Ухвала від 18.03.2010 по справі 2-а-11652/09/1670

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2010 р.Справа № 2-а-11652/09/1670

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.

Суддів: Шевцової Н.В. , Макаренко Я.М.

при секретарі судового засідання - Карнаух А. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.09.2009 р. по справі № 2-а-11652/09/1670

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Міністерства фінансів України

про перерахунок та стягнення заборгованості допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка, ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної ради в м. Полтаві, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Міністерства фінансів України щодо невиплати їй, ОСОБА_1, щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період, з 01 липня по 31 грудня 2007 року у розмірі меншому, ніж це визначено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», стягнути з відповідачів, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної ради в м. Полтаві, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації на її користь різницю недоплаченої їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, в розмірі 2001 грн. та зобов'язати відповідачів в подальшому виплачувати допомогу на дитину в повному обсязі, як передбачено в ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", тобто у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, зобов'язати відповідача Міністерство фінансів України визначити джерела фінансування та здійснити перерахунок коштів на рахунок Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної ради в м. Полтаві, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, за рахунок яких здійснюватиметься стягнення на мою користь різниці недоплаченої їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, в розмірі 2001 грн.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.09.2009 р. по справі № 2-а-11652/09/1670 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Міністерства фінансів України про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задоволено частково, визнано бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради в частині не нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року протиправною, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, в іншій частині позовних вимог відмовлено, стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1,70 грн.

Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради, не погодився з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу. В обґрунтування незгоди з постановою суду посилається на те, що у 2007 році ст. 56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік»було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в роз рахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму для застрахованих осіб.

Позовні вимоги ґрунтуються на рішенні Конституційного суду України від 09.07.2007 р. про визнання цієї норми неконституційною. За таких обставин у 2007 році є чинною редакція норм законодавства, що визначали розмір допомоги по догляду за дитиною до трьох років, а саме, розмір зазначеної допомоги визначається Верховною Радою України в Законі України «Про Державний бюджет України на відповідний рік»у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 % зазначеного прожиткового мінімуму, а з січня 2006 року - 50 % цього прожиткового мінімуму ( в редакції п. 53 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»та деяких інших законодавчих актів України» від 25.03.2005 року № 2505, що не визнавався неконституційним. Просить розглядати апеляційну скаргу за відсутністю представника в судовому засіданні.

Від Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації надійшла заява про приєднання до апеляційної скарги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради, просить розглядати апеляційну скаргу за відсутністю представника в судовому засіданні. Від Міністерства фінансів України надійшли пояснення на апеляційну скаргу, в яких просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, розглядати апеляційну скаргу за відсутністю представника в судовому засіданні.

Від позивачки письмових заперечень проти апеляційної скарги не надійшло, в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду апеляційної скарги відповідач була повідомлена належним чином. У відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 має дитину -сина, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-КЕ № 028487 від 05.07.2006 року.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими Законами України. Згідно ст. 3 зазначеного Закону одним з видів державної допомоги сім'ям є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного Закону, що визнані неконституційними. Положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради з 09.07.2007 року повинно було діяти у відповідності до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції з 09.07.2007 року, та призначити, нарахувати та сплачувати позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 15 зазначеного Закону, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності абзацу 3 ч.2 ст.56 та пункту 12 статті 71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік", ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.

Колегія суддів зазначає, що статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав. За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист. Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають дітей віком до трьох років, серед яких їм надано право на отримання грошової допомоги.

Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Виходячи із системного аналізу приписів Конституції України та наведених нормативно-правових актів, колегія суддів вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів як на обґрунтування правомірності невиконання своїх зобов'язань перед позивачем. Крім того, відповідачем в порушення ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України не доведено та не надано суду доказів вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачці допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Отже, відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії їх отримання для забезпечення виконання своїх повноважень або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов'язку щодо виділення коштів на здійснення позивачу виплат, гарантованих йому Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову та визнання правомірними бездіяльності відповідача.

На підставі наведеного, апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 21.09.2009 р. по справі № 2-а-11652/09/1670 суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 160, 195, п.1 ч.1 ст.198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.09.2009 р. по справі № 2-а-11652/09/1670 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України в порядку цивільного судочинства.

Головуючий суддя< підпис >Мінаєва О.М.

Судді< підпис >

< підпис >Шевцова Н.В. Макаренко Я.М.

< Список > < Текст >

Повний текст ухвали виготовлений 23.03.2010 р.