Рішення
Іменем України
Справа № 712/6807/22
Провадження № 2/712/453/23
31 липня 2023 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого/судді - Марцішевської О.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко О.П.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
третьої особи ОСОБА_4
представника третьої особи адвоката Василенка С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_4 про стягнення надміру виплаченої суми пільги,-
1.Описова частина
Короткий зміст вимог та аргументів учасників справи
01 вересня 2022 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення надміру виплаченої суми пільги, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що відповідно до заяви відповідача від 25.03.2004 року на підстави Кабінету Міністрів України «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» № 117 від 29.01.2003р. відомості про ОСОБА_2 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 внесені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільгияк «особа з інвалідністю II групи внаслідок війни».
Постановою КМУ № 373 від 17.04.2019р. «Про Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (п.19) визначено, що пільговик зобов'язаний повідомляти структурному підрозділу з питань соцального захисту населення про зміну всіх обставин, які вплинули на надання пільг.
В зв'язку з несвоєчасним повідомленням гр. ОСОБА_2 про зміну місця проживання за адресою АДРЕСА_1 виникла переплата державних коштів за період з 01.10.2019- 31.05.2021 у сумі 36 228,41 грн. На виконання листа департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, щодо перевірки інформації про залишки коштів на облікових записах пільговиків в АТ «Ощадбанк», департаментом сформовано реєстри осіб з надміру нарахованими пільгами, які необхідно повернути з рахунку Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на рахунок Мінсоцполітики відкритий в Казначействі. Відповідач був включений до такого реєстру із зазначенням переплачених коштів в сумі 11 231,80 грн.
14.06.2021 ОСОБА_2 частково повернув надміру нараховані кошти на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 11 850,60 грн.
Таким чином, відповідач має повернути до державного бюджету переплачені кошти у сумі 13 146,01 грн.
З метою врегулювання спору в досудовому порядку, листами № 4517/28- 05/01-10 від 03.06.2021 р. та № 9546/28-05/01-10 від 07.12.2021 департамент звертався до ОСОБА_2 з проханням повернути надміру виплачені кошти до бюджету, проте на сьогодні сума надміру виплачених бюджетних коштів Відповідачем у повному обсязі так і не сплачена.
Зважаючи на те, що державна допомога здійснюється з метою забезпечення рівня прожиткового мінімуму громадян кошти виділяються з державного бюджету, надмірна виплата цих коштів безпосередньо зачіпає інтереси держави та призводить до зменшення державного бюджету.
Просить стягнути з ОСОБА_2 на рахунок департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надмірно виплачені кошти в розмірі 13146 грн. 01 коп. та судові витрати у розмірі 2 481грн.
02 грудня 2022 року відповідачем скеровано до суду відзив на позовну заяву, який обґрунтований тим, що відповідач вважає позов неаргументованим, оскільки позивачем не висвітлено характер правовідносин сторін (предмет та підстави позову), не висвітлені обставини отримання ОСОБА_2 надміру виплаченої суми пільги, суду не надано доказів на підтвердження користування саме ОСОБА_2 пільгами на оплату комунальних послуг в період з 01.10.2019 по 31.05.2021, а тому правові підстави для задоволення вимоги про стягнення боргу відсутні. Згідно бланку заяви ОСОБА_2 від 25.03.2004 до позивача про включення його до Єдиного державного автоматизованого реєстру - передбачено про необхідність повідомлення на протязі тижня про зміну складу сім'ї, інші зобов'язання відсутні, в тому числі - зміна місця проживання. Суду не надано: розрахунок заборгованості у розрізі прізвища та ініціалів отримувача-пільговика, місяця та року перерахування коштів, перелік підприємств-надавачів комунальних послуг, які отримали ці кошти, на який рахунок (хто власник) кошти зараховані.
12 липня 2018 року напередодні укладення договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_2 він особисто скерував заяви до комунальних установ про факт припинення підстав для надання йому пільг на комунальні послуги у вказаній квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . Комунальні підприємства-надавачі комунальних послуг м. Черкаси, враховуючи факт продажі квартири та зняття його та його сім'ї з реєстрації, припинили з 18 липня 2018 року нарахування та виплату пільг за адресою АДРЕСА_1 . Станом на 18.07.2018 року не було унормовано (відсутня правова норма) про необхідність сповіщення відповідача про зміну місця проживання пільговика. Відповідно він не користувався пільгами на оплату житлово-комунальних послуг з 18.07.2018 по 01.06.2021. Фактично пільги на оплату комунальних послуг отримував власник квартири АДРЕСА_2 ОСОБА_4 , який придбав квартиру 18.07.2019 року.
10 січня 2023 року відповідач скерував до суду пояснення по справі, які обґрунтовує тим, що сума стягнення в розмірі 36228,41 грн. та сума стягнення 13146,01 грн. позивачем не обґрунтована, також позивач пропустив термін позовної давності, оскільки термін позовної давності складає 3 роки.
14 червня 2023 року представник позивача скерував до суду заяву про зменшення розміру позовних вимог та просить стягнути з відповідача кошти в сумі 12 997,43 грн. В обгрунтування вказувала, що відповідачу було донараховано пільгу на оплату послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 148,58 грн., тому відповідач має повернути до державного бюджету переплачені кошти в сумі 12 997,43 грн. (36228,41 - 11 231,80 - 11850,60 - 148,58).
Відповідно до ч.2 ст.49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Оскільки заява про зменшення позовних вимог поданапісля початку першого судового засідння, суд враховує вказану заяву в якості письмового пояснення в порядку реалізації процесуальних прав на надання пояснення суду, наведення своїх доводів, міркувань щодо питань, які виникають під час судового розгляду.
На підставі ст. 279 ЦПК України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засідання підтримала позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 12 997,43 грн.з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог. Додатково пояснила, що відповідно до заяви від 25.03.2004 року відповідача згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003р. «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» відомості про ОСОБА_2 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 внесені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги як «особа з інвалідністю II групи внаслідок війни». В порушення постановою Кабінету Міністрів України «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» № 117 від 29.01.2003р. відповідач не повідомив позивача про зняття з реєстрації за адресою АДРЕСА_1 з 18.07.2018 року, внаслідок чого позивачем надміру нараховано пільгу по оплаті житлово-комунальних за вказаною адресою на суму 36228,41 грн. в період з з 01.10.2019р. по 31.05.2021р. Про факт переплати позивач дізнався після нового звернення відповідача в 2021 році до позивача для оформлення пільги за місцем його реєстрації з 30.03.2021р. за адресою АДРЕСА_3 , після чого з даних його паспорту позивачем було з'ясовано, що в період з 24.07.2018р. по 30.03.2021р. відповідач був зареєстрований не за адресою АДРЕСА_1 . Частину переплачених коштів в сумі 11 231,80 грн., позивачем було повернутозАТ «Ощадбанк» на рахунок Мінсоцполітики відкритий в Казначействі, також відповідачем добровільно сплачено позивачу 11850,60 грн, крім того на 148,58 грн. відповідачу було донараховано пільгу на оплату послуги з управління багатоквартирним будинком, таким чином відповідає має повернути до державного бюджету переплачені кошти в сумі 12 997,43 грн.
Відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3 в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позову. Додатково вказували, що відповідач після зняття з реєстрації за АДРЕСА_1 не звертався до відповідача з заявою про виплату пільги за вказаною адресою на підстави Постанови КМУ № 373 від 17.04.2019р., отже переплата мала місце не внаслідок зловживання з боку відповідача, а через помилку посадових осіб позивача. Також зазначали, що відповідач у період з 01.10.2019р. по 31.05.2021р. мав підстави для того, що бути включений до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги як «особа з інвалідністю II групи внаслідок війни». Крім того, пред'явлені до стягнення кошти відповідач не були перераховані на відкритий на його ім'я банківський рахунок в АТ «Ощадбанк».
Третя особа ОСОБА_4 та його представник адвокат Василенко С.І. в судовому засіданні підтримали правову позицію відповідача.
Відповідно до п.3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Суд вислухавши в судовому засіданні учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Хід розгляду справи
22 вересня 2022 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
09 лютого 2023 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси продовжено позивачу строк для подачі відповіді на відзив та задоволено клопотання про долучення доказів.
09 лютого 2023 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_4 .
14 березня 2023 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси витребувано в АТ «Ощадбанк» відомості про рух коштів по рахунку Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору (рахунок для виплати пільг) за даними персонифікованого обліку пільговика ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з відображенням коштів, які в період з 01.10.2019 по 31.05.2021 року надійшли на рахунок для виплати пільг, переказу коштів, які в період з 01.10.2019 по 31.05.2021 здійснив АТ “Ощадбанк” на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг в розрізі пільговика ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , а також інших банківських операцій.
2.Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом
Судом встановлено, що 25.03.2004 року ОСОБА_2 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси з заявою про включення його до Єдиного реєстру осіб, які мають пільги згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії й соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку» за адресою: АДРЕСА_1 . ( а.с.4 т.1) В заяві заявником було зазначено, що він усвідомлює, що подання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальністю за чинним законодавством України. Зобов'язується протягом тижня повідомити уповноважений орган про зміни, що відбулися в складі сім'ї.
ОСОБА_2 має 2 групу інвалідності безтерміново, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 , виданим 18 лютого 2016 року (а.с.5 т1.)
Відповідно до паспорту ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 07.03.1997 року по 12.07.2018 року.
На підставі договору купівлі-продажу від 03.07.2018 року відповідач відчужив квартиру за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_4 , що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 09.02.2023 власником (а.с.71-72 т.1).
З 24.07.2018 року місце проживання відповідача було зареєстроване за адресою АДРЕСА_4 до 30.03.2021 року.
З 30.03.2021 року відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.6 т.1).
Відповідно до щомісячних повідомлень про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг пільговику ОСОБА_2 , який перебуває наобліку в Єиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.10.2019 року по 31.05.2021 року, які надійшла на рахунок для виплат пільг та були переказані на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг, а саме 10.2019 - 1698,41, 11.2019 - 2785,18, 12.2019 - 2695,12, 01.2020 - 2702,33, 02.2020 - 2689,41 грн., 03.2020 - 2688,49, 04.2020- 1742,31, 05.2020 795,14, 06.2020 - 794,04, 07.2020 - 795,78, 08.2020 - 805,22, 09.2020 - 848,61, 10.2020 - 1820,36, 11.2020 - 2746,13, 12.2020 - 2807,39, 01.2021 - 1560,86, 02.2021 - 1537,22, 03.2021 - 2244,52, 04.2021 - 1594,13, 05.2021 - 981,73, всього 36228,41.(а.с.75-81 т.1).
Надходження вказаних коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” для виплати пільг в період з 01.10.2019 по 31.05.2021в розрізі пільговика ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 та здійснення відповідних переказів коштів АТ “Ощадбанк” на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг,на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору (рахунок для виплати пільг) підтверджується відомістю АТ «Ощадбанк» про рух коштів по рахунку Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору (рахунок для виплати пільг) за даними персонифікованого обліку пільговика ОСОБА_2 (а.с.122-131 т.1).
Фактично в період з 01.10.2019 по 31.05.2021 року перерахування пільги на ім'я відповідача мало наслідком зменшення нарахувань і оплат за комунальні послуги третьою особою - власником квартири АДРЕСА_2 ОСОБА_4 , який придбав вказану квартиру у відповідача 18.07.2019 року, що підтверджується відомостями та довідками постачальників комунальних послуг та випискою по банківському рахунку відповідача № НОМЕР_3 (а.с.43-56,68 т.1).
Позивачем листом від 03.06.2021 року № 4517/28-05/01-10 було повідомлено ОСОБА_2 про надміру виплачені кошти на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 36 228, 41 грн. за період з 01.10.2019 по 31.05.2021 року у зв'язку зі зміною його місця реєстрації 12.07.2018 (а.с.7 т.1).
Згідно з реєстром осіб з надміру нарахованими пільгами, які необхідно повернути з рахунку Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на рахунок Мінсоцполітики відкритий в Казначействі залишок коштів на обліковому записів пільговика РНОКПП НОМЕР_1 , що належить відповідачу, складає 11231,80грн. Вказані залішок коштів був повернутий позивачем до бюджету ( а.с.12 т.1).
