Справа № 560/3333/23
іменем України
31 липня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення під нас перерахунку пенсії з 01.01.2018 відсоткового значення розміру пенсії з 73% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести на користь перерахунок та виплату недоплаченої пенсії за вислугу років з 01.01.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262). Вказує, що листом від 03.03.2023 повідомлений про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії виходячи з розміру 73 % грошового забезпечення. Позивач вважає що перерахунок пенсії здійснений відповідачем безпідставно та неправомірно зменшено основний розмір для обчислення пенсії з 73 % до 70 %, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 15.03.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення під нас перерахунку пенсії з 01.01.2018 відсоткового значення розміру пенсії з 73% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату недоплаченої пенсії за вислугу років з 01.09.2022, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених коштів, за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що здійснював перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 в розмірі 70% від сум грошового забезпечення та діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством, що регулює правовідносини у сфері перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалами від 31.07.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін та про зупинення розгляду у справі до винесення рішення Великою Палатою Верховного Суду у справі № 380/24777/21.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ), з розрахунку 73 % грошового забезпечення.
Рішенням від 22.11.2021 у справі №560/12186/21 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області №330 від 06.07.2021 з врахуванням раніше виплачених сум.
17.02.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення від 22.11.2021 у справі №560/12186/21 у розмірі 73% грошового забезпечення.
Листом від 03.03.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.11.2021 у справі №560/12186/21 не покладені зобов'зання проведення перерахунку пенсії в розмірі 73 % грошового забезпечення, тому пенсійний орган провів перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 70% згідно із довідкою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 06.07.2021 №330.
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначає Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до статті 13 Закону №2262-XII (у редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Вирішуючи питання про застосування Закону №2262-ХІІ до спірних правовідносин суд враховує, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Частиною 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Оскільки розмір призначеної позивачу пенсії не перевищує 90%, то підстав для застосування частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ у відповідача не було.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
У постанові від 03.04.2018 по справі №175/1665/17 (2-а175/41/17) Верховний Суд зазначив, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Право позивача на отримання пенсії в розмір 73% сум грошового забезпечення встановлене протоколом від 22.07.2009 про призначення пенсії, який наявний у матеріалах пенсійної справи.
У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".
Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки у розмірі 70% грошового забезпечення є протиправними. Тому позовні вимоги слід задовольнити шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 73% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2022 в розмірі 73% суми грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 06.07.2021 №330, з урахуванням раніше виплачених сум.
З огляду на вказане, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 06.07.2021 №330 у розмірі 73% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2022 в розмірі 73% суми грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 06.07.2021 №330, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1073,60 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук