31 липня 2023 року Справа № 160/11166/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
23.05.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.03.2022 року №047250013109 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 від 23.02.2022 року відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області визначити ОСОБА_1 пільговий стаж роботи за Списком №1 06 років 01 місяць 27 днів, повні 06 років та зниження пенсійного віку при наявності повних 06 років пільгового стажу в 54 роки; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та визначити дату призначення йому пенсії а саме з 23 лютого 2022 року відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Цією ж ухвалою відповідачам надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
20.07.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що через відсутність необхідного пільгового стажу роботи позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не приймалось, позивачу відмовлено рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.03.2023 № 047250013109, тому Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є неналежним відповідачем у справі, а позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню у зв'язку з порушенням принципу “екстериторіальності” відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відзиву на позовну заяву не надходило.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 .
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області підтверджено періоди роботи з 07.03.1986 року по 31.10.1989 року, з 01.12.1989 року по 28.04.1990 року для зарахування до пільгового стажу за списком № 1.
23.02.2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - відділ призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Головним управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 23.03.2022 року прийнято рішення № 047250013109 про відмову в призначенні пенсії, яке обґрунтовано тим, що вік заявника 56 років 4 місяці 28 днів. Страховий стаж особи становить 37 років 8 місяців 2 дні. Пільговий стаж особи ( за списком № 1) становить 4 роки. За доданими документами до страхового стажу зараховані всі періоди. Зазначений додатковий коментар: відмовлено у призначенні пенсії відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу роботи.
Не погоджуючись з відмовою пенсійного органу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивач вважає, що незарахування періоду проходження ним строкової військової служби в Радянській Армії в період з 27.11.1983 р. по 30.12.1985 р. до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №1 стало підставою для висновку про відсутність необхідного та достатнього пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 зі зниженням пенсійного віку та для відмови у призначенні такої пенсії.
Вирішуючи позовні вимоги по суті спору, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Зазначене у вказаній статті право деталізоване у Законах України від 05.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788) та від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).
Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій, спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих; та гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Згідно зі статтею 1 Закону №1788, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частин 1 та 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Відповідно до абзацу четвертого частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Згідно з пунктом 2 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до положень пункту 16 Розділу ХУ Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Обчислення пільгового стажу за законодавством, що діяло раніше, проводилося відповідно до пунктів 108-120 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року № 590.
Зокрема пунктом 109 зазначеного Положення передбачається, що до стажу роботи серед іншого зараховується служба в складі Збройних Сил СРСР (пункт «к»).
Пунктом 109 зазначеного Положення також передбачається, що при призначенні пенсії на пільгових умовах зараховується служба в складі Збройних Сил СРСР та перебування в партизанських загонах, служба у військах та органах ВЧК, ОГПУ, НКВД, НКГБ, МГБ, комітету державної безпеки, міністерства охорони громадського порядку, Міністерства внутрішніх справ, служба в органах міліції. Періоди вказаної служби прирівнюється за вибором особи або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи яка слідувала за закінченням цього періоду.
При призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій за віком та інвалідності робочим та службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці та в гарячих цехах та на інших роботах зі шкідливими умовами праці (підпункти «а» та «б» пункту 16 Положення), та пенсії у зв'язку з втратою годувальника їх сім'ям, а також пенсії за віком робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт «в» пункту 16 Положення) періоди, зазначені в підпунктах «к» та «л», дорівнюються за вибором особи, яка звернулась за призначенням пенсії або до роботи, що передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала по закінченню цього періоду.
Правова позиція з даного питання зазначена у постановах Верховного Суду від 24.10.2018 у справі № 211/2626/17, від 23.04.2019 у справі № 233/247/16-а, від 20.10.2021 у справі № 2-а-22/11, від 17.11.2021 у справі № 242/5636/16-а.
Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 позивача, ОСОБА_1 був прийнятий 07.03.1986 року в трубоволочильний цех № 2 травильником труб, що відноситься до робіт з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1. Зазначена обставина підтверджується рішенням про результати розгляду заяви від 27.01.2022 року № 9 Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Суд не вбачає підстав для відступу від правового висновку Верховного Суду у даній справі, що розглядається та зазначає про наявність правових підстав для зарахування до пільгового стажу періоду служби в складі Збройних сил СРСР так як після проходження служби в лавах Радянської армії позивач був прийнятий в трубоволочильний цех № 2 травильником труб, про що є записи у трудовій книжці.
Відтак, період проходження позивачем військової служби повинен бути зарахований до пільгового стажу за Списком № 1, оскільки ця робота слідувала по закінченню військової служби.
В свою чергу пенсійним органом неправомірно був не зарахований період проходження строкової військової служби в Радянській Армії в період з 27.11.1983 р. по 30.12.1985 р. до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1.
З огляду на те, що під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області прийнято рішення від 23.03.2022 року №047250013109 про відмову у призначенні пенсії, яким в призначені пенсії по Списку № 1 відмовлено через відсутність пільгового стажу, суд дійшов до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування такого рішення.
При цьому, не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1, оскільки за результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії було ухвалене рішення про відмову у призначенні такої пенсії, і саме цим рішенням було порушеного права позивача.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В даному випадку суд вбачає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період з 27.11.1983 року по 30.12.1985 року до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1.
При цьому, не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідачів визначити ОСОБА_2 пільговий стаж роботи за списком №1 - 6 років 1 місяць 27 днів, повні 6 років та знаження пенсійного віку при наявності повних 6 років пільгового стажу в 54 роки, визначити дату призначення пенсії, оскільки визначення дати, обрахунок пільгового стажу, визначення повних років та обрахунок зниження пенсійного віку належить до компетенції пенсійних органів.
Крім того у даному спорі суд не обраховує пільговий стаж роботи позивача, що виключає можливість зобов'язання відповідача призначити позивачеві пільгову пенсію, оскільки в межах розгляду даної адміністративної справи судом не досліджувалось питання наявності у позивача необхідного стажу, а обов'язковою передумовою призначення пенсії на пільгових умовах є наявність визначеного законом спеціального стажу роботи.
Врахововуючи протиправність рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 23.02.2023 року з урахуванням зарахованого до пільгового стажу періоду та враховуючи висновки суду.
При розгляді заяви врахувати вимоги абзацу четвертого частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно якого працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
В даному випадку, на день звернення позивача з заявою про призначення пенсії (23.02.2023 року) його вік становив 56 років, наявний та підтверджений стаж роботи за списком №1 складав 4 роки 23 дні, та враховуючи період військової служби з 27.11.1983 року по 30.12.1985 року, який підлягає зарахуванню (2 роки 1 місць 3 дні), пільговий стаж становить більше 6 років, на які має бути зменшений пенсійний вік позивача при повторному розгляді його заяви.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Положеннями частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Водночас суд зауважує, що на користь позивача підлягає відшкодуванню вся сума судового збору в розмірі 1073,60 грн., адже незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд визнав порушення законних прав позивача внаслідок протиправності рішення суб'єкта владних повноважень, і спір по суті вирішено на користь позивача.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 , оскільки рішенням саме цього суб'єкта владних повноважень було порушено права та інтереси позивача.
Керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 252, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Короленка, буд. 7, ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.03.2022 року №047250013109 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період військової служби з 27.11.1983 року по 30.12.1985 року до пільгового стажу за списком №1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 від 23.02.2022 року відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням зарахованого періоду військової служби з 27.11.1983 року по 30.12.1985 року до пільгового стажу за списком №1 та враховуючи висновки суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська