31 липня 2023 року Справа № 280/3405/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (вул. Матросова, буд. 29, м. Запоріжжя, 69057) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Запорізькій області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, що викладена у листі від 20.04.2023 року № 73П/05/12-2023;
зобов'язати Головне управління Національної поліції у Запорізькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з втратою професійної працездатності у відсотках, яка становить 30 % внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків та встановленням третьої групи інвалідності у відповідності до п.4-5 ч.1 ст.97 ЗУ “Про Національну поліцію”.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що ані Законом України «Про Національну поліцію», ані наказом МВС України від 11.01.2016 № 4, яким затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, не встановлені обмеження щодо реалізації поліцейським права на отримання одноразової грошової допомоги в залежності від підстави звільнення зі служби в органах Національної поліції. Зазначає, що підстава звільнення не може бути визначальним фактором у спірних правовідносинах, оскільки одноразова грошова допомога є соціальним правом поліцейського, що виконує компенсаційну функцію за втрату ним працездатності або ж встановлення йому інвалідності, що була пов'язана з проходженням служби та виконанням службових обов'язків і не може пов'язуватися з причиною звільнення, так як остання лише засвідчує припинення служби у той чи інший спосіб. Вважає відмову відповідача у отриманні одноразової грошової допомоги протиправною та просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 30.05.2023 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін.
Відповідач не погодився із заявленими позовними вимогами та 20.06.2023 подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позивача було звільнено не через хворобу, а у звязку з реалізацією дисциплінарного стягнення, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України. Враховуючи, що інвалідність позивачу була встановлена до звільнення зі служби в поліції, тому право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги відсутнє. Також наголошує, що оскільки позивачу встановлена група інвалідності, то ця обставина виключає призначення і виплату одноразової грошової допомоги по втраті працездатності. Просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку про наступне.
На підставі матеріалів справи судом встановлено такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 06.03.2000 по 06.04.2009 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 25.10.2018 по 30.03.2023 проходив службу в органах поліції.
Наказом ГУНП в Запорізькій області від 30.03.2023 № 143 о/с «По особовому складу» капітана поліції ОСОБА_1 , заступника начальника сектору кримінальної поліції відділу поліції № 4 Запорізького районного управління поліції, звільнено зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) з 30.03.2023.
11.04.2023 позивачем на ім'я начальника ГУНП в Запорізькій області було подано рапорт про виплату ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, з проханням виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з тим, що в 2008 році, при виконанні службових обов'язків, отримав травму, котра призвела до інвалідності ІІІ групи з 30% втратою працездатності. Інвалідність встановлена 29.03.2023.
Листом від 20.04.2023 № 73П/05/12-2023 відповідачем повідомлено про відсутність права на призначення та отримання одноразової грошової допомоги згідно із п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», оскільки позивача було звільнено не через хворобу, а у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення.
В подальшому листом від 14.06.2023 № 1086/12/01-2023 на ім'я начальника ВПЗ ГУНП в Запорізькій області підполковнику поліції ОСОБА_2 повідомлено, що під час підготовки відповіді від 20.04.2023 № 73П/05/12-2023 за заявою ОСОБА_1 виконавцем помилково як на підставу відмови зазначено п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію». Визначення інвалідності ОСОБА_1 - наслідок травми під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з виконанням повноважень та основних завдань міліції. Призначення одноразової грошової допомоги за такою підставою здійснюється відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію». Тож вірною підставою відмови є саме п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Позивач вважаючи протиправною відмову відповідача в призначені та виплаті одноразової грошової допомоги, звернувся в суд даним позовом.
Перевіряючи законність та обґрунтованість відмови відповідача, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: 1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин; 2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції; 3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті; 4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті; 5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності; 6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року № 163/28293 (далі - Порядок № 4), яким визначається механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 передбачено, що днем виникнення права на отримання ОГД є: 1) у разі загибелі (смерті) поліцейського - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; 2) у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії; 3) у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата видачі довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Підпунктом 2 пункту 4 Розділу І Порядку № 4 передбачено призначення ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: під час виконання службових обов'язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов'язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Як передбачено пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 4, ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України Про Національну поліцію, особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону. Передумовою виплати одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.
Положеннями Розділу ІІІ цього Порядку передбачено, що посадові особи органів поліції, закладів освіти у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги (пункт 2).
Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, закладів освіти за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до органів державної влади (далі - останнім місцем проходження служби). У разі коли такий орган (заклад, установу) ліквідовано, заява подається до органу (закладу, установи) за місцем зберігання особової справи (пункт 3).
Відповідно до пункту 5 Розділу ІІІ Порядку № 4 для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); 3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); 4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 6) копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, за формами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; 7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності); 8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Як передбачено пунктом 1 розділу IV Порядку № 4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, бухгалтерські служби готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
У разі надсилання запитів до органів поліції, інших підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту. Висновок про призначення ОГД складається працівником бухгалтерської служби і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, закладу освіти, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Пунктом 2 Розділу IV Порядку № 4 встановлено, що висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: 1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; 2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій. 3) у закладів освіти - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Відповідно до пункту 3 Розділу IV Порядку № 4, у разі затвердження висновку про призначення ОГД керівником органу поліції або закладу освіти, в якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня його затвердження видається наказ про виплату ОГД. У разі відмови у призначенні ОГД чи повернення документів на доопрацювання (документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) заявника письмово інформують про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Відтак колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що одноразова грошова допомога є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка за встановленою процедурою призначається і виплачується особам, які на підставі закону мають право на її отримання.
Суд зазначає, що в контексті спірних правовідносин зазначене положення Закону застосовується виключно за обов'язкової одночасної наявності трьох умов (причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення): 1) інвалідність повинна наступити внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції; 2) інвалідність повинна наступити не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи з поліції; 3) причина звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), отриманим під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції.
Таким чином, відповідно до змісту пункту 3 частини першої статті 97 Закону №580-VІІІ підстава звільнення поліцейського зі служби в поліції (внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції) є обов'язковою умовою призначення одноразової грошової допомоги.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 77 цього Закону поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Визначення Порядком № 4 днем виникнення права на отримання допомоги дати, з якої встановлена інвалідність, не змінює визначених Законом, як актом вищої юридичної сили, обов'язкових умов призначення одноразової грошової допомоги і не може бути безумовною підставою для її виплати без дотримання таких умов.
При цьому, сторонами у справі не заперечується, що позивача звільнено наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 30.03.2023 № 143 о/с саме у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби.
Відтак в межах даного спору судом вбачається існування імпліцитного спору між позивачем та відповідачем, що на момент вирішення справи судом залишається стабільним.
Це випливає з того, що матеріали справи містять рапорт позивача про звільнення його за станом здоров'я, та в основу одного із доводів позовної заяви покладено не згода з підставою звільнення, вказують на те, що позивач вважає своє звільнення у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення протиправним.
З огляду на наведене, суд позбавлений можливості надавати оцінку іншим доводам позивача та відповідача, оскільки позивач має право ініціювати зазначений спір в частині підстав для свого звільнення в майбутньому.
В той же час, станом на дату розгляду даної справи факт звільнення позивача у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення є встановленим, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову та не потребує перевірки інших доводів сторін.
Саме сталість такого факту (що зумовлено відсутністю обставини оскарження наказу про звільнення) дає підстави для висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Натомість, суд акцентує увагу, що у даному спорі підставою для відмови у задоволенні позову є виключно підстава для звільнення позивача: у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення.
У своєму рішенні від 22.04.2020 (справа №3-р(І)/2020) Конституційний Суд України дійшов висновку щодо конституційності пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію". При цьому, Конституційний Суд України виходив з того, що передбачені частиною першою статті 97 Закону різні підстави та умови для призначення й виплати поліцейському або іншій особі одноразової грошової допомоги в разі смерті (загибелі) поліцейського, встановлення його інвалідності або часткової втрати працездатності не можуть розглядатися у розумінні частин 1, 2 статті 24 Конституції України як запровадження дискримінаційних відмінностей у статусі поліцейського, який набуває право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки її розмір обумовлений насамперед ступенем тяжкості негативних для життя і здоров'я поліцейського наслідків.
Окрім цього Конституційний Суд України зазначив, що право на одноразову грошову допомогу у разі втрати працездатності не є конституційно визначеним правом поліцейського. Саме тому Верховна Рада України як єдиний орган законодавчої влади в Україні, формуючи законодавчу основу для забезпечення соціального захисту правоохоронців, у тому числі поліцейських, які виконують важливі для держави функції із забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, а також членів їхніх сімей, має у межах конституційних приписів дискреційні повноваження у частині визначення підстав та умов призначення і виплати зазначеної одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності вказаним категоріям осіб.
Отже, встановлення на законодавчому рівні такої обов'язкової умови для виплати одноразової грошової допомоги, як звільнення з поліції внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, покликане надати гарантовану з боку держави соціальну допомогу саме тим поліцейським, стан здоров'я яких завадив продовжити службу в поліції і які припинили її вимушено.
Враховуючи вищевикладене, незважаючи на те, що ОСОБА_1 з 29.03.2023 встановлено третю групу інвалідності внаслідок травми, так, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, його звільнення зі служби в поліції не відбулося внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції.
Оскільки в даному випадку відсутня така обов'язкова умова призначення спірної грошової допомоги, як звільнення позивача зі служби з поліції по причині, що зумовлена пораненням (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, правові підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відсутні.
Відтак дії відповідача щодо відмови призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу відповідають критеріям обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, вчинені в межах повноважень та за встановленою процедурою, з урахуванням всіх фактичних обставин справи.
Враховуючи викладене суд висновує про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (вул. Матросова, буд. 29, м. Запоріжжя, 69057) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 31.07.2023.
Суддя А.В. Сіпака