13 квітня 2023 року Справа № 160/285/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Царікової О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу №160/285/23 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код юридичної особи 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, буд. 1, м. Суми, 40030; ідентифікаційний код юридичної особи 21108013), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
03.01.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви (вх. №9797/23 від 08.02.2023), просить суд:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ЄДРПОУ: 21108013) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) у зв'язку з припиненням трудової діяльності з більш високого заробітку - протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ: 21910427) перерахувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) у зв'язку з припиненням трудової діяльності з більш високого заробітку починаючи з 09.02.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, проте, після виходу на пенсію, останній продовжував працювати. Страховий стаж позивача при призначенні пенсії за віком складав 42 роки. 09.02.2022 позивач звернувся до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначену заяву було розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області та за результатом розгляду останнім прийнято рішення про відмову у такому перерахунку. Позивач повторно звернувся до відповідача-1 із заявою, проте, остання на момент подання позову не розглянута. Позивач вважає оскаржене рішення протиправним та зазначає, що відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Зазначене стало підставою звернення позивача до суду із цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 відкрито провадження в адміністративній справі №160/285/23 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві на позовну заяву (вх. №4913/23) Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-1) позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції вказав, що позивач перебуває на обліку в пенсійному органі, як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 09.02.2022 за заявою позивача останньому проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням. Відповідач-1 зазначає, що частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Заяву позивача про перерахунок пенсії було розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, у результаті чого прийнято рішення про відмову в такому перерахунку з причин того, що після попереднього перерахунку пенсії по стажу пройшло менше двох років та не набуто 24 місяці страхового стажу. Також, зазначає, що на повторне звернення позивача останньому надано роз'яснення з питань пенсійного забезпечення та вказано, що наступний перерахунок пенсії відбудеться 01.04.2023. З урахуванням вищенаведеного відповідач-1 наголошує на тому, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області є правомірним та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач-2) своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористалось.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 25.11.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після призначення пенсії позивач до 08.02.2022 включно ОСОБА_1 продовжувала працювати у Комунальному підприємстві «Верхньодніпровська центральна міська лікарня» Верхньодніпровської міської ради на посаді сестри медичної. Зазначене підтверджується записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 від 31.07.1994, копія якої міститься у матеріалах справи.
04.08.2022 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії за віком на новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку за останні 24 робочих місяці з лютого місяця 2020 року по лютий місяць 2022 року, у зв'язку зі звільненням.
За принципом екстериторіальності вказану заяву було передано на розгляд Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області.
05.08.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області за наслідком розгляду наданої позивачем заяви про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з врахуванням ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прийнято рішення №912200146026, яким ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки після попереднього перерахунку пенсії по стажу не набуто 24 місяці страхового стажу.
Зазначене рішення направлено позивачу листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.08.2022 №0400-010213-8/80726.
09.11.2022 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах виходячи з більш високого заробітку за останні 24 робочих місяці з лютого місяця 2020 року по лютий місяць 2022 року у зв'язку зі звільненням.
Листом «Про розгляд звернення» від 02.12.2022 №36627-29070/Т-01/8-0400/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу надано роз'яснення з питань пенсійного забезпечення та вказано, що наступний перерахунок пенсії відбудеться 01.04.2023.
Не погоджуючись із зазначеною позицією відповідачів, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Як встановлено частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Отже, наведені норми визначають право на перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжують працювати; в застрахованої особи, яка продовжила працювати після призначення їй пенсії, виникає право на перерахунок пенсій через 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. При цьому пенсіонеру, який продовжував працювати і набув стажу, достатнього для обчислення пенсії в мінімальному розмірі відповідно до частини першої статті 28 Закону №1058-IV (35 років для чоловіків чи 30 років для жінок або шахтар набув права на мінімальну пенсію), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
За обставин цієї справи позивач після призначення пенсії продовжив працювати.
Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виходило з того, що на день звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії позивачем не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 календарні роки після його проведення. При цьому, з відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву слідує, що перерахунок пенсії позивачу проводився станом на 01.04.2021.
Разом з тим, зі змісту спірного рішення встановлено, що з 09.02.2022 позивачу було проведено перерахунок пенсії по стажу з 01.04.2021, цей перерахунок (автоматичний) не стосувався перерахунку пенсії через додатково набутий пенсіонером стаж.
Звернення позивача від 04.08.2022 зумовлене набуттям додаткового страхового стажу після призначення пенсії. Закон №1058-IV визначає право працюючого пенсіонера на перерахунок пенсії на підставі поданої ним заяви до органів Пенсійного фонду, виходячи із того, коли настало право на такий перерахунок, тобто у кожному конкретному випадку залежно від того, коли набуто 24 місяці страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії. Страховий стаж з 25.11.2016 у розрахунку пенсії позивача врахований не був.
У статті 1 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Як встановлено частиною третьою статті 24 названого Закону, періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
У розумінні статті 1 Закону №1058-IV працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону; застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (абзац 1 частини другої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
У пункті 4-6 Прикінцеві положення Закону №1058-IV закріплено, що протягом двох років з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пенсіонери, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до абзацу п'ятого частини четвертої статті 42 цього Закону, можуть за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 цього Закону. При цьому обчислення страхового стажу, який дає право на такий перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
На виконання вимог абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову від 18.05.2018 №10-1, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №10-1), що визначає механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати.
Пунктом 3 Порядку № 10-1 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 10-1 перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.
Водночас, за правилами пункту 7 Порядку № 10-1 у період по 11 жовтня 2019 року особи, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до цього Порядку, можуть за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону. Обчислення страхового стажу, який дає право на такий перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, проведеного до 01 квітня 2018 року. Перерахунок пенсії проводиться на підставі заяви пенсіонера у строки, встановлені частиною четвертою статті 45 Закону.
З вищевказаних правових норм слідує, що в застрахованої особи, яка продовжила працювати після призначення їй пенсії, виникає право на перерахунок пенсій через 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Разом з тим, суд звертає увагу, що ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV доповнено абзацом 5 згідно із Законом України №2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності з 11.10.2017 наступного змісту: «Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Тобто з 11.10.2017 запроваджено інститут автоматизованого щорічного перерахунку пенсії відповідачем з 1 квітня без додаткового звернення із заявами тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Також згідно з пунктами 3, 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731), до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992. Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі Порядок №637).
Пунктом 20 Порядку №637 обумовлено, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Спірний період роботи позивача підтверджується записами трудової книжки серії НОМЕР_2 від 31.07.1994, копія якої міститься у матеріалах справи.
Зазначений страховий стаж становитиме більше 24 місяців, що дає позивачу право на перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV.
Зважаючи на встановлені обставини, а також правові висновки Верховного Суду в справі №490/12392/16-а, суд не погоджується з твердженнями відповідача-1, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області правомірно прийнято рішення від 05.08.2022 №912200146026 про відмову в перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV за заявою від 04.08.2022.
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.08.2022 №912200146026, згідно з яким ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є протиправним та підлягає скасуванню.
Разом з тим, суд наголошує на тому, що за наявності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.08.2022 №912200146026 про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії, відсутні підстави для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Частиною 2 ст. 9 КАС України врегульовано, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однак, суд вказує на те, що ч. 5 ст. 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному п.4 ч.2 цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, правовідносини щодо призначення, нарахування, перерахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції відповідача, та є дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем-2 не було розглянуто питання щодо проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням отриманої заробітної плати за період з лютого місяця 2020 року по лютий місяць 2022 року, згідно ст. 42 Закону №1058-IV, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача-2 повторно розглянути заяву позивача від 04.08.2022 з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, вирішивши питання щодо проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням отриманої заробітної плати за останні 24 робочих місяці з лютого місяця 2020 року по лютий місяць 2022 року у зв'язку зі звільненням.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Суд водночас зауважує, що вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задоволенню не підлягають, оскільки у відповідності до п. 4.2 Порядку № 22-1, за принципом екстериторіальності органом, що мав розглянути питання про призначення позивачу пенсії, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у зв'язку з чим, саме цей орган, а не Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, має відповідати за вказаними позовними вимогами.
Враховуючи часткове задоволення судом заявлених позивачем вимог, згідно ч. 3 ст. 139 КАС України документально підтверджений сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача-2 в розмірі 496,20 грн пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статтями 2, 6, 9, 72-77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код юридичної особи 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, буд. 1, м. Суми, 40030; ідентифікаційний код юридичної особи 21108013), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.08.2022 №912200146026 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.08.2022 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з врахуванням ч.4 ст.42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, вирішивши питання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням отриманої заробітної плати за період з лютого місяця 2020 року по лютий місяць 2022 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, буд. 1, м. Суми, 40030; ідентифікаційний код юридичної особи 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 13.04.2023.
Суддя О.В. Царікова