31 липня 2023 року Справа № 160/13370/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/13370/23 за позовом ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
14.06.2023 року через підсистему Електронний суд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 20.03.2023 року №0476350012428 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 13.03.2023 рок;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи у Комунарському гірничо металургійному інституті з 22.03.1991 р. по 10.06.1991р. слюсарем-сантехником 2 роз. по капітальному ремонту, у Колгоспі «Горський» з 20.04.1993 р. по 04.12.1996 р. слюсарем, у ОФ «Горская» (мовою оригіналу запису) з 19.12.1996 р. по 31.12.1998 р. вантажником залізничних вагонів, у ВП шахта "КАРБОНІТ"ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ" 01.10.2021 р. по 31.03.2022 р. заступником директора з виробництва, у ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з 01.01.2023 р. по 13.03.2023 р. машиністом гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.2 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи у:
- ВП шахта "КАРБОНІТ"ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ" з 21.01.2009 р. по 02.09.2010 р. в якості гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею, з 03.09.2010 р. по 31.03.2013 р. в якості заступника начальника дільниці підземним з повним робочим днем під землею, з 01.04.2013 р. по 08.10.2015 р. в якості начальника дільниці МДРО підземний з повним робочим днем під землею, з 09.10.2015 р. по 30.11.2018 р. в якості виконуючого обов'язки заступника директора по виробництву з повним робочим днем під землею, з 01.12.2018 р. по 30.06.2019 р. в якості начальника дільниці підземний з повним робочим днем під землею, з 01.07.2019 р. по 31.03.2022 р. в якості заступника директора з виробництва;
- у ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕКПавлоградвугілля» з
01.06.2022 р. по 16.03.2023 р. в якості машиніста гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи по Списку № 2 ОСОБА_1 періоди роботи у ОФ «Горская» (мовою оригіналу запису) з 19.12.1996 р. по 18.01.2000 вантажником залізничних вагонів, з 19.01.2000 р. по 25.06.2004 р. начальником зміни;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з взаємним зарахуванням періодів роботи відповідно до ст.56 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» відповідно до заяви про призначення пенсії від 13.03.2023 року.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 14.06.2023 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.
Ухвалою суду від 15.06.2023 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.
Ухвалою суду від 15.06.2023 року витребувано у відповідача 1,2 додаткові докази по справі, а саме:
- пенсійної справи позивача;
- звернення позивача із заявою про призначення пенсії за віком від 13.03.2023 року;
- рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 20.03.2023 року №0476350012428 про відмову позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- відомості щодо зарахування/незарахування спірного періоду роботи позивача до страхового/пільгового, зокрема періоди:
з 22.03.1991 р. по 10.06.1991р.
з 20.04.1993 р. по 04.12.1996 р.
з 19.12.1996 р. по 31.12.1998 р.
з 01.10.2021 р. по 31.03.2022 р.
з 01.01.2023 р. по 13.03.2023 р.
з 21.01.2009 р. по 02.09.2010 р.
з 03.09.2010 р. по 31.03.2013 р.
з 01.04.2013 р. по 08.10.2015 р.
з 09.10.2015 р. по 30.11.2018 р.
з 01.12.2018 р. по 30.06.2019 р.
з 01.07.2019 р. по 31.03.2022 р.
з 01.06.2022 р. по 16.03.2023 р.
з 19.12.1996 р. по 18.01.2000 р.
з 19.01.2000 р. по 25.06.2004 р.;
- зазначити інформацію щодо зарахування/незарахування, кожного періоду окремо, із зазначенням таких підстав;
- відомості де саме (який Пенсійний орган) позивач перебуває на обліку;
- листи/відмови Пенсійного органу та інші докази щодо суті спору.
23.06.2023 року відповідачем 2 на електронну адресу суду подано відзив на позовну заяву позивача, а також долучені витребувані ухвалою суду додаткові докази по справі.
21.07.2023 року відповідачем 1 надано відзив на позовну заяву позивача, а також долучені витребувані ухвалою суду додаткові докази по справі.
У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 31.07.2023 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії Пенсійного органу порушують право позивача на достатній рівень пенсійного забезпечення.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА 1
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно змісту якого у задоволенні позовних вимог просив відмовити з огляду на їх необґрунтованість, зазначив, що Пенсійний орган діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
ІV. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА 2
Вказують, що оскаржувані дії та рішення про відмову у призначенні пенсії є правомірними та скасуванню не підлягають.
В обґрунтування такої позиції вказують, 13.03.2023 року позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням Порядку органом, що приймав рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Тобто у даному випадку органом призначення (перерахунку) за принципом екстериторіальності визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Заяву ОСОБА_1 від 13.03.2023 про призначення пенсії за віком за нормами пункту 1 частини 2 статі 114 Закону №1058 опрацьовано спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області за принципом: «єдиної черги» завдань та «єдиної черги» спеціалістів.
За наслідками розгляду заяви позивача від 13.03.2023 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 20.03.2023 за №046350012428 було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Щодо права позивача на перерахунок пенсії, відповідач 2 зазначає про таке.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, та за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу з 01.04.2022 по 31.03.2023 не менше 24 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За розглядом заяви та наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає - 23 роки 2 місяці (зараховано по 31.12.2022 року).
Страховий стаж обчислено за даними Реєстру застрахованих осіб починаючи з 01.01.1999 року.
Вказують, що розглянути можливість обчислення страхового стажу за періоди роботи до 01.01.1999 року відсутня можливість, оскільки до заяви про призначення пенсії від 13.03.2023 року не долучені трудова книжка за період роботи до 18.08.2022 та довідки (додаток №5) відповідно до пункту 20 Порядку №637.
За розглядом заяви та наданих документів до страхового стажу не зараховано :
період навчання у Донбаському гірничо-металургійному інституті за дипломом серії НОМЕР_1 від 30.07.1997 у зв'язку з відсутністю інформації про період навчання (потребує підтвердження довідкою навчального закладу із зазначенням періоду та форми навчання);
період роботи з 01.10.2021 по 31.03.2022 у Відокремленому підрозділі Шахта "Карбоніт" Державного підприємства "Первомайськвугілля" у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків за даними Реєстру застрахованих осіб;
період роботи з 01.01.2023 по 28.02.2023 у ПраТ "ДТЕК Павлоградвугілля" у зв'язку з відсутністю звітності в Реєстрі застрахованих осіб.
Пільговий стаж за даними по спеціальному стажу реєстру застрахованих осіб за періоди роботи у Відокремленому підрозділі Шахта "Карбоніт" Державного підприємства "Первомайськвугілля" не обчислено, оскільки заявником не надано трудову книжку, відсутні також документи, які підтверджують професію, за якою особа працювала у вищезазначений час.
До пільгового стажу не зараховано період роботи за довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутніх записів у ній від 10.03.2023 №235, наданою Виробничим структурним підрозділом "Шахтоуправління Тернівське" ПРаТ "ДТЕК Павлоградвугілля", оскільки наказом по підприємству від 24.11.2019 року №6026 робоче місце «гірничого майстра дільниці з монтажу демонтажу та ремонту гірничого обладнання» не атестовано.
Долучений до заяви наказ «Про результати атестації робочих місць за умовами праці, для визначення прав працівників на пільгове пенсійне забезпечення за Списками №1 і №2, інші пільги та компенсації» від 03.08.2020 №3067 створено ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».
На дату подання заяви про призначення пенсії (13.03.2023) ОСОБА_1 виповнилось 50 років.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 необхідний страховий стаж на дату подання заяви становить 24 роки, пільговий стаж становить 10 років.
За розглядом заяви ОСОБА_1 від 13.03.2023 року та долучених документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області обґрунтовано було винесено рішення про відмову в призначенні пенсії від 20.03.2023 №046350012428 в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та пільгового стажу за Списком №1.
Отже, вважають, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у своїй діяльності діяло лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 13.03.2023 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, із заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заява про призначення пенсії мною була подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
За принципом екстериторіальності, документи розглянуті Головним управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.03.2023 року № 0400-010226-8/38552 повідомлено про рішення про відмову у призначенні пенсії, яке прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області від 20.03.2023 року №046350012428.
Для вирішення питання в досудовому порядку 08.05.2023 року позивач звернувся із заявою про перегляд його заяви та доданих до неї документів.
За розрахунком Пенсійного органу страховий стаж позивача становить - 23 роки 2 місяці 2 дні (зараховано по 31.12.2022 року), зокрема:
- Пенсійний орган вказує, що розглянути можливість обчислення страхового стажу за періоди роботи до 01.01.1999 року відсутня можливість, оскільки до заяви про призначення пенсії від 13.03.2023 року не долучені трудова книжка за період роботи до 18.08.2022 та довідки (додаток №5) відповідно до пункту 20 Порядку №637;
- до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.10.2021 по 31.03.2022 у Відокремленому підрозділі Шахта “Карбоніт” Державного підприємства “Первомайськвугілля” у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків за даними Реєстру застрахованих осіб;
- період роботи з 01.01.2023 року о 28.02.2023 року у ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля”, у зв'язку з відсутністю звітності в Реєстрі застрахованих осіб;
- пільговий стаж за даними по спеціальному стажу реєстру застрахованих осіб за періоди роботи у Відокремленому підрозділі Шахта “Карбоніт” Державного підприємства “Первомайськвугілля” не обчислено, оскільки позивачем не надано трудову книжку.
Також, до пільгового стажу незараховано період роботи за довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутніх записів у ній від 10.03.2023 № 235, наданою Виробничим структурним підрозділом “Шахтоуправління Тернівське” ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля”, оскільки наказом по підприємству від 24.11.2019 року № 6026 робоче місце «гірничого майстра дільниці з монтажу демонтажу та ремонту гірничого обладнання» не атестовано.
Позивач не погоджується із підставами відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, вважає, що він має достатній пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а відтак рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 20.03.2023 року №046350012428 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому позивач звернувся до суду із цією позовною заявою за захистом своїх порушених прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Відповідно до частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктом 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Підпунктами 1,2,4,5 пункту 2.1 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1) вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Згідно зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 за № 1173, і який був чинним до 26.01.1991 розділ 1 Гірничі роботи підрозділ 1 Підземні роботи передбачає, що право на пенсію на пільгових умовах мають усі робітники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних здоровпунктів, працівники підземного телефонного зв'язку і т. д.).
Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991, що діяв до 11.03.1994, Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, що діяв до 16.01.2003, розділом 1 «Гірничі роботи» передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають: «1010100а а) все рабочие, занятые полный рабочий день на подземных работах» (мовою оригіналу) та відповідно «2010500а-18559-Слюсарі-ремонтники, електрослюсарі, електрослюсарі-наладчики».
Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016 розділом 1 «Гірничі роботи» передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Отже, професія та посада, на якій працював позивач у спірні періоди передбачена Списками виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Порядок ведення (внесення записів) до трудових книжок врегульовано Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція № 58).
Пунктом 1.4 Інструкції №162 визначалося, що питання, пов'язані з порядком ведення трудових книжок, їх зберігання, виготовлення, постачання та обліку, регулюються постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС віл 06.09.1973 № 656 «Про трудові книжки працівників та службовців» (далі - Порядок №656) та цією Інструкцією.
Відповідно до п.1 Порядку №656 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників і службовців. Трудові книжки ведуться на всіх робітників і службовців державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій, які працювали понад 5 днів, у тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Згідно з п.2.2 Інструкції №162 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по-батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.
Пунктом 2.4 Інструкції № 58 визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
У разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів (п. 4.1 Інструкції № 58).
VІІ. ОЦІНКА СУДУ
Згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 22.03.1991 р., серії АХ №739192 від 18.08.2022 р., Індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5), довідки про підтвердження пільгового стажу роботи від 10.03.2023р. № 235, позивач працював на посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах:
Комунарський гірничо металургійний інститут:
22.03.1991 р. - 10.06.1991р.- слюсар -сантехник 2 роз. по капітальному ремонту;
Голгосп «Горський»:
20.04.1993 р. - 04.12.1996 р. - слюсар;
ОФ «Горская» (мовою оригіналу запису):
19.12.1996 р. - 18.01.2000р. - вантажник залізничних вагонів;
19.01.2000 р. - 31.07.2008 р. - начальник зміни;
01.08.2008 р. - 19.01.2009 р. - головний інженер фабрики;
ВП шахта "КАРБОНІТ"ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ" :
21.01.2009 р. по 02.09.2010 р. - гірничий майстер підземний з повним робочим днем під землею;
03.09.2010 р. - 31.03.2013 р. - заступник начальника дільниці підземним з повним робочим днем під землею;
01.04.2013 р. - 08.10.2015 р. - начальник дільниці МДРО підземний з повним робочим днем під землею;
09.10.2015 р. - 30.11.2018 р. - виконуючий обов'язки заступника директора по виробництву зайнятим на підземних роботах 50% і більше робочого часу;
01.12.2018 р. - 30.06.2019 р. - начальник дільниці підземний з повним робочим днем під землею;
01.07.2019 р. - 06.04.2022 р. - заступник директора з виробництва;
ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕКПавлоградвугілля»:
18.08.2022 р.- 13.03.2023 р. - машиніст гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті.
Робота на вказаних та займаних позивачем посадах віднесена до Списку №1.
Пільговий характер праці підтверджується також пільговими довідками, Індивідуальними відомостями про застраховану особу, які також долучено до матеріалів справи.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) станом на 14.03.2023 року (дата формування виписки) вбачається, що у спірні періоди (з 21.09.2009 р. по 31.03.2022 р. позивач працював у роботодавця за кодом ЄДРПОУ 26402983, що відповідно до відомостей про страхувальника відповідає ВП шахта "КАРБОНІТ"ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ", з 18.08.2022 року по 13.03.2023 у роботодавця за кодом ЄДРПОУ 00178353, що відповідно до відомостей про страхувальника відповідає шахті ПАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ".
Також, з вище вказаного реєстру вбачається, що позивач у вказані періоди мав безпосередньо спеціальний стаж на підприємстві за кодами підстави обліку спецстажу - ЗП3013А1, ЗП3014А4.
Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) № 7-6 від 10.06.2004 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ
відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», № 26-1 від 05.11.2009 року «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», №22-2 від 08.10.2010 року «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та № 25-2 від 03.12.2013 «Про
визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 №22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим
категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за ЗП3013А1 для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці:
- код ЗП3013А1- Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
- код ЗП3014А4 - Інженерно-технічні працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, - за Списком робіт і професій, затверджуваним постановою Кабінету Міністрів України, за наявності стажу на підземних роботах.
Висновки відповідача 2, здійснені у спірному рішенні, щодо незарахування до пільгового стажу роботи періоди роботи з 18.08.2022р. по 13.03.2023р. у ПАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ", як відсутність відомостей про атестацію робочого місця гірничого майстра підземного дільниці з монтажу, демонтажу та ремонту гірничого обладнання безпідставними, є передчасними та неналежними, оскільки на підтвердження спірного періоду роботи, позивачем було надано трудову книжку, довідку про пільговий характер праці від 10.03.2023 р. № 235 з посиланням на накази по проведення атестації, а також копії наказів про атестацію робочого місця від 24.11.2019 р. № 6026 та від 03.08.2020 р. № 3067.
Довідка про пільговий характер праці від 10.03.2023 р. № 235 видана на підставі особової картки форми Т-2, наказів керівника підприємства, особових рахунків про заробітну плату, табелів спусків в шахту, довідників ЕТКС, атестації робочого місця.
Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом міністерства соціальної політики №383 від 18.11.2005 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992р.
Відповідно до 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року за № 383 (далі- Порядок 383), визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ України від 12 серпня 1993 року.
Професії майстер підземний з повним робочим днем у шахті, заступник начальника дільниці підземний з повним робочим днем під землею, начальник дільниці підземний з повним робочим днем під землею, заступник директора з виробництва віднесені до Списку № 1 та передбачені: постановою КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 16.01.2003 року № 36 розділу Гірничі роботи підрозділ 1 позиції 1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах; позиції 1.1б б) керівники та фахівці підземних дільниць, позиції 1.1в директори (інші керівники), позиції 1.1г г) працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді).
Постановою КМУ від 24.06.2016 р. № 461 розділом I. ГІРНИЧІ РОБОТИ, підрозділом 1.
Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень: працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Отже, враховуючи наведене, відповідач 2 дійшов до передчасного висновку, щодо незарахування до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею періоди роботи позивача у ВП шахта "КАРБОНІТ"ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ" з 21.01.2009 р. по 02.09.2010 р. в якості гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею, з 03.09.2010 р. по 31.03.2013 р. в якості заступника начальника дільниці підземним з повним робочим днем під землею, з 01.04.2013 р. по 08.10.2015 р. в якості начальника дільниці МДРО підземний з повним робочим днем під землею, з 09.10.2015 р. по 30.11.2018 р. в якості виконуючого обов'язки заступника директора по виробництву зайнятим на підземних роботах 50% і більше робочого часу, з 01.12.2018 р. по 30.06.2019 р. вякості начальника дільниці підземний з повним робочим днем під землею та у ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з 18.08.2022р. по 16.03.2023 р. в якості машиніста гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті.
Також, судом встановлено, що у період з 19.12.1996 р. по 18.01.2000 р. позивач працював вантажником залізничних вагонів, з 19.01.2000 р. по 31.07.2008 р. - начальником зміни в ОФ «Горская» (мовою оригіналу запису) (запис № 7 -14 трудової книжки НОМЕР_3 від 22.03.1991 року).
Професія вантажник залізничних вагонів атестована наказом по підприємству від 21.09.1994 р. № 70, що дає право на призначення пенсії по Списку № 2 (запис № 8).
Професія вантажник залізничних вагонів передбачена Списком № 2, затвердженого постановою КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 11.03.1994 року № 162.
Професія начальника зміни передбачена Списком № 2, затвердженого постановою КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 11.03.1994 року № 162 розділом 1 підрозділом 2010100б-24043 - начальники змін.
Відповідно індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) станом на 14.03.2023 року вбачається, що у спірні періоди (з 19.12.1996 р. по 18.01.2000 р.19.01.2000 по 25.06.2004 р. позивач працював у роботодавця за кодом ЄДРПОУ 00177253 , що відповідно до відомостей про страхувальника відповідає ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "ГІРСЬКА", ВАТ ДОЧІРНЄ ПІДПРИЄМСТВО ДЕРЖАВНОЇ ХОЛДІНГОВОЇ КОМПАНІЇ"ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ, з 18.08.20232р. по 13.03.2023 у роботодавця за кодом ЄДРПОУ 26402859, що відповідно до відомостей про страхувальника відповідає ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА "ГІРСЬКА" ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ".
Також в індивідуальних відомостям міститься інформація по спецстажу за кодом професії ЗПЗ013Б1 - Працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки -після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Отже на підставі вищевказаного, відповідач 2 передчасно дійшов до висновку про незарахування періодів роботи позивача за Списку № 2 з 19.12.1996 р. по 25.06.2004 р.
Відповідно до ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Відповідно до п.9.Порядку 383 Пенсії за сумісними роботами, професіями та посадами працівників, зайнятих у виробництвах та на роботах, передбачених Списками ( 36-2003-п ), призначаються: 1) за Списком N 2 ( 36-2003-п ), якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в Списку N 1, а інша в Списку N 2; 2) на загальних підставах, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в Списку N 1 або Списку N2 ,а інша цими Списками не передбачена.
Отже, для визначення права на призначення на пільгових умовах Пенсійний орган також має застосовувати норму ст.56 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» щодо проведення взаємозаліків періодів роботи позивача по Списку № 1 та по Списку №2.
Суд зазначає, що трудові книжки позивача ( НОМЕР_4 від 18.08.2022 року та НОМЕР_3 від 22.03.1991 року) містять усі необхідні записи, що підтверджують період виконуваної роботи, її характер та зайнятість за професіями, які віднесені до Списку № 1, Списку № 2, а саме заначено з повним робочим днем під землею.
У трудовій книжці йдеться посилання на відповідні накази як на підставу внесення записів, вони завірені підписом повноважної особи та печаткою, не містять
виправлень, підчисток, тобто оформлені належним чином, міститься інформація щодо атестації робочого місця.
Щодо не зарахування до страхового стажу періодів роботи з 22.03.1991 р. по
10.06.1991 р., з 20.04.1993 р. по 04.12.1996 р. з 19.12.1996 р. по 31.12.1998 р з 01.10.2021 р. по 31.03.2022 р., з 01.01.2023 по 13.03.2023 р. слід зазначити про таке.
Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_3 від 22.03.1991 р. в спірні періоди роботи позивач працював, зокрема:
Комунарський гірничо металургійний інститут:
22.03.1991 р. - 10.06.1991р.- слюсар -сантехник 2 роз. по капітальному ремонту;
Голгосп «Горський» :
20.04.1993 р. - 04.12.1996 р. - слюсар;
ОФ «Горская» (мовою оригіналу запису):
19.12.1996 р. - 18.01.2000 - вантажник залізничних вагонів;
ВП шахта "КАРБОНІТ"ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ":
21.01.2009 р. по 02.09.2010 р. - гірничий майстер підземний з повним робочим днем під землею;
03.09.2010 р. - 31.03.2013 р. - заступник начальника дільниці підземним з повним робочим днем під землею;
01.04.2013 р. - 08.10.2015 р. - начальник дільниці МДРО підземний з повним робочим днем під землею;
09.10.2015 р. - 30.11.2018 р. - виконуючий обов'язки заступника директора по виробництву зайнятим на підземних роботах 50% і більше робочого часу;
01.12.2018 р. - 30.06.2019 р. - начальник дільниці підземний з повним робочим днем під землею;
01.07.2019 р. - 06.04.2022 р. - заступник директора з виробництва;
ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕКПавлоградвугілля»:
18.08.2022р. - 16.03.2023р. - машиніст гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті
Трудова книжка позивачем була надана разом із заявою про призначення пенсії від 13.03.2023 р., про свідчить відмітка поданій позивачем в заяві, що також не спростовується Пенсійним органом
У період з 21.01.2009 р. позивач працював на одному підприємстві ВП шахта "КАРБОНІТ"ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ".
У зв'язку з військовою агресією проти України, веденням воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 починаючи з 07.04.2022 року було призупинено дію трудового договору на підставі наказу ВП шахта "КАРБОНІТ"ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ» від 09.04.2022 р. № 205\к., що також підтверджується довідкою від 31.10.2022 р. № 4/10, копія якої долучена до матеріалів справи.
Встановлено, що відповідач 2 не зарахував до пільгового та страхового стажу роботи позивача період його період з 01.10.2021 по 31.03.2022 р., хоча в цей період він працював та отримував заробітну плату, що також підтверджується Індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5).
Також, з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) станом на 09.06.2023 р. вбачається, що в період з 01.10.2021 р. по 31.03.2022 р. позивачу нараховувалась заробітна плата, про що прозвітовано роботодавцем за кодом ЄДРПОУ 26402983, а в період з 01.01.2023 по 31.03.2023 р. позивачу нараховувалась заробітна плата роботодавцем за кодом ЄДРПОУ 00178353.
Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несплату страхових внесків законом покладено на підприємство, тому відповідач 2 дійшов до передчасного висновку щодо незарахування періодів роботи позивача з 01.10.2021 р. по 31.03.2022 р. та з 01.01.2023 р. по 28.02.2023 р., через відсутність сплати страхових внесків роботодавцем.
Згідно ч. 3 ст.4 Закону № 1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до змісту ст. 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Приписами ст. 8 Закону № 1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 56 Закону №1788-XII до видів трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію віднесено, зокрема, роботу, виконувану на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв; при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Також, згідно статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно із ст. 20 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Такі ж вимоги передбачає ст. 106 вказаного Закону, згідно якої відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Враховуючи наведене, слід дійти до висновку, що Пенсійний орган передчасно дійшов до висновку щодо незарахування спірних періодів роботи позивача та відповідно передчасно дійшов до висновку про відмову позивачеві у призначенні пільгової пенсії.
Наведені вище обставини свідчать про недбале ставлення Пенсійного органу до вирішення такого важливого питання як пенсійне забезпечення особи, яке гарантується статтею 46 Конституції України і визначено законодавцем як джерело існування громадянина держави.
При вирішенні цього спору суд враховує принцип адміністративного судочинства, як верховенство права, відповідно до якого згідно із ч. 1 ст. 6 КАС України, саме людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Суд звертає увагу на положення частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Крім цього, суд зазначає, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003№3-рп/2003).
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект, тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що дії/рішення Пенсійного органу від 20.03.2023 року №0476350012428 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 13.03.2023 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Як наслідок спірні періоди роботи позивача мають бути зараховані.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача 1 призначити пільгову пенсію, суд зазначає про таке.
Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
З урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача 1 повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Суд звертає увагу, що відповідно до абз.2 ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта і владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, за приписами ст.245 вказаного Кодексу, встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Окрім того, і за приписами ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права та відповідати наявним обставинам.
Також слід зазначити, що за приписами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 08.11.2005р. (остаточне) у справі “Кечко проти України” зазначив, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Також і у рішенні від 13.01.2011р. (остаточне) по справі “Чуйкіна проти України” констатував: “ 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює “право на суд”, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів ( див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі “Голдер проти Сполученого Королівства” (Golder v. The United Kingdom),п.п.28-36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє всіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати “вирішення” спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені.
При цьому, зобов'язуючи саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою.
Згідно довідки від 21.09.20222 року за №1250-5002152453, позивач зареєстрований, за адресою: 51500, Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Маяковського, 27/27.
Так, п.4.10 Постанови правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005р. (зі змінами) встановлено, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид, електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Тобто, за приписами п.4.10 Постанови правління ПФУ №22-1 визначено, що електронна пенсійна справа повертається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання особи, яка звернулась за призначенням пенсії, з метою подальшого взяття такої особи на пенсійний облік та виплати їй пенсії.
З аналізу наведеної норми та застосувавши аналогію закону, вбачається, що електронна відмовна пенсійна справа позивача, після розгляду відповідачем 1 заяви позивача про призначення пенсії за віком, засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання позивача, тобто, у даному випадку, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
За викладеного, суд приходить до висновку, що саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (в розпорядженні якого перебуває як паперова так і електронна відмовна пенсійна справа позивача) має як обов'язок, так і фізичну можливість виконати зобов'язальну частину судового рішення, прийнятого за результатами розгляду цієї справи.
При прийнятті цього рішення, суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, у справах "Салов проти України" (заява №65518/01 від06.09.2005; п.89), "Проніна проти України" (заява №63566/00 від18.07.2006; п.23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04 від10. 02.2010; п.58), яка полягає у тому, що принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) 09.12.1994, п.29).
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.
VІІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Дослідивши матеріали справи, слід зазначити, що Пенсійним органом не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірності прийнятого рішення про відмову позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, згідно поданої ним заяви від 13.03.2023 року.
За таких обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.
Щодо розподілу судових витрат, а саме судового збору.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі по 402,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1,2, кожного окремо.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 20.03.2023 року №046350012428 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до його заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 13.03.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи у Комунарському гірничо металургійному інституті з 22.03.1991р. по 10.06.1991р. слюсарем-сантехником 2 роз. по капітальному ремонту, у колгоспі «Горський» з 20.04.1993р. по 04.12.1996р. слюсарем, у ОФ «Горская» (мовою оригіналу запису) з 19.12.1996р. по 31.12.1998р. вантажником залізничних вагонів, у ВП шахта "КАРБОНІТ" ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ" 01.10.2021р. по 31.03.2022р. заступником директора з виробництва, у ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з 01.01.2023 р. по 13.03.2023 р. машиністом гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.2 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи у:
- ВП шахта "КАРБОНІТ"ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ" з 21.01.2009 р. по 02.09.2010 р. в якості гірничого майстра підземного з повним робочим днем під землею, з 03.09.2010р. по 31.03.2013р. в якості заступника начальника дільниці підземним з повним робочим днем під землею, з 01.04.2013р. по 08.10.2015р. в якості начальника дільниці МДРО підземний з повним робочим днем під землею, з 09.10.2015р. по 30.11.2018р. в якості виконуючого обов'язки заступника директора по виробництву з повним робочим днем під землею, з 01.12.2018р. по 30.06.2019р. в якості начальника дільниці підземний з повним робочим днем під землею, з 01.07.2019р. по 31.03.2022р. в якості заступника директора з виробництва;
- у ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з 18.08.2022р. по 16.03.2023р. в якості машиніста гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи по Списку № 2 ОСОБА_1 періоди його роботи у ОФ «Горская» (мовою оригіналу запису) з 19.12.1996р. по 18.01.2000р. вантажником залізничних вагонів, з 19.01.2000 р. по 25.06.2004 р. начальником зміни.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.03.2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду здійснених у цьому рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в сумі 402,60 гривень.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати з оплати судового збору в сумі 402,60 гривень.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_5 ).
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код ЄДРПОУ 21782461).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 31.07.2023 року.
Суддя В.В. Ільков