
про визнання банкрутом
За участі представників:
від кредиторів: не з'явилися;
від боржника: не з'явився;
У провадженні Господарського суду Житомирської області знаходиться справа №906/365/17 про визнання банкрутом Комунального підприємства "Теплосервіс" (м.Коростишів, Житомирська область).
Ухвалою суду від 25.04.2023 призначено наступне судове засідання на 03 серпня 2023 р. о 10:00 год.
25.05.2023 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшло клопотання № 0600-0901-8/44124 від 21.04.2023, в якому останнє просить замінити кредитора Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Житомирській області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 25.05.2023 прийнято та призначено до розгляду клопотання №0600-0901-8/44124 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 21.04.2023 про заміну кредитора у справі №906/365/17; зазначено ліквідатору Коляді В.І. та учасникам провадження у справі ознайомитись у матеріалах справи з матеріалами клопотання № 0600-0901-8/44124 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 21.04.2023 про заміну кредитора у справі №906/365/17 та за наявності надати свої заперечення на заяву.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтями 13 та 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" виключно Кабінет Міністрів України наділено повноваженнями з утворення, реорганізації та ліквідації територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади як юридичних осіб публічного права.
Згідно з частиною 2 статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Частиною 1 статті 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно з частиною 2 статті 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина 5 статті 104 Цивільного кодексу України).
З 01.01.2023 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 2620-ІХ від 21.09.2022 (далі - Закон № 2620-ІХ).
Пунктом 2 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2620-ІХ вирішено припинити Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Відповідно до пункту 7 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2620-ІХ стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1442 "Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України" постановлено припинити з 01.01.2023, реорганізувавши шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, серед іншого: Фонд соціального страхування України, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Житомирській області.
Відповідно до пункту 2 Постанови №1442, утворено комісію з реорганізації управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.
Отже, на сьогоднішній день набрали чинності положення про припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.
Відповідно до акту прийому-передачі сум боргу по судових справах, стороною в яких виступає Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області передано заборгованість Комунального підприємства "Теплосервіс" на загальну суму 106 433, 77 грн.
Дослідивши приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку, що в даному випадку відбулось фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Житомирській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 30.12.2020 у справі №805/4361/17-а.
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, правонаступництва. Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом. Кредитор у зобов'язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом (стаття 512 Цивільного кодексу України).
Згідно з статтею 514 Цивільного кодексу України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 43 Кодексу України з процедур банкрутства у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 0600-0901-8/44124 від 21.04.2023 про заміну кредитора задовольнити; замінити кредитора у справі Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області (ідентифікаційний код 41313540) на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7; ідентифікаційний код 13559341).
Керуючись статтями 234, 235 ГПК України, статтею 43 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд
1. Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 0600-0901-8/44124 від 21.04.2023 про заміну кредитора задовольнити.
2. Замінити кредитора у справі Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області (ідентифікаційний код 41313540) на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7; ідентифікаційний код 13559341).
Ухвала набирає законної сили 03.08.2023 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: //court.gov.ua/fair/sud5007/.
Дата підписання: 04.08.2023
Суддя Макаревич В.А.
Список розсилки:
1 - в справу
2 - Комунальному підприємству "Теплосервіс" (12501, м. Коростишів, вул. Миру, 3) прост
3 - а/к Коляда В. І. - на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 (підписаний);
4 - ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" - на електронну пошту
o.skryl@gas.ua
5 - Головному управлінню ДПС України у Житомирській області - Електронна пошта
zt.official@tax.gov.ua -на ел. адресу
6 - ПАТ по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" - korgaz@kr.zt.ukrtel.net -на електронну адресу
7 - АТ Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" -ngu@naftogaz.com - на електронну адресу
8 - Коростишівська міська рада: (12501, Житомирська обл., м. Коростишів, вул. Володимирська, буд. 1) - на електронну пошту kor_miskrada@korostyshiv-rada.gov.ua;
9- ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області -10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7, електронна пошт., gupfu@zt.pfu.gov.ua - прост та на електр.пошт.