Справа: № 6/153 (2а-2974/07)(один том додатків) Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І.
Суддя-доповідач: Усенко В.Г.
Іменем України
"02" вересня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -судді Усенка В.Г,
суддів: Зайцева М.П. та Романчук О.М.,
при секретарі Погорілої О.М.
розглянувши матеріали апеляційних скарг дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та спеціалізованої Державної податкової інспекції в м. Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 лютого 2009 року у справі за адміністративним позовом дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до спеціалізованої Державної податкової інспекції в м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
У жовтні 2007 року дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі -позивач) звернулася з адміністративним позовом до окружного адміністративного суду м. Києва (далі -суд першої інстанції) в якому враховуючи уточнення, просила визнати та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000854120/0 від 16.02.2007 р., № 0000844120/2 від 20.07.2007 р. та № 0000844120/3 від 28.09.2007 р. винесені спеціалізованою Державною податковою інспекцією в м. Києві по роботі з великими платниками податків (далі -відповідач, СДПІ в м. Києві по роботі з великими платниками податків).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 лютого 2009 р. (далі -оскаржуване рішення) адміністративний позов дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано в частині податкові повідомлення-рішення винесені спеціалізованою Державною податковою інспекцією в м. Києві по роботі з великими платниками податків № 0000854120/0 від 16.02.2007 р., № 0000844120/2 від 20.07.2007 р. та № 0000844120/3 від 28.09.2007 р. на загальну суму 9 957 055,98 грн. з яких 4 978 527,99 грн. -основного платежу та 4 359 744,92 штрафних (фінансових) санкцій.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, позивачем та відповідачем були подані апеляційні скарги.
В своїй апеляційній скарзі позивач просить оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач в свою чергу, просить оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційних скарг, виходячи з наступного.
Згідно зі ч. 1 п. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у м. Львові була проведена планова виїзна перевірка Філії Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»Газопромислового управління «Львівгазвидобування»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005 р. по 30.09.2006 р., за результатами якої складено Акт від 24.01.2007 р. № 22/23-0/25560533 (далі-Акт), та в результаті якої підприємству донарахований податок на прибуток за 2005-2006 роки на загальну суму 10 932 073,75 грн.
Відповідачем було встановлено порушення позивачем діючого податкового законодавства України, а саме: в порушення п. 3.1 ст. З, п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4, п.п. 5.3.3, п.п.5.3.9 п. 5.3 ст. 5, п.п. 8.1.4 п. 8.1 ст. 8, п.9.1, п. 9.2, п. 9.6 ст. 9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», занизив скоригований валовий дохід за період з 01.04.2005 р. по 31.12.2005 р. на суму 3 105 861,48 грн., завищив валові витрати за 9 місяців 2006 р. на суму 1 183 333,00 грн., завищені валові витрати за період з 01.04.2005 р. по 31.12.2005 р. на суму 69 167,00 грн. у зв'язку з відсутністю первинних документів, зайво нараховані амортизаційні відрахування на суму 11 271,00 грн. на транспортні засоби, передані в безоплатне користування державним органам, завищив валові витрати за 9 місяців 2005 р. - 7 961 148,35 грн., за 9 місяців 2006 р. - 7 583 334,00 грн., всього на загальну суму 15 544 482,35 грн., безпідставно відобразив у складі валових витрат за 9 місяців 2006 р. суму 23 814 180,03 грн. за проведення дій пов'язаних з ліквідацією свердловин.
На підставі податкового повідомлення-рішення від 16.02.2007 р. № 0000844120/0 підприємству було донараховане податкове зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 20 505 396,78 грн. з урахуванням штрафних фінансових санкцій: основний платіж -10932073,75 грн. та штрафні санкції - 9 573 323,03 грн.
Суд першої інстанції, проаналізувавши матеріали справи прийшов до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення, колегія суду погоджується з висновками суду першої інстанції в цій частині, зважаючи на натупне.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи Філія Дочірної компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»Газопромислового управління «Львівгазвидобування»створена на виконання Указу Президента України № 151/98 від 25.02.1998 року «Про реформування нафтогазового комплексу України», Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.1998 року № 1173 «Про розмежування функцій видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу». Філія не має статусу юридичної особи, підпорядкована ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України».
Філія Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»Газопромислового управління «Львівгазвидобування»взята на податковий облік ДПІ у м. Львові.
Відповідач в акті перевірки (а.с..37) вказує, що ГПУ «Львівгазвидобування»в порушення вимог п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»занижено валовий дохід на суму 3 105 861,48 грн., в т.ч. за II квартал 2005 року на суму 1 316 019,66 грн. та ІУ квартал 2005 року на суму 1 789 842,82 грн.
Даний висновок відповідач обґрунтовує тим, що ГПУ «Львівгазвидобування»у 2005 році проводило реалізацію газового конденсату, нафти та продуктів переробки на підставі наказу ДК «Укргазвидобування»«Про порядок взаємовідносин апарату управління ДК «Укргазвидобування»та філії ГПУ «Львівгазвидобування»стосовно передачі газового конденсату, нафти та продуктів переробки в 2005 році»від 05.01.2005р. № 2, яким передбачено, що приймання-передача конденсату, нафти та продуктів переробки оформлюється актами, взаєморозрахунки за газовий конденсат, нафту та продукти переробки ДК «Укргазвидобування»та філія ГПУ «Львівгазвидобування»здійснюють за цінами встановленими наказом Компанії. Проте, ГПУ «Львівгазвидобування»реалізовувало бензин, дизпаливо та скраплений газ за цінами нижчими ніж в наказах ДК «Укргазвидобування».
Однак, в матеріалах справи наявний наказ ДК «Укргазвидобування»№ 230 від 28.04.2005 року, відповідно до якого ціни вказані в даному наказі вводяться в дію з 29 квітня 2005 року. Таким чином, донарахування в розмірі 466 003,71 грн., в зв'язку реалізацією 28 квітня 2005 року бензину А-76 в кількості 2245,8 тон, в сумі 466003,71 грн. суперечить чинному законодавству.
Згідно з листами апарату управління ДК «Укргазвидобування», що адресовані директору філії ГПУ «Львівгазвидобування», керівництво ДК «Укргазвидобування»просить керівництво філії ГПУ «Львівгазвидобування»реалізувати скраплений газ за ціною 1897, 50грн. за 1 тону з ПДВ (ціна реалізації без ПДВ - 1581,25 грн. за 1 тону) у відповідності зрозпорядженнями ДК «Укргазвидобування».
В розпорядженнях ДК «Укргазвидобування»67-р від 21.10.2005, №75-р від 11.11.2005, №78-р від 15.12.2005 вказано, що у випадку реалізації скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні філія «Львівгазвидобування»передає газ за цінами, згідно договорів купівлі-продажу, що укладені по результатах проведених аукціонних торгів, про що апарат управління ДК «Укргазвидобування»повідомляє філію листом.
Згідно з додатково представленим актом приймання-передачі від 30.04.2005 р., ГПУ «Львівгазвидобування»передано ДК «Укргазвидобування»дизельне пальне в кількості 1920,94 т за ціною 2000,00 грн., без ПДВ, за 1 тону. Передача проведена згідно з розпорядженням № 23-р від 25.04.2005 р.
Відповідно до розпорядження ДК «Укргазвидобування»№ 23-р від 25.04.2005 р., компанія «Укргазвидобування»зобов'язала ГПУ «Львівгазвидобування»реалізувати ДК «Укргазвидобування»дизельне пальне за ціною 2 400,00 грн. з ПДВ за 1 тону. (2000,00 грн. без ПДВ за 1 тону). Враховуючи викладене, суд не погоджується з висновком відповідача щодо заниження позивачем валового доходу за період II кв., ІУ кв. 2005 року на суму 3105861,48 грн., у зв'язку з чим донараховано податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 329 004,92 грн. за II квартал 2005 р. та 447 460,46 грн. за 4 квартал 2005 р.
