Рішення від 31.07.2023 по справі 260/4486/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2023 року м. Ужгород№ 260/4486/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі судді Калинич Я.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08410862) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яким просить визнати протиправною бездіяльність що полягала у ненаправленні ОСОБА_1 для проходження медогляду військово- лікарської комісії (BЛK) та зобов'язати військового комісара Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки направити ОСОБА_1 для проходження медичного огляду BЛK.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 , з початку вторгнення Росії виявив добровільне бажання захищати Україну та був призваний Ужгородським РТКЦ та СП Закарпатської області у Збройні Сили. Проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 з 28.02.2022 року. Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_2 від 11 вересня 2022 року №5773 позивач приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії). У червні 2022 року позивач звернувся за медичною допомогою. Згідно з випискою із медичної карти стаціонарного хворого 1329 від 16.06.2022 року позивачу встановлений діагноз. Відповідно до виписки-епікриза із медичної картки стаціонарного хворого від 28.06.2022 року неврологічного відділення КНП «ЗОКЛ ім. А.Новака» встановлено гіпертонічну хворобу серця 3 ст. 3 ст.

При проведенні медичного огляду ВЛК КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради Миколаївської області встановлено гіпертонічну хворобу II стадії 3 ступеня та встановили обмежено-придатним до військової служби.

Позивач вважає, що помилково зроблений висновок, що хвороби не пов'язані з проходженням військової служби, адже саме під час захисту Батьківщини він отримав зазначені захворювання.

Постановою 18 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, оформлену протоколом №1652 від 03.09.2022 року вирішено постанову огляду BЛK КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради в довідці BЛK №38 від 08.08.2022 року по причинному зв'язку захворювань відмінити, зокрема постановлено:

«Захворювання старшини ОСОБА_2 1978 р.н.: «Гіпертонічна хвороба II стадії. СН 0. ТІА в ВББ (15.06.2022 p.). Дегенеративно-дистрофічні зміни шийного відділу хребта з протрузією СЗ-С4, екструзією С5-С6, абсолютний стеноз спиномозкового каналу 3 лівобічною цервікобрахіалгією, шийна комперсіно-ішемічна мієлопатія з порушенням функції тазових органів по типу імперативних покликів», що підтверджуються медичними та військо-обліковими документами, захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

«Двобічний гонартроз І-ІІ ступеню, больовий синдром, дегенеративні зміни медіальних менісків обох колінних суглобів. Ангіопатія сітківки OU. Правобічний туботит. Хронічне обструктивне захворювання легень, група В в стадії ремісії, бульозна емфізема (спонтанний пневмоторакс 2021 року). ЛН ІІСТ.» Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби.

Позивач не погоджується з постановою в частині «Захворювання старшини ОСОБА_2 1978 р.н.: «Гіпертонічна хвороба II стадії. СН 0. ТІА в ВББ (15.06.2022 p.). Дегенеративно-дистрофічні зміни шийного відділу хребта з протрузією СЗ-С4, екструзією С5-С6, абсолютний стеноз спиномозкового каналу 3 лівобічною цервікобрахіалгією, шийна комперсіно-ішемічна мієлопатія з порушенням функції тазових органів по типу імперативних покликів», що підтверджуються медичними та військо-обліковими документами, захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

Позивач зазначає, що вказане захворювання отримане під час здійснення захисту Батьківщини, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_2 №5773 від 11 вересня 2022 року.

Позивач звернувся із заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 для отримання направлення на проходження BЛK на що отримав відмову.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що обов'язок підготовки медичних документів, необхідних для проходження військовослужбовцем медичного огляду військово-лікарською комісією, а також надання доповіді командирові бригади про його результати, покладається на начальника медичної служби бригади. Військовослужбовці, які захворіли в період відпустки або відрядження, на стаціонарне лікування направляються начальниками відповідних органів управління Служби правопорядку в гарнізонах або керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Стверджував, що позивач, будучи дійсним військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , до рапорту не надав підтверджуючих документів про наявність відпускного квитка, який би свідчив, що хвороба сталася у період його відпустки. Заперечуючи порушення прав позивача у спірних правовідносин, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

На підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію», за наказом Закарпатського ОТЦК та СП ОСОБА_1 призваний під час проведення загальної мобілізації та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 з 28.02.2022 року.

У червні 2022 року він перебував на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні КНП «ЗОКЛ ім. А.Новака» ЗОР, 29.06.2022 року був виписаний з відділення по закінченню лікування (а.с.15-16).

Відповідно до довідки комунального некомерційного підприємства «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради Миколаївської області №38 від 08.08.2022 року, старшина ОСОБА_1 , проведено медичний огляд ВЛК КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради Миколаївської області « 08» серпня 2022 року та встановлено діагноз та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): ТІА (15.06.2022р.). Гіпертонічна хвороба ІІ стадії, 3 ступеня, ризик 3, СН 0. Дегенеративно-дистрофічні зміни шийного відділу хребта з протрузією С3-С4, екструзією С5-С6, абсолютний стеноз спинномозкового каналу з лівобічною цервікобрахіалгією, шийна компресійно-ішемічна мієлопатія з порушенням функції тазових органів по типу імперативних покликів. Двобічний гонартроз І-ІІ ступеню, больовий синдром, дегенеративні зміни медіальних меніснків обох колінних суглобів. Ангіопатія сітківки OU. Правобічний тубоотит. Хронічне обструктивне захворювання легень, стан після спонтанного пневмотораксу, ЛН ІІ ст. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статті 39Б, 41В, 23Б, 46Б, 61В графи ІІ Розладу хвороб обмежено придатний до військової служби (а.с.17).

Згідно з Витягу з протоколу засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1652 від 03.09.2022 року постанову ВЛК КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради Миколаївської області в довідці ВЛК №38 від 08.08.2022 року по причинному зв'язку захворювань відмінено (а.с.11).

У лютому 2023 року позивач звернувся до начальника Ужгородського районного ТЦКСП із заявою від 21.02.2023 року, у якому просив направити його для проходження військово-лікарської комісії для підтвердження стану здоров'я та скасування рішення ВЛК №1652 від 03.09.2022 року (а.с.19).

Згідно з резолюцією начальника Ужгородського районного ТЦКСП від 01.03.2023 року, останній запропонував звернутися позивачу до суду (а.с.19).

Не погодившись з цією відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до частин 1, 3, 6, 13 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Згідно з частиною 5 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.3 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза це зокрема: медичний огляд військовослужбовців та членів їхніх сімей; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Основними завданнями військово-лікарської експертизи є зокрема: добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 глави 2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Згідно з підпунктом 2.6.1 пункту 2.6 глави 2 розділу І Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.

Підпунктами 2.10.1 - 2.10.5 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення №402 ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у військових комісаріатах Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва створюються відповідно Кримська республіканська, обласні та Київська міська ВЛК в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

Головою ВЛК районного (міського) військового комісаріату призначається лікар, найбільш підготовлений та досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом районного військового комісара після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні, головою ВЛК обласного військового комісаріату, Автономної Республіки Крим, Київського міського військового комісаріату.

Роз'яснення ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК військового комісаріату.

ВЛК військового комісаріату має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

На ВЛК районного (міського) військового комісаріату покладається огляд контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу I цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК військового комісаріату покладається огляд інших контингентів.

У порядку контролю на ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу I цього Положення.

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК зокрема з метою визначення придатності військовослужбовців до військової служби.

Пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно з пунктами 1.4, 1.5 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Так, відповідно до пункту 10 таблиці медичний огляд військовозобов'язаних, які призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, здійснюють ВЛК військових комісаріатів, гарнізонні (госпітальні) ВЛК, згідно з графами ІI, ІІІ Розкладу хвороб та Таблицями «Б», «В», «Г» додаткових вимог до стану здоров'я.

У воєнний час військовослужбовці, військовозобов'язані, працівники Збройних Сил України, крім ВЛК, зазначених у пункті 1.4 розділу II Положення, проходять медичний огляд також у ВЛК евакуаційних пунктів, госпітальних баз.

Главою 6 розділу II Положення №402 унормований медичний огляд військовослужбовців:

6.1. Направлення на медичний огляд проводиться:

а) військовослужбовців строкової служби: командирами військових частин, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комісарами, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, а осіб, які перебувають на обстеженні та лікуванні у цивільному лікувально-профілактичному закладі психіатричного профілю, крім того, - головними лікарями цих закладів;

б) військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.

6.4. У разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти «а», «б» статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.

6.5. Для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або звільненні від виконання службових обов'язків (у тому числі і повторно) військовослужбовець може направлятися на медичний огляд начальником відділення або профільним головним (провідним) фахівцем військового лікувального закладу, у якому він знаходиться на стаціонарному або амбулаторному лікуванні, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом відповідної посадової особи.

6.6. Військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом. Військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЛК за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки.

6.10. Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).

Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

6.15. Відпустка за станом здоров'я надається військовослужбовцю командиром військової частини (закладу), де він проходить службу, на підставі постанови ВЛК.

При вибутті військовослужбовця у відпустку за станом здоров'я довідка ВЛК з постановою ВЛК видається йому на руки.

Після закінчення відпустки за станом здоров'я військовослужбовці (крім курсантів ВВНЗ) за рішенням військових комісарів, начальників гарнізонів або органів управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України можуть пройти повторний медичний огляд за місцем проведення відпустки для визначення придатності їх до військової служби.

6.17. Медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби військовослужбовців, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво, захворювання) під час захисту держави, у ММО, у країнах, де ведуться бойові дії, здійснюється ВЛК тільки після закінчення лікування у військовому (цивільному) лікувальному закладі.

6.35. У воєнний час лікування військовослужбовців має бути закінчене у військовому лікувальному закладі (солдатів, матросів, сержантів і старшин - у батальйонах (командах) видужуючих). У виняткових випадках військовослужбовцям може бути надана відпустка за станом здоров'я на 30 календарних днів. За постановою ВЛК відпустка за станом здоров'я може бути продовжена на такий самий строк, а за відповідних медичних показань - повторно продовжена ще на 30 календарних днів. Постанова ВЛК про продовження відпустки за станом здоров'я записується в книгу протоколів засідань ВЛК та в довідку ВЛК, на підставі якої була надана перша відпустка за станом здоров'я, і підписується головою, членами комісії (не менше двох), секретарем комісії та скріплюється гербовою печаткою.

Якщо після продовження відпустки за станом здоров'я військовослужбовець не може приступити до виконання службових обов'язків, то він оглядається ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби.

Відповідно до Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 2 до Положення №402), стаття 2 передбачає, зокрема те, що після завершення курсу стаціонарного лікування або в разі відмови військовослужбовця від лікування за направленням начальника військового лікувального закладу проводиться медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (надалі Положення №154).

Згідно з пунктом 1 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пункту 3 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Пунктом 8 Положення №154 передбачено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

- здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;

- розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» №548-XIV від 24.03.1999 року затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України.

Цей Статут визначає загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах.

Пунктом 14 Статуту передбачено, що із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника.

Згідно з пунктом 31 Статуту начальники, яким військовослужбовці підпорядковані за службою, у тому числі і тимчасово, є прямими начальниками для цих військовослужбовців. Найближчий до підлеглого прямий начальник є безпосереднім начальником.

Відповідно до пунктів 254, 260, 261, 262 Статуту військовослужбовці зобов'язані негайно повідомити про захворювання безпосередньому начальникові, який зобов'язаний направити хворого до медичного пункту частини.

На стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини, а для подання невідкладної допомоги за відсутності лікаря - черговим фельдшером (санітарним інструктором) медичного пункту з одночасним доповіданням про це начальникові медичної служби і черговому військової частини. До лікувальних закладів хворі доставляються у супроводі фельдшера (санітарного інструктора).

Про прибуття військовослужбовців, яких направлено до військового закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування, начальник військового закладу охорони здоров'я зобов'язаний у той самий день повідомити командира військової частини, з якої вони прибули, а про військовослужбовців, які прибули з інфекційними захворюваннями, - також найближчий санітарно-епідеміологічний заклад охорони здоров'я. Військовослужбовці, які захворіли в період відпустки або відрядження, на стаціонарне лікування направляються начальниками відповідних органів управління Служби правопорядку в гарнізонах або керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Начальник військового закладу охорони здоров'я зобов'язаний за п'ять днів до виписки військовослужбовців повідомити про це командира військової частини, з якої вони прибули. У день виписки із військового закладу охорони здоров'я військовослужбовцям видаються відповідні документи і вони самостійно (якщо не прибув супроводжуючий із військової частини) направляються до військової частини, з якої прибули. Після повернення до військової частини і доповіді безпосередньому командирові (начальникові) військовослужбовці направляються до медичного пункту військової частини, де здають медичні документи; інші документи здаються сержантові із матеріального забезпечення (старшині) роти.

Суд встановив, що ОСОБА_1 з лютого 2022 року проходить військову службу по мобілізації у військовій частині НОМЕР_2 . У червні 2022 року він перебував на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні КНП «ЗОКЛ ім. А.Новака» ЗОР, 29.06.2022 року був виписаний з відділення по закінченню лікування (а.с.15-16).

Відповідно до довідки комунального некомерційного підприємства «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради Миколаївської області №38 від 08.08.2022 року, старшина ОСОБА_1 , проведено медичний огляд ВЛК КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради Миколаївської області « 08» серпня 2022 року та встановлено діагноз та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): ТІА (15.06.2022р.). Гіпертонічна хвороба ІІ стадії, 3 ступеня, ризик 3, СН 0. Дегенеративно-дистрофічні зміни шийного відділу хребта з протрузією С3-С4, екструзією С5-С6, абсолютний стеноз спинномозкового каналу з лівобічною цервікобрахіалгією, шийна компресійно-ішемічна мієлопатія з порушенням функції тазових органів по типу імперативних покликів. Двобічний гонартроз І-ІІ ступеню, больовий синдром, дегенеративні зміни медіальних меніснків обох колінних суглобів. Ангіопатія сітківки OU. Правобічний тубоотит. Хронічне обструктивне захворювання легень, стан після спонтанного пневмотораксу, ЛН ІІ ст. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статті 39Б, 41В, 23Б, 46Б, 61В графи ІІ Розладу хвороб обмежено придатний до військової служби (а.с.17).

Згідно з Витягу з протоколу засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1652 від 03.09.2022 року захворювання старшини ОСОБА_1 :

- «Гіпертонічна хвороба ІІ стадії. СН 0. ТІА в ВББ (15.06.2022р.). Дегенеративно-дистрофічні зміни шийного відділу хребта з протрузією С3-С4, екструзією С5-С6, абсолютний стеноз спинномозкового каналу з лівобічною цервікобрахіалгією, шийна компресійно-ішемічна мієлопатія з порушенням функції тазових органів по типу імперативних покликів», що підтверджуються медичними та військово-обліковими документами, - захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

- «Двобічний гонартроз І-ІІ ступеню, больовий синдром, дегенеративні зміни медіальних меніснків обох колінних суглобів. Ангіопатія сітківки OU. Правобічний туботит. Хронічне обструктивне захворювання легень, група «В» в стадії ремісії, бульозна емфізема (спонтанний пневмоторакс 2021р.), ЛН ІІ ст.» - захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.

Постанову ВЛК КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради Миколаївської області в довідці ВЛК №38 від 08.08.2022 року по причинному зв'язку захворювань відмінено (а.с.11).

Отже, по суті, позивач не погоджується з висновками ВЛК по зазначенню ними причинного зв'язку захворювань.

З даного приводу суд зазначає, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку даної комісії щодо придатності до військової служби, або причинний зв'язок поранення, позивач мав право звернутись до ВЛК регіону щодо перегляду рішення ВЛК військової частини, яка наділена таким правом.

Зокрема, абз.4 п.2.4.5 розд.І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.

Позивач своїм правом на звернення до ЦВЛК щодо перегляду рішення ВЛК регіону від 03.09.2022 року не скористався.

Остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби, та про причинний зв'язок поранення, може бути прийнято ЦВЛК.

Як вже зазначалось вище, пунктом 6.1 глави 6 розділу II Положення №402 передбачено, що направлення на медичний огляд проводиться:

а) військовослужбовців строкової служби: командирами військових частин, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комісарами, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, а осіб, які перебувають на обстеженні та лікуванні у цивільному лікувально-профілактичному закладі психіатричного профілю, крім того, - головними лікарями цих закладів;

б) військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.

З огляду на вищевказані положення, направлення ОСОБА_1 на медичний огляд як військовослужбовця, який проходить службу у військовій частині НОМЕР_2 , має проводитись командиром такої військової частини.

Позивач на час звернення до начальника Ужгородського районного ТЦКСП із заявою від 21.02.2023 року про направлення його на медичний огляд ВЛК для підтвердження стану здоров'я та скасування рішення ВЛК №1652 від 03.09.2022 року, не перебував у відпустці за станом здоров'я, яка згідно з пунктом 6.15 глави 6 розділу II Положення №402 надається військовослужбовцю командиром військової частини, де він проходить службу.

Тож ні Ужгородський районний ТЦК та СП, ні ІНФОРМАЦІЯ_2 , до якого звертає свої вимоги позивач, не мають повноважень для направлення позивача на медичний огляд ВЛК територіального центру комплектування для визначення придатності його до військової служби за його заявою від 21.02.2023 року.

Суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Визнання протиправним рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або охоронюваний законом інтерес якої порушені такою діяльністю.

У спірних правовідносинах відповідач діяв правомірно, порушень прав позивача не вчиняв. Тому у задоволенні його позову слід відмовити.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач як військовослужбовець звільнений від сплати судового збору за подання цього позову, пов'язаного з проходженням ним військової служби. Тому для повернення помилково сплаченого судового збору у розмірі 1073,60 грн. позивачу слід звернутися до суду з відповідним клопотанням.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08410862) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич