Постанова від 06.08.2010 по справі 2а-6988/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06 серпня 2010 року < Час проголошення > № 2а-6988/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі Латишевій Л.П. за участю представників сторін:

від позивача: Старощука С.В.

від відповідача: не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Промислово-Індустріальний союз”

про стягнення податкового боргу у розмірі 2 303 644,97 грн.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Промислово-Індустріальний союз” про стягнення заборгованості у розмірі 2 303 644,97 грн.

В обґрунтування позову представник позивача зазначає, що ТОВ „Промислово-Індустріальний союз” має податковий консолідований борг в сумі 2 303 644,97 грн., в тому числі по податку на прибуток приватних підприємств у сумі 3 910,32 грн. та податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 2 299 734,65 грн.

Відповідач в судові засідання 29.06.2010р., 09.07.2010р. та 06.08.2010р. не прибув, представника не направив, заперечення на позов не надав, хоча був повідомлений про час та місце розгляду справи, за адресою, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - 03148 м. Київ, вул. Гната Юри,9, кім.414, тому справа, відповідно до ст. 128 КАС України, вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство обмеженою відповідальністю „Промислово-Індустріальний союз” як юридична особа зареєстроване Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією, ідентифікаційний код юридичної особи 33788671, адреса реєстрації: 03151, м. 03148, Київ, вул. Гната Юри,9, кім.414.

Відповідач взятий на облік як платник податків в Державній податковій інспекції у Святошинському районі м. Києва (далі - позивач) від 16.11.2005 року № 6404.

ДПІ у Святошинському районі міста Києва було проведено перевірку дотримання своєчасності подання податкових декларацій ТОВ „Промислово-Індустріальний союз”, за результатами якої було складено акт № 4316/15-220 від 02.12.2009 року., яким встановлено порушення строків подання податкової декларації, а саме неподання звітності по податку на додану вартість, передбачених п.п 4.1.4, п 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення забов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 - III; термін подання податкової декларації передбачено Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181 .

На підставі вказаного акту перевірки та відповідно до абзацу першого п.п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181 - III, було винесено податкове повідомлення-рішення №01212611502 від 02.12.2009 року, яким нараховано штрафних санкцій на суму 170,00 грн.

ДПІ у Святошинському районі міста Києва було проведено позапланову невиїзну перевірку ТОВ „Промислово-Індустріальний союз” з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на додану вартість за серпень, жовтень, листопад 2008р. та червень 2009р., за результатами якої було складено акт №188/23-60/33788671 від 04.09.2009 року), яким встановлено порушення відповідачем п.п 7.2.3, 7.2.4, 7.2.6 п. 7.2, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»(із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 1 870 332,00 грн., в тому числі за серпень 2008 року в сумі 8 991,00 грн., за жовтень 2008 року в сумі 69 625,00 грн., за листопад 2008 року в сумі 62 812,00 грн., за червень 2009 року в сумі 1 728 904,00 грн.

На підставі вказаного акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення повідомлення - рішення № 0002262310 від 17.09.2009 року, яким нараховано основного платежу на суму 908 102,00 грн. та штрафних санкцій на суму 381 089,80 грн.

ДПІ у Святошинському районі міста Києва було проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість, за результатами якої було складено акт №104/15-210 від 18.08.2009р., яким встановлено, що розмір податкового кредиту, зазначеного платником у декларації, є більшим ніж визначено за результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації платником у додатку № 5 (до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2009 року), включені податкові накладні, строк виписки яких перевищує 1 095 днів, що є порушенням ст. 15 (строки давності) Закону України від 21.12.2000 року № 2181- III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

На підставі вказаного акту перевірки та відповідно до п.п 7.7.5 пункту 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»(із змінами та доповненнями) та згідно з п.п «б»п.п 4.2.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення забов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181 - III ( п.п 15.1.1 п. 15.1 ст. 15), було винесено податкове повідомлення-рішення №0090361502 від 18.08.2009 року, яким нараховано основного платежу на суму 962 230,30грн. та штрафних санкцій на суму 48 111,52 грн.

Відповідно до приписів підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" при зверненні платника податків до суду із позовом про визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті і прийняття відповідного рішення.

У той же час податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Таким чином, податковий борг виникає, зокрема, у разі не сплати у встановлений строк податкового зобов'язання, узгодженого в адміністративному порядку.

Днем узгодження податкового зобов'язання платника податків у разі апеляційного оскарження такого податкового зобов'язання є день закінчення процедури адміністративного оскарження (частина п'ята пункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").

У свою чергу, процедура адміністративного оскарження згідно з підпунктом 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" закінчується:

останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі, коли така заява не була подана у зазначений строк;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.

Водночас відповідно до підпункту 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Якщо ж сума узгодженого платником податків податкового зобов'язання не сплачена у встановлений строк, вона визнається сумою податкового боргу платника податків (підпункт 5.4.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").

Виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний із несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання протягом установленого строку. Для випадків апеляційного порядку узгодження сум податкового зобов'язання строк сплати визначається пунктом 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і становить десять днів.

Зазначений строк переривається у разі звернення платника податків до суду із позовом про визнання недійсним рішення контролюючого органу згідно з підпунктом 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". При цьому податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті.

Однак у разі несвоєчасного звернення платником податку до суду (поза межами строку сплати узгодженого в апеляційному порядку податкового зобов'язання, але в межах строків давності, як це передбачено підпунктом 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами") несплачене податкове зобов'язання, процедура апеляційного оскарження якого була завершеною, перетворюється на податковий борг платника податків у силу прямого припису пункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

При цьому порядок погашення податкового боргу регулюється нормами статей 6 - 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Ці норми не передбачають зупинення процедур погашення, у тому числі примусового стягнення податкового боргу в разі оскарження платником податків до суду раніше узгодженої суми податкового зобов'язання.

Виходячи з наведеного, оскарження платником податків до суду суми податкового зобов'язання, узгодженого в апеляційному порядку, поза межами строку сплати такого податкового зобов'язання не надає відповідному податковому зобов'язанню статусу неузгодженого. Відтак, зазначена сума залишається податковим боргом платника податків. Разом із тим, у разі позитивного вирішення справи на користь платника податків відповідні податкові повідомлення та вимоги вважаються відкликаними на підставі пункту "в" підпункту 6.4.1 пункту 6.4 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Сплачені (стягнуті) на погашення такого податкового боргу суми можуть за відповідних обставин набути статус надмірно сплачених і підлягають поверненню платникові податків у порядку, визначеному пунктами 15.3, 15.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

При цьому суд враховує правову позицію, викладену в листі Вищого адміністративного суду України від 28.09.2009 р. N 1275/10/13-09.

Дане податкове повідомлення рішення №0090361502 від 18.08.2009 року на суму 962 230,30грн, було оскаржено відповідачем у судовому порядку до Окружного адміністративного суду м.Києва, за рішенням якого ТОВ „Промислово - індустріальний союз” було відмовлено у задоволені позову.

Проте, як вбачається з копії даного повідомлення рішення №0090361502 від 18.08.2009 року його було вручено представнику позивача 31.08.10р., позовну заяву, датовану 18.09.2009р. було подано до Окружного адміністративного суду м.Києва 21.09.2009р., тобто поза межами строку апеляційного узгодження податкового зобов'язання.

Також, у відповідача існує податкова заборгованість, яка виникла на підставі податкових декларацій, в яких платник податків самостійно визначив суми податкового зобов'язання, зокрема:

- декларація №9001151811 від 21.09.2009 року на суму 10 357,00 грн.

- декларація № 9001244706 від 06.10.2009 року на суму 25 255,00 грн.

- декларація № 9001399439 від 16.10.2009 року на суму 10 531,00 грн.

- декларація № 9001399439 від 16.10.2009 року на суму 1 238,00 грн.

- декларація №9001913327 від 18.11.2009 року на суму 6 493,00 грн.

- декларація №9001913327 від 18.11.2009 року на суму 4 425,00 грн.

- декларація № 9002305332 від 21.12.2009 року на суму 3 034,00 грн.

- декларація № 9002305332 від 21.12.2009 року на суму 86,00 грн.

- декларація № 9002649767 від 19.01.2010 року на суму 1 908,00 грн.

- декларація № 9002649767 від 19.01.2010 року на суму 121,00 грн.

Зазначена сума податкового боргу зменшена в зв'язку з частковою сплатою на суму 43 165,00 грн. та в зв'язку з переплатою на суму 21 043,51 грн.

По податку на прибуток приватних підприємств відповідач має недоїмку в розмірі 3 910,32 грн. Зазначений податковий борг виник на підставі подання податкової декларації.

Донараховано платником самостійно , згідно декларації № 9002918337 від 04.02.2010 року на суму 16 067,00 грн.

Зазначена сума податкового боргу зменшена на суму 12 156,68 грн. в зв'язку з переплатою.

Таким чином, консолідований борг відповідача становить 2 303 644,97 грн.

Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181 - III, суму штрафних санкцій підприємство повинно сплатити протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення. Однак, у встановлений законодавством строк нараховані за рішенням суми відповідачем сплачено не було.

З моменту виникнення податкового боргу ДПІ у Святошинському районі на підставі п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення забов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 - III Відповідачеві року було надіслано першу податкову вимогу від 17.08.2009 року № 1/1176, яку 26.08.2009 року було вручено представнику відповідача, про що свідчить поштове повідомлення про вручення.

Після направлення першої податкової вимоги відповідач не погасив суму податкового боргу.

У відповідності до п.п. «б»п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181 - III, ДПІ у Солом'янському р-н м.Києва на фактичну адресу відповідача було надіслано другу податкову вимогу від 29.09.2009 року № 2/1429, яку 07.10.2009 року було вручено представнику відповідача, про що свідчить поштове повідомлення про вручення.

Відповідач податкові вимоги не оскаржував. Таким чином, податковий борг є узгодженим.

Активи відповідача перебувають у податковій заставі, про що 23.12.2009 року було винесено Рішення № 536/24-126 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу та було внесено відповідний запис до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Згідно з п.п 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення забов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181 - III, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Примусове стягнення - це звернення стягнення на активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності) в рахунок погашення його податкового боргу (п. 1.6 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення забов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181 - III).

У відповідності до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують функції, зокрема подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Враховуючи, що відповідно до статті 70 КАС України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються відповідними доказами (податковими повідомленнями -рішеннями та податковими вимогами), тобто належними доказами. Докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки у позивача наявні докази існування боргу у відповідача, натомість, відповідачем наявність податкового боргу не спростована, доказів оскарження рішень не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ :

1.Позов Державної податкової інспекції в Святошинському районі м.Києві задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислово -Індустріальний союз»податкову заборгованість у сумі 2 303 644,97 грн. на такі розрахункові рахунки:

- податок на прибуток приватних підприємств у сумі 3 910,32 грн. на р/р 31118009700009 в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, КЕКД 11021000, одержувач - УДК у Святошинському районі м. Києві, ідентифікаційний код 26077945.

- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 2 299 734,65 грн. на р/р 31110029700009 в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, КЕКД 14010100, одержувач - УДК у Святошинському районі м. Києві, ідентифікаційний код 26077945.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян