Рішення від 31.07.2023 по справі 160/11869/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2023 року Справа № 160/11869/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 , ел адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в перерахунку пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 , ел адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунок та виплату призначеної 26.09.2006 року пільгової пенсії за Списком №1 у відповідності до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07 вересня 2006 року позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1. Страховий стаж ОСОБА_1 склав 76 років, пільговий стаж за Списком №1 в кар'єрі на глибині 150 метрів і глибше склав 27 років. 30 березня 2023 року позивач направив на адресу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області звернення з проханням повідомити, чи було при призначенні пенсії враховано положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до якого мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Якщо при обчисленні належного позивачу до виплати розміру пенсійного забезпечення не було враховано, що він працював під землею і має право на мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, позивач просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». У відповідь на звернення позивач отримав від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області лист, в якому повідомлялося, що його робота не була під землею, тому на нього не поширюється дія ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Отже, позивач не згоден з такими діями відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії та з метою відновлення своїх порушених законних прав і інтересів звернувся до суду з даним позовом. Зі змісту ст. 1 Гірничого закону України вбачається, що під гірничою (гірничодобувною) промисловістю необхідно розуміти комплекс галузей важкої промисловості з розвідування родовищ корисних копалин, їх видобутку з надр землі та збагачення. До складу вказаної промисловості входять гірничі підприємства, які згідно до вказаної статті представляють собою цілісні технічно та організаційно відокремлені комплекси засобів і ресурсів для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об'єктів із застосуванням гірничих технологій (шахти, рудники і копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики, тощо). Отже, Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється як на осіб, які безпосередньо зайняті видобутком вугілля, так і на осіб, які працюють у гірничодобувній та шахто-будівельній промисловості та займаються обслуговуванням шахтного обладнання чи іншої інфраструктури гірничого підприємства повний робочий день під землею.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2023 року відкрито провадження по справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

10.07.2023 року від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 (далі - Закон №345-VI) поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей (ст. 1 Закону №345-VI). Тобто, обов'язковою умовою застосування норм цього закону для працівників є: виконання робіт по видобуванню вугілля, залізної руди, руди кольорових і рідкісних металів, тощо, виконання робіт на шахтобудівних підприємствах, або виконання робіт в державних воєнізованих аварійно-рятувальних службах при зайнятості на підземних роботах повний робочий день. Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. ОСОБА_1 (далі - Позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 07.09.2006 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту першого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пільговий стаж позивача за Списком №1 - 27 років. Пільговий стаж за Списком №1 зараховано позивачу відповідно до довідок пільговий характер роботи №1564 від 31.07.2009, №1892 від 10.09.2010, №1412 від 07.09.2012, №1394 від 23.09.2014, №1319, №1210 від 04.09.2020, №1451-1612 від 18.10.2022, які видані ПАТ «АрселорМітал Кривий Ріг"». Згідно довідок пільговий характер роботи №1564 від 31.07.2009, №1892 від 10.09.2010, №1412 від 07.09.2012, №1394 від 23.09.2014, №1319, №1210 від 04.09.2020, №1451-1612 від 18.10.2022 ОСОБА_1 працював електрослюсарем (слюсарем) черговим і по ремонту обладнання дільниці електропривода гірничих машин, зайнятим повний робочий день в кар'єрі глибиною 150 м та нище на ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг". Професія (посада) позивача атестована вищезазначеними підприємствами за Списком №1, що надало позивачу право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1, проте з наданих документів не вбачається відомостей про зайнятість позивача на підземних роботах повний робочий день. Для призначення пенсії шахтарям відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» необхідна сукупність трьох умов, а саме: наявність стажу роботи не менше 15 років для чоловіків, зайнятість на підземних роботах повний робочий день та віднесення професії до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Доказів зайнятості позивача саме на підземних роботах повний робочий день за професіями віднесеними до Списку №1 понад 15 років матеріали пенсійної справи не містять, позивачем такі докази не надавались. Наявність пільгового стажу за Списком №1 понад 15 років не означає автоматичного набуття права на обчислення пенсії за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». З наданих позивачем пільгових довідок вбачається, що останній працював на комбінатах, а не в підземних умовах по видобутку руди чи на шахтобудівних підприємствах, що є основною вимогою статті 8 Закону Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Отже, ОСОБА_1 не має права на обчислення пенсії у розмірі 80% згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": обов'язковою умовою для обчислення стажу відповідно до ст.8 Закону №345-VI є виконання робіт по видобуванню вугілля, залізної руди тощо, виконання робіт на шахтобудівних підприємствах повний робочий день під землею.

17.07.2023 року від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з аргументами відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, посилаючись на те, що у довідках ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» №454, №1564 від 31.07.2009, «1892 від 10.09.2010, №1412 від 07.09.2012, №1394 від 23.09.2014, №1319 без дати, №1210 від 04.09.2020, №1451-1612 від 18.10.2020, №1451-87 від 11.01.2023 про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що є в матеріалах пенсійної справи і додано до позовної заяви, зазначено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на гірничих роботах з видобутку корисних копалин електрослюсарем (слюсарем) черговим і з ремонту гірничого устаткування в кар'єрі на глибині 150 метрів і глибше, що передбачено підрозділом 3 розділу І ГІРНИЧІ РОБОТИ Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєнні і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд Списку 31 виробництв, робіт, професій посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зі змісту довідок роботодавця та пільгових Списків №1 вбачається, що роботи, які виконувалися ОСОБА_1 віднесено до підземних гірничих робіт з видобування корисних копалин. Тому стаж роботи позивача на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» в кар'єрі завглибшки 150 метрів має бути зараховано до стажу роботи який дає право на підвищену пенсію відповідно до статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» і він має право на призначення пільгової пенсії і підвищеному розмірі. Позовну заяву просить задовольнити.

17.07.2023 року від позивача на адресу суду надійшла заява, в якій зазначено, що позивачем в прохальній частині позовної заяви допущено описку, а саме невірно зазначено його по-батькові: замість вірного ОСОБА_1 невірно зазначено ОСОБА_1 . Просить суд при розгляді позовної заяви по суті і прийнятті рішення вважати правильним наступне формулювання позовних вимог у прохальній частині:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 , ел адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в перерахунку пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 , ел адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунок та виплату призначеної 26.09.2006 року пільгової пенсії за Списком №1 у відповідності до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 07.09.2006 року було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту першого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

30 березня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій в т.ч. просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

На звернення позивача, відповідач, листом від 19.04.2023 року №17275-13916/Н-01/8-0400/23 повідомив, що дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI, 02.09.2008 (далі Закон) поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей. За інформацією, що міститься в довідках пільгового характеру, наданих ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», позивач працював черговим електрослюсарем, начальником дільниці, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше. Трудова діяльність позивача не пов'язана з підземними роботами, тому не підпадає під дію Закону.

Тобто відповідач фактично відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 , ел адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в перерахунку пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормами статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист є конституційним правом.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із преамбулою Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 року (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведених норм, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Відповідний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17 (провадження К/9901/18276/18), від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а (провадження № К/9901/19494/19), який підлягає врахуванню судом відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту першого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (робота за Списком №1) з 07.09.2006 року.

Пільговий стаж позивача за Списком №1 не є спірним у справі.

За розрахунком страхового стажу форми РС-право номер ПС:912490158126 загальний страховий стаж позивача складає 76 років 10 місяців, в тому числі робота за Списком №1 27 років 0 місяців, до якого зараховані наступні періоди: 06.05.1995 - 31.12.2003, 01.01.2004 - 31.08.2006, 01.09.2006 - 31.08.2012, 01.09.2012 - 31.08.2016, 01.09.2016 - 31.08.2018, 01.09.2018 - 31.08.2020, 01.09.2020 - 04.12.2020, 06.12.2020 - 05.03.2022, 07.03.2022 - 11.03.2022, 17.03.2022 - 07.07.2022, 09.07.2022 - 09.07.2022, 11.07.2022 - 26.08.2022, 28.08.2022 - 17.10.2022.

Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_3 від 10.06.1975, позивач у вказані періоди працював на наступних посадах:

- 06.05.1995 - 31.12.2003 електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту гірничого устаткування в кар'єрі 6 розряду;

- 01.01.2004 - 31.08.2006 електрослюсарем (слюсарем) черговим з ремонту устаткування в кар'єрі 6 розряду ділянки електроприводу гірничих машин лабораторії автоматизованих електроприводів.

Відповідно до довідки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 31.07.2009 №1564 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, вона видана в тому, що ОСОБА_1 повний робочий день працював ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» в Центральній заводській лабораторії з 01.09.2006 по 31.08.2008 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування в кар'єрі, зайнятий повний робочий день в кар'єрі завглибшки 150 метрів та більше.

Відповідно до довідки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 10.09.2010 №1892 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, вона видана в тому, що ОСОБА_1 повний робочий день працював на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» в Центральній заводській лабораторії, виробництво: гірничі роботи з видобутку корисних копалин з 01.09.2006 по час видачі довідки - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування в кар'єрах № 2, 3 з повним робочим днем завглибшки 150м. та нижче.

Відповідно до довідки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 07.09.2012 №1412 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, вона видана в тому, що ОСОБА_1 повний робочий день працював на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» в Центрально-заводській лабораторії гірничого департаменту, виробництво: гірничі роботи з видобутку корисних копалин з 01.09.2010 по час видачі довідки - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування ділянки електроприводу гірничих машин, зайнятий повним робочим днем в кар'єрі завглибшки 150м та нижче.

Відповідно до довідки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 23.09.2014 №1394 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, вона видана в тому, що ОСОБА_1 повний робочий день працював на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» у випробувальному центрі, виробництво: гірничі роботи з видобутку корисних копалин з 01.09.2012 по час видачі довідки - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування в кар'єрах, зайнятий повним робочим днем в кар'єрі завглибшки 150м та більше.

Відповідно до довідки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» №1319 (дата видачі довідки не зазначена) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, вона видана в тому, що ОСОБА_1 повний робочий день працював на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» у випробувальному центрі, виробництво: гірничі роботи з видобутку корисних копалин з 01.09.2014 по 02.08.2016 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та по ремонту обладнання в кар'єрах, зайнятий повним робочим днем в кар'єрі завглибшки 150м та нижче, з 03.08.2016 по час видачі довідки (дата видачі довідки не зазначена) - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування в кар'єрах, зайнятий повним робочим днем в кар'єрі завглибшки 150м та більше.

Відповідно до довідки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 04.09.2020 №1210 про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, вона видана в тому, що ОСОБА_1 повний робочий день працював ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» у випробувальному центрі, виробництво: гірничі роботи:

- з 01.09.2018 по 03.09.2018 - начальником дільниці, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 04.09.2018 по 11.11.2018 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 12.11.2018 по 16.11.2018 - начальником дільниці, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 17.11.2018 по 24.02.2019 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 25.02.2019 по 28.02.2019 - начальником дільниці, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 01.03.2019 по 31.03.2019 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 01.04.2019 по 17.04.2019 - начальником дільниці, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 18.04.2019 по 26.05.2019 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 27.05.2019 по 03.06.2019 - начальником дільниці, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 04.06.2019 по 14.08.2019 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 15.08.2019 по 02.09.2019 - начальником дільниці, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 03.09.2019 по день видачі довідки - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- у періоди з :01.09.2018 по 03.09.2018, з 12.11.2018 по 16.11.2018, з 25.02.2019 по 28.02.2019, з 01.04.2019 по 17.04.2019, з 27.05.2019 по 03.06.2019, з 15.08.2019 по 02.09.2019 числився електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, а виконував обов'язки начальника дільниці, зайнятого повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше.

Відповідно до довідки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 18.10.2022 №1451-1612 про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, вона видана в тому, що ОСОБА_1 повний робочий день працює ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» у випробувальному центрі, виробництво: гірничі роботи:

- з 01.09.2020 по 04.12.2020 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 06.12.2020 по 05.03.2022 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 07.03.2022 по 11.03.2022 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 17.03.2022 по 07.07.2022 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 09.07.2022 по 09.07.2022 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 11.07.2022 по 26.08.2022 - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше;

- з 28.08.2022 по день видачі довідки - електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше.

Отже, згідно із відомостями з трудової книжки та вказаних уточнюючих довідок позивач працював електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше та начальником дільниці, зайнятим повний робочий день у кар'єрах завглибшки 150 метрів і глибше, така посада (професія) віднесена до Списку №1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 та від 24.06.2016 №461, та атестована підприємством за Списком №1, що надало позивачу право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1, проте з наданих документів не вбачається відомостей про зайнятість позивача на підземних роботах повний робочий день.

Суд зазначає, для призначення пенсії шахтарям відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» необхідна сукупність трьох умов: наявність стажу роботи не менше 15 років для чоловіків, зайнятість на підземних роботах повний робочий день та віднесення професії до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Доказів зайнятості позивача саме на підземних роботах повний робочий день за професіями віднесеними до Списку №1 понад 15 років матеріали справи не містять, позивачем таких доказів не надано.

Відповідно до ст. 1 Гірничого закону України, кар'єр - гірниче підприємство, що добуває рудні та нерудні корисні копалини відкритим способом.

Отже, професія позивача на кар'єрі шляхом добування рудних та нерудних корисних копалин відкритим способом завглибшки 150 метрів та більше не пов'язана з підземними роботами, а тому безпідставними та помилковими є посилання позивача на ст. 1 Гірничого закону України.

За таких обставин, з урахуванням наведених законодавчих норм, висновків Верховного Суду та встановлених обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав у спірних правовідносинах для застосування умов, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абзацом 3 статті 28 Закону № 1058-ІV.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог позивача.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з частиною 2 статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 КАС України, визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень права позивача порушені не були, а позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що оскільки позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, підстави для стягнення з відповідача судового збору відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 5,72, 77,241, 243-246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 31.07.2023 року.

Суддя О.М. Неклеса