31 липня 2023 року Справа № 280/3417/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи: з 29.03.1976 по 18.08.1976 в діючому будівельному потязі №8 тресту «Південьелеваторбуд»; з 26.05.1987 по 04.07.1990 в Вільнянській спецбазі МТС «Облагропрома»; з вересня по жовтень 2007 року, з жовтня по листопад 2010 року та з лютого по травень 2011 року в ТОВ фірма «Альма ЛТД»; з 03.10.2011 по 05.01.2012 в ТОВ «Недержавна служба безпеки «Меркурій-С» на підставі рішення Заводського районного суду м. Запоріжжя від 09.08.2017 у справі №332/1858/17;
- зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача періоди роботи з 29.03.1976 по 18.08.1976 в діючому будівельному потязі №8 тресту «Південьелеваторбуд»; з 26.05.1987 по 04.07.1990 в Вільнянській спецбазі МТС «Облагропрома»; з вересня по жовтень 2007 року, з жовтня по листопад 2010 року та з лютого по травень 2011 року в ТОВ фірма «Альма ЛТД»; з 03.10.2011 по 05.01.2012 в ТОВ «Недержавна служба безпеки «Меркурій-С» з дати звернення за перерахунком пенсії та провести перерахунок і виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням суду у справі №332/1858/17 задоволено заяву позивача про встановлення факту перебування позивача у трудових відносинах з 29.03.1976 по 18.08.1976 в діючому будівельному потязі №8 тресту «Південьелеваторбуд»; з 26.05.1987 по 04.07.1990 в Вільнянській спецбазі МТС «Облагропрома»; з вересня по жовтень 2007 року, з жовтня по листопад 2010 року та з лютого по травень 2011 року в ТОВ фірма «Альма ЛТД»; з 03.10.2011 по 05.01.2012 в ТОВ «Недержавна служба безпеки «Меркурій-С». На відповідне звернення позивача з приводу перерахунку пенсії з урахуванням даного судового рішення, Управлінням листом повідомило позивача, що рішення суду прийнято до уваги, однак зазначено, що в резолютивній частині рішення суду не передбачено проведення перерахунку пенсії з урахування вказаних періодів та відсутня дата проведення перерахунку. Позивач вважає дії Управління протиправними, просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 31.07.2023 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Витребувано від Управління належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.
13.06.2023 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначає, що вперше позивач звернувся до відповідача 17.09.2015 із заявою про призначення пенсії за віком та надав окрім необхідних документів оригінал трудової книжки з зазначенням на титульній сторінці "Дублікат". Періоди трудової діяльності, зазначені в трудовій книжці, з 20.10.1972 по 27.04.1987 по різним підприємствам внесено з порушенням наказу Міністерства праці України № 58 від 29.07.1993 " Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників ". Отже ці періоди трудової діяльності необхідно було підтверджувати додатковими документами. Відповідно до пенсійної справи 24.11.2017 позивач звертався за перерахунком пенсії з додаванням стажу по рішенню Заводського районного суду м. Запоріжжя від 09.08.2017 за № 332/1815/17 та ухвалі Апеляційного суду Запорізької області від 26.10.2017 за № 332/1815/17. Пенсійна комісія Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя рішенням від 01.12.2017 № 59а/2224/06 відмовила у перерахунку пенсії з додаванням стажу за рішенням суду на підставі вимог п.1,2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), ст.1,5 Інструкції № 58, п.1-3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637) та керуючись Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.11.2005 № 22-1 " Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії" (далі - Порядок №22-1). Оскільки позивачем був наданий дублікат трудової книжки, зарахування стажу здійснювалося на підставі архівних довідок та довідок про заробітну плату, а також, за даними персоніфікованого обліку. В загальний стаж роботи не були враховані наступні періоди роботи: 1) з 29.03.1976 по 18.08.1976 в діючому будівельному потязі №8 тресту "Південьелеваторбуд " (відповідно до листа з Архівного відділу ЗМР від 11.07.2016 за №03-07/351 - документи на зберігання не надходили); 2) з 26.05.1987 по 14.10.1988 в Вільнянській спецбазі МТС Облагропрома (в дублікаті трудової книжки зазначено різні дати звільнення. Відповідно до листа Архівного відділу ЗМР від 11.07.2016 за № 03-07/351 - документи на зберігання не надходили); 3) з вересня по жовтень 2007, з жовтня по листопад 2010 та з лютого по травень 2011 в ТОВ фірма " Альма ЛТД"; з 03.10.2011 по 05.01.2012 в ТОВ "Недержавна служба безпеки "Меркурій-С" (відсутня сплата внесків до Пенсійного фонду України). Рішення Заводського районного суду м. Запоріжжя від 09.08.2017 за №332/1815/17 та ухвалу Апеляційного суду Запорізької області від 26.10.2017 за №332/1815/17 прийнято до уваги, але у результативній частині рішення суду не передбачено проведення перерахунку. На сьогоднішній день нових обставин щодо проведення перерахунку не встановлено. Вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо. Просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
На відповідне звернення позивача щодо здійснення перерахунку пенсії, Управління листом від 07.04.2023 № 5129-5188/Т-02/8-0800/23, надало відповідь, у якій зазначено, що рішення Заводського районного суду м. Запоріжжя від 09.08.2017 за № 332/1815/17 та ухвалу Апеляційного суду Запорізької області від 26.10.2017 за № 332/1815/17 прийнято до уваги, але у результативній частині рішення суду не передбачено проведення перерахунку з урахуванням вказаних періодів та відсутня дата проведення перерахунку. На сьогоднішній день нових обставин щодо проведення перерахунку не встановлено.
