Рішення від 28.07.2023 по справі 300/5065/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" липня 2023 р. справа № 300/5065/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Саламандик А.І., звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною відмову щодо перерахунку вислуги років та підготовки пакету документів для подачі в Управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області для призначення пенсії по вислузі років (від 15.07.2022 №К-93/123/12/01-2022); зобов'язати перерахувати вислугу років, зарахувавши пільгову вислугу років в календарну для виходу на пенсію та підготовити пакет документів для подачі в Управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області для призначення пенсії по вислузі років.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем всупереч Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» від 17.07.1992 №393, наказу МВС України від 13.02.2012 №198 протиправно відмовлено у перерахунку вислуги років шляхом зарахування пільгової вислуги років у календарну для виходу на пенсію та підготовки пакету документів для подачі до пенсійного органу для призначення позивачу пенсії за вислугу років. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що вислуга років позивача в календарному обчисленні становить 16 років 04 місяці 14 днів. Вважає, що право на пенсію за вислугою років наступає при умовах визначених ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В цій нормі права законодавець чітко визначив вимогу набуття права на пенсію - саме «календарні роки», без будь-яких посилань на можливість (випадки) врахування вислуги років у пільговому обчисленні. При цьому відповідачем не заперечується факт обов'язкової необхідності пільгових періодів служби позивача при визначенні розміру пенсії. Зазначає, що приписи постанови №393 суперечать приписам статті 12 Закону №2262-ХІІ, а тому застосуванню підлягає саме Закон, оскільки має вищу юридичну силу. Стверджує, що з 01.10.2011 пункт «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ поширює свою дію лише на осіб, які мають календарну вислугу років, яку не передбачено обраховувати у пільговому обчисленні, так як законодавець розмежував такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». Вказаний закон не містить ні у статті 12, ні у статті 17 жодної відсилочної норми до інших актів законодавства (а.с.61).

Позивач правом подання відповіді на відзив не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими учасники справи обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 18.06.1999 по 19.10.2002 проходив службу в Збройних Силах України, з 26.07.2001 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ та з 07.11.2015 по 09.08.2016 проходив службу в Національній поліції України.

Відповідно до Витягу із послужного списку позивач займав такі посади:

- з 18.06.1999 по 19.10.2000 - строкова військова служба, Військова частина НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ,

- з 26.07.2001 по 26.12.2001 - навчання у Чернівецькому училищі професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Чернівецькій області,

- з 26.12.2001 по 16.08.2004 - міліціонер оперативного взводу ОРШШР «Беркут» УМВС України в Чернівецькій області,

- з 16.08.2004 по 22.08.2005 - міліціонер оперативного взводу окремої роти міліції особливого призначення «Беркут» при УМВС України в Чернівецькій області,

- з 22.08.2005 по 16.06.2007 - міліціонер оперативного взводу роти міліції особливого призначення «Беркут» при УМВС України в Чернівецькій області,

- з 16.06.2007 по 04.02.2010 - командир відділення оперативного взводу роти міліції особливого призначення «Беркут» при УМВС України в Чернівецькій області,

- з 04.02.2010 по 20.01.2011 - заступник командира оперативного взводу роти міліції особливого призначення «Беркут» при УМВС України в Чернівецькій області,

- з 20.01.2011 по 01.12.2012 - інспектор черговий чергової частини роти міліції особливого призначення «Беркут» при УМВС України в Чернівецькій області,

- з 01.12.2012 по 27.02.2014 - інспектор черговий чергової частини роти міліції особливого призначення «Беркут» при УМВС України в Чернівецькій області,

- з 12.03.2014 по 24.10.2014 - інспектор черговий чергової частини спеціальної роти міліції при УМВС України в Чернівецькій області,

- з 24.10.2014 по 06.11.2015 - інспектор черговий чергової частини роти міліції громадської безпеки особливого призначення при УМВС України в Чернівецькій області,

- з 07.11.2015 по 09.08.2016 - інспектор черговий роти поліції особливого призначення при Головному управлінні Національної поліції в Чернівецькій області,

- 09.08.2016 - звільнений зі служби в поліції відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.25).

Адвокат позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом від 31.01.2022 №31/02-01-/2022, в якому просив надати наступну інформацію: яка вислуга років у старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 ; якими нормативно-правовими актами керується Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області при підрахунку вислуги років співробітників; чи враховано право старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 на пільгу при підрахунку вислуги років; чи дана пільга відображається в послужному списку (а.с.20).

Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області листом від 17.02.2022 №С-15/123/12-01-2022 повідомило про те, що згідно наказу №117 о/с від 04.08.2016 вислуга ОСОБА_2 на день звільнення, а саме станом на 09.08.2016, становить: календарна - 16 років 04 місяці 14 днів (а.с.22).

Згідно довідки Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 17.02.2022 №563/123/12/01-2012 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Харківської, Донецької та Луганської областей в наступні періоди: з 01.05.2014 по 30.06.2014, з 02.08.2014 по 14.09.2014, з 14.09.2014 по 12.10.2014, з 15.02.2015 по 15.03.2015 (а.с.23).

05.07.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок вислуги років, зарахувавши пільгову вислугу в календарну для виходу на пенсію та підготувати пакет документів для подачі до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для призначення пенсії по вислузі років (а.с.39).

Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області листом від 15.07.2022 №3К-93/12/01-2022 повідомило позивача про те, що згідно наказу №117 о/с від 04.08.2016 вислуга ОСОБА_2 на день звільнення, а саме станом на 09.08.2016, становить: календарна - 16 років 04 місяці 14 днів. Зазначено, що відповідно до статті 12 Закону України Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», станом на 09.08.2016 необхідною умовою для призначення пенсії за вислугою років є наявність 22 календарних років і 6 місяців та більше. Пільговому обрахуванню періоди служби на посадах, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах, не підлягали, оскільки відсутнє набуття права на призначення пенсії за вислугу років. До вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії. В той же час, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімальному визначеному Законом №2262-ХІІ розмірі, а до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчислення Законом не передбачено (а.с.42).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”(надалі також - Закон №2262-XII, в редакції станом на час спірних правовідносин).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Частиною 2 статті 17 Закону №2262-XII передбачено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст.17-1 Закону №2262-XII).

Згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (надалі також - Порядок №393, в редакції станом на час спірних правовідносин) встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема: служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду; служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Згідно із підпунктом «а» пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці за час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

За змістом підпункту «в» пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Відповідно до пункту 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 13.03.2012 №198 «Про затвердження Переліку посад рядового і начальницького складу в підрозділах МОП “Беркут” час проходження служби на яких обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця» (втрата чинності 04.04.2014, діяв в період проходження позивачем служби з 26.12.2001 по 27.02.2014) вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується працівникам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” (із змінами), при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

До переліку посад рядового і начальницького складу підрозділів міліції особливого призначення “Беркут”, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) належить, зокрема, міліціонер.

З аналізу наведених правових норм слідує, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.

Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження відповідної служби в певний, визначений у законодавчому порядку, період часу. Така можливість передбачена Порядком №393.

Подібний висновок про застосування Постанови №393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років поліцейським викладений у постанові Верховного Суду від 27 червня 2018 року в справі №750/9775/16-а, постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року в справі №2805/3923/18-а та у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 14 квітня 2021 року в справі №2480/4241/18.

Закон №2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 28.09.2022 у справі №813/1263/18.

Таким чином, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 18.06.1999 по 19.10.2002 проходив службу в Збройних Силах України, з 26.07.2001 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ (у період з 26.12.2001 по 27.02.2014 у складі оперативного взводу роти міліції особливого призначення «Беркут») та з 07.11.2015 по 09.08.2016 проходив службу в Національній поліції України.

Крім того, у період з 01.05.2014 по 30.06.2014, з 02.08.2014 по 14.09.2014, з 14.09.2014 по 12.10.2014 та з 15.02.2015 по 15.03.2015 позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Харківської, Донецької та Луганської областей.

Вислуга років позивача станом 09.08.2016 (день звільнення) становить у календарному обчисленні 16 років 04 місяці 14 днів. Пільгова вислуга років позивачу відповідачем не нараховувалася.

Із матеріалів справи слідує, що відповідач листом 15.07.2022 №3к-93/123/12/01-2022 відмовив позивачеві у підготовці та направленні до пенсійного органу матеріалів для призначення пенсії за вислугу років, оскільки до календарної вислуги років зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом №2262-ХІІ не передбачено.

Суд вважає такі твердження відповідача помилковими з наведених вище підстав.

Таким чином, період проходження служби позивачем з 26.12.2001 по 27.02.2014 у складі оперативного взводу роти міліції особливого призначення «Беркут» підлягає зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах відповідно до п.3 Порядку №393 з розрахунку один місяць служби за півтора місяця. Період безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції з 01.05.2014 по 30.06.2014, з 02.08.2014 по 14.09.2014, з 14.09.2014 по 12.10.2014 та з 15.02.2015 по 15.03.2015 також підлягає зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах відповідно до п.3 Порядку №393 з розрахунку один місяць служби за три місяці.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок.

З огляду на викладене суд вважає, що покликання відповідача на відсутність підстав для проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсії за вислугу років, є таким, що не ґрунтується на вимогах закону.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ регулюється Порядком подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1, в редакції, станом на час спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом (2262-12), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Пунктом 12 Порядку визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Виходячи із положень вищевказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Суд також зазначає, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 року №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з інших соціальних питань" (надалі також - Інструкція №760).

Вказана інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-XII.

Згідно пункту 1 розділу III Організація роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій Інструкції №760 саме на уповноважені структурні підрозділи (це визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з оформлення та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів), покладено функції з організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства, зокрема, вони приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону №2262-XII, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком №3-1 та у 10-денний строк, з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком №3-1, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.

Як зазначено судом вище, позивач звертався із заявою від 05.07.2022 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, в якій, серед іншого, просив підготувати пакет документів для подачі до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області для призначення пенсії за вислугою років.

Відтак, з урахуванням наявності у позивача права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, саме на відповідача, як уповноваженого органу, в структурі якого позивач проходив службу та з якого його звільнено, покладено обов'язок у відповідний строк з дня одержання заяви від позивача оформити всі необхідні документи і подати до органу Пенсійного фонду про призначення йому пенсії.

Таким чином, суд вважає відмову Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області в оформленні та подачі до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно із п."а" ч.1 ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" протиправною, тому слід зобов'язати відповідача оформити та подати необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до календарної вислуги років та в оформленні і подачі до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40109079) здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, та оформити і подати необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для призначення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.