14 вересня 2022 року Справа № 160/11885/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
08.08.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, що полягає у не врахуванні розміру заробітної плати за роботу у 1984-1989 роках на заводі «Новокраматорський машинобудівний завод» для розрахунку розміру пенсії та не проведення допризначення пенсії;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) провести перерахунок і виплату призначеної пенсії з часу призначення - з 13.09.2021р. із врахуванням заробітної плати за період 1984-1989 роки згідно довідки про заробітну плату №428-1020/656.21 від 02.11.2011 р. про розмір заробітної плати за 1984-1989 роки на виробничому об'єднанні «Новокраматорський машинобудівний завод», виданої Приватним акціонерним товариством «Новокраматорський машинобудівний завод», із врахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивачеві з 13.09.2021 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV), при цьому, позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії зі зміною періоду для її обчислення відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV, а саме: з урахуванням заробітної плати за такі 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000р., тому в подальшому 03.11.2021 року позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії та надав копію довідки про заробітну плату №428-1020/656.21 від 02.11.2021 р. про розмір його заробітної плати за 1984-1989 роки на виробничому об'єднанні «Новокраматорський машинобудівний завод», однак, відповідачем після отримання заяви та довідки протиправно не було здійснено відповідний перерахунок пенсії відповідача. При цьому, листом від 13.06.2022 року відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до ч.3 ст.44, ст.64 Закону України №1058-ІV та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V документи, надані для проведення перерахунку пенсії позивача, підлягають перевірці органами ПФУ в Донецькій області. При цьому, в умовах введеного Указом Президента України воєнного стану, зважаючи на бойові дії на території Донецької області, а також небезпеку, на яку наражаються фахівці управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління, проведення перевірки достовірності видачі вищезазначеної довідки (про заробітну плату) на теперішній час не є можливим. Відтак, не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV, останній звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2022 року позовна заява ОСОБА_1 прийнята до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/11885/22 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з 31.08.2022 року за наявними у справі матеріалами у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, а також витребувано у Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
12.09.2022 року до канцелярії суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Донецькій області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на таке. 03.11.2021 року позивач звернувся із заявою про допризначення пенсії у зв'язку з наданням додаткових документів, а саме довідки про заробітну плату від 02.11.2021 № 428-1020/656.21, яка видана ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод». Так, відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Так, при розгляді документів, які були надані позивачем до управління для допризначення пенсії, було встановлено необхідність перевірки первинних документів, на підставі яких видана довідка про заробітну плату від 02.11.2021 № 428-1020/656.21. Однак, у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відсутня можливість перевірки первинних документів, на підставі яких ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» видав позивачеві довідку про заробітну плату від 02.11.2021 № 428-1020/656.21, у зв'язку із збройною агресією росії, зокрема, за місцезнаходженням підприємства, що видало вищевказану довідку, у Донецькій області. При цьому, Головне управління розташовано у м. Слов'янськ, Донецька область, а ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» знаходиться у м. Краматорськ, Донецька область. Також відповідачем зазначено, що відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 24.04.2022 № 75 (зі змінами) Слов'янська та Краматорська міські територіальні громади, до складу яких віднесено м. Слов'янськ та м. Краматорськ, входять до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації. Тому, керуючись пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.04.2022 №440 «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану», у період воєнного стану для державних службовців в Головному управлінні запроваджено дистанційну роботу для виконання їх посадових обов'язків і проведення перевірки первинних документів, на підставі яких були видані довідки про заробітну плату, наразі неможливе. Тому листом від 13.06.2022 року №9405-7461/5-15/8-0500/22 позивачеві роз'яснено, що відповідно до ч.3 ст.44, ст.64 Закону №1058-ІV та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877 документи, надані для проведення перерахунку пенсії позивача, підлягають перевірці органами ПФУ в Донецькій області. Однак в умовах введеного Указом Президента України воєнного стану, зважаючи на бойові дії на території Донецької області, а також небезпеку, на яку наражаються фахівці управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління, проведення перевірки достовірності видачі вищезазначеної довідки (про заробітну плату) на теперішній час не є можливим. Додатково ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що перевірка буде проведена після закінчення бойових дій та скасування воєнного стану. Зважаючи на викладене, ГУ ПФУ в Донецькій області вважає, що вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню, а відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачені Конституцією та Законами України.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) з 13.09.2021р.
03.11.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати за період 1984-1989 роки згідно довідки про заробітну плату №428-1020/656.21 від 02.11.2011р. про розмір заробітної плати за 1984-1989 роки на виробничому об'єднанні «Новокраматорський машинобудівний завод», виданої Приватним акціонерним товариством «Новокраматорський машинобудівний завод», надавши до такої заяви довідку №428-1020/656.21 про заробітну плату для обчислення пенсії від 02.11.2021 року, яка складена ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», за період з 01.03.1984-27.02.1989р.р.
05.05.2022 року позивач повторно звернувся до територіального Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок його пенсії зі зміною періоду для її обчислення відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV, а саме: з урахуванням заробітної плати за такі 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000р. та надав до такої заяви, зокрема, довідку №428-1020/656.21 про заробітну плату для обчислення пенсії від 02.11.2021 року, яка складена ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» за період з 01.03.1984-27.02.1989р.р. та довідку №017/748 від 03.11.2021 року, видану ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», про зміни форм власності такого товариства.
26.05.2022 року через електронній кабінет ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з приводу питання його пенсійного забезпечення.
Листом 13.06.2022 року за вих.№9405-7461/Б-15/8-0500/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про те, що долучена ним до заяви про допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів від 03.11.2021 року довідка про заробітну плату від 02.11.2021 року №428-1020/656.21, яку видало підприємство ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», відповідно до ч.3 ст.44, ст.64 Закону №1058-ІV та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V підлягає перевірці органами ПФУ в Донецькій області, які виконують функції контролю за достовірністю наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії, при цьому, в умовах введеного Указом Президента України воєнного стану, зважаючи на бойові дії на території Донецької області, а також небезпеку, на яку наражаються фахівці управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління, проведення перевірки достовірності видачі вищезазначеної довідки (про заробітну плату) на теперішній час не є можливим.
Докази прийняття пенсійним органом будь-якого рішення (про перерахунок пенсії або про відмову у проведенні такого перерахунку) за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.11.2021 та 05.05.2022 року суду станом на час розгулу справи не надані.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування розміру заробітної плати за роботу у 1984-1989 роках на заводі «Новокраматорський машинобудівний завод» для розрахунку розміру пенсії та не проведення допризначення пенсії, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-ХІІ) та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV встановлено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 40 Закону №1058-IV встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Так, абз.1-2 ч.1 ст.40 Закону №1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Згідно з абз.5 ч.1 ст.40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За приписами частини 4 статті 45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38,частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Частиною 1 статті 44 Закону №1058-ІV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
При цьому, згідно з ч.3 ст.44 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону №1058-ІV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Абзацами 1-3 пункту 1.9 розділу І Порядку №22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Абзацом 4 пункту 1.9 розділу І Порядку №22-1 передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.
Згідно з абз.5 пункту 1.9 розділу І Порядку №22-1 якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Відповідно до абз.1-3 п.п.3 п.2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
При цьому, відповідно до п.2.10 розділу ІІ Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
З аналізу наведених правових норм слідує, що за бажанням пенсіонера останній має право звернутися до відповідного органу Пенсійного фонду з заявою про обчислення (перерахунок) пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, надавши для цього довідку про заробітну плату за цей період, яка має містити інформацію про назву первинних документів, на підставі яких її видано (особові рахунки, платіжні відомості, інші документи про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством), їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Така довідка є підставою для обчислення (перерахунку) пенсії, з урахуванням вказаної у ній заробітної плати, за умови її підтвердження первинними документами.
Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату, зокрема, відповідно до відомостей, що містяться у розрахунковому листі працівника, за відповідний період.
Відповідно, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення (перерахунку) пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом України у постановах від 17 березня 2015 року у справі №21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі №2-а/576/29/14, та Верховним Судом у постановах від 13 лютого 2018 року у справі №358/1179/17, від 10 липня 2018 року у справі №539/2061/17, від 18 жовтня 2018 року у справі №539/758/15-а та від 27 лютого 2020 року у справі №2а-6873/11.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З вищевикладених правових норм слідує, що підтвердження достовірності даних довідки відбувається шляхом проведення органом Пенсійного фонду перевірки за місцем зберігання первинної документації, а не шляхом покладення на особу, яка звернулася за призначенням/перерахунком пенсії, обов'язку щодо надання цих первинних документів.
Як встановлено судом, у розглядуваному випадку позивачем при зверненні 03.11.2021р. до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до вказаної заяви було додано довідку про заробітну плату №428-1020/656.21 для обчислення пенсії від 02.11.2021 року, яка складена ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», за період з 01.03.1984-27.02.1989р.р. У довідці вказано, що на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок).
Вказана довідка про заробітну плату для обчислення пенсії також містить інформацію, що її видано на підставі особових рахунків за 01.03.1984р.-27.02.1989р.р., які знаходяться за адресою: м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, 5.
Також у цій довідці зазначено, що підприємство, що її видало, не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період, що у ній зазначений.
Таким чином, позивачем дотримано вимоги вищевказаних нормативно-правових актів.
При цьому, суд звертає увагу, що неможливість проведення відповідачем перевірки правомірності видачі цієї довідки внаслідок того, що місцезнаходженням первинної документації є тимчасово окупована територія, не дає відповідачу підстав покладати тягар доведення правомірності поданої довідки на позивача, а також позбавляти його права на обчислення розміру пенсії з урахуванням заробітку, отриманого до 2000 року.
За положенням частини 3 статті 44 Закону №1058-IV передбачено право відповідача на проведення перевірки.
Згідно з п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 1058-IV, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 07.07.2014 року №13-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
При цьому суд зауважує, що право особи на отримання пенсійних виплат не може бути поставлено у залежність від можливості органів Пенсійного фонду України здійснювати ці повноваження (зокрема у зв'язку з введенням воєнного стану та неможливістю проведенням перевірки періодів роботи, оскільки підприємство розташовано на території де ведуться бойові дії), а тому неможливість проведення перевірки правомірності видачі довідки та її складових не дає підстав для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також, суд зазначає, що підстав вважати наведені в довідці відомості недостовірними, відповідачем не наведено.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до форми РС-право, період роботи позивача з 08.02.1983р. по 27.02.1989р. було зараховано відповідачем до його страхового стажу при призначенні пенсії.
До того ж з заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернувся 03.11.2021 року, тобто до введення воєнного стану в Україні, тому, відповідач об'єктивно мав можливість провести відповідну перевірку у разі виникнення сумнівів у достовірності даних, вказаних в довідці ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод».
Відтак, доводи відповідача про необхідність проведення перевірки жодним чином підтверджені не були, а, отже, є необґрунтованими та не можуть бути взяті судом до уваги.
За наведених обставин, суд доходить висновку, що відповідачем у даному випадку було допущено протиправну бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 03.11.2021р. відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням його заробітної плати за період 1984-1989 роки відповідно до довідки про заробітну плату №428-1020/656.21 від 02.11.2011р., виданої Приватним акціонерним товариством «Новокраматорський машинобудівний завод».
Відтак, з метою відновлення порушеного вищевказаною протиправною бездіяльністю відповідача права позивача на належне пенсійне забезпечення, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 03.11.2021р. відповідно до частини 1 статті 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням його заробітної плати за період 1984-1989 роки, відповідно до довідки про заробітну плату №428-1020/656.21 від 02.11.2011р., виданої Приватним акціонерним товариством «Новокраматорський машинобудівний завод», та з урахуванням раніше виплачених сум, саме з дати призначення пенсії, тобто з 13.09.2021 року, оскільки додаткові документи (довідка про заробітну плату №428-1020/656.21 для обчислення пенсії від 02.11.2021 року) були подані позивачем протягом трьох місяців із дня призначення пенсії, відтак її перерахунок згідно з абз.5 пункту 1.9 розділу І Порядку №22-1 має бути проведений саме з дати її призначення.
Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що позов належить задовольнити у повному обсязі.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 992,40грн., підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 255, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121) щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі його заяви від 03.11.2021р. відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням його заробітної плати за період 1984-1989 роки відповідно до довідки про заробітну плату №428-1020/656.21 від 02.11.2011р., виданої Приватним акціонерним товариством «Новокраматорський машинобудівний завод».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 13.09.2021 року на підставі його заяви від 03.11.2021р. відповідно до частини 1 статті 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням його заробітної плати за період 1984-1989 роки, відповідно до довідки про заробітну плату №428-1020/656.21 від 02.11.2011р., виданої Приватним акціонерним товариством «Новокраматорський машинобудівний завод», та з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: О.М. Турова