Провадження № 3/742/1235/23
Єдиний унікальний № 742/3015/23
Постанова
іменем України
02 серпня 2023 року м. Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участю секретаря судового засідання Сороки Ю.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого підсобним робітником ІНТЕРЕЛЕКТРО Україна,
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
В провадженні Прилуцького міськрайонного суду перебувають матеріли адімінстративного провадження відносно ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 №370630 від 08 червня 2023 року, вбачається, що ОСОБА_1 умисно висловлював образи, нецензурно висловлювався в бік своєї тещі та ударив рукою в ухо ОСОБА_2 , чим спричинив фізичне та психологічне насильство, яке відбулося за місцем проживання 08 червня 2023 року близько 20 год.
Його дії кваліфіковані за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що дана справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного дооформлення з наступних підстав.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У частині першій статті 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Суд зауважує, що протокол є актом обвинувачення й повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення, відповідно до вимог КУпАП.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП суддя перевіряє правильність складання протоколу та інших матеріалів по адміністративній справі.
Відповідальність за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Тобто об'єктивною стороною адміністративного правопорушення в даному випадку є вчинення будь-яких дій чи бездіяльності, які не спричинили тілесних ушкоджень.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 №370630 від 08 червня 2023 року, вбачається, що ОСОБА_1 умисно висловлював образи, нецензурно висловлювався в бік своєї тещі та ударив рукою в ухо ОСОБА_2 , чим спричинив фізичне та психологічне насильство, яке відбулося за місцем проживання 08 червня 2023 року близько 20 год.
Його дії кваліфіковані за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від 08 червня 2023 року, вбачається, що остання перебувала вдома, займалася домашніми справами, близько восьмої години виникла сварка із зятем ОСОБА_1 , яка переросла в бійку, після чого вона зателефонувала своєму сину, який викликав поліцію.
Яв вбачається з рапорту працівника поліції, 08 червня 2023 року о 20 год. 23 хв. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 08 червня 2023 року о 20 год. 20 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено, що зять побив його матір, продовжує буянити, ШМД потрібна, заявник знаходиться у м.Києві ОСОБА_4 , 1981 р.н.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 від 08 червня 2023 року, останній пояснив, що 08 червня 2023 року за адресою свого місця проживання з дружиною та сином, виник конфлікт із тещою ОСОБА_2 . Більше нічого додати не може.
Відтак, враховуючи, що оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення та доданих матеріалах, вказано про бійку та нанесення тілесного ушкодження, а саме удару у вухо, проте, матеріалах справи відсутні докази на підтвердження ступеня тяжкості тілесних ушкоджень у ОСОБА_2 , 1953 року народження, зокрема матеріали справи повинні містити саме висновок експерта щодо категорії тілесних ушкоджень, отриманих ОСОБА_2 , 1953 р.н. в результаті умисних дій ОСОБА_1 , тому суд приходить до висновку, що наведене унеможливлює розгляд даної справи про адміністративне правопорушення по суті до встановлення наявності чи відсутності в діях ОСОБА_1 ознак складу кримінального правопорушення.
Водночас в матеріалах справи відсутній відповідний процесуальний документ про закінчення перевірки по фактам викладених у заяві ОСОБА_2 щодо нанесення їй тілесних ушкоджень, що унеможливлює розгляд даної справи про адміністративне правопорушення по суті.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Таким чином, на підставі викладеного вище, враховуючи, що потребує перевірки наявності в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП необхідно направити на дооформлення.
При цьому ч.2 ст.38 КУпАП передбачено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
Керуючись ст. 7, 221, 245, 251, 256, 268, 278, 280 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП повернути до Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення та подальшого направлення до суду в межах строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя Наталія ФЕТІСОВА