ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
17 серпня 2010 року < Час проголошення > № 2а-9715/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Латишевій Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1
до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом
спирту, алкогольних напоїв, і тютюнових виробів Державної податкової
адміністрації України в м.Києві.
про визнання протиправними та скасування рішень.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2, представника
від відповідача: Брижицької О.Л., представника
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено ступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.06.2010р. №261784, 261785,261786.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що нормами Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»не передбачено обов'язку з реєстрації місць зберігання алкоголю, в яких проводить торгівля алкогольними та тютюновими виробами. Позивач стверджує, що ним проводилася виключно торгівля алкогольними напоями через ресторан. Також позивач стверджує, що документи для внесення місця, де ним проводилася, торгівля до реєстру, було подано 09.06.2010р., проте, внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, довідку своєчасно отримано не було.
Іншою підставою позовних вимог позивач зазначає те, що маркування алкогольної та тютюнової продукції марками акцизного збору є компетенцією виключно виробника, і позивач не може нести за це відповідальність. Також позивач посилається на те, що за вказані порушення до нього вже були застосовані фінансові санкцій на підставі акту ДПІ у Дніпровському районі міста Києва від 18.05.2010р.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність винесених рішень та наявністю порушень норм Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»в діях позивача.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
09.06.2010р. на підставі наказу про проведення позапланової перевірки від 14.05.2010р. № 434 та направлення на проведення перевірки № 32-01/431 від 04.06.2010р. відповідачем було проведено позивача. При цьому до початку перевірки направлення на перевірку та копію наказу отримав керуючий ресторану, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. За результатами перевірки відповідачем складено акт № 0396/32-327 від 09.06.2010р. (далі -акт перевірки). З даним актом ознайомився, підписав без зауважень та отримав один примірник керуючий рестораном ОСОБА_5
На підставі висновків акту перевірки начальником РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві винесено рішення про застосування фінансових санкцій:
- № 261786/32-330/1018 від 18.06.2010 року на суму 1703,00 грн. (реалізація тютюнових виробів без марок акцизного збору); № 261785/32-330/1017 від 18.06.2010 року на суму 25602,00 грн. (зберігання алкогольних напоїв у місця не внесених до ЄДР); № 261784/32-330/1016 від 18.06.2010 року на суму 1703,00 грн. (зберігання тютюнових виробів у місцях не внесених до ЄДР).
Винесення зазначених рішень мотивовано наступними висновками акту перевірки.
Порушення ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Порушення, встановлене перевіркою полягало у тому, що під час проведення перевірки виявлено, що у приміщенні ресторану, що використовується позивачем знаходяться на зберіганні з метою реалізації тютюнові вироби без марок акцизного збору. Дані тютюнові вироби перелічені у додатку до акту перевірки в Акті зняття залишків тютюнових виробів без марок акцизного збору станом на 09.06.2010 року на загальну суму 1703,00 грн. Даний акт підписано керуючим без зауважень, представником позивача обставина зберігання тютюнових виробів не спростовувалася.
Відповідно до ст. 11 Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.1994р № 854 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями" встановлює, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Відповідно до Постанови N 567 "Про запровадження марок акцизного збору новою зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів" марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів. (п. 20) На тютюнові вироби марки наклеюються на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - так, щоб вони обов'язково розривалися під час відкривання; на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку (п.23).
Нормами абзацу 14 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Оскільки зазначеною правовою нормою передбачено відповідальність саме за зберігання тютюнової продукції без марки акцизного збору судом не приймаються посилання на те, що відповідальність має нести виробник продукції, оскільки правовою нормою чітко визначено діяння (диспозицію), за яке настає відповідальність, і таким діянням визначено саме зберігання продукції без марок.
Також актом перевірки було встановлено порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Дане порушення полягало в тому, що в приміщенні, розташованому за адресою АДРЕСА_1, яке використовується СПД-ФО ОСОБА_1 зберігаються та реалізуються алкогольні напої та тютюнові вироби без внесення даних про відповідне приміщення до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до норм статті 15 вищезазначеного Закону зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання. (ч. 33-34 статті 15).
Статтю 15 було доповнено частиною тридцять шостою, згідно з якою суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
Проте, зазначена правова норма, внесена згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», від 20.05.2010 р. N 2275-VI набула чинності, відповідно до розділу ІІ даного Закону, з моменту опублікування, яке відбулося в газеті «Голос України» 16.06.2010 №109.
Отже, 9 червня 2010 року позивач був зобов'язаний дотримуватись загальнообов'язкових приписів правомірної поведінки та не здійснювати зберігання алкогольної та тютюнової продукції в місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Посилання на порушення відповідачем терміну видачі довідки про внесення місць зберігання до реєстру в якості підстав для задоволення позову судом не приймаються з огляду на наступне.
Норми Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»не передбачають можливості здійснення зберігання алкоголю до внесення такого місця до реєстру, не зважаючи на причину. Бездіяльність відповідача щодо видачі довідки та внесення місця зберігання до реєстру могла бути предметом судового оскарження, проте не надавала позивачу права діяти на власний розсуд. Жодним Законом України, чинним на час допущення правопорушення позивачем не було встановлено принципу «мовчазної згоди», за яким фактично діяв позивач, не отримавши своєчасно довідку про включення до реєстру.
Судом не приймаються посилання позивача на те, що його вже було притягнуто до відповідальності за порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Як вбачається з матеріалів справи Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі міста Києва 12.05.10р. було проведено перевірку позивача, за результатами якої до позивача застосовано штрафні санкції. Судом вбачається, що порушення, встановлене перевіркою, зокрема зберігання немаркованої продукції та зберігання в місці, не внесеному до Реєстру, є триваючим, тому санкції застосовуються за кожен встановлений випадок.
Нормами абзацу 10 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачено, що до зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Актами зняття залишків тютюнових виробів без марок акцизного збору станом на 09.06.2010 року на загальну суму 1703,00 грн. та алкогольних виробів на суму 25662грн. Дані акти підписано керуючим без зауважень, представником позивача обставина зберігання тютюнових виробів та алкогольних напоїв не спростовувалася.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1.В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян