Постанова від 03.08.2023 по справі 914/2395/22

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" серпня 2023 р. м. Львів Справа №914/2395/22

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючий - суддя І.Б. Малех

судді В.М. Гриців

Б.Д. Плотніцький

розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області за вих. №431 від 11.04.2023 (вх. № апеляційного суду 01-05/1133/23, 01-05/1125/23 від 12.04.2023)

на рішення Господарського суду Львівської області від 28 лютого 2023 року (головуючий суддя Трускавецький В.П., повний текст рішення складено та підписано 10.03.2023, м. Львів)

у справі №914/2395/22

за позовом Приватного акціонерного товариства “Львівобленерго”, м. Львів

до відповідача Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області, с. Сороки Львівські, Львівського району Львівської області

про стягнення 48 509,51 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію

ВСТАНОВИВ:

21.09.2022 року ПрАТ “Львівобленерго” звернулось до господарського суду Львівської області з позовом до Мурованської сільської ради про стягнення вартості недоблікованої електричної енергії в сумі 48509,51 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при перевірці багатоквартирного житлового будинку за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна,1, який перебував на балансі відповідача на час перевірки, було виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку (п.п. 8.4.2., 1.2.1, 2.3.3, 7.6, 8.2.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ). За результатами перевірки складено акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії №035579 від 12.10.2021. Відповідач у добровільному порядку не сплатив вартість недоблікованої електричної енергії в сумі 48509,51 грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву (вх. № 21185/22) та в додаткових поясненнях (вх.№№22302/22/22, 24959/22) заперечив проти позову. Зазначив, що на підставі Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та Закону України “Про житлово-комунальні послуги” його повноваження обмежуються управлінням об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню. Повідомляє, що згідно з рішенням Мурованської сільської ради № 903 від 21.12.2021 спірний будинок списаний з балансового обліку сільської ради. Покликається на те, Мурованська сільська рада не є належним відповідачем у справі, оскільки не є виконавцем комунальних послуг. Зазначає, що підключення сходових кліток і підвалів у будинку не є самовільним, оскільки будинок введений в експлуатацію, тому мова може йти лише про необліковану електричну енергію, використану для освітлення сходових кліток та підвалу.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 28.02.2023 року у справі №914/2395/22 задоволено позов ПрАТ “Львівобленерго”. Стягнуто з Мурованської сільської ради на користь ПрАТ “Львівобленерго” 48509,51 грн. заборгованості за недообліковану електричну енергію, 2481,00 грн. судового збору та 3200,00 грн. у відшкодування витрат на оплату професійної правничої допомоги.

В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що багатоквартирний житловий будинок за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна 1, перебував на балансі відповідача до 21.12.2021 року. Електроенергія споживачу фактично була поставлена, відповідач її використав для своїх потреб, але внаслідок порушення вимог ПРРЕЕ мав місце недооблік електричної енергії. Нарахування за фактично спожиту, але не враховану засобами обліку електричну енергію здійснене позивачем у відповідності з ПРРЕЕ. Відтак, позивач правомірно просить стягнути з відповідача 48509,51 грн. заборгованості за недовраховану електричну енергію.

Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій не погоджується з рішенням суду першої інстанції. Вважає його необґрунтованим, прийнятим при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права. Зазначає, що дійсно на момент виникнення спірних правовідносин багатоквартирний житловий будинок за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна, 1 перебував на балансі Мурованської сільської ради. Однак, приміщення загального користування, в т.ч. підвали, горища, сходові клітки, ліфтові шахти і ліфти, загальнобудинкова електромережа, несучі конструкції належать на праві спільної сумісної власності виключно власникам квартир (комерційних приміщень за їх наявності в будинку), а не органу місцевого самоврядування. На переконання скаржника, саме співвласники спірного багатоповерхового будинку (власники квартир чи нежитлових приміщень будинку) визначені законом, як особи, котрі зобов'язані утримувати як місця загального користування, так і загальнобудинкову мережу багатоквартирного будинку, стежити за правильністю підключення та споживання електроенергії в багатоквартирному будинку на загальнобудинкові потреби. Приписи чинного законодавства не передбачають обов'язку балансоутримувача забезпечувати електроосвітлення місць загального користування багатоквартирного будинку. Балансоутримувач не використовував електроенергію і не є її фактичним споживачем. Крім того, в укладеному між сторонами договорі на постачання електричної енергії № 1972000 від 14.02.2018 спірний багатоквартирний будинок не значиться об'єктом енергопостачання. Тому сільська рада не є споживачем, щодо вказаного об'єкта. Таким чином, Мурованська сільська рада не є власником спірного багатоквартирного будинку, в тому числі й електричних мереж будинку, не є споживачем електричної енергії по даному будинку, відтак не може і не повинна нести відповідальність по оплаті спожитої електроенергії для освітлення місць загального користування багатоквартирного житлового будинку. Просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 28.02.2023 року у справі №914/2395/22 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Позивач, у відзиві на апеляційну скаргу вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим. Звертає увагу на відсутність у відповідача договору з оператором системи розподілу електричної енергії (ПрАТ “Львівобленерго”) по спірній точці обліку та приладів загальнобудинкового обліку електричної енергії. Будинок перебував на балансі відповідача до 21.12.2021 року. Електроенергія споживачу фактично була поставлена, відповідач її використав для своїх потреб, але внаслідок порушення вимог ПРРЕЕ мав місце недооблік електричної енергії. Зазначає, що нарахування за фактично спожиту, але не враховану засобами обліку електричну енергію здійснене у відповідності з ПРРЕЕ. Просить залишити без змін рішення Львівської області від 28.02.2023 року у справі №914/2395/22, апеляційну скаргу Мурованської сільської ради - без задоволення.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.04.2023 року головуючим-суддею (суддею-доповідачем) у справі №914/2395/22 визначено суддю Малех І.Б., суддів: В.М. Гриців, Г.Т.Кордюк.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 17.04.2023 року (головуючий-суддя І.Б.Малех, судді: В.М. Гриців, Г.Т.Кордюк) відкрито апеляційне провадження у справі № 914/2395/22 та ухвалено здійснити перегляд рішення господарського суду Львівської області від 28.02.2023 року у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи згідно з частиною 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі розпорядження керівника апарату суду у зв'язку із звільненням у відставку члена колегії судді Кордюк Г.Т. здійснена повторну автоматизовану заміну в даній справі.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.08.2023 року головуючим-суддею (суддею-доповідачем) у справі №914/2395/22 визначено суддю Малех І.Б., суддів: В.М. Гриців, Б.Д. Плотніцький.

За вимогами частини тринадцятої статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Сторони у справі обізнані з порядком розгляду даної справи шляхом надсилання ухвали Західного апеляційного господарського суду від 17.04.2023 року у справі №914/2395/22 на їх поштові (електронні) адреси, повідомлені в апеляційній скарзі та у відзиві на неї.

На час винесення даної постанови від сторін не надходило жодних заяв чи клопотань щодо порядку розгляду апеляційної скарги Мурованської сільської ради на судове рішення у справі №914/2395/22, яке є предметом оскарження.

Вивчивши матеріали та обставини справи в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, оцінивши зібрані у справі докази, судова колегія Західного апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відповідність рішення Господарського суду Львівської області від 28 лютого 2023 року у справі №914/2395/22 нормам чинного матеріального та процесуального права, матеріалам та обставинам справи, виходячи з наступного.

Обставини справи

Із наявних в матеріалах справи копій документів вбачається, що 12.10.2021 в ході перевірки представники ПрАТ “Львівобленерго” за участю споживача - голови Мурованської сільської ради Свистуна Б.І., склали акт про порушення № 035579 за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна,1 (багатоквартирний житловий будинок, сходові клітки та підвали), в якому зафіксовано порушення обліку електричної енергії: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (п.п. 8.4.2, 1.2.1.,2.3.3, 7.6, 8.2.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ) (а.с.31-34).

В акті про порушення № 035579 від 12.10.2021 зазначено про самовільне підключення споживачем. Для виявлення самовільного підключення, здійснено огляд ВРП житлового будинку та схеми живлення сходових кліток та підвалів, які підключені до ВРП ж/б без засобів комерційного обліку. Після складання акта порушення, відключення не проводилось у зв'язку з фізичною неможливістю. Споживачу необхідно укласти договір для усунення порушення.

Присутній при перевірці голова Мурованської сільської ради Свистун Б.І. відмовився підписувати акт про порушення № 035579 від 12.10.2021. Така відмова засвідчена свідком Андрушко М.М.

В матеріалах справи відсутні договори про постачання електричної енергії та надання послуг з розподілу електричної енергії по об'єкту - багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

Супровідним листом №203-07-4298 від 25.10.2021 року позивач надіслав відповідачу примірник Акта про порушення № 035579 від 12.10.2021 та запрошення на засідання комісії, щодо розгляду зазначеного акта (а.с.37-40).

В листі-відповіді за № 1528 від 24.11.2021 року Мурованська сільська рада зазначила, що з метою забезпечення електричною енергією для освітлення місць загального користування та підвалів житлових будинку за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна,1 енергопостачальник може укласти договір про постачання електроенергії з КП “ЕкоУстрій”, яке є виконавцем житлово-комунальних послуг по Мурованській сільській раді ТГ (а.с.46-47).

10.12.2021 комісія ПрАТ “Львівобленерго” з розгляду актів про порушення в присутності уповноваженого представника Мурованської сільської ради Башинського В.Ф. розглянула акт про порушення № 035579 від 12.10.2021 та прийняла рішення, оформлене протоколом № 035579-б, провести нарахування відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ за період 12 місяців (12.10.2020) по дату складання акта (12.10.2021) по силі струму, визначеній виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів) та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ (І=15А) (а.с.42).

Відповідно до проведеного позивачем розрахунку вартість необлікованої електричної енергії, згідно акта про порушення № 035579 від 12.10.2021 становить 48509,51 грн. (а.с.43).

Позивач виставив відповідачу рахунок на оплату необлікованої електричної енергії №361716 від 10.12.2021 на суму 48509,51 грн. (а.с.44).

Згідно з рішенням Мурованської сільської ради №903 від 21.12.2021 року багатоквартирний житловий будинок за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна, 1 списано з балансового обліку Мурованської сільської ради ТГ (а.с.75-77).

При цьому, Мурованська сільська рада вирішила залишити на балансі сільської ради ТГ всі неприватизовані квартири (п.3 рішення №903 від 21.12.2021 року).

Підставою звернення позивача до місцевого господарського суду з даним позовом слугувало те, що відповідач не оплатив вартість необлікованої електричної енергії в сумі 48509,51 грн.

Норми права та мотиви, якими керується суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови та висновки суду за результатами розгляду апеляційної скарги

Спір у цій справі стосується правовідносин, які виникли у сфері надання послуг з електропостачання.

Відповідно до частини 6 статті 56 Закону України “Про ринок електричної енергії” постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

За приписами статті 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.

Частинами першою та другою статті 237 Господарського кодексу України унормовано, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

У відповідності до вимог частин 1, 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відносини господарюючих суб'єктів в сфері електроенергетики регулюються спеціальним законодавством, зокрема Законом України “Про ринок електричної енергії”, Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018.

ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку (п. 1.1.1. ПРРЕЕ).

ПрАТ “Львівобленерго” є оператором системи розподілу та виконує функції, визначені статтею 46 Закону України "Про ринок електричної енергії", а також приписами ПРРЕЕ та ККОЕЕ. До них належить забезпечення комерційного обліку відповідно до цього закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. З метою виконання цих функцій ПрАТ “Львівобленерго”, як у будь-який інший оператор системи розподілу, наділений повноваженнями проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору (підпункти 3, 4 п. 5.1.1 ПРРЕЕ, п. 2.5.4 ККОЕЕ).

Пунктом 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 “Про затвердження ПРРЕЕ” передбачено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

За приписами п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).

В ході розгляду апеляційної скарги суд встановив, що між 14.02.2018 між ПрАТ “Львівобленерго” (постачальник) та Мурованською сільською радою ОТГ (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №1972000, в додатку №3 якого відсутній об'єкт за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна, 1 (багатоквартирний житловий будинок).

Відповідно до п. 7.6 ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини потужності понад величину, визначену умовами договору з оператором системи, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами комерційного обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок оператора системи та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, оператор системи має право без попередження повністю припинити споживачу електроживлення після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення. У разі виявлення факту приєднання споживачем струмоприймачів поза розрахунковими засобами комерційного обліку оператор системи має право припинити електроживлення лише безоблікового приєднання до електричних мереж. Якщо неможливо усунути безоблікове приєднання під час оформлення акта про порушення, припиненню електроживлення підлягає об'єкт споживача в цілому, про що зазначається в акті.

Згідно п.п. 8.2.4, 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

Матеріалами справи підтверджується факт складання працівниками ПрАТ “Львівобленерго” акта про порушення ПРРЕЕ № 035579 від 12.10.2021 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем пунктів 8.4.2, 1.2.1.,2.3.3, 7.6, 8.2.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ (самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку) на об'єкті за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна, 1 (багатоквартирний житловий будинок, сходові клітки та підвали). До акта про порушення №035579 від 12.10.2021 року складено схему підключення електроустановок споживача, яка є його додатком. У схемі-додатку до акта про порушення № 035579 від 12.10.2021 вказано, що несанкціовано освітлювалися сходові клітки і підвали (без обліку).

Вище зазначено, що згідно з рішенням Мурованської сільської ради №903 від 21.12.2021 року багатоквартирний житловий будинок за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна, 1 списано з балансового обліку Мурованської сільської ради ТГ, на балансі сільської ради ТГ вирішено залишити всі неприватизовані квартири (п.3 рішення №903 від 21.12.2021 року). Тобто, на час складення акта про порушення ПРРЕЕ № 035579 від 12.10.2021 року спірний житловий будинок перебував на балансі Мурованської сільської ради.

Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно. Самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення (п. 1.1.2 ПРРЕЕ).

Положеннями п. 8.2.6 ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

В ході розгляду справи встановлено, що 10.12.2021 комісія ПрАТ “Львівобленерго” з розгляду актів про порушення в присутності уповноваженого представника Мурованської сільської ради Башинського В.Ф. розглянула акт про порушення № 035579 від 12.10.2021 та прийняла рішення, оформлене протоколом № 035579-б, провести нарахування відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ за період 12 місяців (12.10.2020) по дату складання акта (12.10.2021) по силі струму, визначеній виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів) та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ (І=15А). Відповідно до розрахунку вартість необлікованої електричної енергії, згідно акта про порушення № 035579 від 12.10.2021 становить 48509,51 грн.

В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем в судовому порядку рішення комісії ПрАТ “Львівобленерго”, оформленого протоколом № 035579-б від 10.12.2021 про проведення нарахування вартості необлікованої електричної енергії на суму 48509,51 грн. та про оплату відповідачем вартості необлікованої електричної у строк, визначений п. 8.2.7 ПРРЕЕ.

Враховуючи встановлені обставини про перебування багатоквартирного житлового будинку за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна,1 на балансі відповідача до 21.12.2021 року та фактичне постачання електроенергії до даного об'єкта, її споживання з порушенням вимог ПРРЕЕ (недооблік електричної енергії), колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача 48509,51 грн. заборгованості за недовраховану електричну енергію.

Доводи скаржника про те, що Мурованська сільська рада не зобов'язана оплачувати вартість необлікованої електричної енергії в сумі 48509,51 грн., колегія суддів оцінює як безпідставні та необґрунтовані.

Як встановлено вище, спірний багатоквартирний будинок перебував на балансі відповідача до 21.12.2021 року.

Факт безперервного споживання електричної енергії без встановлених приладів обліку та без укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії встановлений та не спростований відповідачем, що прямо передбачає відповідальність згідно з Законом України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ. Згідно з цими нормативно-правовими актами, споживання електроенергії можливе лише в разі укладення відповідного договору та встановлення розрахункових засобів обліку на об'єкті споживання. В разі порушення цих вимог настає відповідальність згідно з ПРРЕЕ.

Належним відповідачем у справі №914/2395/22 є Мурованська сільська рада.

Згідно з частиною 1 статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Відповідно до п. 2.2.5 ПРРЕЕ за стан внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до відхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж.

Таким чином, саме на Мурованську сільську раду покладено обов'язок забезпечення належного управління, утримання, ефективної експлуатації будинку №1 по вул. Меліоративна в с. Муроване Львівської обл.

Щодо тверджень скаржника про те, що спірний багатоквартирний житловий будинок не є об'єктом побутового споживання необхідно зазначити таке.

Відповідно до п.1.1.2 ПРРЕЕ побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об'єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію), у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об'єктів приватного домогосподарства, крім потреб підприємницької, господарської діяльності. побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Багатоквартирний житловий будинок №1 по вул. Меліоративна в с. Муроване складається з окремо взятих квартир та місць загального користування.

На час виникнення спірних правовідносин балансоутримувачем даного багатоквартирного будинку була Мурованська сільська рада, а отже даний будинок не відноситься до об'єкта побутового споживання.

Оскаржуваним рішенням стягнено з відповідача на користь позивача 3200,00 грн. у відшкодування витрат на оплату професійної правничої допомоги і щодо даного, то скаржником дана сума в апеляційній скарзі не оспорювалась.

За наслідками апеляційного перегляду оскарженого судового рішення судова колегія констатує, що доводи апелянта не знайшли свого підтвердження в ході розгляду апеляційної скарги та не спростовують висновків, наведених в рішенні господарського суду Львівської області від 28.02.2022 року у справі №914/2395/22.

За приписами частин 1, 2, 4 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч.ч. 1-5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, у рішеннях судів та органів, що вирішують спори, має бути належним чином викладено підстави, на яких вони ґрунтуються. Обсяг цього обов'язку щодо обґрунтовування рішення може бути різним залежно від характеру самого рішення і має визначатись з урахуванням обставин відповідної справи. Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент.

Підсумовуючи вищевказане, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції вірно встановив обставини, що мають значення для справи, надав належну оцінку дослідженим доказам, прийняв законне обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального і процесуального права, тому його необхідно залишити без змін, апеляційні скарги - без задоволення.

З огляду на те, що суд залишає апеляційну скаргу без задоволення, судові витрати, пов'язані з розглядом справи у суді апеляційної інстанції, покладаються на скаржника відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 2, 86, 114, 126, 129, 269, 270, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області за вих. №431 від 11.04.2023 (вх. № апеляційного суду 01-05/1133/23, 01-05/1125/23 від 12.04.2023) залишити без задоволення, рішення Господарського суду Львівської області від 28.02.2023 року у справі №914/2395/22 - без змін.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покласти на скаржника.

Справу повернути в господарський суд Львівської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Строки та порядок оскарження постанов (ухвал) апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.

Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.

Головуючий суддя І.Б. Малех

Суддя В.М. Гриців

Суддя Б.Д. Плотніцький