Ў Копія: Справа № 2-5363/10 року
09 вересня 2010 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі : головуючого судді Бершадської О.В.
при секретарі Матірної Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання дій неправомірними та зобов”язання здійснити нарахування щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
У квітні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом, яким просив, після зміни предмету позовних вимог, визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді по виплаті йому в повному обсязі за період з 01.01.06 року по 31.12.2009 року підвищення пенсії як особі, що має статус дитини війни; зобов”язати відповідача нарахувати на його користь недоплачену щомісячну соціальну державну допомогу до пенсії в сумі 6 262 грн. 20 коп.; зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді в 2010 році та в подальшому проводити нарахування пенсії із врахуванням належної йому надбавки як дитині війни; стягнути з відповідача витрати на ІТЗ на його користь. (а.с. 2-6, 26). На обґрунтування своїх вимог зазначив, що він, як «дитина війни», відповідно до ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” має право на отримання щомісячної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак, така допомога відповідачем йому в період 2006-2009 років не виплачувалась. Пунктом 17 статті 77 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2006 рік” дію ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” зупинено на 2006 рік. Пунктом 12 статті 71 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2007 рік” дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” зупинено на 2007 рік. Пунктом 41 розділу Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року положення статті 6 Закону було викладено в новій редакції, відповідно до якої право на державну соціальну допомогу дітям війни було обмежено. Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 та №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконституційними п.12 ст.71 Закону України ?ро державний бюджет на 2007 рік”, яким зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та пп.2 п.41 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року №107-VI. При обрахунку суми невиплаченої допомоги виходить з наступного - розмір соціальної допомоги, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни” становить 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, сума невиплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за період з 01.01.2006 року по 31.12.2009 року складає 6 262 грн. 20 коп. Позивач в судове засідання не з»явився, просив слухати справу у його відсутності ( а.с. 15).
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді надав заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову. Вказує, що управління не може бути належним відповідачем у справі, так як єдиним розпорядником бюджетних коштів є Пенсійний фонд України, Кабінет Міністрів України. Просив розглядати справу по суті без представника управління (а.с. 21).
При вказаному, суд дійшов висновку щодо розгляду справи без участі сторін, за наявними матеріалами справи.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково , з наступних підстав.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195-IV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 є дитиною війни та є особою, на яку поширюється дія абзацу 1 статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-ІV від 18 листопада 2004 року, має статус «дитини війни», що підтверджується посвідченням (а.с. 14 ).
Згідно статті 6 Закону №2195-ІV дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Суд вважає за необхідне прийняти у своїх висновках поняття «мінімальна пенсія за віком», про яке йдеться в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки саме це правове визначення застосовується виключно в діях відповідача під час визначення пенсій громадянам та їх призначення. Положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Пунктом 17 статті 77 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” від 20.12.2005 року №3235-IV, дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року №2195-IV на 2006 рік зупинено. Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” від 19.01.2006 року №3367-IV, п.17 ст.77 вказаного Закону виключено, а ст.110 викладено в новій редакції, згідно якої пільги дітям війни, передбачені ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року №2195-IV, запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Однак, протягом 2006 року Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів відповідних нормативно-правових актів не видавалось і положення ст.110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в зазначеній частині не реалізовані.
Таким чином, у 2006 році позивач не мав правових підстав для нарахування йому підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитина війни, відповідно Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді не зобов'язане було здійснювати відповідне підвищення пенсії, а тому у задоволенні позовних вимог в цій частині належить відмовити.
Щодо вимог позивача стосовно виплати за 2007 рік, суд виходить з наступного. Дію ст. 6 Закону на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 нього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 Закону. Таким чином, відновлено дію ст. 6 закону України №2195-ІV.
Згідно з частиною 1 статті 62 Закону України від 19.12.2006 №489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 2007 рік затверджений у наступному розмірі з 1 жовтня - 411 гривень.
У відповідності до частини 3 статті 62 Закону України від 19.12.2006 № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058 з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.
Таким чином, відповідач повинен був підвищити пенсію з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно.
Відносно вимог по виплатам за 2008 рік, суд виходить з наступного.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України №107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України №2195-ІV викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Підстави для підвищення пенсії за період з 01 січня по 22 травня 2008 року - були відсутні, оскільки позивачу пенсія виплачувалася у збільшеному розмірі у січні - березні 2008 року на 47 грн., щомісячно (10% від 470 грн. - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність), а в квітні на 48,10 грн.
