61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
20 квітня 2010 р. Справа № 2-а-1602/09/1628
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Катунова В.В.
за участю секретаря судового засідання Житєньової Н. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області на постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 19.10.2009р. по справі № 2-а-1602/09/1628
за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >
до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області (далі по тексту відповідач), в якому просив:
- визнати неправомірними дії відповідача від 23.02.2009 року щодо відмови у перерахунку пенсії у відповідності із діючим законодавством;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 22.05.2008 року.
- згідно ст.67 п.2 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зобов'язати управління Пенсійного фонду у Хорольському районі Головного управління Полтавської області робити позивачу перерахунок його пенсії в разі збільшення мінімальної пенсії за віком чи зміни прожиткового мінімуму, до якого цією статтею мене віднесено.
Постановою Хорольського районного суду Полтавської області від 19.10.2009 року зазначений позов задоволено частково.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області, щодо відмови в перерахунку розміру пенсії -неправомірними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та провести відповідні виплати з 22 травня 2008 року по даний час - по 19 жовтня 2009 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області здійснювати ОСОБА_1 в подальшому, в разі збільшення розміру мінімальної пенсії за віком чи розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перерахунок його пенсії відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою, Управлінням Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального права, відповідач просить постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 19.10.2009 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції приписів Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок Державного бюджету" № 1 від 03.01.2002 року.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є інвалідом 3 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії І осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи НОМЕР_1 від 14.12.1992 року з вкладкою НОМЕР_3 від 11.08.2004 року та посвідченням НОМЕР_2 від 21.06.2004 року.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з приписів ст.ст. 50, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008, яким визнано неконституційним положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” щодо внесення змін до ст. 50 зазначеного Закону.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, і зокрема інвалідам IІІ групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтю 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено частиною третьою згідно із Законом України від 05.10.2006 р. N 231-V.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Також Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку щодо обов'язку Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області з 22.05.2008 року нараховувати та сплачувати позивачу пенсію у відповідності до статей 50, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності положень Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ці норми втратили чинність та не підлягали застосуванню.
При цьому колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги в огляду на наступне.
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
При вирішенні спору суд першої інстанції, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, обґрунтовано визнав, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.
Задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області здійснювати ОСОБА_1 в подальшому, в разі збільшення розміру мінімальної пенсії за віком чи розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перерахунок його пенсії, суд першої інстанції виходив із положень ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, колегія суддів не може погодитись з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Виходячи з приписів ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративний позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
На момент звернення до суду основна та додатково пенсія нарахована та виплачена не була, тому позивач не мав підстав вважати, що відповідач порушуватиме в майбутньому його законні права та інтереси.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача в майбутньому нарахувати та здійснювати виплату пенсії виходячи з розміру встановленого діючим законодавством задоволенню не підлягає, оскільки у суду відсутні правові підстави для захисту заздалегідь не порушених прав.
Отже, через неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, які мають значення для правильного вирішення справи щодо зобов'язання відповідача здійснювати позивачу в подальшому, в разі збільшення розміру мінімальної пенсії за віком чи розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перерахунок його пенсії, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про скасування цієї частини позовних вимог, та прийняти нове рішення про відмову в задоволені зазначеної частини позовних вимог.
Керуючись ч. 2 Закону України № 1691-VI, ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області задовольнити частково.
Постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 19.10.2009р. по справі № 2-а-1602/09/1628 скасувати в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області здійснювати ОСОБА_1 в подальшому, в разі збільшення розміру мінімальної пенсії за віком чи розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перерахунок його пенсії відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», прийнявши нову постанову, якою відмовити в задоволенні зазначеної частини позовних вимог.
В іншій частині постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 19.10.2009р. по справі № 2-а-1602/09/1628 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України в порядку цивільного судочинства.
Головуючий суддя< підпис >Зеленський В.В.
Судді< підпис >
< підпис >Дюкарєва С.В. Катунов В.В.
< Список > < Текст >
Повний текст постанови виготовлений 26.04.2010 р.