СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/4255/23
ун. № 759/13501/23
24 липня 2023 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні в м. Києві клопотання старшої слідчої в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023110000000051 від 14.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, -
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшої слідчої в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 , в якому слідчий просить надати доступ до речей і документів які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування клопотання зазначила, Відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023110000000051 від 14.02.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Підставою для реєстрації кримінального провадження № 42023110000000051 від 14.02.2023 стали матеріли ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи одного із міністерств, зловживаючи службовим становищем та використовуючи благодійні фонди, розташовані на території Київської області, налагодили схему переправлення військовозобов'язаних осіб через ІНФОРМАЦІЯ_3 за грошову винагороду.
У вказаному кримінальному провадженні на виконання доручення начальника відділу Київської обласної прокуратури, отримано інформацію щодо зловживання службовим становищем посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , які організували протиправний механізм безперешкодного перетину військовозобов'язаних осіб через державний кордон України до країн ЄС шляхом внесення недостовірних відомостей до Єдиного комплексу інформаційної системи у сфері безпеки на наземному транспорті « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Під час досудового розслідування допитано в якості свідка ОСОБА_4 , який повідомив, що у зв'язку з відсутністю роботи в Україні, останній вирішив разом з сім'єю виїхати за кордон на постійне місце проживання. Під час чого, йому стало відомо від свого знайомого, як можна перетнути державний кордон, щоб не виникало питань у прикордонників під час перетину. Зокрема, йому стало відомо, що у вересні 2022 року за грошову винагороду у розмірі 4000 доларів США, його знайомий виїхав з України через Благодійну організацію « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яка сприяла йому у виїзді та консультувала його з питань, які можуть виникнути під час перетину державного кордону. Також, знайомий, у ході розмови натякнув про посадових осіб нібито з Міністерства інфраструктури, які використовують вищезазначену організацію та інші підконтрольні їм благодійні фонди для організації механізму пов'язаного з виїздом за кордон. Крім того, знайомий, неодноразово зазначав, що посадові особи з ІНФОРМАЦІЯ_6 , запровадили зазначений механізм шляхом внесення недостовірних відомостей до системи « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яка в подальшому дозволяє безперешкодно перетинати особам призивного віку державний кордон України до країн ЄС та там залишитись.
Під час досудового розслідування на підставі ст.ст.36, 93 КПК України направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про надання інформації та належним чином завірених копій документів за період з 24.02.2022 на час надання відповіді, а саме наступної інформації: положення про департамент дорожніх перевезень та безпеки на транспорті; управління міжнародних автомобільних перевезень; управління внутрішніх автомобільних перевезень; відділ розвитку внутрішніх автомобільних перевезень управління внутрішніх автомобільних перевезень; відділ вантажних автомобільних перевезень управління міжнародних автомобільних перевезень; відділ технічного регулювання управління безпеки на транспорті; відділ розвитку міжнародних пасажирських автомобільних перевезень управління міжнародних автомобільних перевезень; відділ правової роботи та взаємодії з правоохоронними органами Департаменту правової роботи; про патронатну службу; накази про призначення, звільнення, переведення, посадові, службові інструкції, службові характеристики ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ; накази на підставі яких внесено інформацію у систему « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (із наданням відповідних додатків), які створені/редаговані/погоджені у неробочий час (вихідні, святкові дні, поза межами робочого дня); інформацію із системи електронного документообігу щодо створення/редагування/погодження/повернення з погодження/заміну візуючих наказів у неробочий час, з наданням інформації про ІР адреси з яких відбувались відповідні дії та особи користувача; накази на підставі яких внесено інформацію у систему « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (із наданням відповідних додатків) до яких не враховано зауваження структурних підрозділів Міністерства; інформацію із системи електронного документообігу щодо створення/редагування/погодження/повернення з погодження/заміну візуючих наказів без врахування зауважень структурних підрозділів Міністерства з наданням інформації про ІР адреси з яких відбувались відповідні дії та особи користувача.
Відповідно до отриманої відповіді на вищевказаний запит, встановлено що Мінінфраструктури готове надати в межах повноважень всю необхідну інформацію та документи у спосіб, визначений діючим кримінальним процесуальним законодавством, у тому числі з дотриманням положень Глави 15 КПК України.
На даний час отримати вищевказану інформацію в інший встановлений законом порядок не представилося за можливе.
В судове засідання слідча не з'явилась, просить розглядати вказане клопотання у її відсутність.
Враховуючи мотиви клопотання, суд вважає за необхідне розглядати клопотання без виклику службових осіб у володінні яких знаходяться документи до яких необхідно здійснити доступ, у зв'язку з тим, що існує реальна загроза зміни або знищення відповідної інформації.
Розглянувши клопотання та вивчивши додані до нього матеріали і докази, суд дійшов висновку, що клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України, є обґрунтованим і підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно чинного Кримінального процесуального законодавства України тягар доказування перед слідчим суддею, судом наявності підстав застосування заходів забезпечення кримінального провадження покладено на слідчого та прокурора як на суб'єктів, які здійснюють кримінальне провадження, а тому вони мають обґрунтувати необхідність застосування заходів його забезпечення.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити лікарську таємницю.
Тимчасовий доступ до речей і документів, які зазначені у клопотанні та їх вилучення не тягне негативних наслідків передбачених п. 10 ч. 1 ст. 309 КПК України, оскільки орган досудового розслідування звертається із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, перебувають у володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , отримання тимчасового доступу до речей та документів та вилучення документів, які містять таємницю, не позбавляє жодну особу можливості здійснювати свою діяльність, та в жодному разі не порушує права і свободи визначені Конституцією України, а саме особисті, політичні, соціально-економічні та культурні, яке визначене ст. 42 Конституції України. Отримання тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю, та можливість їх вилучення, дасть змогу виконати завдання, для виконання якого орган досудового розслідування звертається із клопотанням до слідчого судді.
Згідно частини 5, 6 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставини, передбачені ч. 5, 6 ст. 163 КПК України.
Враховуючи наведене, наявність підстави для задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 159-164, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за за №42023110000000051 від 14.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , слідчим групи слідчих, прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні №42023110000000051 від 14.02.2023, до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій документів, як у електронному так і у друкованому вигляді, за період з 24.02.2022 на час виконання ухвали, а саме:
-положення про департамент дорожніх перевезень та безпеки на транспорті; управління міжнародних автомобільних перевезень; управління внутрішніх автомобільних перевезень; відділ розвитку внутрішніх автомобільних перевезень управління внутрішніх автомобільних перевезень; відділ вантажних автомобільних перевезень управління міжнародних автомобільних перевезень; відділ технічного регулювання управління безпеки на транспорті; відділ розвитку міжнародних пасажирських автомобільних перевезень управління міжнародних автомобільних перевезень; відділ правової роботи та взаємодії з правоохоронними органами Департаменту правової роботи; про патронатну службу;
-накази про призначення, звільнення, переведення, посадові, службові інструкції, службові характеристики ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ;
-накази на підставі яких внесено інформацію у систему « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (із наданням відповідних додатків), які створені/редаговані/погоджені у неробочий час (вихідні, святкові дні, поза межами робочого дня);
-інформацію із системи електронного документообігу щодо створення/редагування/погодження/повернення з погодження/заміну візуючих наказів у неробочий час, з наданням інформації про ІР адреси з яких відбувались відповідні дії та особи користувача;
-накази на підставі яких внесено інформацію у систему « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (із наданням відповідних додатків) до яких не враховано зауваження структурних підрозділів Міністерства;
-інформацію із системи електронного документообігу щодо створення/редагування/погодження/повернення з погодження/заміну візуючих наказів без врахування зауважень структурних підрозділів Міністерства з наданням інформації про ІР адреси з яких відбувались відповідні дії та особи користувача.
Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів, підлягає обов'язковому виконанню. У разі невиконання ухвали слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано тимчасовий доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням ст. 166 КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1