Ухвала від 26.07.2023 по справі 910/9545/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

26.07.2023Справа № 910/9545/23

за позовом Державного агентства меліорації та рибного господарства України

до Державного агентства водних ресурсів України

про зобов'язання вчинити дії

Суддя Зеленіна Н.І.

Секретар судового засідання Токарєва К.К.

Представники сторін: відповідно до протоколу судового засідання.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне агентство меліорації та рибного господарства України звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного агентства водних ресурсів України про зобов'язання останнього вчинити дії з передачі в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482, Державному агентству меліорації та рибного господарства України об'єктів державної власності відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.08.2022 №714-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємства, установ та організацій до сфери управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України», а саме цілісних майнових комплексів: Мукачівського міжрайонного управління водного господарства; Тячівського міжрайонного управління водного господарства; Берегівського міжрайонного управління водного господарства; Державної організації (установа, заклад) «Ужгородське міжрайонне управління водного господарства»; Виноградівського міжрайонного управління водного господарства.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.06.2023 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 26.07.2023.

10.07.2023 через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідачем заявлено клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.

19.07.2023 через відділ діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив.

У підготовчому засіданні 26.07.2023 представник відповідача подав клопотання про закриття провадження у справі; подане клопотання представники відповідача підтримали; представник позивача у підготовчому засіданні заперечував проти закриття провадження у справі.

Суд, розглянувши подане клопотання про закриття провадження у справі та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, зазначає наступне.

Подане разом із відзивом на позовну заяву клопотання про закриття провадження у справі мотивоване тим, що заявлені позивачем вимоги не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки суб'єкти спору не наділені господарською компетенцією, а спір не стосується здійснення сторонами господарської діяльності.

Клопотання про закриття провадження заявлене у підготовчому засіданні мотивоване тим, що спір у справі не підлягає вирішенню у господарському судочинстві, зокрема, та у судовому порядку взагалі, оскільки спір виник між двома органами, які уповноважені здійснювати покладені на них державою функції з управління державним майном. На думку відповідача, спір підлягає вирішенню через існуючі адміністративні процедури, а не у судовому порядку.

У свою чергу, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає про невиконання відповідачем обов'язку щодо передачі позивачу до сфери його управління цілісних майнових комплексів відповідно до розпорядження КМУ від 12.08.2022 №714-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Державного агентства меліорації та рибного господарства».

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів визначені статтею 20 указаного кодексу.

Відповідно до ст. 8 Господарського кодексу України, держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання. Рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування з фінансових питань, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, а також з адміністративних та інших відносин управління, крім організаційно-господарських, в яких орган державної влади або орган місцевого самоврядування є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, приймаються від імені цього органу і в межах його владних повноважень. Господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи. Безпосередня участь держави, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Як убачається із Положення про Державне агентство меліорації та рибного господарства України, затвердженого постановою КМУ від 30.09.2015 №895, Державне агентство меліорації та рибного господарства України (Держрибагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об'єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем

Держрибагентство відповідно до покладених на нього завдань здійснює управління об'єктами державної власності, що належать до сфери управління Держрибагентства.

Відповідно до Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014 №393, Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Держводагентство відповідно до покладених на нього завдань здійснює управління об'єктами державної власності, які належать до сфери управління Держводагентства.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність господарського спору між позивачем та відповідачем, оскільки спір пов'язаний із виконанням позивачем та відповідачем управлінських функції по управлінню об'єктами державної власності, та зокрема по виконанню постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.2022 №714-р.

Разом з тим, на переконання суду, відповідач своєю бездіяльністю, яка полягає у невиконанні приписів постанови КМУ від 12.08.2022 №714-р щодо передачі в управління позивачу державного майна, порушив інтерес держави у публічних правовідносинах. При цьому, наведена бездіяльність відповідача обґрунтована ним як необхідність, оскільки на думку відповідача спірне майно має перебувати в управлінні саме відповідача. У свою чергу, органом, який уповноважений захищати такий інтерес у даному випадку є саме позивач.

Відповідно до пункту 3 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на зміст та характер спірних правовідносин, суб'єктний склад цього спору, суд вважає, що спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Враховуючи викладене, оскільки спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, провадження у справі підлягає закриттю.

Частиною 2 ст. 231 ГПК України встановлено, що якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої п. 1 ч. 1 цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

Суд роз'яснює позивачу, що він не позбавлений можливості звернутися за захистом своїх прав в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст. 177, 231, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

УХВАЛИВ:

1. Клопотання Державного агентства водних ресурсів України про закриття провадження у справі - задовольнити.

2. Закрити провадження у справі №910/9545/23.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Північного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено 31.07.2023.

Суддя Н.І. Зеленіна