Не погодившись з відмовою у врахуванні до страхового стажу періодів роботи, щодо яких судовим рішенням підтверджено факт перебування позивача у трудових відносинах, та здійснення перерахунку пенсії з цих підстав, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон №1058-IV.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
За визначеннями, наведеними у статті 1 вказаного Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частинами 1- 3 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 1 ст. 44 Закону №1058-IV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Частиною 5 ст.45 Закону №1058-IV передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядком № 22-1 встановлено, що опрацювання заяв про призначення/перерахунку пенсії бекофісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від місця подачі заяви та місця проживання пенсіонера.
Згідно пункту 4.7. Розділу IV Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Відповідно до пункту 4.8 Розділу IV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку про те, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядок його оскарження.
Судом встановлено, що позивач 28.03.2023 звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням рішення Заводського районного суду м. Запоріжжя від 09.08.217 у справі №332/1815/17, однак відповідачем відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на відсутність в резолютивній частині рішення суду вимоги щодо проведення перерахунку з урахуванням вказаних періодів та відсутності дати проведення перерахунку.
В свою чергу судом встановлено, що рішенням Заводського районного суду м.Запоріжжя від 09.08.2017 у справі №332/1815/17, яке набрало законної сили 26.10.2017, заяву ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про встановлення факту, що має юридичне значення - задоволено. Встановлено факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - перебував в трудових відносинах з 29.03.1976 р. по 18.08.1976 р. в діючому будівельному потязі № 8 тресту «Південьелеваторбуд»; з 26.05.1987 р. по 04.07.1990 р. в Вільнянській спецбазі МТС «Облагропрома» з вересня по жовтень 2007 р., з жовтня по листопад 2010 р. та з лютого по травень 2011 р. в ТОВ фірма «Альма ЛТД»; з 03.10.2011 р. по 05.01.2012 р. в ТОВ «Недержавна служба безпеки «Меркурій-С».
Відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону №1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.
Відповідно до п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Таким чином, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону № 1058-IV, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового соціального державного страхування.
При цьому, встановлення факту наявності страхового (трудового) стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України як при прийнятті рішення про призначення пенсії, так і при вирішенні питання про встановлення трудового стажу роботи у певний період трудової діяльності.
Згідно з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 04 вересня 2019 року у справі № 198/623/18 (провадження № 14-369цс19), та відповідає практиці Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (постанови: від 10 березня 2020 року у справі № 556/132/18 (провадження № 61-44101св18), від 13 листопада 2019 року у справі № 559/2652/16-ц (провадження № 61-28244св18), від 11 вересня 2019 року у справі № 401/2020/17-ц (провадження № 61-3570св19), від 24 жовтня 2019 року у справі № 523/30/17 (провадження № 61-12771св18) та від 10 червня 2020 року у справі № 347/576/18 (провадження № 61-45995св18), в судовому порядку не може бути встановлений факт наявності трудового стажу, оскільки встановлення такого факту здійснюється органами Пенсійного фонду України в позасудовому порядку. В свою чергу, відмова цього органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.
Відтак, рішення від 09.08.2017 у справі №332/1815/17 не може бути підставою для зарахування періодів роботи позивача до його страхового стажу, оскільки підтвердження трудового стажу здійснюється в позасудовому порядку, встановленому чинним законодавством України.
За наведеного, відмова відповідача у врахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи, вказаних у рішенні Заводського районного суду м.Запоріжжя від 09.08.2017 у справі №332/1815/17, є правомірною.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є необґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 31.07.2023.
Суддя М.О. Семененко