Постанова від 01.08.2023 по справі 166/675/23

справа № 166/675/23

провадження № 3/166/336/23

ПОСТАНОВА

іменем України

31 липня 2023 року смт.Ратне

Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Свистун О.М., з участю секретаря Заєць Н.П., прокурора Шептура А.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,

розглянувши скеровані Управлінням стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту статегічних розслідувань Національної поліції України справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Теклине Камінь-Каширського району Волинської області, жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, тимчасово виконувача обов'язки директора Заболоттівської спеціальної школи Волинської обласної ради,

за ч. ч.1, 2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, а саме т.в.о. директора Заболоттівської спеціальної школи Волинської обласної ради (далі - Заболоттівської спецшколи), відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, видала накази про призначення до Заболоттівської спецшколи близьких осіб - чоловіка ОСОБА_2 та сина ОСОБА_3 та виплату їм премій, не повідомила у встановленому Законом порядку (не пізніше наступного робочого дня) Волинську обласну раду або Національне агентство з питань запобігання корупції про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги пункту 2 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», а саме:

1). 03 травня 2022 року видала наказ №126-к/тр «Про призначення ОСОБА_2 », згідно з яким призначила на посаду сторожа Заболоттівської спецшколи ОСОБА_2 з 04 травня 2022 року;

2). 31 серпня 2022 року видала наказ № 56-к/тр «Про призначення ОСОБА_3 », відповідно до якого призначила на посаду інструктора з фізкультури Заболоттівської спецшколи ОСОБА_3 з 01 вересня 2022 року;

3). 19 листопада 2022 року видала наказ № 91-к/тр «Про виплату премій працівникам школи», згідно з яким призначила премію, у тому числі ОСОБА_4 , сторожу, та ОСОБА_5 , інструкторові з фізкультури, у розмірі 2893 грн та 5265 грн відповідно;

4) 19 грудня 2022 року видала наказ № 97-к/тр «Про виплату премій працівникам школи», відповідно до якого призначила премію, у тому числі ОСОБА_4 , сторожу, та ОСОБА_5 , інструкторові з фізкультури, у розмірі 3000 грн та 5851 грн відповідно.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, а саме т.в.о. директора Заболоттівської спеціальної школи Волинської обласної ради, відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, видаючи вищевказані накази про призначення на посаду до Заболоттівської спецшколи близьких осіб - чоловіка ОСОБА_2 та сина ОСОБА_3 та виплату їм премій за листопад та грудень 2022 року, прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинила порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-7 КупАП.

Свою винуватість у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, ОСОБА_1 визнала та пояснила, що призначаючи на роботу близьких осіб та встановлюючи їм премії, не була обізнана із вимогами антикорупційного законодавства. Дізнавшись про таку законодавчу заборону, звернулася до Волинської обласної ради із заявою про врегулювання конфлікту інтересів. Крім цього, у той період працювала над українсько-польським проектом, для роботи над яким було відведено вкрай мало часу. У вчиненому щиро розкаялася, запевнила про неприпустимість таикх порушень у майбутньому.

Прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушень, пов'язаних із корупцією, передбачених ч.ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП, просить застосувати до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.

Заслухавши думку учасників судового процесу та дослідивши письмові докази, суд дійшов наступних висновків.

Згідно із розпорядженням першого заступника голови Волинської обласної ради №531 від 08.11.2021 ОСОБА_1 з 09 листопада 2021 року призначено тимчасово виконувачем обов'язків директора Заболоттівської спецшколи.

Заболоттівська спецшкола відповідно до Статуту Заболоттівської спецшколи, затвердженого розпорядженням голови Волинської обласної ради від 30.08.2021 №334, є закладом загальної середньої освіти, що заснований на майні спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст області. Власником майна школи є територіальна громада сіл, селищ, міст області в особі Волинської обласної ради (далі Засновник). Школа є юридичною особою, має печатку, штамп, самостійний баланс, реєстраційний рахунок в органах Державного казначейства, ідентифікаційний код.

Таким чином, Заболоттівська спецшкола є комунальним підприємством, заснованим Волинською обласною радою, тобто за правилами ст. 81 ЦК України - юридичною особою публічного права.

ОСОБА_1 , як т.в.о. директора Заболоттівської спецшколи, 03 травня 2022 року видала наказ №126-к/тр «Про призначення ОСОБА_2 », згідно з яким призначила на посаду сторожа Заболоттівської спецшколи ОСОБА_2 з 04 травня 2022 року, а 31 серпня 2022 року - наказ № 56-к/тр «Про призначення ОСОБА_3 », відповідно до якого призначила на посаду інструктора з фізкультури Заболоттівської спецшколи ОСОБА_3 з 01 вересня 2022 року.

Крім цього, вона ж 19 листопада 2022 року видала наказ № 91-к/тр «Про виплату премій працівникам школи», згідно з яким призначила премію, у тому числі ОСОБА_4 , сторожу, та ОСОБА_5 , інструкторові з фізкультури, у розмірі 2893 грн та 5265 грн відповідно, а 19 грудня 2022 року - наказ № 97-к/тр «Про виплату премій працівникам школи», відповідно до якого призначила премію, у тому числі ОСОБА_4 , сторожу, та ОСОБА_5 , інструкторові з фізкультури, у розмірі 3000 грн та 5851 грн відповідно.

Установлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є, відповідно, чоловіком та сином ОСОБА_1 .

Ці обставини визнала в судовому засіданні ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно із ст.1 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 №1700-VІІ (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією, - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відповідно до ч.1 ст.172-7 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; за ч.2 ст.172-7 цього Кодексу - за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Визначення терміну «правопорушення, пов'язаного з корупцією», міститься у ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) і є діянням, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 Закону.

Зокрема, суб'єктами відповідальності за ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП є визначені п.п. «а» п. 2 ч.1 ст.3 Закону посадові особи юридичних осіб публічного права. ОСОБА_6 , як керівник Заболоттівської спецшколи, є посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто суб'єктом відповідальності за ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП, визначеним п.п. «а» п. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції».

Стаття 28 Закону зобов'язує цих осіб:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - НАЗК чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Невиконання даних зобов'язань відповідним суб'єктом тягне відповідальність за ч.1, ч. 2 ст.172-7 КУпАП.

Під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень (примітка 2 до ст.172-7 КУпАП)

Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях (ч.1 ст. 1 Закону).

Сімейні відносини за змістом ст.1 Закону виникають з близькими особами, до переліку яких включені чоловік та син, а отже ОСОБА_1 при виданні наказів про призначення на посаду та преміювання перебувала в умовах реального конфлікту інтересів, що зобов'язували останню діяти у відповідності до законодавчих вимог про запобігання корупції - повідомити НАЗК чи Волинську обласну раду про конфлікт інтересів, вжити заходів щодо врегулювання такого конфлікту інтересів.

Згідно з інформацією Волинської обласної ради (лист №701/47/2-23 від 22.05.23) ОСОБА_1 про наявність конфлікту інтересів під час виконання службових обов'язків впродовж 2022 року не зверталася. Таке звернення мало місце лише у 2023 році, зокрема у листі №67 від 23.02.23, на підставі якого обласною радою 03 березня 2023 року було видано розпорядження №56 «Про врегулювання конфлікту інтересів».

Проте звернення із заявою про врегулювання конфлікту інтересів із порушенням визначеного Законом строку (не пізніше наступного робочого дня) не звільняє ОСОБА_1 від відповідальності за ч.ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП.

Суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями, яка реально впливає на об'єктивність прийнятих рішень, призводить до реального конфлікту інтересів.

Відповідно до Розділу VIII Статуту Заболоттівської спецшколи, затвердженого розпорядженням голови Волинської обласної ради від 30.08.2021 №334, школу очолює директор. Директор закладу діє від імені закладу, видає в межах компетенції закладу накази і розпорядження, обов'язкові для всіх учасників освітнього процесу, призначає на посаду та звільняє з посади працівників, видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження.

Згідно із Положенням про виплату грошової винагороди педагогічним працівникам та преміювання працівників школи-інтернату преміювання здійснюється на підставі наказу керівника школи.

Таким чином, виключне право та остаточне рішення щодо призначення на посаду та преміювання працівників приймає керівник.

Тому призначення на посаду та преміювання чоловіка та сина ОСОБА_1 відбувалося в умовах реального конфлікту інтересів, що полягає у набутті близькими особами матеріальних благ у вигляді заробітної плати й інших виплат, страхового стажу тощо.

Таким чином, в судовому засіданні знайшло своє підтвердження наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених частинами 1, 2ст.172-7 КУпАП.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, необережну форму вини, як суб'єктивну ознаку згаданих складів правопорушень, дані про особу ОСОБА_1 , яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, щиро розкаялася у вчиненому, позитивно характеризується за місцем роботи, є доцільним накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі на підставі ч.2 ст.36 КУпАП.

Керуючись ст. ст.36, 280, 283, 284 ч.1 п.1 КУпАП, суд

ухвалив :

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на підставі ч.2 ст.36 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень (отримувач коштів ГУК у Волин.обл/смт Заболоття/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, номер рахунку (IBAN) UA928999980313040106000003478, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.)

Відповідно до ст.308 ч.2 КУпАП в разі несплати особою, яка притягується до адмінвідповідальності, штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, у порядку примусового виконання стягнути подвійний розмір штрафу - 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 20 (двадцять) коп (отримувач коштів ГУК у Волин.обл/смт Ратне/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, Банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку (IBAN) UA898999980313111206000003566).

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Дата складення повної постанови - 13 год 10 хв 01 серпня 2023 року.

Суддя Ратнівського

районного суду О.М.Свистун