Відповідно до квитанції № 20 від 14.06.2021 року ОСОБА_2 повернуто кошти в сумі 11 850 грн. 60 коп. згідно з квитанцією № 20 від 14 червня 2021 року (а.с.8 т.1).
07.12.2021 року за № 9546/28-05/01-10 Департаментом соціальної політики повідомлено ОСОБА_2 про надміру виплачені кошти на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 13146,01 грн. за період з 01.10.2019 по 31.05.2021 року у зв'язку зі зміною місця реєстрації 12.07.2018.(а.с.9 т.1). В зв'язку з відмовою відповідача повернути вказану суму коштів позивач звернувся до суду з даним позовом.
В ході розгляду справи позивачем в заяві від 13.06.2023р. внаслідок донарахування пільги позивачу в розмірі 148,58 грн., наданий розрахунок на суму надміру сплачених коштів 12 997,43 грн. (36228,41 - 11 231,80 - 11850,60 - 148,58).
Застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд
Спірні правовідносини регулюються нормами цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України та ст. 15 ЦК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 4 ЦПК України).
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).
Відповідно до постанови КМУ від 29.01.2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги в редакції, чинній станом на 12.07.2018р. (зняття з реєстрації відповідача) у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово. У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання.
Відповідно до ч. 3 ст.11 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається зі змісту п. 1 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848, це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема: щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг.
Пунктом 5 Положення передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії"
Відповідно до п.100 Положення житлова субсидія на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, витрат на оплату комунальних послуг та управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання, надається громадянам у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ Ощадбанк на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ Ощадбанк договору.
Відповідно до п.102-103 вказаного Положення АТ «Ощадбанк» веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік одержувачів житлової субсидії та коштів, які надходять на рахунок для виплати житлових субсидій, в розрізі кожного одержувача житлової субсидії. АТ «Ощадбанк» здійснює переказ коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку, об'єднань і виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ «Ощадбанк» (його установами) та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг. У таких договорах визначається порядок інформаційного обміну між управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг та АТ «Ощадбанк». Типову форму договору визначає АТ «Ощадбанк» за погодженням з Мінсоцполітики.
Відповідно до першого та другого абзаців пп. 2 п. 113 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848, перерахування коштів з рахунка для виплати житлових субсидій на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг здійснюється АТ "Ощадбанк" в такій послідовності: 2) АТ "Ощадбанк" на підставі отриманих реєстрів нарахованих сум платежів здійснює щомісяця до 18 числа (включно) перерахування коштів загальними сумами з рахунка для виплати житлової субсидії на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг з наданням реєстрів нарахованих сум платежів, із зазначенням інформації про перерахування коштів.
Перерахування коштів за послуги (витрати) здійснюється у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Постановою КМУ № 373 від 17.04.2019 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (в редакції,- що діяла на день виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (надалі - Порядок).
Вищевказаною постановою АТ «Ощадбанк» визначений уповноваженим банком, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі, а органам виконавчої влади на місцях та органам місцевого самоврядування доручено забезпечити проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи серед населення про порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі.
Порядком встановлено, що головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Міністерство соціальної політики України. Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій).
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (даті - Реєстр), та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 20 числа суму пільги виходячи з розміру знижки, на яку пільговик мас право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.
Пунктом 7 Порядком, затверджений Постановою КМУ № 373 від 17.04.2019, в редакції станом на 01.10.2019 року, був визначений механізм виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до якого виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк договору (далі - рахунок для виплати пільг).За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 22 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ "Ощадбанк відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Управителі, об'єднання, виконавці комунальних послуг надають до 25 вересня та 25 квітня структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про суму простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, щодо пільговиків, які отримують пільгу в готівковій формі.
У разі отримання від управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів). сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, виплата пільги з наступного опалювального (неопалювального) сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі.
