Спрова № 632/971/23
провадження №3/632/563/23
03 серпня 2023 року суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Журавель О.О., отримавши справу, яка надійшла з ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Первомайський Харківської області, проживаючого у АДРЕСА_1 , громадянина України, за ч. 5 ст. 126 КУпАП, -
З ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
З протоколу про адміністративне правопорушення від 04 липня 2023 року вбачається, що ОСОБА_1 04 липня 2023 року о 07 годині 40 хвилин по вул. Миру у місті Первомайський Харківської області, повторно протягом року, керував мопедом без номеру, не маючи посвідчення водія на право керування даним транспортним засобом.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Разом з тим, у статті 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Оскільки протокол є важливим процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, за які передбачена адміністративна відповідальність, його невід'ємні складові повинні бути оформлені належним чином, містити в собі всі дані, необхідні для своєчасного та об'єктивного вирішення питання про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 126 КУпАП, адміністративна відповідальності настає, зокрема, за повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортними засобами.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 5 коментованої статті, у даному випадку, виражається у формальному складі правопорушення - повторному протягом року керуванні транспортним засобом особою, не має права керування транспортними засобами.
Протокол про адміністративне правопорушення від 04 липня 2023 року містить посилання на відсутність у ОСОБА_1 права керування транспортними засобами, проте, серед доданих документів не міститься доказу на підтвердження даного факту.
Згідно абз. 2 п. 12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З огляду на викладене, вищезазначені порушення свідчать про неповноту складеного протоколу про адміністративне правопорушення чи неналежну кваліфікацію вчиненого, що унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення, оскільки вказані недоліки обмежують як права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, так і перешкоджають об'єктивному розгляду і встановленню істини у справі.
Таким чином, справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 з додатками необхідно повернути до ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 256, 277, 278 КпАП України, -
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП повернути до ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області для доопрацювання.
Постанова є остаточною.
Суддя:О. О. Журавель