Рішення від 02.08.2023 по справі 160/11325/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2023 року Справа № 160/11325/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сидоренко Д.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-кудрявська, будинок 16) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

Обставини справи: 25.05.2023 року за допомогою системи "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 в 2023 році;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії з врахуванням раніше проведеної індексації пенсії - 01.03.2023р. - 1,197.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 24 лютого 2023 р. була прийнята постанова КМУ № 168, якою передбачено проведення чергової індексації пенсії. Пунктом 1 постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168 установлено що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Позивач на цій підставі звернулась до відповідача з листом, яким просила пояснити, чому не була здійснена індексація її пенсії з 01.03.2023 року на підставі постанови КМУ №168 від 24.02.2023р.на коефіцієнт 1,197. Листом від 21.04.2023 №12703-12461/К-02/8-2600/23 з тих же мотивів що і у 2022 році повідомив що підстав на індексацію пенсії з 01.03.2023 року позивача не вбачає. Не проведення індексації пенсії у 2023 році підтверджується наданим відповідачем розпорядженням про призначену пенсію, а саме розрахунком заробітку. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації пенсії позивача протиправною.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 року відкрито провадження у справі в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

21.06.2023 року від Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними з наступних підстав. При обчисленні розміру пенсії гр. ОСОБА_1 враховано показник середньої заробітне плати 10395,44 грн. Відповідно до частини 2 статті 42 Закону для забезпечення індексації пенсії щороку з березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та якиї враховується для обчислення пенсії. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення, у 2023 році” від 24 лютого 2023. р. №168 (далі - Постанова № .1.68) встановлено, що з 1 березня 2023 року індексація пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197, а саме 6186,32 грн. х 1,197 = 7405,03 грн. Оскільки пенсію гр. ОСОБА_1 обчислено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) - 10395,44 грн., тому провадити перерахунок пенсії з 01.03.2023 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 7405,03 грн. недоцільно. Також, пунктом 6 Постанови № 168 встановлено, що з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, щомісячну доплату д пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсі встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 рок № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році” та пунктом постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсі та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення 2022 році”, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячі доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшення] показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої "сплачено страхові внески, з який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Станом на 02.08.2023 року відповідь на відзив від позивача на адресу суду не надходила.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено пенсію за віком (Список №1) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

03.04.2023 року ОСОБА_1 через Веб-портал ПФУ України звернулась до ГУ ПФУ в м.Києві із заявою, в якій просила пояснити чому не була здійснена індексація пенсії з 01.03.2023 року на підставі постанови КМУ №168 від 24.02.2023 року на коефіцієнт 1,197.

Листом від 21.04.2023 року №12703-12461/К-01/8-2600/23 на звернення позивача від 03.04.2023 повідомило наступне.

Відповідно до частини другої статті 5 Закону виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат. Розмір, пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.

При обчисленні розміру пенсії враховано показник середньої заробітної плати 10395,44 грн.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій, у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника, середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом: другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року; в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року; який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету7 Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 1 постанови .Кабінету7 Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту7 найбільш вразливих верств населення у 2023 році” від 24 лютого 2023 р., № 168 (далі - Постанова № 168) встановлено, що з 1 березня 2023 року індексація пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197, а саме 6186,32 грн. х 1,197 = 7405,03 грн. недоцільно.

Оскільки пенсію обчислено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) - 10395,44 грн., тому провадити перерахунок пенсії з 01.03.2023 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 7405,03 грн. недоцільно.

Також, пунктом 6 Постанови № 168 встановлено, що з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.лютого У021 р. № 127 “Про додаткові заходу соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" та пунктом 4 постанови КМУ від 16.02.2022 року №118 "Про індексація пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Розмір пенсії з 01.03.2023 склав: розмір пенсії за віком (ст.27) 14741,18 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 12 років) - 212,28 грн., надбавка 100 грн. на індексації 01.03.2023, розмір пенсії з надбавками 15053,46 грн.

Вважаючи дії відповідача щодо не здійснення індексації пенсії на підставі постанови КМУ №168, протиправними, позивачка звернулася з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд зазначає наступне.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Згідно з положеннями частини 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

За змістом пункту 1 Постанови КМУ від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Відмовляючи в проведенні індексації, відповідач зазначає, що з 1 березня 2023 року індексація пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197, а саме 6186,32 грн. х 1,197 = 7405,03 грн. недоцільно. Оскільки пенсію обчислено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) - 10395,44 грн., тому провадити перерахунок пенсії з 01.03.2023 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 7405,03 грн. недоцільно.

Проте із зазначеним суд не може погодитись з огляду на те, що таких обмежень постанова КМУ №168 не містить.

У свою чергу, п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (із змінами та доповненнями), передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Оскільки звернення позивачки про призначення пенсії надійшло до 31.12.2022 і призначена пенсія не пов'язана з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону, то її пенсія підпадає під пенсії, які повинні бути перераховані у 2023 році.

Посилання відповідача на положення п.6 постанови КМУ №168, суд також вважає безпідставним, оскільки вказаною нормою права врегульовано виплату щомісячних доплат до пенсій, у випадку не здійснення підвищення пенсій за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року.

Так, відповідно до п.6 постанови КМУ №168 з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, вказана норма не свідчить про те, що пенсії, призначені за зверненнями які надійшли до 31 грудня 2022, не підлягають перерахунку. Вказаною нормою права врегульовано виплату щомісячних доплат до пенсій, у випадку не здійснення підвищення пенсій за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року. А самі випадки не здійснення перерахунку пенсії, визначаються Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, який заперечує проти позову, не доведено, що останній при проведенні перерахунку пенсії позивача діяв на підставі та в межах закону.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 в 2023 році, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це завжди пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Як зазначалось вище, відповідачем за результатами розгляду заяви позивача надана відповідь викладена у формі листа від 21.04.2023 року №12703-12461/К-01/8-2600/23, в якій зазначено фактично про відмову в проведенні індексації, що виключає обставини бездіяльності відповідача.

На підставі зазначеного вище, суд відмовляє у задоволенні вимог відносно визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 в 2023 році.

Проте, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивачів, суд вважає за необхідне вийте за межі позовних вимог та визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві в проведення індексації пенсії ОСОБА_1 в 2023 році, викладену у листі від 21.04.2023 року №12703-12461/К-01/8-2600/23.

Відповідно до п.2 та 4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи наведену норму, обставини наявності протиправності відмови в проведенні індексації пенсії в 2023 році, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії з 01.03.2023 року - 1,197.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Стосовно розподілу судових витрат. У відповідності до статті 139 КАС України судові витрати у вигляді сплаченої суми судового збору у розмірі 858,88 грн. підлягають стягненню з відповідача.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову в проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в 2023 році, викладену в листі Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 21.04.2023 року №12703-12461/К-01/8-2600/23.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-кудрявська, будинок 16) провести індексацію пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії з 01.03.2023 року - 1,197.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-кудрявська, будинок 16) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 858,88 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Сидоренко