Проте, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційним положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" N 107-VI від 28 грудня 2007 року щодо викладення положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" №2195-ІV в новій редакції. Таким чином, відновлено дію ст. 6 Закону України №2195-ІV.
Статтею 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 2008 рік затверджений у наступному розмірі з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн.
Таким чином, відповідач повинен був провести підвищення пенсії у збільшеному розмірі відповідно до вимог ст. 6 Закону починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, включно
Щодо вимог позивача стосовно виплати за 2009 рік, суд зазначає наступне.
Статтею 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлений в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Таким чином, відповідач повинен був провести підвищення пенсії у збільшеному розмірі відповідно до вимог ст. 6 Закону "Про соціальний захист дітей війни" з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року , включно.
Відповідно до статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” ( у редакції від 18.11.2004, чинній у 2010 році) дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, а тому відповідач повинен провести підвищення пенсії у збільшеному розмірі відповідно до вказаного закону з 01 січня 2010 року по 07 квітня 2010 року, тобто по день звернення до суду.
Відповідно до п.1, п.3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007р. № 1261 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах. Відповідно до Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів .
Тому, обов”язок по нарахуванню, перерахунку та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону України” Про соціальний захист дітей війни”, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача, в зв”язку з чим, належний відповідач є Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді .
Посилання відповідача на неврегульованість питання обчислення розміру пенсії дітям війни чинним законодавством, не приймається судом до уваги, оскільки ст. 6 Закону України ”Про соціальний захист дітей війни” визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. З огляду на викладене, дане питання цілком врегульоване чинним законодавством України, а тому безпідставною є відмова відповідача здійснити позивачу на письмове звернення перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги “ Дітям війни”.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, с тороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. У разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від оплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок держави. Якщо суд апеляційної або касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
При вирішенні питання про сплату судового збору, суд зазначає наступне, що судовий збір при зверненні до суду сплачується у порядку, встановленому законодавством для державного мита, а його розмір визначається відповідно до ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 №7-93 “Про державне мито”. Також ст. 4 названого Декрету встановлено коло осіб, які мають пільги щодо сплати державного мита. Так, відповідно до п.18 ч.1 ст.4 цього Декрету від сплати державного мита звільняються інваліди Великої Вітчизняної війни та сім”ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісті і прирівняні до них у встановленому порядку особи.
Щодо сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи сторони не звільнені від їх сплати.
Таким чином, суд вважає, що на користь позивача підлягає до стягнення з Державного бюджету України 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Що стосується вимог щодо зобов”язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді в подальшому проводити нарахування пенсії із врахуванням належної йому надбавки як дитині війни, то в цій частині позову суд відмовляє в їх задоволенні, оскільки позивач ставить питання про відновлення можливо порушених прав” у майбутньому, що суперечить ст. ст. 3,4 ЦПК України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч.2 ст. 152 Конституції України, ст.1, 6, 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року №2195-IV ( із змінами та доповненнями), ч.4 ст. 14 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року, ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року , ст. 58, п.12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007”, пп.2 п.41 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року, ст. ст. 54,71 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” №835-VI від 26.12.2008 року, Законом України №1715-VI від 06.11.2009 року “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік”, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, ст.71 ЗУ “ Про державний бюджет України на 2009 рік”, ст. ст. 3, 11, 88, 213-215, 218 ЦПК України суд,-
П озовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді по не нарахуванню ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період : з 09 липня по 31 грудня 2007 року ; з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року ; з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, включно та з 01.01.2010 року по 07.04.2010 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у , 1934 року народження , з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року ; з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року ; з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, включно, з 01.01.2010 року по 07.04.2010 року, з урахуванням різниці , яка була виплачена у цей період.
В частині позову щодо проведення такого перерахунку на її користь недоплачене як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за 2006 рік, з 01.01.2007 р. до 09.07.2007 р., а також з 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року, включно та зобов”язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді в подальшому проводити нарахування пенсії із врахуванням належної йому надбавки як дитині війни- відмовити.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 - 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя підпис О.В. Бершадська
Згідно з оригіналом:
Суддя
Кіровського райсуду
м. Кіровограда О.В. Бершадська
Станом на 09.09.2010 року рішення не набрало законної сили
Секретар: