Справа: № 2а-11529/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Сорочко С.О.
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
"07" вересня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С.,
суддів: Горяйнова А.М., Безименної Н.В.
при секретарі: Ільницькій В.Б.,
розглянувши апеляційну скаргу позивача -ОСОБА_2 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Бобровицькому районі Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Бобровицькому районі Чернігівської області про визнання права на раніше встановлену форму обліку платників податків та інших обов'язкових платежів без використання ідентифікаційного номера, зобов'язання звільнити від ідентифікаційного номера та здійснювати облік позивача за раніше встановленою формою обліку за прізвищем, ім'ям та по-батькові без застосування ідентифікаційного номера; зобов'язання виключити ідентифікаційний номер із Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів; зобов'язання зробити в паспорті позивача на сторінці 7, 8 або 9 (особливі відмітки) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру, завірити її підписом посадової особи та гербовою печаткою ДПІ у Бобровицькому районі Чернігівської області.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року - позов задоволено частково.
На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи апеляційну скаргу колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України „Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" №320/94-ВР від 22 грудня 1994 року ( зі змінами та доповненнями) для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Згідно ст. 6 вказаного Закону нормативні акти з питань формування Державного реєстру видаються Державною податковою адміністрацією України.
Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженого спільним Наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України N 602/1226 від 19 жовтня 2004 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за № 1345/9944, зі змінами та доповненнями внесеними спільним Наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України N 386/663 від 06 липня 2006 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2006р. за № 927/12801 (далі - Порядку), встановлено процедуру прийняття відмови від ідентифікаційного номера та установлення подібної відмітки в паспорті.
Відповідно до вищевказаного Наказу затверджено порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, розроблений згідно із Законом України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів»(зі змінами) та Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року за № 2503-ХІІ "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження», визначено процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби.
Вказаним Порядком затверджено перелік документів, що подає фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, до органу державної податкової служби та дії посадових осіб державної податкової служби.
Згідно п. 5 Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів фізична особа, посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта розглядає довідку за формою № ВЗ щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред"явленому паспорту. У разі відсутності невідповідностей посадова особа органу внутрішніх справ вносить на 7-9 сторінку паспорта відмітку, зміст та форму якої наведено в додатку 4.
Крім того, відповідно до п.7 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. № 2503-ХІІ записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються паспортною службою.
А органам державної податкової служби не надано права вносити відмітки та печатки до паспорта.
Отже, на виконання ЗУ «Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів»розроблено Порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, в якому чітко вказані дії посадових осіб органів внутрішніх справ, та який є чинним.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулась до ДПІ у Бобровицькому районі з заявою від 20.01.09р. з проханням поставити відповідну відмітку у її паспорті та вилучити з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків усю інформацію стосовно неї.
На вказану заяву ДПІ у Бобровицькому районі листом № 92/К/28-007 від 30.01.09р. повідомлено про процедуру відмови від ідентифікаційного номера, встановлено Порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів.
Отже, право ОСОБА_2 здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера встановлено Законом. Процедура оформлення такого права визначена Порядком і є обов'язковою як для органів, які здійснюють відповідні дії, так і для громадян.
Таким чином, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та приходить до висновку, що реалізація прав позивача на альтернативну форму обліку при сплаті податків та інших обов'язкових платежів залежить виключно від позивача, а не від дій чи бездіяльності відповідача.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі Конституції України та законів України.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд
Апеляційну скаргу позивача -ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий -суддя: Я.С. Мамчур
Судді: А.М. Горяйнов
Н.В. Безименна
Ухвалу складено у повному обсязі 10.09.2010.