Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 липня 2023 року Справа№200/2680/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо відмови у перерахунку пенсії з застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 26.07.2021;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплачених сум, з 26.07.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, яка була йому призначена з 08.07.2017. Маючи пільговий стаж роботи за Списком №1 більше 15 років, позивач 26.07.2021 звернутися до Головного управління Пенсійного Фонду України у Донецькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії із застосуванням Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці. Проте рішенням відповідача від 12.08.2021 позивачу було відмовлено. Дане рішення позивач оскаржив до суду та рішення відповідача було скасовано. Рішенням суду від 17.01.2022 у справі 200/15717/21 було зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії з 26.07.2021 про збільшення страхового та пільгового стажу за Списком № 1 - шахтарі з урахуванням до страхового та пільгового стажу періодів роботи з 01.07.2019 по 31.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидівввугілля» в якості електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті.
Проте позивач вказує, що на виконання рішення суду відповідачем при перерахунку протиправно не враховано право позивача на обчислення розміру пенсії за віком на пільгових умовах, згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Вважає, що дії відповідача в невірному перерахунку пенсії згідно його заяви не ґрунтуються на чинному законодавстві України. Вказує, що має достатній пільговий стаж для призначення пенсії, згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.06.2023 року відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем 07.07.2023 року подано відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що на виконання рішення суду від 17.01.2022 у справі 200/15717/21, Позивачу зараховано спірні періоди роботи до пільгового стажу та з 01.08.2021 пенсія за віком перераховано.
Вказує, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.01.2022 року у справі №200/15717/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління зобов'язано Головне управління повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії з 26.07.2021 про збільшення страхового та пільгового стажу за Списком № 1 - шахтарі з урахуванням до страхового та пільгового стажу періодів роботи з 01.07.2019 по 31.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидівввугілля» в якості електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті.
В вересні 2022 рішення суду Головним управлінням виконано відповідно допокладених судом зобов'язань в межах своєї компетенції в повному обсязі.
Вказує, що у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 17.01.2022 року у справі №200/15717/21 були відсутні зобов'язання, щодо зарахування спірних періодів роботи до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, тому рішення суду було виконано в межах покладених судом зобов'язань. Вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог, в відтак в задоволенні позовнихвимог слід відмовити.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Позивач - ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України, серія: НОМЕР_2 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 08.07.2017 отримує пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з рішення від 17.01.2022 у справі №200/15717/21 Донецького окружного адміністративного суду 26.07.2021 засобами веб-порталу електронних послуг ОСОБА_1 подав заяву про перерахунок його пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням від 12.08.2021 № 914280198743 відповідач відмовив позивачу в перерахунку його пенсії з тих підстав, що згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу за період з 01.07.2019 по 31.03.2021 відсутня сплата страхових внесків.
Позивачем дане рішення оскаржено та резолютивною частиною рішення від 17.01.2022 року у справі №200/15717/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3; ЄДРПОУ: 13486010) розглянути повторно заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) про перерахунок пенсії від 26 липня 2021 про збільшення страхового та пільгового стажу за Списком № 1-шахтарі з урахуванням до страхового та пільгового стажу періодів роботи позивача з 01.07.2019 по 31.03.2021 підприємством ВП шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля», в якості електрослюсаря підземного 4-го розряду з повним робочим днем в шахті.
Рішення суду набуло законної сили 12.09.2022.
17.02.2023 позивача звернувся до відповідача із заяво щодо надання відповіді про проведений перерахунок пенсії на підставі вищезазначеного рішення суду.
У відповіді на заяву позивача відповідач листом від 21.03.2023 №4284-3394/А-02/8-0500/23 повідомив, що Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.01.2022 по справі № 200/15717/21 зобов'язано Головне управління повторно розглянути Вашу заяву про перерахунок пенсії від 26 липня 2021 року про збільшення страхового та пільгового стажу за Списком №1- шахтарі з урахуванням до страхового та пільгового стажу періодів роботи з 01.07.2019 по 31.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта Котляревського» ДП «Селидіввугілля», в якості електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті.
В вересні 2022 рішення суду Головним управлінням виконано відповідно до покладених судом зобов'язань в межах своєї компетенції в повному обсязі.
Пенсію перераховано з 01.08.2021, до пільгового та страхового стажу враховано період роботи з 01.07.2019 по 31.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта Котляревського» ДП «Селидіввугілля», в якості електрослюсаря підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки в рішенні суду не вказано врахувати положення ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Вказує у листі , що страховий стаж обчислений у відповідності до статті 24 Закону №1058 складає 53 роки 01 місяць 205 днів, в тому числі додаткові роки за Списком №1-15 років.
Середньомісячна заробітна плата для розрахунку пенсії обчислена відповідно до статті 40 Закону №1058 за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2017 склала 14612,42 грн. (2,69274 - коефіцієнт заробітної плати х 5426,60 грн. - показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки).
Розмір пенсії з 01.08.2021 склав - 7992,87 грн.
По пенсійній справі позивача проведено всі перерахунки, передбачені чинним законодавством.
Розмір пенсії станом на 01.10.2022 складає 9078,81 грн.
В жовтні 2022 року позивачу було виплачено пенсію за жовтень у розмірі 9078,81 грн та доплату за період з 01.08.2021 по 30.09.2022 у розмірі 8943.20 грн. на картковий рахунок відкритий в ПАТ КБ “Приватбанк”.
Такідії позивач вважає протиправним, у зв'язку з чим за захистом своїх прав був вимушений звернутися до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Визначення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів визначає Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI, прийнятий 2 вересня 2008 року.
Відповідно до статті 1 Закону №345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абзацем 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону №345-VI визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону №345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність).
З огляду на викладене, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать лише працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Фактично відповідач не заперечує проти наявності у позивача необхідного стажу для перерахунку пенсії, що вбачається з листа відповідача від 21.03.2023 №4284-3394/А-02/8-0500/23 в якому вказано, що страховий стаж обчислений у відповідності до статті 24 Закону №1058 складає 53 роки 01 місяць 205 днів, в тому числі додаткові роки за Списком №1 - 15 років.
Суд зазначає, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 11.07.2019 №345/3954/16-а.
Як зазначено вище, рішенням суду від 17.01.2022 у справі №200/15717/21, яке набрало законної сили, встановлено, що загальний пільговий стаж позивача за Списком №1 становить більше 15 років.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Крім того, протоколом відповідача про перерахунок пенсії від 27.02.2023 №914280198743 та листом від 21.03.2023 №4284-3394/А-02/8-0500/23 відповідача також дані обставини підтверджуються.
За викладених обставин, позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відмова викладена у листі від 21.03.2023 №4284-3394/А-02/8-0500/23 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, у відповідності до Закону України „Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці є протиправною, а тому належним захистом порушених прав позивача буде зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області провести відповідний перерахунок призначеної пенсії позивача, згідно Закону України „Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці з 26.07.2021.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про виплату відповідної перерахованої суми пенсії, суд вказує те, що здійснення перерахунку матиме наслідком виплату відповідної суми різниці. Окрім того, виплата позивачу сум перерахунку є обов'язком відповідача, який він має виконувати в силу закону. Слід також зазначити, що право позивача на отримання сум недоплаченого розміру пенсії, яка має бути нарахована відповідачем у результаті здійснення перерахунку на виконання рішення суду, відповідачем ще не порушено. Отже, така вимога позивача є передчасною.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1073,60 грн., що документально підтверджується квитанцією № 0.0.2954356479.2 від 18.04.2023.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - частково задовольнити.
Визнати відмову викладену в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.03.2023 №4284-3394/А-02/8-0500/23 щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до Закону України „Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці протиправною.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області провести відповідний перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 , згідно Закону України „Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням статті 8 Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці" з 26.07.2021.
В інший частині позовних вимог - відмовлено.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області понесені витрати з оплати судового збору в сумі 1073,60 грн.
Повне судове рішення складено 31.07.2023.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Т.В.Загацька