Рішення від 31.07.2023 по справі 160/9330/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2023 року Справа № 160/9330/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Південно-Східного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03.05.2023 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_2 з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною дію Південно-Східного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий П'ятихатським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 23.11.2000р., проживаючого та зареєстрованого по АДРЕСА_1 , нових довідок № 3/314 від 27.03.3023р., № 3/315 від 27.03.2023р., № 3/316 від 27.03.3023р., про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021р., 01.01.2022р., та 01.01.2023р., які не відповідають вимогам, статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та постанові Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, та у відмові останньому у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», із обов'язковим зазначенням розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії, які визначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 на підставі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 01.01.2020р., для проведення з 01.02.2020р., перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов'язати Південно-Східне Міжрегіональне Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий П'ятихатським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 23.11.2000р., проживаючого та зареєстрованого по АДРЕСА_1 нові довідки про розмір грошового забезпечення останнього, станом на 29.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», із обов'язковим зазначенням розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії, які визначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 на підставі прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р., для проведення з 01.02.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., 01.01.2023р, відповідно перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 20.11.1995 він був звільнений з УВП-122 УМВС України в Дніпропетровській області з посади чергового помічника начальника установи в званні капітана внутрішньої служби за вислугою 31 рік 08 місяців 12 днів. З 20.11.1995 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, яка була призначена на умовах Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 10.03.2023 звернувся до Південно-Східного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України з проханням підготувати на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлені довідки про розмір його грошового забезпечення за посадою чергового помічника начальника установи станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р., № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017р., а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії. 27.03.2023 відповідачем виготовлено та листом №3.3-435-23/К-332 надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлені довідки від 27.03.2023 №3/314, №3/315 та №3/316 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023. Однак, згідно з вказаного листа та зазначених довідок відомості про розміри його посадового окладу, окладу за військове звання, надбавок і премій були розраховані відповідачем з розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним званням, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року. Крім того, інформація щодо відсоткового значення середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії за 2023 рік в довідці за №3/316 взагалі не зазначена. Позивач з такими діями відповідача не погоджується, оскільки розміри грошового забезпечення пов'язані до зростаючої величини прожиткового мінімуму, що створює умови до автоматичного збільшення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців. За наведених обставин, позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не надання довідки станом на 01.01.2020, а також щодо надання довідок № 3/314 від 27.03.3023, № 3/315 від 27.03.2023, № 3/316 від 27.03.3023 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021р., 01.01.2022р., та 01.01.2023р., що не відповідають вимогам чинного законодавства, що порушують його право на належний соціальний захист, а тому просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову.

19.05.2023 від позивача на адресу суду засобами поштового зв'язку надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, до якої долучені позовна заява уточнена із зазначенням електронної пошти позивача та квитанція про сплату судового збору.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі №160/9330/23, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

13.06.2023 від відповідача засобами поштового зв'язку надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, просить у їх задоволенні відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. Міжрегіональне управління на заяву позивача надало йому нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 для перерахунку пенсії та листом від 27.03.2023 року №3.3-435-23/К-332 направило їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Позивач оскаржує дії Міжрегіонального управління, так як на свою заяву він не отримав довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, а в інших довідках про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 вважає, що було невірно відображено розмір посадового окладу, окладу за військове звання, надбавок та премії. Проте, відповідно до своєї заяви від 10.03.2023 ОСОБА_1 не просив надати довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020. Дізнавшись з позовної заяви про вимогу позивача до Міжрегіонального управління про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , Міжрегіональне управління листом від 30.05.2023 року №3.3-3468/Кр-23 направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Відповідач вважає, що твердження позивача про те, що розміри посадових окладів, окладів за військовим званням, надбавки за вислугу років визначались з урахуванням розміру прожиткового мінімуму встановленого станом на 01.01.2018, не відповідає дійсності, оскільки для формування довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 для вирахування посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років враховувався прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, відповідно, на тарифний коефіцієнт. Щодо відображення розміру надбавок та премії у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, відповідачем зазначено, що Міжрегіональне управління не рахує зазначені показники, а лише відображає відомості, що надані центральним органом влади. До повноважень Міжрегіонального управління не входить рахувати відсоткове значення середнього розміру зазначених складових грошового забезпечення, які виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, так як такий показник розраховується за підсумками виплати у всьому центральному органі влади, а не за підсумками виплати у окремому територіальному органі яким є Міжрегіональне управління. Міністерство Юстиції України листом від 06.03.2023 №27026/16.3.2/32-22 довело середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, що фактично виплачені за січень 2020 року, за січень 2021 року та за січень 2022 року. І з зазначеного листа та інформації щодо середнього розміру окремих видів грошового забезпечення вбачається, що вони Міністерством юстиції України були розраховані з розмірів фактично виплачених посадових окладів та окладів за спеціальними званнями, які були встановлені виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року. Таким чином, у Міжрегіонального управління відсутні підстави під час відображення у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, наданих Міністерством юстиції України, застосовувати інший розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, ніж той, з якого вони були розраховані та з якого фактично було виплачено грошове забезпечення. Тому, відображені у довідках станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 відсоткові значення середніх показників надбавки за особливості проходження служби та премії з фактично виплачених за січень 2020 року, за січень 2021 року та за січень 2022 року в усьому центральному органі та доведені до відома відповідачу. Щодо відображення відсоткового значення середнього показника надбавки за особливості проходження служби та премії, які фактично були виплачені за січень 2023 року у всьому центральному органі влади, відповідач зазначив, що Міжрегіональне управління не є розпорядником вказаної інформації.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 31).