Щодо завищення валових витрат на суму 1 183 333,0 грн. суд першої інстанції встановив.
В акті перевірки (а.с.45) вказано, що ГПУ «Львівгазвидобування»ДК «Укргазвидобування»HAK «Нафтогаз України»віднесено до складу валових витрат за 9 місяців 2006 року витрати за актами виконаних робіт на суму 8 766 666,67 грн., а згідно з даними перевірки підлягає віднесенню до складу валових витрат сума 7 583 334 грн., в зв'язку з чим в акті перевірки зроблений висновок про завищення ГПУ «Львівгазвидобування»валових витрат за 9 місяців 2006 року на суму 1 18 3 333,0 грн. (8766667 грн. - 7 583 334 грн.).
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з розшифровкою рядка 04.1 декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2006 року, ГПУ «Львівгазвидобування»ДК «Укргазвидобування»HAK «Нафтогаз України»віднесено до складу валових витрат суму 7583 333,33 грн. за виконання послуг (сейсміка).
Щодо завищення валових витрат на суму 69 167,0 грн.
В акті перевірки (стор. 45) також вказано, що у ІУ кварталі 2005 року ГПУ «Львівгазвидобування»віднесена до складу валових витрат згідно актів виконаних робіт сума 1 707 034,00 грн., а згідно даних перевірки документально підтверджується сума, що підлягає віднесенню в розмірі 1 637 867,00 грн., в зв'язку з чим в акті перевірки №22/23-0/2560533 від 24.01.2007 р. зроблений висновок, що ГПУ «Львівгазвидобування»ДК «Укргазвидобування»HAK «Нафтогаз України»в порушення п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»завищені валові витрати на суму 69167,00 грн. (1 707 034,00 грн. -1 637 867,00 грн.).
Відповідно до п.п. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», датою збільшення валових витрат виробництва (обігу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
або дата списання коштів з банківських рахунків платника податку на оплату товарів (робіт, послуг), а в разі їх придбання за готівку - день їх видачі з каси платника податку;
або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного отримання платником податку результатів робіт (послуг).
При цьому, згідно з п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 283/97-ВР, не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Отже, у випадку, якщо сталася подія з надання послуг у звітному періоді, а у підприємства відсутній підтверджуючий документ (акт виконаних робіт, наданих послуг, тощо), наприклад, в зв'язку з тим, що вказаний документ на оформленні у контрагента, то у підприємства відсутні підстави щодо формування валових витрат з вищевказаних послуг.
Пунктом 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності - 1095 днів) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
В матеріалах справи наявні акти сейсмокаратожних робіт ВСП-БПГС за січень 2005 року, згідно з якими Західно-Українською геофізичною розвідувальною експедицією були виконані, а ГПУ «Львівгазвидобування»ДК «Укргазвидобування»HAK «Нафтогаз України»були прийняті сейсмокаратожні роботи ВСП-БПГС на суму 69 167 грн., без ПДВ, а саме на свердловині 101 Вигода-Витниця - на суму 45 030,00 грн., без ПДВ та на свердловині 22 Солотвино - на суму 24 137,00 грн., без ПДВ.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції не погоджується з висновком відповідача щодо заниження позивачем валового доходу.
Щодо завищення валових витрат на суму 15 544 482,35 грн.
Відповідач в акті перевірки (стор. 41) зазначає, що ГПУ «Львівгазвидобування»в 2-му півріччі 2005 року та за III квартали 2006 року віднесено до складу валових витрат вартість виконаних польових геофізичних та тематичних робіт, в т.ч. геологорозвідувальні роботи, пошуково-розвідувальні роботи та пошукові, деталізаційні сейсморозвідувальні дослідження по родовищах, всього на загальну суму 15 544 482,35 грн., в т.ч.:
- в 2-му півріччі 2005 року - 7 961 148,35 грн.; - за III квартали 2006 року - 7 583 334,0 грн.
Відповідач стверджує, що ГПУ «Львівгазвидобування»порушено п. 9.1, п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та п.З, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.1998 р. № 118 «Про затвердження переліку витрат на розвідку (дорозвідку) та облаштування будь-яких запасів (родовищ) корисних копалин з відповідними витратами на їх розробку, що включаються до окремої групи витрат платника податку, які підлягають амортизації». Оскільки, згідно з вказаною вище постановою витрати на попередню розвідку родовищ (запасів) корисних копалин, проведену за рахунок власних коштів підприємств, яка включає проектні роботи, пошуково-розвідувальні, бурові та гірничі роботи, геофізичні, геохімічні облаштування родовищ та інші дослідження є такими, що підлягають амортизації.
Згідно з п.п. 5.2.16 п. 5.2 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», до складу валових витрат відносяться суми витрат, пов'язаних з розвідкою (дорозвідкою) та облаштуванням нафтових та газових родовищ (за винятком витрат на спорудження будь-яких свердловин, що використовуються для розробки нафтових та газових родовищ, а також інших витрат, пов'язаних з придбанням (виготовленням) основних фондів, які підлягають амортизації на умовах статті 8 цього Закону).
В п.9.1 та п. 9.2 ст. 9 Закону України № 283/97-ВР вказано, що будь-які витрати на розвідку (дорозвідку), облаштування та розробку будь-яких запасів (родовищ) корисних копалин (за винятком витрат, передбачених у підпункті 5.2.16 пункту 5.2 статті 5 цього Закону), включаються до окремої групи витрат платника податку, на балансі якого перебувають такі запаси (родовища), та підлягають амортизації. Перелік витрат, що включаються до окремої групи витрат платника податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, згідно з нормами Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», який є спеціальним Законом, що визначає порядок оподаткування податком на прибуток підприємств, суми витрат на розвідку (дорозвідку), облаштування та розробку нафтових та газових родовищ відносяться до складу валових витрат, а суми витрат розвідки (дорозвідки), інших корисних копалин амортизуються.
Відповідно до статуту ДК «Укргазвидобування», довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 4969, діяльністю ДК «Укргазвидобування», а відповідно і її філій, є добування природного газу, нафти.
Таким чином, згідно з нормами Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», суми витрат ГПУ «Львівгазвидобування»ДК «Укргазвидобування»HAK «Нафтогаз України», пов'язані з розвідкою (дорозвідку) та облаштування нафтових та газових родовищ, відносяться до складу витрат.
Отже, згідно з Переліком витрат на розвідку (дорозвідку) та облаштування будь-яких запасів (родовищ) корисних копалин з відповідними витратами на їх розробку, що включаються до окремої групи витрат платника податку, які підлягають амортизації, до витрат на розвідку (дорозвідку) та облаштування будь-яких запасів (родовищ) корисних копалин, що підлягають амортизації, відносяться будь-які нафтові чи газові свердловини.
Підпунктом 4.4.1 пункту 4.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також те, що «Перелік витрат на розвідку (дорозвідку) та облаштування будь-яких запасів (родовищ) корисних копалин з відповідними витратами на їх розробку, що включаються до окремої групи витрат платника податку, які підлягають амортизації»№ 118, є підзаконним актом, встановлене відповідачем завищення валових витрат на суму 15 544 482,35 грн. за рахунок витрат на спорудження свердловин, у зв'язку з чим донараховано податкове зобов'язання з податку на прибуток за 9 місяців 2005 року у сумі 1 990 287,10 грн. та за 9 місяців 2006 р. у сумі 1 895 833,50 грн., не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Щодо зайвого нарахування амортизаційних відрахувань у сумі 11 271,00 грн.
Згідно з актом перевірки (стор. 48), ГПУ «Львівгазвидобування»ДК «Укргазвидобування»HAK «Нафтогаз України»в порушення вимог п.п. 8.4.4 п. 8.4 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», нараховано амортизацію на транспортні засоби, передані у безплатне користування особам за договорами позики, які не є платника податку на прибуток.
Відповідно до п.п. 8.4.4. п. 8.4 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у разі виведення з експлуатації основних фондів груп 2, 3 і 4 у зв'язку з їх продажем балансова вартість групи зменшується на суму вартості продажу таких основних фондів (вартості продукції, робіт, послуг, отриманих платником податку в межах бартерних (товарообмінних) операцій). Якщо сума вартості основних фондів дорівнює або перевищує балансову вартість відповідної групи, її балансова вартість прирівнюється до нуля, а сума перевищення включається до валового доходу платника податку відповідного періоду.
В п. 1.31 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»наведене визначення продажу товарів, відповідно до якого продаж товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Не вважаються продажем операції з надання товарів у межах договорів комісії, схову (відповідального зберігання), доручення, інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу прав власності на такі товари.
Виходячи з вищевикладеного, при передачі у безоплатне користування транспортних засобів за договорами позики необхідно вивести з експлуатації дані транспортні засоби.
Відповідач в акті перевірки не вказує, чи виводилися з експлуатації дані транспортні засоби, якщо так, то коли і на підставі якого акту.
Як вбачається з матеріалів справи, за даними податкового обліку ГПУ «Львівгазвидобування»ДК «Укргазвидобування»HAK «Нафтогаз України»амортизаційні витрати на безоплатно передані транспортні засоби не нараховувалися.
Відповідач не надав належно допустимих доказів, які б свідчили про порушення відповідачем вимог Закону України № 283/97-ВР в частині неправомірності віднесення до валових витрат амортизаційних відрахувань у сумі 11 271,00 грн.
Однак, суд першої інстанції погоджується з твердженням відповідача щодо неправомірності віднесення позивачем до складу валових витрат витрати з розвідки та розробки свердловин понесені у 2005 - 2006 p.p., по яких було прийнято рішення про їх ліквідацію в розмірі 23 814 180,03 грн., з огляду на наступне.
ГПУ «Львівгазвидобування»надано розшифровку валових витрат за 9 місяців 2006 року, в якій відображено у складі валових витрат підприємства витрати з розвідки та розробки свердловин понесені у 2005-2006, по яких було прийнято рішення на їх ліквідацію у сумі 25 480 309,76 грн. Для проведення перевірки були надані протоколи засідання постійно-діючої комісії ГПУ "Львівгазвидобування" по контролю за підготовкою документів на ліквідацію свердловини :
від 30.03.2006р. на ліквідацію розвідувальної свердловини № 17 Орховичі (1 575 037,00 грн.) та пошукової свердловини № 15 Лудин (1218157,81 грн.). В протоколі зазначено, що по даних свердловинах оформляються в установленому порядку матеріали на ліквідацію, але на кінець березня 2006 р. не в повному обсязі виконано ізоляційно-ліквідаційні та рекультиваційні роботи ;
- від 10.05.2006 р. на ліквідацію пошукової свердловини № 10 Лудин (6 841 611,78 грн.).
В протоколі зазначено, що по даній свердловині оформляються в установленому порядку матеріали на ліквідацію, але на початок травня 2006р. не в повному обсязі виконано ізоляційно-ліквідаційні та рекультиваційні роботи;
-від 25.05.2006р. на ліквідацію параметричної свердловини № 1 Ліщинська (11833823,43 грн.). В протоколі зазначено, що по даній свердловині оформляються в установленому порядку матеріали на ліквідацію, але на 25.05.2006р. не в повному обсязі виконано ізоляційно-ліквідаційні та рекультиваційні роботи ;
- від 16.06.2006р. на ліквідацію пошукової свердловини №1 Чертіжська (2 345 550,01 грн.).
В протоколі зазначено, що по даній свердловині оформляються в установленому порядку матеріали на ліквідацію, але на 16 червня 2006р. не в повному обсязі виконано ізоляційно-ліквідаційні та рекультиваційні роботи.
Пунктом 9.6 ст. 9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»передбачено, що у разі коли діяльність, пов'язана з розвідкою (дорозвідкою) запасів (родовищ) корисних копалин, не привела до їх відкриття або платником податку було прийнято рішення щодо недоцільності проведення подальшої розвідки чи розробки таких запасів (родовищ) у зв'язку з їх економічною недоцільністю, дозволяється віднесення витрат з такої розвідки (дорозвідки) чи розробки до складу валових витрат виробництва (обігу) поточного податкового періоду такого платника податку.
Відповідно до п.2.3 ст. 2 «Положення про порядок ліквідації нафтових, газових та інших свердловин і списання витрат на їх спорудження», затвердженого постановою Держгіртехнагляду СРСР від 27.12.1989 р. №19, організація, яка ліквідує свердловину, повинна отримати згоду на ліквідацію свердловини від виробничого об'єднання і надати в його постійно-діючу комісію матеріали відповідно до п.п. від "а"-"з" п. 2.4 та при позитивному висновку комісії, підприємство здійснює ліквідацію свердловини. Після ліквідації свердловини в постійно-діючу комісію об'єднання направляються акти згідно з п.п. "і", "к", "л" п.2.4.
Згідно з п. 2.5 та п. 2.6 вищевказаного Положення по свердловинах I, II, III, IV, V та VI категорій вказані матеріали надають в управління округу (держгіртехнагляд союзної республіки). При позитивному заключенні управління округу (держгіртехнагляду союзної республіки) ліквідація і списання затрат на будівництво здійснюється наказом виробничого об'єднання. Всі матеріали по ліквідованих свердловинах повинні бути оформлені підписами, скріплені печаткою і прошиті. Перший екземпляр зберігається в справах організації, на балансі якої знаходилась свердловина, другий екземпляр передається підприємству, яке прийняло на баланс родовище.
Відповідно до п. 2 ст. 6 розд. II Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
Згідно зі ст. З цього Закону, метою бухгалтерського обліку та фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства. Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
ГПУ "Львівгазвидобування" для проведення перевірки не надало будь-яких інших документів, крім протоколів засідання постійно-діючої комісії ГПУ "Львівгазвидобування" по контролю за підготовкою документів на ліквідацію свердловин, які б підтверджували правомірність списання витрат на спорудження свердловин до валових витрат. Крім цього, ліквідація вище перелічених свердловин не відображена у бухгалтерському обліку підприємства.
Таким чином, в порушення п. 9.6 ст. 9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п. 2.3, 2.5, 2.6 «Положення про порядок ліквідації нафтових, газових та інших свердловин і списання витрат на їх спорудження", затвердженого постановою Держгіртехнагляду СРСР від 27.12.1989 р. № 19 ГПУ «Львівгазвидобування»зайво віднесено до валових витрат витрати на загальну суму 23 814 180,03 грн., в т.ч. по періодах:
І кв. 2006р. в сумі 2 793 194,81 грн.;
П кв. 2006р. в сумі 21 020 985,22 грн.
Таким чином, колегія суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що висновки акту виїзної планової документальної перевірки філії ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»Газопромислового управління «Львівгазвидобування»від 24.01.2007 р. № 22/23-0/2560533 про порушення вимог Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»на загальну суму 20 505 396,78 грн. з урахуванням штрафних фінансових санкцій, частково не відповідає чинному законодавству України.
З урахуванням наведеного вище, відповідач прийняв податкове повідомлення - рішення, яке не відповідає чинному законодавству України в частині донарахування податкового зобов'язання в розмірі 4 978 527,99 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4359744.92 грн.
Згідно з ч. З ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а оскаржуване рішення -без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, -
Апеляційні скарги дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та спеціалізованої Державної податкової інспекції в м. Києві по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 лютого 2009 року -без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий -суддя В.Г. Усенко
судді: М.П. Зайцев
О.М. Романчук
Ухвала складена в повному обсязі 07 вересня 2010 року.