Для реалізації механізму надання пільг у грошовій формі інформаційна взаємодія між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Мінсоцполітики, АТ "Ощадбанк та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг здійснюється шляхом обміну електронними документами з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Порядок також визначає, в який спосіб здійснюється виплата пільг у грошовій безготівковій формі. АТ "Ощадбанк веде у відповідник автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків).
АТ «Ощадбанк» здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ «Ощадбанк» (його установами) та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг. У таких договорах визначається порядок інформаційного обміну між управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг та АТ Ощадбанк". Типову форму договору визначає АТ «Ощадбанк» за погодженням з Мінсоцполітики.
Предметом регулювання інституту безпідставного отримання чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна i які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Згідно ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте згодом відпала.
В судовому засіданні встановлений та не оспорювався учасниками справи факт здійснення позивачем надмірної виплати державних коштів у розмірі 36 228, 41 грн. на фінансування пільги ОСОБА_2 на оплату житлово-комунальних послуг за адресою АДРЕСА_1 .за період з 01.10.2019 по 31.05.2021 року. Оскільки у вказаний період власником зазначеної квартири являвся ОСОБА_4 , який за законом не мав право на отримання відповідної пільги, а пільговик ОСОБА_2 не проживав у зазначеній квартирі та не був у ній зарестрований, вказані бюджетні кошти витрачені не з легітимною метою для покриття витрат вразливим споживачам житлово-комунальних послуг за рахунок державної допомоги.
Після отримання позивачем у 2021 році даних про факт зняття відповідача з реєстрації з 12.07.2018р. за адресою АДРЕСА_1 частина переплачених коштів в сумі 11231,80.грн позивачем було повернуто до бюджету за рахунок залишку коштів на обліковому записі відповідача на рахунку Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк».
Також відповідачем частину переплачених коштів в сумі 11850,60 грн. особисто було повернуто позивачу в досудовому порядку. Крім того в ході розгляду справи позивачем заявлена до стягнення сума уточнена в бік зменшення на 148,58 грн. в зв'язку з перерахунком. В силу принципу диспозитивності відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Таким чином, за остаточним розрахунком позивача сума переплачених коштів пільги, яку відповідач повиненя повернути до державного бюджету становить 12 997,43 грн. (36228,41 - 11 231,80 - 11850,60 - 148,58).
Не оспорюючи факт переплати бюджетних коштів, відповідач в ході судового розгляду, заперечив вчинення протиправних дій чи бездіяльності зі свого боку, які призвели до вказаної переплати. Також заперечив, що вказана сума переплачених коштів не була набута відповідачем, який не звертався до позивача з заявою про виплату пільги на оплату житлово-комунальних послуг за адресою АДРЕСА_1 . за період з 01.10.2019 по 31.05.2021 року.
Стосовно посилання відповідача про відсутність його недобросовісності у спірних правовідносинах, суд виходить з такого.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров"я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 27 березня 2019 року у справі № 727/5743/15-ц зробила правовий висновок про те, що "сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України. Суди першої й апеляційної інстанцій дійшли необґрунтованого висновку про те, що надмірно перерахована (виплачена) субсидія є шкодою. Застосування до спірних правовідносин приписів статей 1166 і 1231 ЦК України є помилковим". Не підлягають поверненню безпідставно набуті, зокрема, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (пункт 1 частини першої статті 1215 ЦК України). Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку набувача субсидії.Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов'язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо".
Відповідно до постанови доКМУ від 29.01.2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) запроваджений з метою забезпечення умов для заміни системи пільг на адресну. До Реєстру вносяться загальні відомості про пільговика (прізвище, ім'я та по батькові, число, місяць, рік народження, адреса, склад сім'ї), реквізити паспорта та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами він реально користується.
Відповідно до п.7 постанови КМУ від 29.01.2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» ( в редакції станом на 12.07.2018 року - дати зміни місця проживання відповідача) передбачено, що у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово. У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання. Уповноважені органи за попереднім місцем проживання пільговика закривають його персональну облікову картку та видають пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкривають нову облікову картку з дати реєстрації пільговика.
Отже, станом на 12.07.2018 року пунктом 7 постанови КМУ від 29.01.2003 року № 117 була унормована необхідність сповіщення відповідачем про зміну свого місця проживання як пільговика, однак в судовому засіданні встановлено, що відповідач в порушення п.7 постанови КМУ від 29.01.2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» ( в редакції станом на 12.07.2018 року) не повідомив письмово орган соціального захисту про зміну місця проживання за адресою АДРЕСА_1 з 12.07.20218р. що призвело до продовження нарахування відповідачу пільги за вказаною адресою з 01.10.2019 по 31.05.2021 року без законних підстав.
Доводи відповідача про те, що у заяві від 25.03.2004 року не було передбачено обов'язку пільговика повідомляти орган соціального захисту про зміну свого місця проживання, суд вважає такими, що не обгрунтовують заперечення проти позову, оскільки права та обов'язки відповідача у спірних правовідносинах врегульовані не заявою від 25.03.2004 року, а нормативно-правими актами у сфері соціального захисту населення, зокрема постановою КМУ від 29.01.2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги». На нормативно-правові акти, які доведені до відома населення у порядку встановленому законом поширюється поширюється презумпція знання законодавства - обов'язок кожного неухильно додержуватися положень законів та підзаконних нормативно-правових актів.
Посилання відповідача про те, що про зміну місця проживання він інформував комунальні установи - надавачі комунальних послуг не спростовує порушення відповідача покладеного на нього нормами постанови КМУ від 29.01.2003 року № 117 обов'язку інформувати про зміну місця проживання саме орган соціального захисту.
Що стосується доводів відповідача про те, що переплата мала місце з вини посадових осіб органу соціального захисту у зв'язку з тим, що він не звертався з заявою про нарахування йому пільги на підставі постанови КМУ від 17 квітня 2019 р. № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі» суд враховує, що відповідно до п.7 «Механізм виплати пільги» вказаної постанови передбачено, що виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору (далі - рахунок для виплати пільг), а з а заявою пільговика виплата пільги може здійснюватися у готівковій формі з місяця, що настає за місяцем подання такої заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, у якій зазначаються реквізити поточного рахунка, відкритого пільговиком в АТ “Ощадбанк”.
Отже, зі змісту постанови КМУ від 17 квітня 2019 р. № 373, якою був затверджений Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі було унормовано паралельне функціонування двох систем надання пільг у грошовій формі - готівкову і безготівкову. Пільги у безготівковій формі призначались усім пільговикам в автоматичному режимі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та інформації, отриманої від управителів, виконавців комунальних послуг. Для цього Ощадбанк запровадив персоніфікований облік пільговиків і коштів, які поступатимуть на рахунок для виплати пільг, для кожного пільговика індивідуально. Потім кошти переказувались на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг. Цей механізм державою був розроблений для забезпечення максимальної зручності тих категорій громадян, які звикли до усталеного алгоритму дій і не бажають його змінювати. Пільги у готівковій формі могли призначатись усім бажаючим на підставі поданих особисто заяв до органів соціального захисту населення, після чого кошти підлягали нарахуванню на особисті рахунки пільговиків.
Суд також враховує, що системний аналіз вказаних положень законодавства у сфері соціального захисту дає підстави для висновку, що Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги являє собою автоматизований банк даних, створений для забезпечення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою. Включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, здійснюється органами соціального захисту населення після розгляду поданого вказаними особами пакету документів і за відсутності повідомлення пільговиків про даних про особу пільговика, в тому числі зміну ним місця проживання, органи соціального захисту населення здійснюють нарахування та виплату пільг з урахуванням відомостей про пільговика, внесених до Реєстру.
Враховуючи викладене, позивачем при нарахуванні відповідачу пільги в період з 01.10.2019 по 31.05.2021 в розрізі пільговика ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 з 12.07.20218р. на законних підставах використовувались дані про місце проживання відповідача, внесені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за його заявою від 25.03.2004р. та не були скориговані щодо зміни місця проживання пільговика з 12.07.2018 року внаслідок протиправної бездіяльності відповідача.
Таким чином оцінивши зібрані у справі докази, суд доходить висновку, що позивач довів факт недобросовісності відповідача, яка виявилась у несумлінному ставленні до виконання власного обов'язку, закрпіленому у п.7 постанови КМУ від 29.01.2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» ( в редакції станом на 12.07.2018 року) щодо повідомлення орган соціального захисту про зміну місця проживання з 12.07.2018р.
