пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
про призначення експертизи та зупинення провадження у справі
01 серпня 2023 року Справа № 903/335/23
за позовом: Державної екологічної інспекції у Волинській області
до відповідача: Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп"
про стягнення 2 633 870,37 грн. шкоди
Суддя Шум М.С.
Секретар с/з Сосновська Ю.
Представники сторін:
від позивача: Греков О. В.
від відповідача: Таргоній В.О.
В судовому засіданні взяв участь Заступник керівника Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону - Довган Н.Я.
встановив: на адресу Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Волинській області до Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп" про стягнення 2 633 870,37 грн. шкоди, а саме: 2 219 256,87 грн. шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, 414 613,50 грн. шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності та 39 508,06 грн. судових витрат по справі .
Ухвалою суду від 04.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 02.05.2023.
На адресу суду 27.04.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказами його надіслання позивачеві.
Ухвалою суду від 03.05.2023 розгляд справи призначено на 18.05.2023.
08.05.2023 на адресу суду від позивача у справі надійшла відповідь на відзив та поштова квитанція про направлення поштової кореспонденції ДП «Волинський військовий лісгосп».
Ухвалою суду від 18.05.2023 розгляд справи в підготовчому засіданні відкладено на 06.06.2023.
Ухвалою суду від 06.06.2023 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 05.07.2023. Розгляд справи в підготовчому засіданні відкладено на 27.06.2023.
16.06.2023 до суду від Заступника керівника Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону надійшла заява про вступ у справу №903/335/23.
Заява мотивована тим, що заподіяння ДП "Волинський військовий лісгосп" шкоди довкіллю, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства стало підставою для звернення Державної екологічної інспекції до суду із вказаним позовом, вирішення даної справи безпосередньо зачіпає інтереси держави у сфері охорони навколишнього природного середовища, що є підставою відповідно до ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» для представництва прокуратурою інтересів держави у суді.
27.06.2023 на адресу суду від Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп" надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи експертного висновку від 20.06.2023 щодо нанесення або ненанесення екологічної шкоди лісовим ділянкам після проведення суцільнолісосічних рубок головного користування внаслідок порушення строку примикання лісосік.
Представники відповідача в судовому засіданні 27.06.2023 просили суд задоволити клопотання про долучення до матеріалів справи №903/335/23 експертного висновку.
Суд долучив до матеріалів справи експертний висновок від 20.06.2023 щодо нанесення або ненанесення екологічної шкоди лісовим ділянкам після проведення суцільнолісосічних рубок головного користування внаслідок порушення строку примикання лісосік.
На підставі ст.ст. 182, 185 195, 234 ГПК України, господарський суд протокольною ухвалою від 27.06.2023 закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначив на 25.07.2023.
До початку розгляду справи по суті 25.07.2023 до суду подано заперечення Державної екологічної інспекції у Воїнській області №13-2/1809 на експертний висновок та клопотання Державного підприємства «Волинський військовий лісгосп» про призначення у справі судової інженерно-екологічної експертизи.
Суд не розпочавши розгляд справи по суті, прийняв та долучив до матеріалів справи заперечення позивача та клопотання відповідача.
В судовому засіданні 25.07.2023 представник ДП «Волинський військовий лісгосп» клопотання про призначення експертизи підтримав повністю.
Прокурор та представник позивача клопотання про призначення експертизи заперечували та просили залишити таке без задоволення.
Судом, не розпочавши розгляд справи по суті, оголошено перерву до 01.08.2023 на 12:20 год. для дослідження обставин щодо призначення експертизи у справі, про що сторони повідомлені під розписку.
В судовому засіданні 01.08.2023 представник ДП «Волинський військовий лісгосп» клопотання про призначення експертизи підтримав повністю. Прокурор та представник позивача клопотання про призначення експертизи заперечували та просили залишити таке без задоволення.
Суд після виходу з нарадчої кімнати ухвали клопотання Державного підприємства «Волинський військовий лісгосп» від 25.07.2023 №362 про призначення судової інженерно-екологічної експертизи задовольнити частково та призначити по справі №903/335/23 судову інженерно-екологічної експертизу, проведення якої доручити Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (вулиця Червоного Хреста, 16, Луцьк, Волинська область, 43000).
В обґрунтування призначення експертизи по справі суд зазначає таке:
Відповідно до ч.1 ст.99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Водночас, як встановлено господарським судом, відповідач вважає, що діями працівників Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп» не порушено законодавства про охорону навколишнього природнього середовища та не завдано збитків навколишньому природньому середовищу. Долученим до матеріалів справи експертним висновком старшого наукового співробітника Інституту екології Карпат НАН України Ященком Павлом Тихоновичем стверджено, що за результатами натурного природоохоронного обстеження двох ділянок лісових культур у межах Володимир-Волинського та Луцького лісництв ДП «Волинський військовий лісгосп» щодо нанесення або ненанесення екологічної шкоди з'ясовано:
- склад створених тут лісових культур відповідає лісорослинним умовам ділянок, еколого-лісівничу специфіку свіжого грабово-дубово-соснового сугруду та вологої грабової судіброви не порушено;
- збереженість лісових культур задовільна, на ділянках проведено догляд за ними, проте доцільно восени провести доповнення дуба у місцях скусування його козами;
- у лісових культурах збереглися типові для цих лісорослинних умов і типів лісу чагарникові і трав'яні види рослин, зокрема й червонокнижних, що підтверджує добру збереженість екологічної специфіки ділянок.
- недотримання строку примикання лісосік у даному випадку не є екологічним чинником.
В експертизі зазначено, що екологічної шкоди внаслідок недотримання строків примикання лісосік після проведення рубок головного користування (суцільнолісосічних рубок) зазначеним лісовим ділянкам не нанесено.
Представник відповідача в судовому засіданні зазначав, що просить призначити судову експертизи для того, щоб відповідний висновок був належним та допустимим доказом у справі, зроблений у відповідності до вимог ГПК України.
ДП «Волинський військовий лісгосп» стверджує, що для з'ясування об'єктивних обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання, тому по справі слід призначити інженерно-екологічну експертизу, проведення якої слід доручити Волинському відділенню Львівського науково-дослідний інститут судових експертиз.
На вирішення експертів поставити такі запитання:
1. Чи правомірно проводилася рубка лісосічного фонду на ділянці рубки головного користування 2019 року у кварталі 71 вид. 11.4, площею 1.0 га Володимир-Волинського лісництва ДП "Волинський військовий лісгосп", так як на дану ділянку було виписано лісорубочний квиток
2. Чи правомірно було зрубано 216 дерев породи дуб, граб, черешня, осика на суму 2219256,87 грн у кварталі 71 вид. 11.4, площею 1.0 га у Володимир-Волинському лісництві ДП "Волинський військовий лісгосп", так як на дану ділянку було виписано лісорубочний квиток
З Чи правомірно проводилася рубка лісосічного фонду на ділянці рубки головного користування 2019 року у Луцькому лісництві ДП "Волинський військовий лісгосп", кварталі 14 вид.9, площею 0.5 га та РГК -17 р. в кВ. 14 вид.9 площею 1.5 га, так як на дану ділянку було виписано лісорубочні квитки.
4. Чи правомірно було зрубано 109 дерев породи дуб, сосна осика, граб, черешня, на суму 414613,50грн у кварталі у Луцькому лісництві ДП "Волинський військовий лісгосп", кварталі 14 вид.9, площею 0.5 га та РГК -17 р. в кВ. 14 вид.9 площею 1.5 га, так як на дану ділянку було виписано лісорубочні квитки.
5. Чи нанесена екологічна шкода ДП "Волинський військовий лісгосп" внаслідок недотримання строків примикання лісосік після проведення рубок головного користування (суцільнолісосічник рубок) зазначеним вище лісовим ділянкам.
Судом встановлено, що підставою для звернення до суду Державної екологічної інспекції у Волинській області є Акт Державної екологічної інспекції у Волинській області від 03.04.2020 №228/04.20 проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державним підприємством «Волинський військовий лісгосп». Відповідно до пунктів 49, 68 Опису виявлених порушень вимог законодавства за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) Акту виявлені порушення:
- абз. 3 п. 2.7 Правил рубок головного користування, п.2 ч.2 ст.19 Лісового кодексу України: рубка головного користування 2019 року на лісовій ділянці у .кварталі 71 (виділ 11.4 площею 1,0 га) та кварталі 71 вид.11.2 пл. 1,0 га Володимир-Волинського лісництва. Розмір заподіяної шкоди розраховано в сумі 2 219 256 грн. 87 коп.
- абз. 3 п.2.7 Правил рубок головного користування (наказ Держкомлісгоспу України 23.12.2009 №364), п.2 ч.2 ст.19 Лісового кодексу України: недотримання строків примикання лісосік для дубових лісів при проведенні рубок головного користування 2019 року на лісовій ділянці у кварталі 14 (виділ 9 площею 0,5 га) та РГК-17 р. в кв. 14 вид. 9 площею 1,5 га. Луцького лісництва. Розмір заподіяної шкоди розраховано в сумі 414 613 грн. 50 коп.
В свою чергу, відповідач заперечує неправомірність здійснення зазначеної рубки, а також взагалі заперечує нанесення відповідною рубкою екологічної шкоди, за що розраховано шкоду.
Предметом позову в даному випадку є стягнення шкоди, заподіяної лісовому господарству порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності
Відтак, в предмет доказування входять обставини нанесення/ненасення шкоди навколишньому середовищу, ліовому господарству внаслідок рубки лісів, а також розмір такої шкоди. Відповідач, при цьому, позовні вимоги заперечує повністю і просить призначити судову інженерно-екологічну експертизу, оскільки встановлення/підтвердження/спростування відповідних обставин справи вимагають наявності спеціальних знань.
Відповідно до п.8.1 розділу VIII Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 р. № 53/5, (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26.12.2012 № 1950/5) об'єктами екологічної експертизи є матеріальні і матеріалізовані джерела інформації, що містять фактичні дані про обставини надзвичайної екологічної ситуації, а саме: локальна земельна ділянка, на якій виявлені ознаки негативного антропогенного впливу, у тому числі забруднені земельні ділянки, ділянки із частковим або повним руйнуванням родючого шару ґрунту, забруднені площі зелених насаджень, території вивезення, складування й знищення відходів виробництва і споживання тощо; забруднені водні простори (ділянки рік, озер, водоймищ); забруднений повітряний простір; проби атмосферного повітря, води, ґрунту, відібрані в межах антропогенного забруднення навколишнього середовища; зразки флори й фауни, які піддалися негативному антропогенному впливу; виробничі й складські приміщення промислових, комунальних та інших підприємств і організацій, їх очисні спорудження, газоочисні й пилоуловлювальні установки тощо; механізми, устаткування, їх вузли та деталі з місця, де відбулася надзвичайна екологічна ситуація; відомості з технічної документації й актів перевірки екологічного стану об'єктів; результати обстеження об'єктів навколишнього середовища санітарно-епідеміологічними, природоохоронними й іншими спеціально уповноваженими органами; інші джерела інформації про негативний антропогенний вплив на навколишнє середовище.
Екологічною експертизою (із залученням спеціалістів вузького профілю, спеціалізації) можуть також досліджуватись об'єкти, визначені Законом України "Про екологічну експертизу", а саме: екологічні ситуації, що склалися в окремих населених пунктах і регіонах, а також діючі об'єкти та комплекси, що мають значний негативний вплив на стан навколишнього природного середовища; документація з перепрофілювання, консервації та ліквідації діючих підприємств, окремих цехів, виробництв та інших промислових і господарських об'єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, у тому числі військового та оборонного призначення; документація із впровадження нової техніки, технологій, матеріалів і речовин (у тому числі тих, що закуповуються за кордоном), які можуть створити потенційну загрозу навколишньому природному середовищу; документація щодо генетично модифікованих організмів, які призначаються для використання у відкритій системі.
Таким чином, з метою встановлення обставин, що входять до предмету доказування у даній справі, необхідним є призначення у справі судової інженерно-екологічної експертизи, оскільки для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання.
Відповідно до ч.4 ст.99 ГПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Отже, із врахуванням питань, які запропоновані відповідачам, а також обставин, які входять в предмет доказування та дослідження судом в конкретній справі, господарський суд ставить на вирішення судового експерта наступні питання:
1. Чи завдана екологічна шкода для лісового господарства рубкою головного користування 2019 року на лісовій ділянці у кварталі 71 (виділ 11.4 площею 1,0 га) Володимир-Волинського лісництва (підстава: лісорубний квиток від 28 травня 2019 року №010615, серія ЛЬ ЛРК, виданий Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства).
1.1. Чи підтверджується розрахунок розміру шкоди, зумовленої зазначено рубкою відповідно до пункту 48 Опису виявлених порушень вимог законодавства за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю), що оформлений Актом Державної екологічної інспекції у Волинській області від 03.04.2020 №228/04.20 проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державним підприємством «Волинський військовий лісгосп»?
1.2. У разі не підтвердження правильності проведеного розрахунку, визначити який розмір шкоди завдано для лісового господарства рубкою головного користування 2019 року на лісовій ділянці у .кварталі 71 (виділ 11.4 площею 1,0 га) Володимир-Волинського лісництва (підстава: лісорубний квиток від 28 травня 2019 року №010615, серія ЛЬ ЛРК, виданий Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства).
2. Чи завдана екологічна шкода для лісового господарства рубкою головного користування 2019 року на лісовій ділянці у кварталі 14 (виділ 9 площею 0,5 га) та РГК-17 р. в кварталі 14 (виділ 9 площею 1,5 га) Луцького лісництва (підстава: лісорубний квиток від 28 лютого 2019 року №010590 серія ЛЬ ЛРК, виданий Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства).
2.1 Чи підтверджується розрахунок розміру шкоди, зумовленої зазначено рубкою відповідно до пункту 69 Опису виявлених порушень вимог законодавства за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю), що оформлений Актом Державної екологічної інспекції у Волинській області від 03.04.2020 №228/04.20 проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державним підприємством «Волинський військовий лісгосп»?
1.2. У разі не підтвердження правильності проведеного розрахунку, визначити який розмір шкоди завдано для лісового господарства рубкою головного користування 2019 року на лісовій ділянці у кварталі 14 (виділ 9 площею 0,5 га) та РГК-17 р. в кварталі 14 (виділ 9 площею 1,5 га) Луцького лісництва (підстава: лісорубний квиток від 28 лютого 2019 року №010590 серія ЛЬ ЛРК, виданий Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства).
Відповідно до ч.3 ст.99 ГПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Так відповідач просить суд доручити проведення експертизи Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз. Позивач та прокурор щодо суб'єкта призначення експертизи заперечення чи сумніви не висловлювали.
Отже, господарський суд доручає проведення інженерно-екологічної експертизи Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз
Здійснення оплати за проведення інженерно-технічної експертизи покладається на відповідача, як на заявника відповідного клопотання.
Керуючись ст. ст. 12, 98-101, 228, 234, 235, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
1. Клопотання Державного підприємства «Волинський військовий лісгосп» від 25.07.2023 №362 про призначення судової інженерно-екологічної експертизи задовольнити частково.
2. Призначити по справі № 903/335/23 судову інженерно-екологічної експертизу, проведення якої доручити Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (вулиця Червоного Хреста, 16, Луцьк, Волинська область, 43000).
3. Винести на вирішення судової експертизи питання:
1. Чи завдана екологічна шкода для лісового господарства рубкою головного користування 2019 року на лісовій ділянці у кварталі 71 (виділ 11.4 площею 1,0 га) Володимир-Волинського лісництва (підстава: лісорубний квиток від 28 травня 2019 року №010615, серія ЛЬ ЛРК, виданий Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства).
1.1. Чи підтверджується розрахунок розміру шкоди, зумовленої зазначено рубкою відповідно до пункту 48 Опису виявлених порушень вимог законодавства за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю), що оформлений Актом Державної екологічної інспекції у Волинській області від 03.04.2020 №228/04.20 проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державним підприємством «Волинський військовий лісгосп»?
1.2. У разі не підтвердження правильності проведеного розрахунку, визначити який розмір шкоди завдано для лісового господарства рубкою головного користування 2019 року на лісовій ділянці у .кварталі 71 (виділ 11.4 площею 1,0 га) Володимир-Волинського лісництва (підстава: лісорубний квиток від 28 травня 2019 року №010615, серія ЛЬ ЛРК, виданий Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства).
2. Чи завдана екологічна шкода для лісового господарства рубкою головного користування 2019 року на лісовій ділянці у кварталі 14 (виділ 9 площею 0,5 га) та РГК-17 р. в кварталі 14 (виділ 9 площею 1,5 га) Луцького лісництва (підстава: лісорубний квиток від 28 лютого 2019 року №010590 серія ЛЬ ЛРК, виданий Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства).
2.1 Чи підтверджується розрахунок розміру шкоди, зумовленої зазначено рубкою відповідно до пункту 69 Опису виявлених порушень вимог законодавства за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю), що оформлений Актом Державної екологічної інспекції у Волинській області від 03.04.2020 №228/04.20 проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державним підприємством «Волинський військовий лісгосп»?
1.2. У разі не підтвердження правильності проведеного розрахунку, визначити який розмір шкоди завдано для лісового господарства рубкою головного користування 2019 року на лісовій ділянці у кварталі 14 (виділ 9 площею 0,5 га) та РГК-17 р. в кварталі 14 (виділ 9 площею 1,5 га) Луцького лісництва (підстава: лісорубний квиток від 28 лютого 2019 року №010590 серія ЛЬ ЛРК, виданий Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства).
4. Витрати по проведенню судової інженерно-екологічної експертизи покласти на Державне підприємство «Волинський військовий лісгосп» (вул. Героїв УПА, 5, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 43250603).
5. Попередити експерта про кримінальну відповідальність згідно ст.ст.384, 385 Кримінального Кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
6. В розпорядження Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз надати господарську справу №903/335/23.
7. Провадження у справі №903/335/23 зупинити до одержання результатів експертизи.
8. Експертний висновок направити на адресу Господарського суду Волинської області: м. Луцьк, пр. Волі, 54-а.
Ухвала набирає чинності в порядку ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повної ухвали
Суддя М. С. Шум