ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
13 вересня 2010 року 08:47 № 2а-6718/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва
до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
про скасування державної реєстрації
За участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_2 -представник за довіреністю
Відповідач: не з'явився
на підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.09.10р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ДПІ у Солом'янському районі м. Києва звернулась до суду з позовом про припинення підприємницької діяльності відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач починаючи з четвертого кварталу 2008 року по теперішній час не подає до податкових органів звітності та відомостей, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідач до суду не з'являвся, судом направлялась ухвала про відкриття провадження у справі та повістки про виклик відповідача в судове засідання за адресою, включеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців (інформація станом на 07.05.10р.). Докази отримання судових документів відповідачем долучені до матеріалів справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
У разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень (ч. 4 ст. 128 КАС України).
Отже, враховуючи, що відповідач повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду, однак повторно не прибув в судове засідання та не надіслав заперечення на позов, суд вважає, що неприбуття в судове засідання представника відповідача не є перешкодою для розгляду справи і справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Дослідивши обставини справи, суд
суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 зареєстрована у Солом'янській районній у м. Києві державній адміністрації як суб'єкт підприємницької діяльності з 24.03.03р. та взята на облік у ДПІ у Солом'янському районі м. Києва з 26.03.03р. за №6513.
Підставою для звернення з позовом у справі є неподання відповідачем звітності більше року до податкових органів, про що свідчить наявний в матеріалах справи акт ДПІ у Солом'янському районі м. Києва №417 від 20.04.10р.
Відповідно до статті 67, 68 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом (ст. 67), кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності (ст. 68).
Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” передбачено обов'язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Частиною 2 статті 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців” передбачено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
В силу п. 17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органам державної податкової служби надано право звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно зі ст. 239 Господарського кодексу України до таких санкцій віднесено, зокрема, скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до статті 59 Господарського кодексу України.
За наведених обставин та приймаючи до уваги те, що факт неподання звітності підтверджується матеріалами справи, відповідачем не спростований - вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України «Про систему оподаткування», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», Законом України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Припинити державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (03048, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1).
У день набрання постановою законної сили направити її державному реєстратору Солом'янського району м. Києва для внесення запису щодо цього судового рішення, повідомлення органів, визначених у ч. 3 ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»та вчинення дій щодо проведення процедури припинення реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності у встановленому законом порядку.
Дана постанова набирає законної сили відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Шелест С.Б.
Постанова складена в повному обсязі: 13.09.10р.