Набуття саме відповідачем переплачених коштів підтверджується відомістю АТ «Ощадбанк» про рух коштів по рахунку Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк”, яка містить дані про надходження коштів в сумі 36 228,41 грн на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” для виплати пільги в період з 01.10.2019 по 31.05.2021 в розрізі пільговика ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 шляхом здійснення відповідних переказів коштів АТ “Ощадбанк” на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послугза адресою проживання відповідача за даними Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Таким чином, не зважаючи на те, що в період з 01.10.2019 по 31.05.2021 року за рахунок вказаних надміру виплачених відповідачу коштів фактично відбулось зменшення рахунків по оплаті комунальних послуг новим власником квартири АДРЕСА_2 ОСОБА_4 , це не свідчить про те, що останній є набувачем вказаних коштів, оскільки нарахування пільги позивачем здійснювалось саме відповідачу, а не третій особі.
Відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Тобто, позовна давність - це встановлений законом строк, протягом якого особа, право якої порушено, може вимагати примусового здійснення або захисту свого права шляхом подання позовної заяви до суду.
Згідно ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін (ч.1 ст. 259 ЦК України).
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила ( ч.1 ст. 261 ЦК України).
Перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку.Після переривання перебіг позовної давності починається заново. (ч.1,3 ст.263 ЦК України).
Позивачем позовна заява подана до суду 01 вересня 2022 року щодо повернення надміру виплачених коштів за період 01.10.2019 року по 31.05.2021 року, що не перевищує трьорічний строк до зверненню до суду з вказаним позовом. Крім того, про порушення своїх прав позивач дізнався у 2021 році при повідомленні відповідачем про зміну його місця проживання з 30.03.2021р., після чого звернувся до суду з позовом 1 вересня 2022 року в межах трьохрічного строку позовної давності. Також 14.06.2021р. позивач повернув частину переплачених коштів, тим самим вчинив дію, що свідчить про визнання свого боргу.
Враховуючи викладене, заява про застосування строку позовної давності не підлягає до задоволення та наявні підстави для стягнення з відповідача надміру сплачених коштів пільги за рахунок державного бюджету, оскільки втручання у право відповідача на мирне володіння майном є виправданим з метою задоволення суспільного інтересу з легітимною метою контролю за використанням коштів державного бюджету в порядку реалізації державної соціальної політики для сплати державних коштів особам, які за законом мають право на пільги за соціальною ознакою. Вказаний висновок узгоджєуться з правовою позицією Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20 червня 2023 року у справі № 633/408/18.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд доходить висновку, що позивач надав належні та допустимі докази, на яких ґрунтуються вимоги позивача, відтак, з'ясувавши характер спірних правовідносин (предмет та підставу позову), можливості захисту порушеного права позивача в обраний ним спосіб шляхом відновлення становища, що існувало до порушення права, тим правовим способом, що не лише ефективно захистить цивільний інтерес позивача, а й буде адекватним та пропорційно збалансованим з негативними наслідками для відповідача, позов підлягає до задоволенн я в частині стягнення надмірно отриманих коштів у вигляді пільги на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 12997,73 грн.
Оскільки відповідач є звільненим від сплати судового збору як інвалід ІІ групи відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України понесені позивачем кошти на сплату судового збору призверненні до суду належить компенсувати за рахунок коштів державного бюджету України в розмірі 2481 грн. пропорційно до задоволеної частини позовних вимог в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 3-5,7-13,258, 262, 264, 265, 268, 273, 352-354 ЦПК України, ст. 257-264, 1212-1215 ЦК України, суд -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надмірно виплачені кошти в сумі 12997,43 грн.
Компенсувати Департаменту соціальної політики Черкаської міської радиза рахунок коштів державного бюджету України судові витрати у виді судового збору в розмірі 2431 грн. в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 04 серпня 2023 року.
Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.
Позивач: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (м. Черкаси, бул. Шевченка, 307, код ЄДРПОУ 37853109)
Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Третя особа: ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ).