Рішення від 20.07.2023 по справі 905/540/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

20.07.2023 Справа № 905/540/23

Господарський суд Донецької області у складі

судді Лободи Т.О.

при секретарі судового засідання Білик М.Л.,

розглянувши справу

за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго", м. Краматорськ Донецької області, код 03337119,

до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", м. Краматорськ Донецької області, код 03361075,

про визнання недійсним та скасування рішення,

за участю представників сторін:

позивача - Авчиєва Т.О.,

відповідача - Виноградова В.О.,

ВСТАНОВИВ :

Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", в якій просить суд визнати недійсним та скасувати рішення Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" щодо зміни режиму нарахування об'ємів природного газу по котельні "К.-Хабаровська" (м. Костянтинівка, вул. Калмикова,5-і) за квітень 2021 року. Витрати по сплаті судового збору просить покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач без законних підстав вимагає від позивача документально підтверджену оцінку відповідності ВОГ, при цьому позивач вказує, що засоби обліку газу перебувають в експлуатації тривалий час, від відповідача не надходили претензії щодо їх роботи, такі засоби обліку були прийняті відповідачем перед початком опалювального сезону 2020-2021 років. Позивач вважає, що Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність" з 01.01.2016 не передбачає свідоцтва про державну метрологічну атестацію. За фактичної відсутності визначених абз.2 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ і пошкодження засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) відповідачем неправомірно здійснений висновок про порушення позивачем підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС (немає можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ), що призвело до безпідставного донарахування позивачу об'ємів спожитого природного газу за квітень 2021 .

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 15.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 905/540/23, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 20.06.2023 о 11:15 год. Вказаною ухвалою суду зобов'язано Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (код 03361075) в строк до 30.05.2023 надати суду належним чином завірені копії документів щодо зміни режиму нарахування об'ємів природного газу по котельні позивача "К.-Хабаровська", розташованої за адресою: м. Костянтинівка, вул. Калмикова,5-і, а саме: Рішення комісії з розгляду акту про порушення та Акти-розрахунки необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, на підставі яких були здійснені донарахування об'єму природного газу за квітень 2021 року.

30.05.2023 від відповідача електронною поштою надійшов відзив на позовну заяву, до якого були додані витребувані судом документи.

12.06.2023 від позивача через систему електронний суд надійшла заява про зміну предмету позову, згідно якої прохальна частина позовних вимог була викладена в наступній редакції : "визнати недійсним та скасувати рішення Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", оформлене Протоколом № 14 засідання комісії з розглядання актів порушення від 28.04.2021".

Фактично позивачем було конкретизоване рішення відповідача, яке він просить визнати недійсним та скасувати.

Судом була прийнята до розгляду заява позивача про зміну предмету позову та розгляд справи продовжено з її урахуванням.

12.06.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, до якої були додані додаткові докази.

Судом прийнята відповідь позивача на відзив на позовну заяву та додаткові докази, оскільки відповідь на відзив подана своєчасно, а необхідність подачі таких доказів виникла після надання відповідачем документів, які були витребувані судом. Так, з отриманого рішення відповідача вбачається донарахування обсягів природного газу по двом котельням, у зв'язку з чим позивачем додатково подані докази щодо котельні "12 квартал", по якій не були такі документи надані разом з позовом.

Суд зазначає, що після подачі позивачем заяви про зміну предмету позову та відповіді на відзив на позовну заяву з додатковими доказами підстави позову залишились незмінними.

20.06.2023 від відповідача електронною поштою надійшли заперечення на відповідь на відзив.

Судом був поновлений строк на подачу заперечень на відзив на позовну заяву та такі заперечення прийняті судом до розгляду.

Ухвалою суду від 20.06.2023, яка була занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 18.07.2023 о 14:10 год.

Ухвалою суду від 18.07.2023, яка була занесена до протоколу судового засідання, в розгляді справи оголошено перерву до 20.07.2023 о 15:30 год.

У судових засіданнях по даній справі представник позивача повністю підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, заявлених у позовній заяві та уточнення щодо предмету спору.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що вузол обліку газу може вважатись комерційним лише за умови наявності документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань такого вузла обліку, оскільки відсутність такого підтвердження унеможливлює гарантування коректності обліку споживання природного газу. Ненадання позивачем відповідних документів підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, на переконання АТ "Донецькоблгаз", слід кваліфікувати саме як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ на підставі пп. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС. Відповідач вважає оспорюване рішення правомірним та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Вислухавши представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши матеріали справи, суд, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням докази, які мають значення для вирішення спору, встановив наступне.

Між Обласним комунальним підприємством "Донецьктеплокомуненерго" (споживач, позивач) та Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (Оператор ГРМ, відповідач) укладений Договір розподілу природного газу. Як пояснив представник позивача в судовому засідання Договір розподілу природного газу укладений в Типовій редакції шляхом подачі Обласним комунальним підприємством "Донецьктеплокомуненерго" заяви - приєднання до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим.

Вказаний факт не заперечувався відповідачем.

Договір розподілу природного газу є договором приєднання та відповідно до статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України, ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу", положень розділу V Кодексу ГРС та Типового договору розподілу природного газу (затв. Постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 та за реєстр. в Мінюсті України 06.11.2015за №1384/27829) укладається на невизначений строк шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу (далі - Типовий договір), розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Відповідно до розд. ІI "Предмет договору" Типового договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач - прийняти послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені договором. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом ГРС.

За умовами розд.V "Порядок обліку природного газу, що передається Споживачу" Типового договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС (п.5.1.). Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку, визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим договором. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ; у разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача (п.5.2.). При здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі ГРС. У разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРС при обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу ГРС (п.5.3.). Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРС та з урахуванням вимог цього договору (п.5.4.).

Згідно з розд.VІI "Права та обов'язки Сторін" Типового договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема: проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; дотримуватись вимог цього договору та Кодексу ГРС (підп.7, 9 п.7.1.); Оператор ГРМ має право, зокрема: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 6, 7 п.7.2.); Споживач має право, зокрема: ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов договору; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 5, 7 п.7.3.); Споживач зобов'язується, зокрема: своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у т.ч. встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків, зокрема для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог договору та Кодексу ГРС (підп. 2-5, 7 п.7.4.).

Відповідач надає послуги з розподілу газу, зокрема, на котельнях позивача "К.-Хабаровська", яка розташована за адресою : м. Костянтинівка, вул. Калмикова, 5-і, та "12 квартал", яка розташована за адресою : м. Костянтинівка, вул. Громова, 6-Т.

Костянтинівським УГГ AT "Донецькоблгаз" 21.04.2021 була здійснена перевірка котельні "Калмикова-Хабарівська" за адресою : м. Костянтинівка, вул. Калмикова, 5-і, в ході якої зафіксовано, що на вказаному об'єкті використовується вузол обліку газу - лічильник ЛГ-К-200 G1600 зав. № 13407, який був опломбований, а також коректор - Універсал-02, зав № 10764, який також був опломбований на момент перевірки. Працівниками відповідача зазначено, що в ході перевірки позивачем не надано документального підтвердження визначених технічних та метрологічних характеристик ВОГ конкретної конфігурації з урахуванням конкретних умов його експлуатації та досліджених похибок вимірювань об'єму природного газу за стандартних умов з метою визначення їх відповідності вимогам діючих нормативних документів. Встановлено порушення пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме : пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Зафіксовано, що усунути порушення на дату перевірки неможливо через ненадання споживачем відповідної документації. Зазначено про необхідність усунення порушення до початку опалювального періоду 2021-2022 років. В акті також зазначено про те, що засідання комісії ПАТ "Донецькоблгаз" з розгляду цього акту відбудеться 28.04.2021 о 13:00 год.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення ХХІ від 21.04.2021, в якому зазначено про те, що споживач відмовився від його підписання, акт підписаний двома працівниками ПАТ "Донецькоблгаз".

В ході вказаної перевірки також був складений акт обстеження ВОГ, в якому зазначено що вузол обліку газу складається з : лічильнику газу ЛГК-200 G1600, зав. № 13407, коректору Універсал-02, зав. № 10764, перетворювача Р АИР - 10L, зав. № 30223, перетворювача Т ПВТ-01, зав. № 530. В акті зазначено, що пломбування не порушене. Споживачем надано паспорта та свідоцтва про повірку ЗВТ. Декларація відповідності ВОГ вимогам технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки не надано.

Згідно акту пломбування комерційного вузла обліку газу від 13.10.2015, який підписаний сторонами, на котельні "Хабарівська" встановлені : лічильник ЛГ-К-200 G1600, зав. № 7106, коректор Універсал-02, зав. № 10764, перетворювач Р АИР - 10L DA, зав. № 30223, перетворювач Т ПВТ-01-1, зав. № 530.

Позивачем до матеріалів справи додані копії паспортів на :

- лічильник газу турбінний ЛГ-К-Ех G1600 ЛГ-К-200-1/30-0,63-1, заводський номер 13407, з датами останніх повірок 16.10.2019, 30.06.2021 - придатний;

- обчислювач об'єму газу Універсал-02, заводський номер 10764, з датою останньої повірки 16.09.2020 - придатний;

- перетворювач вимірювальний температури ПВТ-01, заводський номер 530, з датами останніх повірок 27.05.2019, 28.07.2021 - придатний;

- перетворювач тиску вимірювальний АИР - 10L, заводський номер 30223, з датами останніх повірок 23.09.2020, 08.09.2021.

До матеріалів справи також додані копії :

- протоколу № 2 від 16.06.2021 повірки лічильника газу G1600 ЛГ-К-200-1/30, заводський номер 13407;

- протоколу № 30 від 16.09.2020 повірки обчислювача об'єму газу Універсал-02, заводський № 10764, з висновками про відповідність обчислювача вимогам методики повірки на заданий тип обчислювача та допуск до застосування як робочого засобу вимірювання;

- протоколу повірки від 28.07.2021 перетворювача температури вимірювального ПВТ-01-1, заводський номер 530, з висновком про відповідність вимогам МП та допуск до застосування як робочого засобу вимірювання;

- протоколу повірки від 08.09.2021 перетворювача тиску АИР- 10L-АМ400, заводський номер 30223, з висновком про придатність для подальшої експлуатації.

В матеріалах справи також наявні копії :

- свідоцтва, виданого 30.06.2021 Державним підприємством "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 156 П-11/21, чинне до 30.06.2023, згідно якого проведена повірка лічильника газу турбінного ЛГ-К-200-1/30 G1600, зав. № 13407, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ФБ.2.784.008 Д2;

- свідоцтва, виданого від 16.09.2020 ДП "Донецькстандартметрологія", про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 05/1/М/64, чинне до 16.09.2022, згідно якого проведена повірка обчислювача об'єму газу Універсал-02, зав. № 10764, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам розділу ЕД, тиск та температура +0,05%, об'єм газу +0,2%;

- свідоцтва, виданого 28.07.2021 Державним підприємством "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 246П-11/21, чинне до 28.07.2023, згідно якого проведена повірка перетворювача температури ПВТ-01-1, зав. № 530, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ 2838-94 та експлуатаційній документації ГРЕМ.030000.001 ПС в діапазоні вимірювання температури мінус 50….50 градусів по Цельсію;

- свідоцтва, виданого 08.09.2021 Державним підприємством "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 432П-11/21, чинне до 08.09.2022, згідно якого проведена повірка перетворювача абсолютного тиску АИР- 10L-АМ400, зав. № 30223, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам МПУ 005/04-215 "Метрологія.Перетворювачі тиску вимірювальні з електичними вихідними сигналами.Методика повірки" в діапазоні вимірювання 0…400 кПа.

Крім того, Костянтинівським УГГ AT "Донецькоблгаз" 21.04.2021 була здійснена перевірка котельні "12 квартал" за адресою : м. Костянтинівка, вул. Громова, 6-Т, в ході якої зафіксовано, що на вказаному об'єкті використовується вузол обліку газу - лічильник ЛГ-К-200 G1000 зав. № 4829, який був опломбований, а також коректор - Універсал-02, зав № 5172, який також був опломбований на момент перевірки. Працівниками відповідача зазначено, що в ході перевірки позивачем не надано документального підтвердження визначених технічних та метрологічних характеристик ВОГ конкретної конфігурації з урахуванням конкретних умов його експлуатації та досліджених похибок вимірювань об'єму природного газу за стандартних умов з метою визначення їх відповідності вимогам діючих нормативних документів. Встановлено порушення пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме : пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Зафіксовано, що усунути порушення на дату перевірки неможливо через ненадання споживачем відповідної документації. Зазначено про необхідність усунення порушення до початку опалювального періоду 2021-2022 років. В акті також зазначено про те, що засідання комісії ПАТ "Донецькоблгаз" з розгляду цього акту відбудеться 28.04.2021 о 13:00 год.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення ХХІ від 21.04.2021, в якому зазначено про те, що споживач відмовився від його підписання, акт підписаний двома працівниками ПАТ "Донецькоблгаз".

Позивачем до матеріалів справи додані копії паспортів на :

- лічильник газу турбінний ЛГ-К-Ех, G1000 ЛГ-К-200-1/20-0,63-1, заводський номер 4829, з датою останньої повірки 30.07.2020 - придатний;

- обчислювач об'єму газу Універсал-02, заводський номер 5172, з датою останньої повірки 16.09.2020 - придатний;

- перетворювач вимірювальний температури ПВТ-01, заводський номер 5488, з датами останніх повірок 27.05.2019, 28.07.2021 - придатний;

- перетворювач тиску Метран-55-ДА, заводський номер 332279, з датами останніх повірок 28.09.2020, 08.09.2021.

До матеріалів справи також додані копії :

- протоколу № 15 від 30.07.2021 повірки лічильника газу G1000 ЛГК-200-1/20, заводський номер 4829;

- протоколу № 22 від 16.09.2020 повірки обчислювача об'єму газу Універсал-02, заводський № 5172, з висновками про відповідність обчислювача вимогам методики повірки на заданий тип обчислювача та допуск до застосування як робочого засобу вимірювання;

- протоколу повірки від 28.07.2021 перетворювача температури вимірювального ПВТ-01-1, заводський номер 5488, з висновком про відповідність вимогам МП та допуск до застосування як робочого засобу вимірювання;

- протоколу повірки від 08.09.2021 перетворювача тиску Метран-55-ДА 505, заводський номер 332279, з висновком про придатність для подальшої експлуатації.

В матеріалах справи також наявні копії :

- свідоцтва, виданого від 16.09.2020 ДП "Донецькстандартметрологія", про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 05/1/М/57, чинне до 16.09.2022, згідно якого проведена повірка обчислювача об'єму газу Універсал-02, зав. № 5172, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам розділу ЕД, тиск та температура +0,05%, об'єм газу +0,2%;

- свідоцтва, виданого 28.07.2021 Державним підприємством "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 262П-11/21, чинне до 28.07.2023, згідно якого проведена повірка перетворювача температури ПВТ-01-1-1-120-6, зав. № 5488, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ 2838-94 та експлуатаційній документації ГРЕМ.030000.001 ПС в діапазоні вимірювання температури мінус 50….50 градусів по Цельсію;

- свідоцтва, виданого 08.09.2021 Державним підприємством "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 450П-11/21, чинне до 08.09.2022, згідно якого проведена повірка перетворювача абсолютного тиску Метран-55-ДА 505, зав. № 332279, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам МПУ 005/04-215 "Метрологія.Перетворювачі тиску вимірювальні з електичними вихідними сигналами.Методика повірки" в діапазоні вимірювання 0…400 кПа.

У судовому засіданні представник позивача підтвердив, що його представники були присутні при проведенні зазначених перевірок, вказав, що їх не було повідомлено про дату засідання відповідної комісії відповідача та на такому засіданні їх представник не був присутній.

28.04.2021 на засіданні комісії з розглядання актів про порушення прийнято рішення за наслідками розгляду актів про порушення ХХІ від 21.04.2021 кот 12 квартал та кот Хабарівська, яке оформлено протоколом № 14. Згідно прийнятого рішення вирішено провести нарахування, здійснити розрахунок об'єму споживання за природний газ згідно Кодексу ГРС за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого з початку звітного періоду до моменту усунення порушення.

01.05.2021 відповідачем складені акти перерахунку обсягів природного газу за квітень 2021, які були направлені відповідачем на адресу позивача, що підтверджується описом вкладення у цінний лист, списком згрупованих відправлень за 05.05.2021.

05.05.2021 позивачем з супровідним листом вих. 817/07 направлені на адресу Костянтинівського УГГ ПАТ "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" роздруковані звіти з обчислювачів об'єму природного газу про добові та погодинні дані споживання природного газу , протоколи про втручання в роботу комерційного ВОГ та протоколи про аварійних/діагностичних повідомлень, в тому числі і по котельні "К-Хабарівська", вул. Калинова, 5-і, і по котельні "12 квартал", вул. Громова, 6-Т.

До матеріалів справи надані роздруківки з даними обчислювача об'єму газу Універсал-02, зав. № 10764, на котельні "К-Хабарівська" за квітень 2021, а саме : звіт за контрактний місяць за період вибірки 01.04.2021 07:00 - 01.05.2021 07:00, згідно якого об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 53108 куб.м; звіт аварійних обсягів за період вибірки 01.04.2021 07:00 - 01.05.2021 07:00, згідно якого час аварій перетворювача складає 00 час 00 мін 00 сек; протокол ситуацій без наявності записів; протокол конфігурацій обчислювача.

До матеріалів справи також надані роздруківки з даними обчислювача об'єму газу Універсал-02, зав. № 5172, на котельні "12 квартал" за квітень 2021, а саме : звіт за контрактний місяць за період вибірки 01.04.2021 07:00 - 01.05.2021 07:00, згідно якого об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 49121 куб.м; протокол втручання в роботу обчислювача з наявністю однієї ситуації у зв'язку зі зміною трьох показників природного газу; протокол конфігурацій обчислювача.

06.05.2021 відповідачем на адресу позивача направлені акт приймання-передачі послуги розподілу природного газу по ОКП ДТКЕ ВО "Костянтинівкатепломережа" за квітень 2021.

Позивачем 11.05.2021 листом вих. 1738/12 акт приймання-передачі послуги розподілу природного газу за квітень 2021, отриманий від відповідача, повернутий без підпису, а також направлений з підписом позивача акт приймання-передачі послуги розподілу природного газу за квітень 2021 з даними, які визначені позивачем.

З урахуванням досліджених судом доказів та пояснень, наданих сторонами, судом встановлено, що донарахування згідно спірного рішення здійснені відповідачем у зв'язку з ненаданням позивачем документів підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань на перевірені ВОГ, що, на думку відповідача, свідчить про неможливість підтвердження коректності роботи ВОГ позивача та слід кваліфікувати як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ на підставі п.п. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, а саме як інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результат, вимірювання

Відповідачем також було уточнено, що для ВОГ, введених в експлуатацію з 04.09.2016, характеристики похибок або невизначеність вимірювань повинні підтверджуватись декларацією про відповідність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. У свою чергу, для ВОГ, введених в експлуатацію до 04.09.2016, за позитивних результатів атестації (якщо відносні похибки вимірювань об'єму газу за стандартних умов не виходять за межі допустимих нормованих значень у всіх робочих діапазонах змін параметрів, які впливають на результати вимірювань) територіальним органом Держспоживстандарту оформлювалось: свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ встановленої форми (до січня 2008 року); свідоцтво про атестацію методики виконання вимірювання, форма якого наведена в методиці атестації (до листопада 2015 року); свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ, форма якого наведена у ДСТУ 3215 (до вересня 2016 року).

Позивач же вважає, що ним надані всі документи, які підтверджують, що вузли обліку газу, які працюють на перевірених котельнях, є комерційними, а відповідач вимагає надання документів, які не передбачені чинним законодавством, при цьому, відповідачем не доведено порушення відповідачем п.п. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, оскільки не встановлено жодної ознаки того, що перевірені вузли обліку газу працюють некоректно чи пошкоджені тощо, відповідачем не була призначена перевірка вузла обліку газу відповідною установою.

З урахуванням викладеного вирішенню підлягає питання про те, чи є відсутність документального підтвердження відомих характеристик похибки або невизначеності вимірювань ВОГ при наявності паспорту та чинних результатів повірок як станом на час введення ВОГ в експлуатацію, так і на час проведення перевірки ознакою позаштатного режиму роботи відповідного ВОГ.

У спірному рішенні донарахування здійснені по одному лічильнику, який введений в експлуатацію після 08.07.2016 (дати виготовлення згідно паспорту), інші складові цього ВОГ введені в експлуатацію до 01.01.2016, а по іншій котельні - всі складові ВОГ введені в експлуатацію до 01.01.2016.

Суд зазначає, що сторонами не оспорювалось та не спростовувалось, що вузли обліку газу, встановлені на перевірених котельнях, були введені в експлуатацію відповідно до норм чинного законодавства на дату їх введення.

Як вже зазначено судом, правовідносини сторін у цій справі виникли з Договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим, та регулюються положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС (тут і надалі в редакції станом на дату прийняття оскаржуваного рішення) на момент виникнення спірних правовідносин) порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.

За приписом абз. 1 п. 4 гл. 3 розд. IX Кодексу ГРС споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об'єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень.

Згідно з п. 4 гл. 1 розд. Х Кодексу ГРС передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу.

Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

За змістом підп. 2 п. 4 гл. 4 розд. Х Кодексу ГРС на дату первинного обстеження вузла обліку на місці його монтажу власником вузла обліку надається така документація для комерційного ВОГ на базі лічильника газу в комплекті з коректором або обчислювачем об'єму газу: робочий проект на вузол обліку, погоджений з Оператором ГРМ; технічні умови щодо приєднання або реконструкції вузла обліку; акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; оригінали паспортів на ЗВТ, передбачені проектом (лічильник газу, обчислювач або коректор об'єму газу, перетворювач тиску та температури, густиномір, потоковипрямляч тощо); оригінали свідоцтв про повірку ЗВТ, передбачених проектом (лічильника газу, обчислювача або коректора об'єму газу, перетворювача тиску та температури, густиноміра тощо); паспорт (етикетки на прямі ділянки для турбінних та ультразвукових лічильників); оригінал паспорта на фільтр газу (за його наявності).

Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять, зокрема, перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, а також контрольний огляд вузла обліку. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Відповідно до п. 3 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених пунктом 2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред'являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені главою 4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов'язаний їх відновити.

Відповідно до абз. 2-8 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Відповідно до підп. 2 п. 1 гл. 9 розд.Х Кодексу ГРС Оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання.

За змістом абз.1 п.3 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС до проведення перевірок комерційного ВОГ можуть залучатися уповноважені представники національної метрологічної служби (за їх згодою).

Згідно з абз.1, 2 п.6 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем. Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Відповідно до пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

У разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Відповідно до п.п.8, 9, 11 гл.5 розд.ХІ Кодексу ГРС акт про порушення не пізніше двомісячного строку з дня його складання має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення. До складу комісії має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийняте рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

В актах про порушення ХХІ від 21.04.2021 зафіксовано, що як лічильники газу, так і коректори були опломбовані, надані діючі результати повірок. Перевіряючими не встановлено пошкодження пломб; несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та газопроводу; несанкціонованого підключення газових приладів; ознак пошкодження ЗВТ; витоків газу.

Зазначення в акті перевірки, що споживачем не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, внаслідок чого ВОГ не може вважатися комерційним та це порушення класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно - є лише припущеннями відповідача, які не доведені ані перевіркою коректності показників ВОГ, ані їх експертизою, ані змістом звітів про дані обчислювача ВОГ та протоколів конфігурування, поточних значень, про втручання в роботу комерційного ВОГ, аварійних/діагностичних повідомлень за розрахунковий період.

Поданими сторонами доказами не підтверджено пошкодження чи позаштатний режим роботи комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Суд погоджується з аргументами позивача, що обставини і суть порушення, вказані відповідачем, не відповідають підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.

Суд вважає, що позивач надав відповідачу документи, які передбачені главою 4 розділу Х Кодексу ГРС, зокрема, паспорти на складові ВОГ та свідоцтва про повірку ВОГ, а оператор ГРМ (відповідач) безпідставно вимагає від позивача документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації, при цьому не вказує конкретних норм чинного законодавства, які б покладали на споживача обов'язок надання оператору ГРМ певного переліку документів на підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації.

Суд звертає увагу на те, що про "відсутність документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибки або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та вимог п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618" відповідачем зазначено лише в оскаржуваному рішенні, однак, в актах перевірок відсутнє посилання на зазначені норми законодавства.

Одночасно суд зазначає, що для ВОГ, які вже перебувають в експлуатації, передбачено проведення саме повірки (повірка після ремонту, періодична повірка, чергова, позачергова повірка тощо). Відповідні положення передбачені як ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" № 1765-IV (який втратив чинність), так і ст. 17 Закону "Про метрологію та метрологічну діяльність" (який був чинний станом на момент виникнення спірних відносин).

Відповідач не врахував, що відповідні метрологічні характеристики ВОГ були визначені під час проведення відповідних повірок. При цьому у разі, якщо у відповідача були обґрунтовані сумніви щодо відповідних відомостей, він не був позбавлений можливості вирішити це питання шляхом звернення до уповноваженої установи про проведення експертної повірки.

При цьому, відповідно до ст. 22 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", який чинний на момент спірних перевірок, під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, у суб'єктів господарювання проводиться перевірка щодо: стану та дотримання правил застосування засобів вимірювальної техніки; додержання вимог до періодичної повірки засобів вимірювальної техніки; застосування дозволених одиниць вимірювання під час експлуатації засобів вимірювальної техніки.

Метрологічний нагляд за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, здійснюється шляхом проведення перевірок відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

За наявності сумнівів щодо коректної роботи перевірених ВОГ відповідачем не було зазначено про необхідність проведення певних дій щодо позачергової повірки комерційного ВОГ позивача та не ініційовано проведення експертизи ВОГ на відповідність метрологічним характеристикам.

У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що ними дійсно не призначалось експертиза ВОГ позивача на відповідність метрологічним характеристикам, оскільки це є правом, а не його обов'язком.

За висновком суду, визначене відповідачем порушення як "відсутність документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань" не є позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ у розумінні пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем.

У разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Втім, у даній справі таких обставин не встановлено і відповідачем не доведено.

Відсутні будь-які підтвердження того, що комерційні ВОГ позивача на перевірених котельнях не обліковували чи обліковували частково природний газ, який проходив через ці ВОГ, що повністю виключає можливість донарахування позивачу об'ємів природного газу на підставі п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.

За умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Аналогічна позиція викладена Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 02.12.2020 у справі №906/962/18.

Проаналізувавши фактичні обставини справи та наведені в цьому рішенні приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність встановленого в актах ХХІ від 21.04.2021 порушення і, відповідно, про неправомірність нарахування Оператором ГРМ не облікованого обсягу газу по котельням 12 квартал та Хабарівська на підставі рішення, яке оформлено протоколом № 14 від 28.04.2021.

Враховуючи вищевикладене, решту аргументів сторін суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують вищевикладених висновків суду.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування оспорюваного рішення Оператора ГРМ. Визнання недійсним і скасування рішення відповідача тягне одні й ті самі правові наслідки (є тотожними способами захисту права), що виключає необхідність їх одночасного задоволення судом.

Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать в тому числі витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з п. 2 ч.1 ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності до ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору в сумі 2 684,00 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Суд зазначає, що дане рішення буде вручено сторонам шляхом направлення до їх електронних кабінетів в системі "Електронний суд".

На підставі викладеного, керуючись статями 1-5, 10, 11, 12, 20, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", оформлене Протоколом № 14 засідання комісії з розглядання актів про порушення від 28.04.2021.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна, 1, код 03361075, e-mail: office@oblgaz.donetsk.ua) на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (84307, Донецька область, місто Краматорськ, провулок Земляний, 2, код 03337119, e-mail: postmaster@kpdtke.com.ua) витрати по сплаті судового збору в сумі 2 684,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 31.07.2023.

Суддя Т. О. Лобода