Відповідно до протоколу за пенсійною справою N/A 18327 від 01.03.2023 пенсія позивача розрахована та виплачується з наступних складових та у таких розмірах: посадовий оклад - 5220,00 грн., оклад за військове звання - 1270,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3245,00 грн., премія - 0%. Підсумок пенсії з надбавками - 11268,53 грн.

10.03.2023 позивач звернувся до Південно-Східного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України із заявою, в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлені довідки про розмір його грошового забезпечення за посадою чергового помічника начальника установи станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 (а.с. 8).

27.03.2023 Південно-Східним Міжрегіональним Управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України було підготовлено та надіслано супровідним листом від 27.03.2023 №3.3-435-23/К-332 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (та в копії позивачу) оновлені довідки від 27.03.2023 №3/314 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2021 року, від 27.03.2023 за №3/315 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2022 року, від 27.03.2023 за №3/316 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2023 року (а.с.10-12).

30.05.2023 Південно-Східним Міжрегіональним Управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України було підготовлено та надіслано супровідним листом від 30.05.2023 №3.3-3468/Кр-332 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (та в копії позивачу) оновлену довідку від 30.05.2023 №3/773 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2020 року (а.с.47).

Відповідно до довідки Південно-Східного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №3/773 від 30.05.2023, вона видана на ім'я ОСОБА_1 за посадою «Черговий помічник начальника УЧ-Я УІН-122 УМВД України в Дніпропетровській області» за нормами, чинними на 01.01.2020, розмір грошового забезпечення складається з таких складових та у таких розмірах: посадовий оклад - 6220,00 грн., оклад за військове звання (капітан внутрішньої служби) - 1510,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3865,00 грн., премія (51,6%) - 2993,52 грн., надбавка за особливості проходження служби (34,6%) - 3368,31грн., сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 17656,83 грн. (а.с.47).

Відповідно до довідки Південно-Східного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №3/314 від 27.03.2023, вона видана на ім'я ОСОБА_1 за посадою «Черговий помічник начальника УЧ-Я УІН-122 УМВД України в Дніпропетровській області» за нормами, чинними на 01.01.2021, розмір грошового забезпечення складається з таких складових та у таких розмірах: посадовий оклад - 6720,00грн., оклад за військове звання (капітан внутрішньої служби) - 1630,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4175,00 грн., премія (59,9%) - 3126,78 грн., надбавка за особливості проходження служби (40,1%) - 3903,74грн., сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 19555,52 грн. (а.с.10).

Відповідно до довідки Південно-Східного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №3/315 від 27.03.2023, вона видана на ім'я ОСОБА_1 за посадою «Черговий помічник начальника УЧ-Я УІН-122 УМВД України в Дніпропетровській області» за нормами, чинними на 01.01.2022, розмір грошового забезпечення складається з таких складових та у таких розмірах: посадовий оклад - 7340,00грн., оклад за військове звання (капітан внутрішньої служби) - 1790,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4565,00 грн., премія (89,2%) - 4656,24 грн., надбавка за особливості проходження служби (42,5%) - 4137,38грн., сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 22488,62 грн. (а.с.11).

Відповідно до довідки Південно-Східного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №3/316 від 27.03.2023, вона видана на ім'я ОСОБА_1 за посадою «Черговий помічник начальника УЧ-Я УІН-122 УМВД України в Дніпропетровській області» за нормами, чинними на 01.01.2023, розмір грошового забезпечення складається з таких складових та у таких розмірах: посадовий оклад - 7940,00 грн., оклад за військове звання (капітан внутрішньої служби) - 1930,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4935,00 грн., премія (0%) - 0,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (0%) - 0,00грн., сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 14805,00 грн. (а.с. 12).

Не погодившись з розмірами посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за особливості проходження служби та премій, зазначених в оновлених довідках, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдина система їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній та політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені та врегульовані Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Відповідно до частин другої - четвертої статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Преамбулою Закону № 2262-ХІІ передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частинами першою, третьою статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Згідно з пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України №704 (у первинній редакції від 30.08.2017), ця постанова набирає чинності 01 січня 2018 року.

Пунктом 4 Постанови №704 було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також, додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Отже, Урядом України було запроваджено дві розрахункові величини обчислення окладу за посадою та окладу за військовим званням, а саме: 1) розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року; 2) 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), яка набрала чинності 24.02.2018.

Пунктом 6 Постанови №103 були внесені зміни до ряду постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі до Постанови №704 були внесені чергові зміни в частині календарної дати набуття чинності і строк початку дії цього нормативного акту було перенесено на 01.03.2018.

Крім цьому, пунктом 6 Постанови №103 внесено зміни до пункту 4 Постанови №704, який викладено в наступній редакції:

«Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

При цьому, суд звертає увагу на те, що зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 до Постанови № 704 не вносилися.

Отже, згідно із пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції Постанови №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною посадою, є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018 року, тоді як згідно з примітками до вказаних додатків розрахунковою величиною визначено відсотковий показник від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Водночас, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року по справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Отже, зміни до пункту 4 Постанови №704, внесені пунктом 6 Постанови №103, з 29.01.2020 не підлягають застосуванню.

За таких обставин, з 29.01.2020 відновлена юридична дія пункту 4 постанови КМУ 704 у первісній редакції, що передбачає визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Тобто, з 29.01.2020 відновлена дія пункту 4 постанови КМУ №704 у редакції, яка запроваджувала у якості однієї із величин алгоритму розрахунку показника окладу за посадою - мінімальний розмір заробітної плати.

Проте, визнання Шостим апеляційним адміністративним судом протиправним та скасування пункту 6 Постанови №103 не впливає на застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

01.01.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, пунктом 3 розділу ІІ якого встановлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.

Суд звертає увагу, що під час розв'язання правової колізії між нормами пункту 3 розділу ІІ Закону №1774-VІІІ та пункту 4 Постанови №704, у редакції до внесення змін Постановою №103, та приміток до додатків 1, 12, 13, 14 Постанови №704, перевагу належить віддати положенням закону як акту права вищої юридичної сили.

Оскільки норма пункту 3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 року № 1774-VІІІ не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за положення пункту 4 Постанови № 704, у редакції до внесення змін Постановою № 103, а також додатків 1, 12, 13, 14 Постанови № 704, суд приходить до висновку, що обчислення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу не проводиться із використанням величини мінімальної заробітної плати.

Таким чином, відповідно до пункту 4 Постанови №704, починаючи з 29.01.2020, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня календарного року.

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб:

- станом на 01 січня 2018 року встановлений в розмірі 1762,00 грн. (стаття 7 Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік»);

- станом на 01 січня 2020 року встановлений в розмірі 2102,00 грн. (стаття 7 Закону України від 14.11.2019 № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік»);

- станом на 01 січня 2021 року встановлений в розмірі 2270,00 грн. (стаття 7 Закону України від 15.12.2020 № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік);

- станом на 01 січня 2022 року встановлений в розмірі 2481,00грн. (стаття 7 Закону України від 02.12.2021 № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік);

- станом на 01 січня 2023 року встановлений у розмірі 2684 грн. (стаття 7 Закону України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік).

Отже, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений Законом № 2246-VIII на 01.01.2018 є меншим за прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений Законами від 14.11.2019 № 294-IX станом на 01.01.2020, від 15.12.2020 № 1082-IX станом на 01.01.2021, від 02.12.2021 № 1928-IX станом на 01.01.2022 та від 03.11.2022 № 2710-IX станом на 01.01.2023.

За таких обставин, суд зазначає, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законами України від 14.11.2019 № 294-IX, від 15.12.2020 № 1082-IX, від 02.12.2021 № 1928-IX, та від 03.11.2022 № 2710-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21 (адміністративне провадження № К/9901/43174/21), який враховується судом у відповідності до частини п'ятої статті 242 КАС України.

З огляду на викладене, право позивача на обрахунок пенсії з грошового забезпечення, виходячи з розміру посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення, із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року (у спірному випадку станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та на 01.01.2023), є беззаперечним, оскільки обумовлене підвищенням прожиткового мінімуму та, відповідно, збільшенням розміру грошового забезпечення підставі пункту 4 постанови КМУ №704.

В свою чергу, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Однак, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач звертався до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції із заявою від 10.03.2023 про оформлення та направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення за посадою чергового помічника начальника установи станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 (а.с. 8).

Листом від 27.03.2023 за №3.3-435-23/К-332 відповідачем надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (та в копії позивачу) наступні довідки: від 27.03.2023 №3/314 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2021 року, від 27.03.2023 за №3/315 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2022 року, а також від 27.03.2023 за №3/316 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2023 року (а.с.10-12).

Листом від 30.05.2023 №3.3-3468/Кр-332 надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (та в копії позивачу) оновлену довідку від 30.05.2023 №3/773 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2020 року (а.с.47).

Отже, відповідачем були оформлені та надіслані до органу пенсійного фонду оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії від 30.05.2023 №3/773 за нормами, чинними на 1 січня 2020 року, від 27.03.2023 №3/314 за нормами, чинними на 1 січня 2021 року, від 27.03.2023 за №3/315 за нормами, чинними на 1 січня 2022 року, та від 27.03.2023 за №3/316 за нормами, чинними на 1 січня 2023 року.

Відмови відповідача у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2020 року, матеріалами справи не встановлено.

За таких обставин, позовні вимоги в частині щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2020 року, безпідставні та задоволенню не підлягають.

Твердження позивача про те, що видані довідки неналежним чином оформлені, оскільки розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років у вказаних довідках визначені відповідачем неправомірно через застосування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018, помилкові та не знайшли свого підтвердження матеріалами справи.

Суд звертає увагу, що Додатком 8 до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби (установи виконання покарань, слідчі ізолятори), відповідно до якої посаді «черговий помічник начальника установи виконання покарань, слідчого ізолятора» відповідає тарифний розряд - 25-29. За відомостями з відзиву, розрахунок окладу проводився із 25 тарифного розряду. Заперечень позивача щодо обраного тарифного розряду не зазначено.

Згідно із тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №685/5 від 13.08.2018, тарифному розряду - 25 відповідає тарифний коефіцієнт - 2,96.

Додатком 14 до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 затверджено схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, відповідно до якої «капітан внутрішньої служби» відповідає 0,72 тарифний коефіцієнт.

За таких обставин, станом на 01.01.2020 посадовий оклад за посадою «черговий помічник начальника установи» з урахуванням тарифних розряду та коефіцієнту, а також прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020, становить 6220,00грн. (2,96х2102,00грн.) із застосуванням правила заокруглення; оклад за військовим званням «капітан внутрішньої служби» (тарифний коефіцієнт - 0,72) становить 1500,00грн. (0,72х2102,00грн.); надбавка за вислугу років (50%) становить 3865,00грн. ((6220,00грн.+1510,00грн.) х 50%), що цілком відповідає показникам відповідних складових, що зазначені у довідці від 30.05.2023 №3/773 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2020 року.

Станом на 01.01.2021 посадовий оклад за посадою «черговий помічник начальника установи» з урахуванням тарифних розряду та коефіцієнту, а також прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2021, становить 6720,00грн. (2,96х2270,00грн.) із застосуванням правила заокруглення; оклад за військовим званням «капітан внутрішньої служби» (тарифний коефіцієнт - 0,72) становить 1630,00грн. (0,72х2270,00грн.); надбавка за вислугу років (50%) становить 4175,00грн. ((6720,00грн.+1630,00грн.) х 50%), що цілком відповідає показникам відповідних складових, що зазначені у довідці від 27.03.2023 №3/314 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2021 року.

Станом на 01.01.2022 посадовий оклад за посадою «черговий помічник начальника установи» з урахуванням тарифних розряду та коефіцієнту, а також прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2022, становить 7340,00грн. (2,96х2481,00грн.) із застосуванням правила заокруглення; оклад за військовим званням «капітан внутрішньої служби» (тарифний коефіцієнт - 0,72) становить 1790,00грн. (0,72х2481,00грн.); надбавка за вислугу років (50%) становить 4565,00грн. ((7340,00грн.+1790,00грн.) х 50%), що цілком відповідає показникам відповідних складових, що зазначені у довідці від 27.03.2023 №3/315 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2022 року.

Станом на 01.01.2023 посадовий оклад за посадою «черговий помічник начальника установи» з урахуванням тарифного коефіцієнту та прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2023, становить 7940,00грн. (2,96х2684,00грн.) із застосуванням правила заокруглення; оклад за військовим званням «капітан внутрішньої служби» (тарифний коефіцієнт - 0,72) становить 1930,00грн. (0,72х2684,00грн.); надбавка за вислугу років (50%) становить 4935,00грн. ((7940,00грн.+1930,00грн.) х 50%), що цілком відповідає показникам відповідних складових, що зазначені у довідці від 27.03.2023 №3/316 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2023 року.

Таким чином, матеріалами справи встановлено, що за різні періоди (2020, 2021, 2022, 2023) розрахунковою величиною для обрахунку посадового окладу та окладу за військовим звання, з яких в подальшому вираховується розмір надбавки за вислугу років, відповідачем було обрано прожитковий мінімум для працездатний осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року, а не прожитковий мінімум для працездатний осіб, встановлений на 01 січня 2018 року (1762грн.), як помилково зазначає позивач.

З приводу доводів позивача щодо невірного обрахунку сум надбавки за особливості проходження служби та премій, вказаних у довідках, суд зазначає наступне.

Постановою №704 установлено надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзаци 4, 5 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи) (пункт 3 Порядку №704).

Як вбачається з матеріалів справи, за змістом довідки від 30.05.2023 №3/773 премія встановлена відповідачем у розмірі 51,6% та становить 2993,52 грн., надбавка за особливості проходження служби у розмірі 34,6% - 3368,31грн. За змістом довідки від 27.03.2023 №3/314 премія встановлена у розмірі 59,9% та становить 3126,78 грн., надбавка за особливості проходження служби встановлена у розмірі 40,1%, та становить 3903,74грн. За змістом довідки від 27.03.2023 за №3/315 премія встановлена у розмірі 89,2% та становить 4656,24 грн., надбавка за особливості проходження служби встановлена у розмірі 42,5% та становить 4137,38грн.

У примітках до вказаних довідок зазначено, що показники надані Міністерством юстиції України та доведені до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань Міністерства юстиції листом від 06.03.2023 №27026/16.3.2/32-22, як середні розміри (у відсотках) надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу, що фактично виплачені за січень 2020 року, за січень 2021 року та січень 2022 року, які розраховані з розмірі фактично виплачених посадових окладів та окладів за спеціальними званнями (пункт 5 Порядку №45), які були встановлені, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року.

Відповідно до листів Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань Міністерства юстиції від 27.03.2023 №3.3.435-23/К-332 та 30.03.2023 № 3.3-4658/КР-23 середній розмір (у відсотках) надбавки за особливості проходження служби та премії, вказаний у довідках, встановлений виходячи з розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням, розрахованого з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018 (1762,00 грн.) та фактично виплачений за січень 2020 року, січень 2021 року та січень 2022 року. Інформація щодо середнього розміру окремих видів грошового забезпечення за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які фактично виплачені за січень 2020 року, за січень 2021 року та січень 2022 року, надана листом Міністерства юстиції України від 06.03.2023 № 27026/16.3.2/32-23 (а.с.10, 46).

Відповідно до Інформації щодо середнього розміру окремих видів грошового забезпечення за посадами осіб рядового і начальницького складу установ виконання покарань та державних підприємств, слідчих ізоляторів, які фактично виплачені за січень 2020 року, надбавка за особливості проходження служби чергового помічника начальника установи становила - 34,6%, премія - 51,6%.

Відповідно до Інформації щодо середнього розміру окремих видів грошового забезпечення за посадами осіб рядового і начальницького складу установ виконання покарань та державних підприємств, слідчих ізоляторів, які фактично виплачені за січень 2021 року, надбавка за особливості проходження служби чергового помічника начальника установи становила - 40,1%, премія - 59,9%.

Відповідно до Інформації щодо середнього розміру окремих видів грошового забезпечення за посадами осіб рядового і начальницького складу установ виконання покарань та державних підприємств, слідчих ізоляторів, які фактично виплачені за січень 2022 року, надбавка за особливості проходження служби чергового помічника начальника установи становила - 42,5%, премія - 89,2%.

Отже, формуючи оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу за нормами, чинними станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, відповідач встановив відповідні розміри (відсотки) надбавки за особливості проходження служби та премії, що відповідають інформації щодо середнього розміру окремих видів грошового забезпечення за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які фактично виплачені за січень 2020 року, за січень 2021 року та січень 2022 року, яка доведена відповідачу листом Міністерства юстиції України від 06.03.2023 № 27026/16.3.2/32-23.

Разом з цим, заперечуючи правомірність визначених у довідках сум надбавки за особливості проходження служби та премій, позивачем жодним чином не обґрунтовано свою позицію щодо спірного питання, не вказано, в чому, на його погляд, полягає помилковість обрахунку відповідача.

Суд зазначає, перерахунок основних видів грошового забезпечення позивача, виходячи з іншого розміру прожиткового мінімуму, не впливає на розмір надбавки за особливості проходження служби та премії.

Встановлення ж надбавки за особливості проходження, порядок та умови її виплати, а також премії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 визначається керівниками державних органів.

За викладених обставин, порушень при формуванні довідок від 30.05.2023 №3/773, від 27.03.2023 №3/314 та від 27.03.2023 №3/315 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії судом не встановлено.

Разом з цим, формуючи оновлену довідку від 27.03.2023 №3/316 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.01.2023, відповідач встановив надбавку за особливості проходження служби у розмірі - 0,00% та премію - 0,00%.

За змістом статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою 704 надано Міністру юстиції України право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Необхідність врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідачем не заперечується.

Однак, у сформованій довідці від 27.03.2023 №3/316 станом на 01.01.2023 відомості щодо надбавки за особливості проходження служби та премії відсутні.

Посилання відповідача на те, що Південно-Східне Міжрегіональне Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції не є розпорядником інформації щодо відсоткового значення середнього показника надбавки за особливості проходження служби та премії, які фактично були виплачені за січень 2023 року, як на підставу не зазначення в довідці №3/316 від 27.03.2023 премії та надбавки за особливості проходження служби, безпідставні та не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства. Позаяк, матеріали справи не містять доказів звернення до Міністерства юстиції України за отриманням відповідної інформації, а відтак вчинення відповідачем дій усунення вказаних прогалин.

Враховуючи викладене, у відповідача були відсутні підстави для встановлення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0,00% та розміру премії у розмірі 0,00%, що вказані у довідці від 27.03.2023 №3/316, виданій позивачу станом на 01.01.2023, у зв'язку із чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

За змістом положення частин першої, другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, зважаючи на встановлення судом протиправності дій відповідача у визначенні надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0,00% та премії - 0,00% при виготовленні довідки №3/316 від 27.03.2023 про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 01.01.2023, з метою відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на часткове задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат зі сплати судового збору пропорційно до задоволеної частини позовних вимог в сумі 1073,60 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Південно-Східного Міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 40867332, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Короленка, 4) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 40867332, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Короленка, 4) під час виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) за нормами, чинними станом на 01.01.2023, які полягають у визначенні надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0,00% та премії - 0,00%.

Зобов'язати Південно-Східне Міжрегіональне Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 40867332, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Короленка, 4) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) за нормами, чинними станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.

У задоволені іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 40867332, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Короленка, 4) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі в сумі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова