61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
08 квітня 2010 р.Справа № 2-а-2666/09/2001
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Любчич Л.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Дерев'янко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації на постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 27.10.2009р. по справі № 2-а-2666/09/2001
за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >
до Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації , Харківського обласного центру по нарахуванню і виплаті допомог та контролю за призначенням і виплатою пенсій , Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації , Головного управління Державного казначейства України у Харківській області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про перерахунок та виплату належних соціальних виплат,
Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 27 жовтня 2009 року адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі-позивач) задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області (надалі-відповідач) по невиконанню приписів Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне отримання щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2009р. в законодавчо встановленому розмірі та зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2009 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, розмір якої встановлений ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно вимог ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 27 жовтня 2009 року скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
В обґрунтування своїх вимог відповідач зазначив, що оскаржувана постанова була винесена з порушенням норм матеріального права, а саме, ст.ст. 4, 51 Бюджетного кодексу України, ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», положень Постанови КМУ “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"» № 211 від 18.03.2009р., яка діяла на час виплати та не була скасована. На підставі зазначеного відповідач вважає, що ним не порушені вимоги законодавства, він діяв в межах своїх повноважень та виплачував щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2009 рік відповідно до чинного законодавства в межах бюджетних асигнувань.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а судове рішення , відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, слід залишити без змін з наступних підстав.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в 2009 році позивач мав право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 05 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а відповідач, провівши її виплату в розмірі, меншому ніж встановлено базовим законом, діяв неправомірно.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії АБ № 443664, виданого 06 серпня 2003 року (а.с. 12).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача щодо призначення та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня в 2009 р. у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з наступних підстав.
З 22.05.08р. набрала чинності ч.5.ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
В 2009 році зміни до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не вносилися.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що в 2009 році відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 05 травня у розмірі визначеному ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка набула чинності з 22.05.08р., а саме, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Доводи апеляційної скарги, щодо правомірності нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня в 2009 році на підставі постанови уряду є безпідставними.
Суд першої інстанції правомірно не врахував Постанову КМУ “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"» № 211 від 18.03.2009р., яка діяла на час виплати та не була скасована, тому як зазначеною постановою визначено розмір виплат з посиланням на Закон України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України у 2009 році надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Згідно ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня визначається залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.92 Конституції України основи соціального захисту, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно законами України.
Згідно із ст. 9 КАС України, суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням положень ч. 4 ст. 9 КАС України та виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, колегія суддів вважає, що при вирішенні питання про розмір щорічної разової грошової допомоги до 05 травня в 2009 році відповідач повинен був проводити виплати позивачу в розмірах, встановлених ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Отже, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги відповідача в частині встановлення розміру виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня в 2009 році висновків суду першої інстанції не спростовують.
Крім того, колегія суддів вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеної допомоги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та зазначеною нормою Закону.
На підставі вище викладеного колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
У відповідності до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права..
Керуючись розділом 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами», ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації залишити без задоволення.
Постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 27.10.2009р. по справі № 2-а-2666/09/2001 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України в порядку цивільного судочинства.
Головуючий суддя< підпис >Любчич Л.В.
Судді< підпис >
< підпис >Русанова В.Б. Спаскін О.А.
< Список > < Текст >
Повний текст ухвали виготовлений 13.04.2010 р.