ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
10 вересня 2010 року № 2а-9045/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомЗаступника прокурора Деснянського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва
до Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс"
простягнення заборгованості по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 6 834,16 грн
за участю представників сторін:
від прокуратури: не з'явився
від позивача: Григоренко О.В.
від відповідача: не з'явився
Заступник прокурора Деснянського району міста Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва з адміністративним позовом до Житлово-експлуатаційної контори по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва про стягнення заборгованості по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 6 834,16 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Житлово-експлуатаційна контора по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва, яка є структурним підрозділом Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" без права юридичної особи, має заборгованість перед Пенсійним фондом України у розмірі 6 834,16 грн., яка виникла в зв'язку з несплатою відповідачем внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим було порушено вимоги пункту 6 статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.06.2010 відкрито провадження у справі та призначено справу до попереднього розгляду на 24.06.2010.
У судових засіданнях 24.06.2010 та 13.07.2010 оголошувалась перерва.
У судовому засіданні 26.07.2010 за клопотанням позивача було замінено неналежного відповідача - Житлово-експлуатаційну контору по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва на належного - Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс", оскільки Житлово-експлуатаційна контора по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва не є юридичною особою, а являється структурним підрозділом Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.07.2010 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Судове засідання 27.08.2010 було відкладено за клопотанням відповідача.
У судовому засіданні 10.09.2010 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник прокуратури у судове засідання 10.09.2010 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою.
Представник відповідача у судове засідання 10.09.2010 не з'явився, заперечень проти адміністративного позову до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
З урахуванням положень вищезазначеної норми суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи за відсутності відповідача.
10.09.2010 о 10.23, після закінчення судового засідання та оголошення вступної та резолютивної частини постанови представником відповідача через канцелярію суду було подано клопотання про відкладення розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відповідно до частини восьмої статті 19 Господарського кодексу України усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 2 статті 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Житлово-експлуатаційна контора по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва є структурним підрозділом Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 8033, а отже Комунальне підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" відповідає за зобов'язаннями Житлово-експлуатаційної контори по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва.
Житлово-експлуатаційна контора по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва та згідно статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 14 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Житлово-експлуатаційна контора по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва регулярно подавало встановлену звітність де самостійно визначало суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, але не сплачувало їх в повному обсязі.
Згідно даних картки особового рахунку страхувальника юридичної особи та фізичної особи, яка має найманих працівників Житлово-експлуатаційна контора по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва має заборгованість за 4 місяць 2010 року перед Пенсійним фондом України в сумі 6 834,16 грн. Сума заборгованості визначена відповідно до звіту про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за квітень місяць 2010 року.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Згідно частини третьої статті 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини шостої статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Частиною другою статті 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з частиною дванадцятою статті 20 вище вказаного Закону, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
В силу частини другої статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Частиною третьою цієї ж норми Закону встановлено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про їх сплату. Протягом 10 робочих днів з дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва згідно статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", було виписано вимогу про сплату суми недоїмки № Ю-68У від 21.05.2010 , яку отримав бухгалтер Житлово-експлуатаційної контори по обслуговуванню приватного сектору Комунального підприємства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва 21.05.2010 .
Статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду. Узгодження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається територіальним органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі. У разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом Пенсійного фонду цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Вимога про сплату недоїмки позивачем не оскаржувалась. Заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи судом сплачена не була.
Комунальне підприємство "Житлорембудсервіс" в свою чергу не надало до суду жодних доказів та не спростувало позицію Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва щодо заявлених до нього позовних вимог.
Статтею 121 Конституції України встановлено, що представництво інтересів громадян та держави в судах покладено на органи прокуратури.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що прокурор має право звернутись до адміністративного суду із адміністративним позовом про захист прав, свобод та інтересів інших осіб.
Відповідно до статті 361 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загроза порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що заборгованість відповідача перед позивачем в розмірі 6 834,16 грн. підтверджена наявними в матеріалах справи доказами, є обґрунтованою, доведеною, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 6 834,16 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Заступник прокурора Деснянського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва до Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" про стягнення заборгованості по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 6 834,16 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" (02088, м. Київ, вул. Леніна, 40 код 26549410) на користь Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва ( № 256003122604, МФО 322669, код ЄДРПОУ 26063541 в ОПЕРУ ГУ Ощадбанку по Києву та Київській області) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 6 834, 16 грн. (шість тисяч вісімсот тридцять чотири грн. 16 коп.)
Копію постанови невідкладно направити позивачу та відповідачу.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.П. Огурцов
Постанова складена в повному обсязі 15.09.2010 року.