Справа № 331/3316/23
Провадження № 3/331/1248/2023
20 липня 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Кольц Д.М., розглянувши матеріали, що надійшли з сектору ювенальної превенції Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області за протоколом серії ВАВ №444434 від 13.05.2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, офіційно не працевлаштованої, яка зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 13.05.2023 року серії ВАВ №444434 - гр. ОСОБА_1 , знаходячись за адресою АДРЕСА_2 в період часу з 12.04.2023 по 26.04.2023, порушуючи вимоги ст. 53 ЗУ «Про освіту», не виконувала обов'язки щодо виховання свого неповнолітнього сина: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який понад 10 діб не відвідував навчання у навчальному закладі без поважної причини.
Відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
В судові засідання 23.06.2023, 20.07.2023 року ОСОБА_1 не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином шляхом направлення судової повістки на адресу зазначену у протоколі.
Крім того, відомості про час розгляду справи оприлюднені на офіційному сайті Жовтневого районного суду м. Запоріжжя, який є загальнодоступним. При цьому, ОСОБА_1 було достовірно відомо про наявність в суді справи про адміністративне правопорушення стосовно неї. Так, ОСОБА_1 була обізнана щодо вищевказаної події, їй було повідомлено, у вчиненні якого адміністративного правопорушення їй висувається обвинувачення, тому, зважаючи на це, вона мала реальну можливість та нагоду поцікавитись про стан та перебіг справи щодо неї або стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду.
Стаття 7 КУпАП України вказує на те, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до Глави 21 КУпАП України особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, зобов'язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 не виконує процесуального обов'язку щодо своєчасної явки до суду за викликом, не повідомляє про причини неявки, клопотань по відкладення розгляду справи із зазначенням причин неможливості розгляду справи не надає, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Стаття 150 ч. 3 Сімейного кодексу України передбачає, що батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Вина ОСОБА_1 підтверджена матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме:
-Протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №444434 від 13.05.2023 року в якому в повній мірі викладено суть адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП;
-Подання директора Запорізької гімназії №1 ОСОБА_3 , яким вона повідомила старшого інспектора СЮП ВП ЗРУП ГУНП в Запорізькій області Шардакова Р.С. про відсутність учня ОСОБА_2 з 12.04.2023 по 26.04.2023 року на навчанні в Запорізькій гімназії № 1, мати ОСОБА_2 - ОСОБА_1 на звернення класного керівника ОСОБА_2 не реагує, слухавки не бере;
-Письмовими поясненням ОСОБА_1 , яка вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП визнає;
-Письмовими поясненнями ОСОБА_2 , де він вказує, що не відвідує навчальний заклад, адже працює на авто мийці;
-Характеристики ОСОБА_2 , учня 9-а класу Запорізької гімназії № 1, відповідно до якої останній має велику кількість пропущених занять, через що ОСОБА_2 засвоює програмний матеріал на низькому рівні. Учень має задовільний фізичний і розумовий розвиток, однак навчається не в міру своїх можливостей, не бере участі у ході уроку, допускає велику кількість помилок. Відтворення навчальної інформації часто неповне, неточне, переважає мимовільна увага. На внутрішньому обліку ОСОБА_2 з 19.09.2014 року перебуває як дитина з родини, яка опинилась в складних життєвих умовах. Мати ОСОБА_1 рідко виходить на контакт з вчителем, аргументуючи хворобою.
Частина перша ст.184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
За змістом ч.ч. 1, 6 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Згідно норми частини першої ст. 53 Конституції України, повна загальна середня освіта є обов'язковою.
Частинами другою та третьою статтеі 12 ЗУ «Про освіту» передбачено, 2. Повна загальна середня освіта в Україні є обов'язковою і здобувається в інституційних або індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, в закладах освіти.
Повна загальна середня освіта має три рівні освіти: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п'ять років; профільна середня освіта тривалістю три роки.
Початкова, базова середня і профільна середня освіта можуть здобуватися в окремих закладах освіти або у структурних підрозділах однієї юридичної особи (закладу освіти).
Відповідно до положень ст. 35 ЗУ «Про повну загальну середню освіту» здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують: початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти ; гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти; ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Положеннями ст. 53 ЗУ «Про освіту» передбачено, що здобувачі освіти мають право на:індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності тощо. Та окрім всього, засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності є:свобода у виборі видів, форм і темпу здобуття освіти, освітньої програми, закладу освіти, інших суб'єктів освітньої діяльності.
Після завершення навчання за освітньою програмою відповідного рівня повної загальної середньої освіти незалежно від форми її здобуття та на підставі результатів річного оцінювання і державної підсумкової атестації учні отримують такі документи про освіту: свідоцтво про початкову освіту.
Чинним законодавством вставлено обов'язковість отримання повної середньої освіти, обов'язок забезпечення отримання дитиною освіти покладений саме на її батьків. Крім того, держава пропонує різні форми освіти вибір яких залежить від здібностей та бажань дитини та її батьків.
Матеріалами справи встановлено та підтверджено, що ОСОБА_1 не виконує обов'язку, передбачений ст. 150 СК України, а саме забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. З огляду на викладене, у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Врахувавши характер правопорушення, обставини, встановленні під час розяглду справи, відк неповнолітнього, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої санкцією ч.1 ст.184 КУпАП, та оголосити їй усне зауваження.
На підставі викладеного та керуючись ст.22, ст. 184, ст.ст.283,284 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої санкцією ч.1 ст. 184 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення закрити.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду, через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Д.М. Кольц