Справа номер 237/3419/23
Номер провадження 3/237/2808/23
Іменем України
31.07.23 м. Курахове
Суддя Мар'їнського районного суду Донецької області Ліпчанський Сергій Миколайович, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
13.06.2023 року до Мар'їнського районного суду Донецької області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 938746 від 24.05.2023 року, 24.05.2023 року о 17:00 годині громадянин ОСОБА_1 знаходячись в складському приміщенні розташованому за адресою: АДРЕСА_2 перебуваючи фізичною особою підприємцем, здійснював продаж алкогольних напоїв, без одержання ліцензії на провадження, якого виду господарської діяльності.
17.07.2023 року до Мар'їнського районного суду Донецької області надійшли пояснення та заперечення щодо матеріалу про адміністративне правопорушення.
До зали судового засідання на 31.07.2023 року викликався працівник поліції ВП №2 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, а саме ст. ДОП ВП №2 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області майор поліції Янушевський Є.В. як особа яка складала протокол про адміністративне правопорушення. ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про причину неявки не повідомив.
Адвокат Васильчук Г.В. в судовому засідання заявила клопотання про повернення тимчасово вилученого майна на відповідальне зберігання особі, у якої вилучено, а саме ОСОБА_1 , до вирішення справи по суті оскільки не забезпечена схоронність вилученого майна та грубо порушений «Порядок зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2012 р. № 17.
Суд, перевіривши письмові матеріали адміністративної справи, вислухавши думку учасників приходить до наступного висновку.
В ст.7КУпАП зазначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 9 «Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2012 р. № 17. Умовою зберігання речей і документів повинне бути забезпечення збереження їх істотних ознак та властивостей. Забороняється зберігання речей і документів в умовах, що можуть призвести до їх знищення чи псування. У разі потреби повинні бути вжиті невідкладні заходи з приведення таких речей і документів до стану, що дає змогу забезпечити їх подальше зберігання.
До матеріалів які надані на розгляд, не додано фототаблицю до протоколу вилучення, та квитанції про отримання речей і документів під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення № 271, що позбавляє суддю об'єктивно дослідити обставини проведення вилучення та переконатися в дотриманні працівниками поліції забезпечення схоронність вилученого майна та «Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2012 р. № 17.
Відсутні докази, що майно, є об'єктом протиправних дій, незабезпечення схоронності якого, може призвести до його зникнення, втрати, пошкодження або настання інших наслідків, які можуть перешкодити розгляду протоколу про адміністративне правопорушення.
Працівниками поліції, які не з'явились до зали судового засідання за викликом не було доведено судді, що заходи забезпечення адміністративного провадження виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «East/West Alliance Limited проти України», будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.
Ст.41Конституції України та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.1997 року відповідно до Закону N 475/97-ВР від 17.07.1997 року "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції", закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Оскільки розгляд справи про адміністративне правопорушення не завершений, а постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, суд вважає за необхідне вирішити питання про долю вилучених у ОСОБА_1 речей, які, ураховуючи доктрину презумпції невинуватості, мають бути повернуті їх законному володільцю, у зв'язку із грубим порушенням «Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2012 р. № 17.
Керуючись ст.283 КУпАП, -
Вилучені у ОСОБА_1 товарно-матеріальні цінності, а саме:
- пиво Львівське ж/б 0,5 л. - 2112 шт.;
- шампанське «Фраголіно» 0,75 л. - 148 шт.;
- шампанське Фраголіно 0,33 л. - 80 шт.;
- вино Болград 0,75 л. - 196 шт.;
- пиво Львівське світле 2,35 л. - 1009 шт.;
- пиво Львівське світле 0,5 л. - 547 шт.
- пиво Туборг 0,5 л. - 936 шт.;
- с/н Шейк 0,5 л. - 1248 шт.;
- с/н Рево 0,5 л. - 1569 шт.
що зберігаються в ВП № 2 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області (протокол вилучення від 24.05.2023 року, який долучений до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 938746, квитанція про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративне правопорушення № 98) - повернути ОСОБА_1 на відповідальне зберігання.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Сергій Миколайович Ліпчанський
Дата документу 31.07.2023