Справа № 161/11215/23
Провадження № 3/161/3528/23
01 серпня 2023 року Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Рудська С.М., за участі захисника - адвоката Тарасенка О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луцьку Волинської обл., громадянина України, із середньою освітою, неодруженого, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, не судимого, навчається на 2-му курсі Луцького ВПУ № 9 за спеціальністю «електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 178 КУпАП, -
04.07.2023 року до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 758328 від 27.06.2023 року, з якого слідує, що неповнолітній ОСОБА_1 , 21.06.2023 року близько 17:00, перебуваючи в зоні відпочинку «Альтанки» у с. Боголюби Луцького р-ну, розпивав алкогольні напої - горілку «Nemiroff», а також знаходився в стані явного алкогольного сп'яніння, чим ображав людську гідність та громадську мораль.
Вищевказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 178 КУпАП.
В судовому засіданні неповнолітній ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому правопорушенні не визнав та пояснив суду, що 21.06.2023 року алкоголь він не вживав взагалі.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Тарасенко О.В. просив закрити провадження у справі щодо його підзахисного, у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 178 КУпАП. Додатково суду пояснив, що матеріали справи не містять будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 вживав алкогольні напої.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 178 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 758328 від 27.06.2023 року слідує, що неповнолітньому ОСОБА_1 , інкримінується розпивання алкогольних напоїв у громадському місці, а також поява в громадських місцях у п'яному вигляді.
Однак, жоден із долучених до матеріалів справи доказів не свідчить про факт вживання ОСОБА_1 алкогольних напоїв в громадському місці або ж про його перебування у п'яному вигляді.
Так, ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв» № 1824-VI від 21.01.2010 року було внесено зміни, зокрема, до ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та його зміст доповнено новою статтею: «Стаття 15-2. Обмеження щодо споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів»
Згідно вищевказаної норми, споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв забороняється:
1) у закладах охорони здоров'я;
2) у навчальних та освітньо-виховних закладах;
3) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення), на зупинках транспорту, у підземних переходах;
4) у закладах культури;
5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій
тарі);
6) у ліфтах і таксофонах;
7) на дитячих майданчиках;
8) на спортивних майданчиках;
9) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ.
Вищевказаний перелік місць, де заборонено споживання алкогольних напоїв, є вичерпний та розширеному тлумаченню не підлягає.
Разом з тим, зона відпочинку «Альтанки» у с. Боголюби Луцького р-ну, не відноситься до переліку місць, визначених ст. 15-2 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» де споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв забороняється.
Крім того слід зазначити, що на законодавчому рівні поняття «п'яний вигляд» не має свого нормативного закріплення, однак, на переконання суду, такий стан характеризується наявністю в особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, стійких ознак алкогольного сп'яніння, які, у причинно-наслідковому зв'язку, ображають людську гідність і громадську мораль.
Зокрема, під появою в громадському місці у нетверезому стані - «п'яному вигляді», який ображає людську гідність і громадську мораль слід розуміти поведінку особи, яка: не опосередковано порушує усталені норми поведінки в суспільстві через стан свого сп'яніння; появу з непристойним (неохайним) зовнішнім виглядом, який викликає відразу за умови наявності ознак сп'яніння; появу із вагомим порушенням координації рухів чи у безпорадному стані, спричиненому станом сп'яніння.
Проте, у матеріалах справи відсутні будь-які докази, що поведінка ОСОБА_1 , 21.06.2023 року близько 17:00, в зоні відпочинку «Альтанки» у с. Боголюби Луцького р-ну була антисоціальною або його вигляд ображав людську гідність і громадську мораль.
Наведене свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Пунктом 1 ст. 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, у відповідності до ст. 19 Конституції України, ст. 7, п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 178, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 178 КУпАП в зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська