ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
07 вересня 2010 року № 2а-9930/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ"
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва
проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.05.2010 № 000685/2305
за участю представників сторін:
від позивача: Блішун С.М.
від відповідача: Бондаренко О.О.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.05.2010 № 000685/2305.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ" не мало можливості використовувати в якості реєстратора розрахункових операцій гральні автомати, обладнані запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю) та обліковувати розрахункову операцію одночасно з її здійсненням, оскільки всупереч нормативно-правовим актам, профільним міністерством не було розроблено таких пристроїв, а в Державному реєстрі розрахункових операцій не зареєстровано жодного грального автомата, який можна було б використовувати в якості реєстратора розрахункових операцій. Також позивач в обґрунтування позовних вимог звертає увагу на те, що відповідачем безпідставно було застосовано штрафні санкції за пунктом 2 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки апарат або пристрій не внесений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, який не відповідає фіскальним та іншим вимогам реєстратора розрахункових операцій, встановленим законодавством України, не можна вважати реєстратором розрахункових операцій в розумінні Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Одночасно позивач звертає увагу на те, що в акті перевірки на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій зазначено про те, що була зроблена ставка у розмірі 40,00 грн., розрахункова операція по якій не була проведена через реєстратор розрахункових операцій, але додаткових документів , які б підтверджували здійснення ставки гравцем немає, та в додатках до Акту перевірки ніяких додаткових документів перевіряючими не додано.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.07.2010 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 29.07.2010.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.10.2010 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 07.09.2010.
У судовому засіданні 07.09.2010 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні 07.09.2010 надав суду письмові заперечення проти позову та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Свої заперечення проти позову відповідач обґрунтовує тим, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000685/2305 від 28.05.2010 винесене Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва правомірно, оскільки воно було прийнято відповідно до пунктів 1, 2 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та на підставі перевірки, якою було встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Фан Гейм" вимог пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме надання послуг у сфері грального бізнесу із застосуванням 3 гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи, не зареєстровані в органах державної податкової служби, не опломбованих в установленому законом порядку, також не було проведено ставки у розмірі 40 грн. через регістратор розрахункових операцій та не видано розрахунковий документ.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ" зареєстровано, як юридична особа Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 24.12.1997 та присвоєно ідентифікаційний код 24929930.
24.04.2009 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі місті Києва було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу залу гральних автоматів за адресою : місто Біла Церква, вул. Київська, 52 який підпорядкований Товариству з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ" .
Перевіркою було встановлено порушення вимог пунктів 1, 2, 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме надання послуг у сфері грального бізнесу із застосуванням 3 гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи, не зареєстровані в органах державної податкової служби, не опломбовані в установленому законом порядку. В гральному залі велось надання послуг грального бізнесу на 3 працюючих гральних автоматах, які не були обладнані запам'ятовуючим пристроєм (фіскальною пам'яттю), тобто в автоматичному режимі не здійснювали реєстрацію розрахункових операцій при наданні послуг грального бізнесу. Також перевіркою було встановлено факт не проведення ставки в розмірі 40 грн. через реєстратор розрахункових операцій, відповідний розрахунковий документ встановленої форми на повну суму наданої послуги не було видано.
За результатами перевірки складено акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки , наявності торгових патентів та ліцензій № 0702/26/59/23/24929930 від 24.04.2009
На підставі вище зазначеного акту прийнято податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000685/2305 від 28.05.2010, яким за порушення пунктів 1, 2, 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на підставі пункту 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та згідно пункту 1, 2 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1220,00 грн.
Статтею 1 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та (або) безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі - продажу іноземних валют.
Стаття 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” містить визначення терміну “розрахункова операція”, яка визначається як приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг).
Згідно статті 2 вказаного Закону реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Згідно статті 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Суд відмічає, що у відповідності до пункту 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі ( із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жентонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Відповідно до абзацу 1 статті 12 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Отже, враховуючи вищенаведене та враховуючи проведення позивачем розрахункової операції з продажу послуг “гри”, саме з використанням ігрового автомату, який працює в автоматичному режимі, оснащений купюроприймачем та здійснює видачу виграшу, суд прийшов до висновку, що позивач використовує його як реєстратор розрахункових операцій, який не відповідає вимогам пункту 3 статті 3 та статті 12 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
А тому, з урахуванням вище наведеного суд прийшов до висновку , що посилання позивача на те, що штрафні санкції за пунктом 2 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не можуть до нього бути застосовані, оскільки на місці здійснення перевірки не виявлено жодного реєстратора розрахункових операцій, який був би не переведений у фіскальний режим роботи, незареєстрований, неопломбований або опломбований з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій є безпідставними.
Оскільки, підчас проведення перевірки було встановлено, що надання послуг проводилось за допомогою 3 гральних автоматів, які підключені до мережі, знаходяться в робочому стані та приводяться в дію за допомогою купюроприймачів, які не внесено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, не опломбовані та не фіскалізовані, суд приходить до висновку, що відповідачем було правомірно застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фан Гейм" штрафні санкції передбачені пунктом 2 частини першої статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Відповідно до підпункту 4.4. пункту 4 “Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)”, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 614 від 01.12.2000, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через реєстратор розрахункових операцій проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через реєстратор розрахункових операцій, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Під час проведення перевірки позивачем було замовлено послугу "гра" на гральному автоматі на суму 40 грн., дана операція не була проведена через реєстратор розрахункових операційв, розрахунковий документ не роздруковувався та не видавався.
Відповідно до статті 13 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до змін, внесених у додаток до Постанови Кабінету Міністрів України “Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосування реєстратора розрахункових операцій” № 121 від 07.02.2010 термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з використанням гральних автоматів встановлено до 31.12.2006.
Тобто суб'єкти підприємницької діяльності господарська діяльність яких, підпадає під регулювання зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України № 121 від 07.02.2001, повинні привести свою діяльність у відповідність до даних нормативно-правових актів та з 01.01.2007 здійснювати свою діяльність з наданням послуг грального бізнесу з використанням гральних автоматів, які оснащені запам'ятовуючими пристроями - фіскальною пам'яттю.
Беручи до уваги наведене, суд вважає, що позивач зобов'язаний був надавати послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на індивідуальному гральному автоматі.
Згідно статті 12 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Наказом Державної податкової адміністрації України “Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції” № 430 від 01.07.2008 року (наказ втратив чинність згідно з наказом ДПА України від 10.09.2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему “Фіскал”, яка призначена для фіскалізації гральних автоматів., яка також наявний в Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій затвердженому наказом Державної податкової адміністрації України “Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції” № 7 від 21.01.2010, яка була чинною на момент проведення перервірки. З моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи “Фіскал" суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.
Крім того, з цього часу суб'єкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи, оскільки вони об'єктивно можуть забезпечити дотримання вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Вищий адміністративний суд України в своєму листі № 962/13/13-09 від 03.07.2009 року зазначив, що судам слід звертати увагу на те, що несумісність комп'ютерно-касової системи “Фіскал" із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами виключає можливість вчинення правопорушення тими суб'єктами господарювання, чиї гральні автомати не є сумісними з комп'ютерно-касовою системою “Фіскал" з технічних причин. При цьому суб'єкти господарювання повинні підтвердити вжиття ними заходів із встановлення технічної можливості використання комп'ютерно-касової системи “Фіскал" у тих гральних автоматах, що ними використовуються.
Позивачем не надано суду доказів того, що він звертався до розробника фіскалу, Товариства з обмеженою відповідальністю "Експотрейд", щодо фіскалізації гральних автоматів.
Відповідно до вимог статті 218 Господарського кодексу України підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене суб'єктом господарське правопорушення. В силу частини 2 зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Таким чином, вина позивача у недотриманні вимог щодо використання гральних автоматів, які виконують фіскальні функції, має місце, оскільки у позивача існувала об'єктивна можливість вжити заходів для забезпечення використання таких пристроїв.
З огляду на вищенаведене, суд прийшов до висновку, що до позивача правомірно застосовано штрафні санкції, передбачені пунктом 1 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
З урахуванням вище наведеного суд приходить до висновку , що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої, частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.05.2010 № 000685/2305 - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.П. Огурцов
Постанова складена в повному обсязі 13.09.2010 року.