Рішення від 28.07.2023 по справі 120/8080/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

28 липня 2023 р. Справа № 120/8080/23

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі відділу № 3 у м. Вінниця Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області відділу № 3 у м. Вінниця Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначає, що звернувшись до відповідача із заявою щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України до досягнення дитиною 16 річного віку. Проте відповідач відмовив у видачі паспорта у формі книжечки, посилаючись на не досягнення 16 річного віку.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Свою позицію обґрунтовує тим, що з 14 років можливо отримати виключно паспорт, який містить безконтактний електронний носій. Серед іншого, у поданому відзиві відповідач наголошує на запроваджені на території України воєнного стану та вказує, що в управлінні закінчилися бланки паспортів громадян України зразка 1994 року, а також відсутня можливість виготовлення паспортів зразка 1994 року.

Позивачкою подано відповідь на відзив, у якому вона звертає увагу на судову практику в аналогічних справах та акцентує увагу на тому, що відповідачем не надано доказів, які підтверджують неможливість видачі паспортів у зв'язку з правовим режимом воєнного стану.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд встановив наступне.

Позивачка, у зв'язку з досягненням 14 річного віку її сина та необхідністю отримати паспорт, звернулася до 3-го відділу у м. Вінниця Державної міграційної служби України у Вінницькій області із заявою про одержання паспорта-книжечки зразка 1994 року.

Відповідач листом від 03.06.2023 року повідомив, що за недосягнення 16-річного віку відсутні правові підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки.

Не погодившись з відмовою, позивачка звернулася до суду.

Вирішуючи вказаний спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно статей 22, 32 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Конституційне та законодавче регулювання права на невтручання в особисте та сімейне життя також узгоджується із міжнародно-правовими актами: Європейська Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року, була ратифікована Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР, та відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.

Стаття 8 Конвенції передбачає, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Вказана стаття захищає право на розвиток особистості та право формувати і розвивати відносини з іншими людьми та навколишнім світом" (п.61 рішення ЄСПЛ у справі "Pretty проти Сполученого Королівства", справа № 2346/02, ECHR 2002 та п. 65 рішення ЄСПЛ у справі "Олександр Волков проти України").

Будь-яке втручання у право особи на повагу до її приватного та сімейного життя становитиме порушення ст. 8 Конвенції, якщо воно не здійснювалося "згідно із законом", не переслідувало легітимну ціль або цілі згідно з пунктом 2 та було "необхідним у демократичному суспільстві" у тому сенсі, що воно було пропорційним цілям, які мали бути досягнуті (рішення ЄСПЛ у справі "Ельсхольц проти Німеччини" (Elsholz v. Germany).

Згідно пп."а" п.1 ч.1 ст.13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 року № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України - паспорт громадянина України.

Як передбачено ч.3 ст.13 Закону № 5492-VI, паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст.14 Закону № 5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

За приписами ч.ч.1-4 ст.21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Разом з тим, на даний час діє Положення № 2503-ХІІ, пунктом 3 якого передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1-3 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. № 302 (далі - Постанова № 302), передбачено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.

Матеріали справи, зокрема лист Управління ДМС України у Вінницькій області від 03.06.2023 року, свідчить про те, що позивачка безпосередньо та особисто зверталася до відповідача, однак працівник відділу відмовлено в отриманні паспорта книжечкою не лише через вік, а й через відсутність судового рішення. Вказане відображається у зазначеному переліку необхідних документів для отримання паспорту.

Так, 03.04.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302", відповідно до якої абз.4 п.3 Постанови № 302 доповнено положенням про те, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Згідно із пунктами 1, 2 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 року № 456 (далі - Порядок № 456), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку. Паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року № 353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України".

Підпунктом 2 пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 456 визначено, що для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі - заявник) подає, зокрема, рішення суду.

Однак суд зауважує, що Тимчасовий порядок, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.06.2019 року № 456 визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої уже прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку, тобто уже за наявності такого рішення, а не як обов'язковий документ у всіх випадках.

Суд зазначає, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.09.2018 року за результатами розгляду зразкової справи № 806/3265/17 дійшла висновку, що норми Закону № 5492-VI на відміну від норм Положення № 2503-XII не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог ст.22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. Законодавець, приймаючи Закон № 1474-VIII, яким внесено зміни до Закону № 5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мати подвійного тлумачення, не звужувати права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускати жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України.

Суд наголошує, що реалізація волевиявлення особи на отримання паспорта, незалежно від його форми, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви до компетентного органу разом із об'єктивно необхідними для цього документами, зокрема, для паспорта зразка 1994 року - двома фотокартками і свідоцтвом про народження.

Вказана правова позиція неодноразово викладена в постановах Верховного Суду, зокрема від 26.06.2019 року у справі № 840/3992/18, від 19.07.2019 року у справі № 2340/2876/18, від 29.11.2019 року у справі № 260/1414/18, від 10.12.2020 року у справі №240/575/20.

Відтак, суд відхиляє доводи позивача про те, що заява (звернення) позивачки в інтересах неповнолітнього сина стосується призначення дати та часу подачі документів.

Так, суд наголошує, що позивачкою зазначено про встановлення дати та часу, у випадку необхідності. Однак основна вимога у вказаному зверненні стосується саме прийняття рішення щодо видачі паспорту книжечкою та, відповідно, його оформлення без застосування засобів Єдиного демографічного реєстру, про що відповідно зазначено у заяві. Факт того, що вказане звернення стосується саме видачі паспорту зразка 1994 року підтверджується і наданням необхідного переліку документів, що перелічені у додатку до вказаної заяви.

До того ж відповідь надана відділом № 3 у м. Вінниці УДМС України повністю відображає суть відмови у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, при досягненні особою 14 років, за відповідною заявою.

Окрім того, спірним питанням у даній справі є питання віку, з якого має видаватися паспорт у формі книжечки, з огляду на приписи ст.21 Закон № 5492-VI, якими встановлено обов'язок громадянина України, який досяг чотирнадцятирічного віку отримати паспорт громадянина України, а приписами Положення № 2503-ХІІ передбачено отримання паспорта з шістнадцятирічного віку.

Тимчасовий порядок № 456 також визначає шістнадцятирічний вік для оформлення та видачі паспорта.

Частинами 2, 3 статті 7 КАС України передбачено, що суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Таким чином, у даному випадку підлягають застосуванню положення Закону № 5492-VI, який має вищу юридичну силу, ніж Положення № 2503-ХІІ та Тимчасовий порядок № 456, та яким передбачено віковий ценз на оформлення та видачу паспорта громадянина України з 14-річного віку.

Суд зауважує, що положення ст.21 Закону № 5492-VI мають імперативний характер щодо зобов'язання кожного громадянина України, який досяг 14-річного віку, отримати паспорт громадянина України, а відповідно до ч.1 ст.21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Отже, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу може створювати перешкоди у реалізації своїх громадянських прав.

Вказані висновки узгоджуються з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 18.11.2021 року у справі № 420/4049/20.

Окрім того, імперативність приписів Закону № 5492-VI щодо обов'язку кожного громадянина України, який досяг 14-річного віку отримати паспорт громадянина України також відображена у постанові Верховного Суду від 21.12.2022 року у справі № 420/5353/20.

Також суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про неможливість видати паспорт у формі книжечки, у зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні та враховуючи, що в Управлінні ДМС України у Вінницькій області закінчилися бланки паспортів громадян України зразка 1994 року, а також відсутня можливість виготовлення нових бланків паспортів громадян України 1994 року. Правовий режим воєнного стану не впливає на кількість бланків, до то ж жодних обмежень щодо видачі паспорта вказаної форми не приймалося.

Оскільки паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою, - відсутність у громадянина України паспорта позбавляє його можливості здійснення від власного імені будь-яких правочинів та/або дій, необхідних для реалізації прав, обов'язків, та інтересів, передбачених чинним законодавством. При цьому, отримання особою паспорта громадянина України, є її обов'язком, а не правом. Відтак, органи Державної міграційної служби не можуть перешкоджати обов'язку позивача щодо отримання ним паспорта громадянина України, зокрема у вигляді книжечки.

Окремо суд визначається щодо вимоги позивачки зобов'язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки її персональних даних.

Суд вважає, що вони не підлягають задоволенню та є передчасними, оскільки, в контексті цього випадку, процедура ведення паспортного обліку ще не відбулась. Відтак, позивач просить зобов'язати відповідача до вчинення дій у майбутньому, які ще не настали, що не відповідає завданню адміністративного судочинства, яке полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, а не у захисті можливого порушення такого права у майбутньому.

Також суд враховує, що при видачі паспорта у формі, визначеній Положенням № 2503-ХІІ, не передбачено внесення даних особи до Єдиного державного демографічного реєстру.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

З урахування вищезазначеного суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі відділу № 3 м. Вінниці Управління Державно міграційної служби України у Вінницькій області (вул. Пирогова, 4, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 37836770) про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі відділу № 3 м. Вінниці Управління Державно міграційної служби України у Вінницькій області щодо відмови у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ, оформленою листом від 03.06.2023 року.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі відділу № 3 м. Вінниці Управління Державно міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн, за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної міграційної служби у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович