Постанова від 16.07.2010 по справі 2а-3723/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 липня 2010 року 18:28 № 2а-3723/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва

до Приватного підприємства "Олкар"

про припинення юридичної особи

за участю представників сторін:

від позивача: Бондаренко О.О., довіреність № 5528/9/10-114 від 23.09.2009 р.;

від відповідача: Гуцал О.В., довіреність № 01416/1 від 16.04.2010 р.;

від відповідача: Караін О.Є.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 16.07.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва (надалі Позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Приватного підприємства "Олкар" (надалі Відповідач) про припинення юридичної особи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.03.2010 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-3723/10/2670.

В судовому засіданні 16.07.2010 р. представник Позивача пояснила, що позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідач відсутній за адресою свого місцезнаходження, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.02.2010 р. Це унеможливлює здійснення контролю та нагляду за його діяльністю з боку уповноважених державних органів, в тому числі, органів державної податкової служби, а також, що неповідомлення про факт зміни адреси є порушенням законодавства.

З урахуванням зазначеного, Позивач просить припинити юридичну особу Приватне підприємство "Олкар".

Представники Відповідача в судовому засіданні 16.07.2010 р. проти позову заперечили з тих підтав, що до компетенції органів державної податкової служби не віднесено контроль за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб. Крім того, представники Відповідача зазначили, що відповідно до вимог чинного законодавства України, Відповідачем в зв'язку із зміною місцезнаходження були внесені зміни до статутних документів та подані відомості про це державному реєстратору. На підтвердження цього факту представники Відповідача подали суду копію Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ПП "Олкар", копію статуту ПП "Олкар", копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 12.05.2010 р., а за таких обставин підстави для задоволення позову відсутні.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ПП "Олкар" № 018595 та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.02.2010 р., копії яких надані Позивачем та наявні в матеріалах справи, приватне підприємство "Олкар" зареєстроване Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 21.10.2002 р. за адресою: 01001, м. Київ, вул. Костьольна, б. 9, кв. 33.

Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків б/н від 16.02.2010 р., наданої Позивачем, Відповідач зареєстрований як платник податків у ДПІ у Шевченківському районі м. Києва з 12.12.2002 р.

Як вбачається з наданого Позивачем витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.02.2010 р. щодо Приватного підприємства "Олкар", у реєстрі міститься запис про відсутність Відповідача за вказаним ним місцезнаходженням.

Відповідно до змісту ч. 1 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців»юридична особа припиняється за судовим рішенням, підставою для прийняття якого, згідно з ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають, зокрема, право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»визначено завдання органів державної податкової служби, якими є:

здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі);

внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;

прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;

формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;

роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;

запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.

З системного аналізу вказаних норм Закону України "Про державну податкову службу в Україні" вбачається, що до компетенції органів державної податкової служби віднесено контроль за додержанням податкового законодавства.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців здійснює спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації, яким відповідно до Наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва № 50 від 08.06.2005 року на сьогодні є Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Таким чином, оскільки до компетенції органів державної податкової служби не віднесено контроль за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в тому числі контроль за достовірністю даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, звернення до суду з вимогою припинити юридичну особу на підставі її відсутності за вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням виходить за межі повноважень органів державної податкової служби, що є підставою для відмови у задоволенні позову.

Твердження Позивача про те, що відсутність Відповідача за вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням унеможливлює здійснення контролю та нагляду за його діяльністю з боку органів державної податкової служби, спростовується фактом подання Відповідачем податкової звітності до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, а також відсутністю у відповідача заборгованості зі сплати податків і зборів, що контролюються Позивачем, що підтверджено представником Позивача в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, а саме: наявними в матеріалах справи довідками № 6/1505 від 12.05.2010 р., № 7973/10/24-120 від 18.05.2010 р., копіями декларацій ПП "Олкар" за 2009-2010 р.р.

Крім того, Відповідач подав суду докази на підтвердження факту дотримання Відповідачем вимог ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" щодо виконання ним обов'язку повідомити державного реєстратора про зміну місцезнаходження, а саме: належним чином засвідчену копію Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ПП "Олкар" № 624696 (підстава заміни свідоцтва про державну реєстрацію - зміна місцезнаходження юридичної особи, місцезнаходження юридичної особи - 01025, м. Київ, вул. велика Житомирська, б. 34, кв. 7, дата заміни свідоцтва про державну реєстрацію - 08.04.2010 р.), належним чином засвідчену копію Статут ПП "Олкар" (державна реєстрація змін до установчих документів проведена - 08.04.2010 р.), належним чином засвідчену копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 12.05.2010 р., у якосму місцезнаходженням Відповідача є адреса: 01025, м. Кїв, вул. Велика Житомирська, б. 34. кв. 7.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладені обставини, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Частина 5 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що у разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а також залишення адміністративного позову без розгляду судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок Державного бюджету України. Таким чином, судові витрати не підлягають стягненню з Відповідача.

Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений та підписаний 19 липня 2010 р.

Суддя Ю.Т. Шрамко