Справа № 2а-8939/09/2570
07 вересня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.,
при секретарі Сердюк Д.О.,
з участю представника позивача Козлової Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Сосницькому районі Чернігівської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
Державна податкова інспекція у Сосницькому районі Чернігівської області (далі - ДПІ у Сосницькому районі) звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3380 грн. Свої вимоги мотивують тим, що 11.02.2009 року працівниками відповідача, було здійснено планову перевірку господарської одиниці - магазину «Нептун», який розташований за адресою: с.м.т. Сосниця, вул. Освіти, 19, торгове місце в якому належить позивачці. За результатами перевірки складено акт від 11 лютого 2009 року за № 0006/25/19/23/НОМЕР_1, на підставі якого позивачем було прийняте рішення № 00000722320, № 0000062320 від 16.02.2009 року про застосування до відповідача фінансових санкцій відповідно до ст. 17 Закону України № 256 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 680 грн. за порушення п. 9 ст. З, ст.. 2,8 вище вказаного Закону, крім того, відповідно до абз. 11 ч. 13 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» на суму 2700 гривень за порушення ст. 11 Закону, п. 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003 року № 567, ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся в установленому порядку, причини неявки суду не повідомив.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ФОП ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця Сосницькою районною державно адміністрацією Чернігівської області 10.11.2005 року та взята на податковий облік до ДПІ у Сосницкому районі 10.11.2005 року за № 388, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця та довідкою податкового орану про взяття на обік платника податків.
ДПІ у Сосницькому районі Чернігівської області на підставі направлень № 11 та 12 від 11.02.2009 року було здійснено виїзну планову перевірку господарської одиниці -магазину «Нептун», який розташований за адресою: с.м.т. Сосниця, вул. Освіти, 19 з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки складено акт від 11.02.2009 року. На підставі вищезазначеного акту прийняте рішення № 00000722320, № 0000062320 від 16.02.2009 року про застосування до відповідача фінансових санкцій відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 680 грн. за порушення п. 9 ст. З, ст.. 2,8 вище вказаного Закону, крім того, відповідно до абз. 11 ч. 13 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» на суму 2700 гривень за порушення ст. 11 цього Закону, п. 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003 року № 567, ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або безготівковій формі (і застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до п. 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Статтями 2, 8 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг). Зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюється ДПА України.
Згідно ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вище вказаних вимог до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються санкції у двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій ....; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» встановлена мінімальна роздрібна ціна на горілку та лікеро-горілчані вироби за І літр 100-відсосткового спирту, яка становить 70 гривень, що в порахунку на пляшку горілки 0,5 літра складає 14 гривень.
Згідно з абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну позначаються марками акцизного збору в порядку, визначену законодавством.
Відповідно до абз.2 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» встановлено, що забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
Згідно до абз. 11, 13 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів: у разі оптової та роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень; у разі зберігання, транспортування реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Таким чином суд приходить до висновку, що позивачем правильно застосовані штрафні санкції, розмір яких відповідає вимогам ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та абз. 11, 13 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Крім того необхідно зазначити, що ФОП ОСОБА_2 не погоджуючись з рішенням ДПІ у Сосницкому районі звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Сосницькому районі Чернігівської області про визнання недійсними акту перевірки та скасування рішень № 0000062320 та № 0000722320 від 16.02.2009 року.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.06.2009 року, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.06.2010 року, яка набрала законної сили з моменту її проголошення, в задоволенні позову було відмовлено в повному обсязі.
Відповідно п. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Сосницькому районі Чернігівської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню, а штрафні (фінансові) санкції стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позовом Державної податкової інспекції у Сосницькому районі Чернігівської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) штрафні санкції в розмірі 680 (шістсот вісімдесят) грн. до Державного бюджету Сосницького району, рр 31114104700473, код одержувача 21396249, банк ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592; в розмірі 2700 (дві тисячі сімсот) грн. до Державного бюджету Сосницького району, рр 31112106700473, код одержувача 21396249, банк УДК України в Чернігівській області, МФО 853592.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Дата виготовлення та підписання постанови в повному обсязі - 10 вересня 2010 р.
Суддя: Сорочко Є.О.