печерський районний суд міста києва
Справа № 757/24454/23-п
01 серпня 2023 року м. Київ
Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого в будівельній компанії «Астреа», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Учасники судового провадження:
представник - адвокат Ярошенко С.М.
14.06.2023 до Печерського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні не визнав вину в інкримінованому йому правопорушенні. Суду пояснив, що незгоден із висновком № 002642 від 29.05.2023, яким встановлено у нього наркотичне сп'яніння, оскільки в останній раз вживав наркотичні засоби за 13 днів до 24.05.2023 року.
Адвокат Ярошенко С.М. в судовому засіданні просив провадження закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Ярошенко С.М., дослідивши матеріали додані до адміністративного протоколу, переглянувши відеозаписи з місця події, доходжу до наступних висновків.
За даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №259802, ОСОБА_1 24.05.2023 о 23:15 год. в м. Києві по вул. Бастіонна, 1/2, керував автомобілем «Renault Kangoo», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком № 002642 від 29.05.2023 КНП «КМНКЛ «Соціотерапія», чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Так, за змістом ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності.
Згідно положень ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху (частини 1, 2 статті 251 КУпАП).
При вирішенні питання щодо доведеності вини особи у скоєнні, в тому числі й адміністративного правопорушення, слід виходити з положень ст. 62 Конституції України про те, що обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи мають тлумачитись на її користь.
Відповідно до п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п.2 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Пункт 4 Розділу І Інструкції визначає, що ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно пункту 12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4, розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Отже, згідно з вимогами вказаної Інструкції, огляд водія на стан наркотичного сп'яніння проводиться виключно в закладі охорони здоров'я і не може бути проведений поліцейським на місці зупинки транспортного засобу.
Дослідивши відеозаписи, з бодікамер № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 , № НОМЕР_5 з місця події, судом встановлено, що ОСОБА_1 24.05.2023 о 23:15 год. в м. Києві по вул. Бастіонна, 1/2, керував автомобілем «Renault Kangoo», д.н.з. НОМЕР_1 .
На відеозаписах зафіксовано, що поліцейські встановили у водія ОСОБА_1 ознаки наркотичного сп'яніння та запропонували ОСОБА_1 проїхати до лікаря - нарколога для проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, на що останній погодився.
За результатами огляду проведеного лікарем - наркологом КНП «Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» у відповідності до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція), затвердженою наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, складено висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 29.05.2023, ОСОБА_1 на час огляду перебував в стані наркотичного сп'яніння (канабіноїди) (а.с. 2).
В ході розгляду справи ОСОБА_1 та його захисник висловлювали незгоду із вказаним висновком. Проте, даний висновок ОСОБА_1 не оскаржений та повторний медичний огляд на стан сп'яніння в іншій медичній установі останнім не пройдений.
Доводи захисника щодо розбіжності у часі складення протоколу про адміністративне правопорушення (05.06.2023) та висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння, який складений 29.05.2023 року, а огляд проводився 24.05.2023, суд відхиляє з огляду на наступне.
Огляди водіїв транспортних засобів на стан сп'яніння проводяться відповідно до процедури проведення огляду на стан сп'яніння, визначеної Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція), затвердженою наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, у послідовності, визначеній у формі акта медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Перед проведенням огляду лікар-нарколог інформує обстежувану особу про процедуру огляду та отримує від особи інформовану добровільну згоду на проведення огляду; проводить огляд зовнішнього вигляду: стан одягу, шкіри, наявність пошкоджень (поранення, забиті місця, точна локалізація, характер пошкодження, тощо); перевіряє поведінку обстежуваної особи, стан свідомості, орієнтування на місці, у часі та власній особистості, мовну здатність; вегетативно-судинні реакції дихання; пульс, артеріальний тиск; зіниці; ністагм при погляді вбік; рухову сферу, міміку; ходу; точні рухи; наявність тремтіння повік, язика, пальців рук; запах алкоголю з рота, опитує обстежувану особу щодо перенесені травми, про останнє вживання алкоголю або наркотичних речовин чи лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. За результатом проведеного огляду на підставі виявлених при огляді клінічних ознак сп'яніння лікар-нарколог обстежуваній особі встановлює діагноз, який вноситься у пункт 20 Акта, та з яким ознайомлює обстежувану особу.
При виявлені у обстежуваної особи при проведені огляду ознак наркотичного сп'яніння проводиться відбір біологічного середовища для проведення лабораторного дослідження. Заключний діагноз обстежуваній особі встановлюється за результатах проведеного огляду та за результатом лабораторного дослідження біологічного середовища (сечі), який вноситься у пункт 25 Акта.
Як видно з Акту лікаря - нарколога медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №002642 з датою заповнення 25.05.2023 о 03 год.00 хв., та Висновку Комунального некомерційного підприємства Київська міська наркологічна лікарня «Соціотерапія» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, при огляді ОСОБА_1 , лікарем-наркологом виявлені ознаки наркотичного сп'яніння.
В зв'язку з виявленням у ОСОБА_1 при проведені огляду ознак наркотичного сп'яніння та з метою уточнення конкретних наявних речовин був проведений відбір біологічного середовища (сечі) для проведення лабораторного дослідження.
Відповідно до результатів лабораторного дослідження, проведеного 26.05.2023, у сечі ОСОБА_1 виявлено марихуану, та постановлено заключний діагноз за результатами огляду та тестів - стан сп'яніння внаслідок вживання канабіноїдов.
Та обставина, що заключний діагноз та Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції було заповнено 29.05.2023, а протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 складено 05.06.2023 о 09 год.17 хв., не є підставою для закриття провадження у даній справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, оскільки на момент затримання 24.05.2023 водій ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком та діагнозом за результатами його огляду лікарем-наркологом ( п. 20 вказаного Акту).
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 29.05.2023 ґрунтується на підставі даних, що містяться в Акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №002642, складеному 25.05.2023 о 03 год.00 хв.
Додаткове проведення 26.05.2023 лабораторних тестів сечі, відібраної 25.05.2023, та визначення конкретного наркотичного засобу, вживаного ОСОБА_1 , не спростовує конкретних обставин правопорушення, викладеного протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , не спростовує перебування водія ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння в день виявлення працівниками поліції, а підтверджує факт керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.
З адміністративного матеріалу не вбачається порушення порядку проведення огляду ОСОБА_1 в медичному закладі та складання за його результатами акту та висновку, а тому підстави вважати його недійсним відсутні.
При цьому, ОСОБА_1 та його захисником не було надано належних та достовірних доказів про те, що він на час зупинки співробітниками поліції не перебував у стані наркотичного сп'яніння (висновок лікаря - нарколога, тощо), оскільки не був позбавлений пройти дослідження самостійно у разі незгоди з висновком лікаря нарколога, що був проведений у КНП Київська міська наркологічна лікарня «Соціотерапія».
В судовому засіданні ОСОБА_1 посилався на те, що він не перебував у стані наркотичного сп'яніння.
Суд вважає непереконливими такі посилання ОСОБА_1 , оскільки під час дослідження відеозапису з місця події встановлено, що на запитання поліцейського щодо вживання ОСОБА_1 наркотичних засобів, останній пояснив, що вживав наркотичний засіб, а саме марихуану за 13 днів до події.
Доводи сторони захисту, що в матеріалах справи відсутнє направлення на медичний огляд, не беруться до судом, оскільки з аналізу норм Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вбачається, що скерування особи до медичного закладу з метою проведення огляду на стан сп'яніння оформляється працівником поліції направленням за встановленою формою, водночас вказаною Інструкцією не передбачено, що таке направлення долучається до матеріалів судової справи. Натомість у медичному висновку вказано, що ОСОБА_1 був доставлений працівниками поліції.
Матеріали справи не містять доказів про порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколів про адміністративне правопорушення та вимоги частини 2 статті 251, статей 256, 2652, 266, 268 КУпАП, «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» поліцейськими дотримано.
Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, повністю підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, а саме даними, які містяться в:
- протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 259802;
- висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 29.05.2023 лікаря-нарколога КНП «Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія»;
- акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002642 від 25.05.2023;
- розписці ОСОБА_1 на підтвердження факту відсторонення його від керування 24.05.2023 транспортним засобом «Renault Kangoo», д.н.з. НОМЕР_1 ;
- рапорті поліцейського 1 взводу 3 роти 3 батальону 1 полку (з обслуговування правового берега) управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Величенко В. від 25.05.2023;
повідомленні про запрошення ОСОБА_1 до підрозділу поліції від 25.05.2023;
- відеозаписі з боді-камери № 477750, 470161, 472339, 474389 працівників патрульної поліції.
Таким чином, суд вважає доведеним наявність в діянні ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортними засобами особами в стані наркотичного сп'яніння.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд, у відповідності до положень ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення яке носить суспільно небезпечний характер, дані про особу правопорушника, а тому вважає необхідним призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 130, 279, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA698999980313040149000026001, Назва отримувача коштів: ГУК у м. Києві, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Призначення платежу: адміністративний штраф у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 536,80 грн., який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Світлана ГРЕЧАНА