Справа № 308/12870/23
3/308/6365/23
28 липня 2023 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., ознайомившись з матеріалами справи, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, місце народження: Закарпатська область, Хустський район, с. Колошаново, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, документ, що посвідчує особу: паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 16.03.2018, орган, що видав - 2101, реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий, -
за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як випливає з протоколу про адміністративне правопорушення серія ЗхРУ № 013457 від 17.07.2023, 16.07.2023 о 14 год. 30 хв. в пункті пропуску «Ужгород» на в'їзд в Україну прибув гр. ОСОБА_1 , який на паспортний контроль пред'явив паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 16.03.2018. Під час здійснення прикордонного контролю прикордонним нарядом «Перевірка документів» та в ході здійснення фільтраційно-перевірочних заходів шляхом проведення опитування було встановлено, що гр. ОСОБА_1 незаконно перетнув державний кордон України на ділянці відповідальності НОМЕР_2 прикордонного загону відділення прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » перепливши річку Тиса, тобто вище зазначений громадянин незаконно перетнув державний кордон з України в Угорщину. Дії гр. ОСОБА_1 за порушення вимог ст. 9 Закону України «Про державний кордон» від 04.11.1991, п.2 Правил перетинання державного кордону України громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 кваліфіковані за ч.1 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Інструкція з оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 вересня 2013 року № 898 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21 грудня 2018 року № 1046) (далі - Інструкція № 898), визначає порядок оформлення, розгляду та обліку матеріалів справ про адміністративні правопорушення, протидію яким відповідно до статті 222-1, пункту 1 частини першої та пункту 16 частини другої статті 255 КУпАП віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, а також особливості провадження у справах про правопорушення, передбачені статтею 1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень».
Відповідно до п.4 розділу ІІІ Інструкції №898 у протоколі зазначаються: дата і місце його складання; посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (за відсутності в особи документа, що посвідчує її особу, відомості зазначаються зі слів такої особи або з інших наявних в уповноваженої особи, яка складає протокол, офіційних джерел); місце, час учинення і суть адміністративного правопорушення; посилання на пункт (статтю) нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за правопорушення; прізвища, ініціали та місце проживання свідків і потерпілих (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.9 розділу ІІІ Інструкції №898, до протоколу за наявності долучаються матеріали, що підтверджують факт учинення адміністративного правопорушення. Кожний документ повинен мати реквізити (дату, адресу, назву, підпис, а у визначених законом випадках - штампи, печатки), відповідати законодавству, своєму призначенню та містити достовірну інформацію).
Так, всупереч положенням ст. 256 КУпАП та вимогам п.4 розділу ІІІ Інструкції №898 в протоколі серія ЗхРУ № 013457 від 17.07.2023 не зазначено посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол.
Відповідно до ч.ч.2,3,4 ст.256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
В той же час, протокол про адміністративне правопорушення серія ЗхРУ № 013457 від 17.07.2023 не підписаний гр. ОСОБА_1 . В протоколі також не зроблено запис про відмову ОСОБА_1 від підпису. Зазначене є неприпустимим в силу імперативних приписів ст. 256 КУпАП.
Окрім того, додані до матеріалів справи копії протоколу про адміністративне затримання від 16.07.2023, протоколу особистого огляду речей та вилучення речей і документів належним чином не засвідчені.
Згідно з п.5.26 ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».
Вищевказані недоліки, допущені при складанні та оформленні матеріалів про адміністративне правопорушення, позбавляють суд можливості здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти по ній законне рішення.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до переконання, що матеріали справи підлягають поверненню для належного оформлення до органу, який їх направив, а саме до Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до п. 3 Розділу ІІІ Інструкції №898, не допускається заповнення протоколу олівцем та закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після підписання протоколу особою, стосовно якої він складений. Здійснені в протоколі виправлення обов'язково засвідчуються підписом особи, стосовно якої він складений.
На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст. 245, 256, 268, 278 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ч.1 ст. 204-1 КУпАП - повернути для належного оформлення до Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після належного оформлення матеріали справи повернути до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області для розгляду її по суті.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.О. Шепетко