Справа № 2а-8477/10/1570
01 вересня 2010 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви прокурора Ананьївського району Одеської області в інтересах держави в особі Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області до Ананьївської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 про визнання розпорядження незаконним, визнання державного акту недійсним та вилучення земельної ділянки з володіння, -
До суду надійшла адміністративна позовна заява прокурора Ананьївського району Одеської області в інтересах держави в особі Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області, в якій прокурор просить суд визнати незаконним розпорядження голови Ананьївської районної державної адміністрації №138 від 24 березня 2008 року; визнати державний акт на право власності на земельну ділянку площею 2,98га ЯГ №924247 на ім'я ОСОБА_1 - таким що є недійсним; вилучити з володіння ОСОБА_1 земельну ділянку вартістю 38007,37 грн. площею 2,98га земельного масиву №130 Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області.
Розглянувши матеріали позовної заяви прокурора Ананьївського району Одеської області в інтересах держави в особі Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області, суд дійшов висновку, що позовну заяву в частині позовних вимог щодо вилучення земельної ділянки з володіння, не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно ч.2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з п. 4.2 рішення Конституційного Суду України №6-рп/2001 від 23.05.2001р. правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорам відповідно до процесуального законодавства України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.15 Цивільного процесуального кодексу суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Таким чином, вимоги щодо вилучення земельної ділянки з володіння фізичної особи випливають з земельних відносин, містять ознаки спору про право, отже не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, тому суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо вилучення земельної ділянки з володіння.
Відповідно до ч.6 ст.109 КАС України суд роз'яснює, що спір в цій частині віднесений до юрисдикції загального суду за встановленою підсудністю.
Керуючись ч.2 ст.4, п.2 ч.2 ст.17, п.1 ч.1 ст.109, ст.160 ч.4 п.1, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити прокурору Ананьївського району Одеської області в інтересах держави в особі Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про вилучення з володіння ОСОБА_1 земельної ділянки.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали або з дня отримання копії ухвали, якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.
Суддя /підпис/ М.М. Аракелян