ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
31 серпня 2010 року № 2а-10164/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомВідкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків
прозобов'язання звільнити з податкової застави активи ВАТ Банк "БІГ Енергія"
за участю представників сторін:
від позивача: Мартян О.В.
від відповідача: Костріца С.Ю.
Відкрите акціонерне товариство Банк "БІГ Енергія" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків про зобов'язання звільнити з податкової застави активи ВАТ Банк "БІГ Енергія".
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем в порушення пункту 7 статті 91 Закону України "Про банки і банківську діяльність", відповідно до якого з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора скасовується арешт, накладений на майно (в тому числі на власні кошти банку на його рахунку) банку, чи інші обмеження щодо розпорядження його майном, було відмовлено в звільненні з податкової застави активів Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія" та припиненні обтяжень в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна активів платника податку Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія".
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2010 було відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 27.07.2010.
У судовому засіданні 27.07.2010 було оголошено перерву до 31.08.2010.
Усудовому засіданні 31.08.2010 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні 31.08.2010 заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Свої заперечення проти позову відповідач обґрунтував тим, що відповідно до підпункту 8.7.1 пункту 8.7 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" Спеціалізована державна податкова інспекція у місті Києві по роботі з великими платниками податків не мала правових підстав для звільнення з податкової застави та припинення обтяження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна активів платника податків Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія".
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Спеціалізована державна податкова інспекція у місті Києві по роботі з великими платниками податків у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань 24.02.2009 направила Відкритому акціонерному товариству Банк "БІГ Енергія" першу податкову вимогу № 1/7.
Друга податкова вимога № 2/20 була направлена Відкритому акціонерному товариству Банк "БІГ Енергія" 03.04.2010.
Податковим керуючим Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків І.Ю. Поповим, відповідно до акту опису активів, на які поширюється право податкової застави від 01.06.2009 № 1, проведено опис активів Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія", на які поширюється право податкової застави. Активами, на які поширюється право податкової застави, є рухоме майно Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія", а саме п'ять автомобілів, загальною вартістю 707 444,00 грн.
04.06.2009 Київською обласною філією державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, за заявою - Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків, до державного реєстру обтяжень рухомого майна був внесений запис про податкову заставу активів Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія", згідно Акту опису від 01.06.2009 №1.
Постановою правління Національного банку України № 97 від 24.02.2010 відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія".
Господарський суд міста Києва своїм рішенням від 21.04.2010 по справі № 34/201 підтвердив відповідність застосування процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства Банку "БІГ Енергія" з боку Національного банку України вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність".
Відкритим акціонерним товариством Банк "БІГ Енергія" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків було направлено лист № 826/12 від 12.04.2010 та лист № 1645/12 від 16.06.2010, якими позивач просив звільнити з податкової застави активи Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія", мотивуючи це прийняттям Правлінням Національного банку України постанови № 97 від 24.02.2010 та ініціюванням процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія".
Листом № 4679/10/24-025 від 20.04.2010 та листом № 7912/10/24-025 від 23.06.2010 Спеціалізована державна податкова інспекція у місті Києві по роботі з великими платниками податків повідомила Відкрите акціонерне товариство Банк "БІГ Енергія" про те, що вона не має правових підстав для звільнення з податкової застави та припинення обтяження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна активів платника податків Відкритого акціонерного товариства Банку "БІГ Енергія".
31.03.3010 Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків було направлено Ліквідатору Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія" заяву про кредиторські вимоги № 3883/10/24-025, якою вона просила прийняти вимоги на суму податкового боргу перед бюджетом у розмірі 392 715,24 грн.
Листом № 846/10 від 31.05.2010 Відкрите акціонерне товариство Банк "БІГ Енергія" повідомило Спеціалізовану державну податкову інспекцію у місті Києві по роботі з великими платниками податків, що її кредиторські вимоги акцептовані на суму 383 415,24 грн. та віднесено до сьомої черги кредиторів. Кредиторські вимоги на суму 9 300,00 грн. були відхилені у зв'язку за сплатою, що підтверджується платіжним дорученням № 22/51 від 31.03.2010.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" податкова застава є одним з видів публічних обтяжень, що набирає чинності з моменту реєстрації в Державному реєстрі рухомого майна.
Частиною першою статті 3 Закону України "Про банки і банківську діяльність" визначено, що цей закон регулює відносини, що виникають під час заснування, реєстрації та ліквідації банків.
Відповідно до пункту 7 статті 91 Закону України "Про банки і банківську діяльність", з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора скасовується арешт, накладений на майно ( в тому числі на власні кошти банку на його рахунку) банку, чи інші обмеження щодо розпорядження його майном. Накладення нових арештів або інших обтяжень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Відповідно до частини другої Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про банки і банківську діяльність" до приведення законодавства у відповідність з цим законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому закону.
Відповідно до абзацу 3 преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України "Про банки і банківську діяльність", та погашення зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановлено цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Оскільки позовна вимога щодо зобов'язання відповідача - Спеціалізовану державну податкову інспекцію у місті Києві по роботі з великими платниками податків подати до Київської обласної філії державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України заяву про припинення обтяження, реєстраційний номер 8775903, контрольна сума 2А52БВБ215, а саме податкової застави активів Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія", згідно Актом опису активів, на які поширюється право податкової застави від 01.06.2009 № 1 і виключити зазначене обтяження з державного реєстру обтяжень рухомого майна спрямована на майбутній захист прав, свобод та інтересів позивача, які на час розгляду справи судом не були порушені, то суд дійшов висновку про безпідставність заявленої позовної вимоги.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням вище наведеного суд приходить до висновку про те, що позовна вимога щодо зобов'язання відповідача звільнити з податкової застави активи Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія" є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а позовна вимога про зобов'язання відповідача - Спеціалізовану державну податкову інспекцію у місті Києві по роботі з великими платниками податків подати до Київської обласної філії державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України заяву про припинення обтяження, реєстраційний номер 8775903, контрольна сума 2А52БВБ215, а саме податкової застави активів Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія", згідно Актом опису активів, на які поширюється право податкової застави від 01.06.2009 № 1 і виключити зазначене обтяження з державного реєстру обтяжень рухомого майна є не обґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При поданні адміністративного позову позивачем було сплачено судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про зобов'язання звільнити з податкової застави активи ВАТ Банк "БІГ Енергія"- задовольнити частково.
2. Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію у місті Києві по роботі з великими платниками податків звільнити з податкової застави активи Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія", згідно акту опису активів, на які поширюється право податкової застави № 1 від 01.06.2009.
3. Відмовити з частині позовних вимоги щодо зобов'язання відповідача - Спеціалізовану державну податкову інспекцію у місті Києві по роботі з великими платниками податків подати до Київської обласної філії державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України (адреса: м. Київ, вул. Ливарська, 1 літ. А) заяву про припинення обтяження, реєстраційний номер 8775903, контрольна сума 2А52БВБ215, а саме податкової застави активів Відкритого акціонерного товариства Банк "БІГ Енергія", згідно Актом опису активів, на які поширюється право податкової застави від 01.06.2009 № 1 і виключити зазначене обтяження (реєстраційний номер 8775903, контрольна сума 2А52БВБ215) з державного реєстру обтяжень рухомого майна
4.Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у сумі 3,40 (три грн. 40 коп.)
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Суддя О.П. Огурцов
Повний текст постанови складено та підписано 6 вересня 2010 року.